فضانوردان ناسا ۶٫۵ ساعت را بیرون از ایستگاه فضایی بین‌المللی گذراندند

۱۲ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
راهپیمایی فضایی شماره 245

در حالی که تلاش قبلی با خطر برخورد زباله‌های فضایی متوقف شد، امروز فضانوردان ناسا موفق شدند با سپری کردن ۶٫۵ ساعت بیرون از ایستگاه فضایی بین‌المللی، آنتن آن را تعویض کنند.

فضانوردان ناسا «توماس مارش‌برن» (Thomas Marshburn) و «کایلا بارون» (Kayla Barron) امروز یک راهپیمایی فضایی موفق را پیش بردند. این دو فضانورد پس از پوشیدن لباس فضایی در ساعت ۰۶:۱۵ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۴:۴۵ به وقت تهران) لباس‌های خود را به باتری تغییر دادند و با گذر از قفل هوا و خروج از ایستگاه رسما راهپیمایی فضایی شماره ۲۴۵ را آغاز کردند.

طی این عملیات فضانوردان ناسا یک سیستم آنتن معیوب باند فرکانسی S را در خارج از سازه‌ی خرپایی «پورت-۱» (Port-1) ایستگاه جایگزین کردند. ایستگاه فضایی بین‌المللی چندین آنتن در یک سامانه‌ی ارتباطی با تجهیزات پشتیبان متعدد دارد که در باندهای فرکانسی Ku با سرعت بالاتر و S با سرعت کمتر فعال هستند. تیم مأموریت قصد داشت پیش از آنکه مدار ایستگاه باعث شود آنتن معیوب در معرض نور طولانی‌تر خورشید و دمای بالاتر قرار بگیرد تعویض کند.

«مارک وانده هی» (Mark Vande Hei) و «راجا چاری» (Raja Chari) از ناسا به دو فضانورد برای پوشیدن و درآوردن لباس‌های فضایی کمک کردند و همچنین در طول ۶ ساعت و ۳۲ دقیقه راهپیمایی فضایی، آن‌ها را زیر نظر داشتند. «ماتیاس مورر» (Matthias Maurer) از آژانس فضایی اروپا هم فرماندهی بازوی رباتیک «کانادآرم۲» (Canadarm2) را برعهده داشت که در هنگام مراحل تعویض آنتن جابه‌جایی مارش‌برن و تجهیزات را انجام می‌داد. این بازو هم چندی پیش بر اثر برخورد یک زباله‌ی فضایی کوچک آسیب دید.

در حالی که دو فضانورد به عملیات برون‌ایستگاهی مشغول بودند، داخل آزمایشگاه مداری هم سه فضانورد دیگر زمان به بررسی الکترونیک و ارتباطات ایستگاه و همچنین هدایت آزمایش‌های مرتبط با ریزگرانش پرداختند.

وانده هی یک گیرنده‌ی «سامانه‌ی موقعیت‌یاب جهانی» (GPS) را تعویض کرد و چاری هم از وضعیت تجهیزات الکترونیکی که عملیات پروازهای فضایی تجاری مانند اسپیس‌ایکس را پشتیبانی می‌کند، عکس‌برداری کرد. همچنین مورر به بازرسی سخت‌افزار و سوئیچ‌های الکترونیکی آزمایش شده در واحد آزمایشگاهی کلمبوس پرداخت.

در بخش روسی ایستگاه «پیوتر دوبروف» (Pyotr Dubrov) مهندس پرواز آژانس فضایی روسیه، چگونگی تأثیر استرس هنگام و پس از یک مأموریت فضایی بر سیستم ایمنی انسان را بررسی کرد و «آنتون شکاپلروف» (Anton Shkaplerov) فرمانده‌ی ایستگاه هم ضمن کار روی تجهیزات ویدیویی و نصب اتاقک‌های اضافی برای خدمه‌ی مأموریت آینده‌ی سایوز را آغاز کرد.

پیاده‌روی فضایی امروز ابتدا برای سه‌شنبه برنامه‌ریزی شده بود اما طبق تصمیم ناسا با تأخیر اضطراری مواجه شد زیرا در صورت انجام عملیات، سلامت فضانوردان توسط زباله‌های فضایی نزدیک ایستگاه تهدید می‌شد. سپس در جلسه‌ای ویژه تیم مأموریت پنج‌شنبه را روز مناسب و ایمن برای انجام راهپیمایی فضایی تشخیص داد.

هرچند آژانس توضیحاتی درباره‌ی نوع این زباله‌های فضایی ارائه نداد اما لازم به ذکر است که چندی پیش آزمایش موشک ضد ماهواره‌ی روسیه باعث ایجاد هزاران قطعه زباله‌ی فضایی در مدار نزدیک ایستگاه شد. اقدامی که ناسا و دولت آمریکا آن را غیرمسؤولانه و عامل خطر حتی برای فضانوردان روس توصیف کردند.

ماژول‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی و فضاپیماهای سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس که فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستند و بازمی‌گردانند، لایه‌های محافظی دارند که برای جلوگیری از نفوذ قطعات کوچک‌تر و ردیابی نشده‌ی زباله‌های فضایی و خرده‌سنگ‌ها طراحی شده‌اند.

از سویی اگرچه لباس‌های فضایی استفاده شده که قدمت طراحی پایه‌ی آن‌ها به دوران شاتل بازمی‌گردد، آسیب‌پذیرتر هستند اما یک منبع اکسیژن اضطراری ۳۰ دقیقه‌ای هم دارند که به فضانوردان امکان می‌دهد در مواقع اضطراری فرصت کافی برای بازگشتن به یک قفل هوای ایستگاه داشته باشند. اما لازم به ذکر است که تا کنون این نوع وضعیت اضطراری مرتبط با برخورد زباله‌های فضایی، اعلام نشده بود.

عکس کاور: راهپیمایی فضایی شماره ۲۴۵
Credit: NASA

منابع: SciTechDaily, SpaceFlight Now

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه