کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس در ایستگاه فضایی جابه‌جا شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
جابه‌جایی کپسول اِندِور دراگون اسپیس‌ایکس همراه با خدمه‌ی مأموریت کرو-2

کپسول سرنشین‌دار دراگون اسپیس‌ایکس عصر امروز با حضور چهار فضانورد مأموریت کرو-۲ که به جلوی ماژول هارمونی ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل بود، به‌طور مستقل در فضا جابه‌جا شد و در بالای آن قرار گرفت تا محل اتصال جلویی برای ورود فضاپیمای ورود فضاپیمای سرنشین‌دار بعدی آماده باشد.

یک هفته پیش از رسیدن کپسول استارلاینر بویینگ، فضانوردان کرو-۲ اسپیس‌ایکس فضاپیمای سرنشین‌دار «اِندِور» (Endeavour) یا «تلاش» دراگون را جابه‌جا کردند. «شین کمبرو» (Shane Kimbrough) و «مگان مک‌آرتور» (Megan McArthur) فضانوردان ناسا، «آکیهیکو هوشیده» (Akihiko Hoshide) از آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن و «توماس پسکی» (Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا به عنوان سرنشین‌های این مأموریت حضور داشتند.

طبق اعلام ناسا عملیات جابه‌جایی کمتر از ۱ ساعت طول کشید و در نهایت کپسول اندور دراگون اسپیس‌ایکس در ساعت ۰۷:۳۵ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۶:۰۵ به وقت تهران) در سکوی بالایی ماژول هارمونی پهلو گرفت.

جابه‌جایی کپسول سرنشین‌دار دراگون محل اتصال را برای کپسول «آزمایش پرواز مداری ۲» (Orbital Flight Test-2) بویینگ باز می‌کند که قرار است ۳۰ جولای (۸ مرداد) پرتاب شود و روز بعد به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. کپسول «استارلاینر سی‌اس‌تی-۱۰۰» (CST-100 Starliner) در سکوی جلویی ماژول هارمونی پهلو می‌گیرد و این نخستین باری خواهد بود که دو فضاپیمای سرنشین‌دار مختلف آمریکا همزمان به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌شوند.

مأموریت OFT-2 دومین تلاش پرواز آزمایشی بویینگ است که برای آزمایش توانایی انجام مأموریت کامل توسط فضاپیمای استارلاینر طراحی شده است که شامل پرتاب، پهلوگیری، ورود دوباره به جو و فرود در صحرایی در غرب آمریکاست. نخستین مأموریت آزمایشی بویینگ در سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شد اما به دلیل مشکلات فنی به ایستگاه نرسید.

به گفته‌ی مقامات ناسا با وجود آزمایش کپسول سرنشین‌دار استارلاینر بویینگ، این مأموریت بدون سرنشین خواهد بود و داده‌های ارزشمندی را در مورد سیستم حمل‌ونقل بویینگ فراهم می‌کند. این داده‌ها به ناسا کمک می‌کند تا استارلاینر و موشک اطلس ۴ ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی (ULA) را برای سفرهای منظم فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی تأیید کند.

عملیات امروز همچنین دومین مرتبه در سال جاری است که فضانوردان ناچار به جابه‌جایی کپسول در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شوند. فضانوردان مأموریت کرو-۱ اسپیس‌ایکس در ماه آوریل (فروردین) نخستین جابه‌جایی کپسول سرنشین‌دار را در این آزمایشگاه مداری با موفقیت انجام دادند و کپسول «تاب‌آوری» (Resilience) دراگون را پیش از رسیدن کپسول مأموریت کرو-۲ جابه‌جا کرده بودند.

عکس کاور: جابه‌جایی کپسول اِندِور دراگون اسپیس‌ایکس همراه با خدمه‌ی مأموریت کرو-۲

Credit: NASA

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما