ویرجین گلکتیک نخستین پرواز انسان به فضا از نیومکزیکو را انجام داد

۲ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
نمایی از فضاپیمای اسپیس‌شیپ در لبه‌ی فضا

فضاپیمای اسپیس‌شیپ ۲ ویرجین گلکتیک پس از بیش از دو سال، پرواز تازه‌ی خود را به فضا از بندرگاه فضایی آمریکا در نیومکزیکو انجام داد تا نخستین آزمایش از چهار سری پرواز زیرمداری برنامه‌ریزی شده را با موفقیت به پایان برساند.

فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو (SpaceShipTwo) با نام «وی‌اس‌اس یونیتی» (VSS Unity) و شماره‌ی UNITY21 در ساعت ۱۰:۳۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۰۴ به وقت تهران) با هدایت خلبانان «فردریک استورکو» (CJ Sturckow) و «دیو مک‌کی» (Dave Mackay) در حالی که توسط هواپیمای «وایت‌نایت دو» (WhiteKnightTwo) حمل می‌شد، از بندرگاه فضایی آمریکا (Spaceport America) در نیومکزیکو بلند شد.

هواپیمای وایت‌نایت دو (شوالیه‌ی سفید ۲)، در ساعت ۱۱:۲۶ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۵۶ به وقت تهران) VSS Unity را آزاد کرد تا این فضاپیما موتور موشک هیبرید خود را به مدت ۶۰ ثانیه روشن کند.

VSS Unity سپس یک پرواز در یک مسیر زیر مداری اوج گرفت و در نهایت در ساعت ۱۱:۴۳ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۰:۱۳ به وقت تهران) با گلاید کردن در بندرگاه فضایی آمریکا فرود آمد.

این پرواز نخستین پرواز انسان به فضا از نیومکزیکو (New Mexico) که در حاشیه‌ی اقیانوس قرار ندارد، محسوب می‌شود و علاوه بر دو خلبان، این فضاپیما محموله‌ای را برای برنامه‌ی «فرصت‌های پرواز» (Flight Opportunities) ناسا حمل می‌کرد.

جدا شدن فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو از هواپیما

جدا شدن فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو از هواپیما
Credit: NASA Space Flight

این وسیله‌ی پرنده نخستین پرواز اسپیس‌شیپ دو از ماه دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) است که درست هنگام احتراق، موتور هیبریدی از کار افتاد. با این وجود در آن پرواز هم فضاپیما موفق شد یک فرود ایمن انجام دهد. ویرجین گلکتیک مشکل پرواز را در تداخل الکترومغناطیسی از یک سامانه‌ی رایانه‌ای تازه شناسایی کرد و چندین ماه برای رفع آن زمان گذاشت و در نهایت ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت) خبر از انجام پرواز آزمایشی جدید داد.

از زمان نخستین پرواز اسپیس‌شیپ دو VSS Unity به فضا، در فوریه‌ی ۲۰۱۹ (اسفند ۱۳۹۷) که از «بندرگاه هوایی و فضایی موهاوی» (Mojave Air and Space Port) در کالیفرنیا انجام شد، این نخستین پرواز این وسیله‌ی نقلیه به فضا بود. پرواز قبلی سه نفر را به لبه‌ی فضا برد اما مشخص شد که به یک پایدارکننده‌ی افقی فضاپیما آسیب رسیده که باعث مجموعه‌ای از بازبینی‌ها و تمهیدات ایمنی شد.

«ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) اکنون نخستین پرواز از چهار مأموریت سال ۲۰۲۱ اسپیس‌شیپ دو را با موفقیت انجام داده است. این شرکت قصد دارد در پرواز بعدی چهار خدمه را به همراه دو خلبان به پرواز زیرمداری بفرستد تا کابین مدرن مسافران و فرآیندهای پروازهای مسافری آینده را بررسی کند.

سومین پرواز امسال با حضور «ریچارد برانسون» (Richard Branson) بنیان‌گذار ویرجین گلکتیک انجام خواهد شد تا طی این پرواز آزمایشی خودش شخصا تجربه‌ی مسافران را از پرواز با اسپیس‌شیپ دو ارزیابی کند.

پرواز چهارم هم قرار است یک پرواز کاملا تجاری برای نیروی هوایی ایتالیا باشد و محموله‌هایی را به همراه چند سرنشین با خود به فضا ببرد. به گفته‌ی ویرجین گلکتیک این پرواز ۲ میلیون دلار یا به عبارتی ۵۰۰ هزار دلار برای هر صندلی درآمد دارد.

آزمایش جدا شدن فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو از هواپیما در سال 2020

آزمایش جدا شدن فضاپیمای اسپیس‌شیپ دو از هواپیما در سال ۲۰۲۰
Credit: Virgin Galactic

برنامه‌ی پروازهای ویرجین گلکتیک با اسپیس‌شیپ دو بسیار عقب‌تر از برنامه‌ی اصلی این شرکت است که سال ۲۰۱۰ را به عنوان آغاز پروازهای تجاری پیش‌بینی می‌کرد. این فضاپیما در مسیر توسعه با مشکلات زیادی مواجه شده از جمله در اکتبر ۲۰۱۴ نخستین مدل اسپیس‌شیپ دو با نام VSS Enterprise دچار سانحه شد و کمک خلبان آن «مایکل السبوری» (Michael Alsbury) هم طی آن درگذشت.

این شرکت هنوز زمان‌بندی پروازهای آینده را اعلام نکرده است اما انتظار می‌رود که تا پاییز انجام شوند. پس از آن VSS Unity و هواپیما وایت‌نایت دو پیش از آغاز عملیات تجاری منظم، به یک دوره‌ی نگهداری چندین ماهه می‌روند که طبق پیش‌بینی ویرجین گلکتیک زودتر از اوایل سال ۲۰۲۲ نخواهد بود.

عکس کاور: نمایی از فضاپیمای اسپیس‌شیپ در لبه‌ی فضا

Credit: Virgin Galactic

منبع: Space News

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه