هدیه‌های کریسمس بابا نوئل به ایستگاه فضایی رسید

۵ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اتصال فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس CRS-24 به ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضاپیمای باری دراگون اسپیس‌ایکس با محموله‌ای از تجهیزات، آزمایش‌ها و مواد تازه از جمله هدایای کریسمس برای هفت خدمه‌ی فعلی ایستگاه فضایی بین‌المللی به این آزمایشگاه مداری متصل شد.

عملیات اتصال در ساعت ۰۳:۴۱ بامداد منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۲:۱۱ به وقت تهران) امروز ۲۲ دسامبر (۱ دی) در بندرگاه جلویی ماژول هارمونی کامل شد. در حالی که این عملیات کاملا خودکار پیش رفت، «راجا چاری» (Raja Chari) و «توماس مارش‌برن» (Thomas Marshburn) فضانوردان ناسا و مهندسان پرواز مأموریت «اعزام ۶۶» (Expedition 66) بر آن نظارت داشتند.

این فضاپیمای باری حدود یک روز پیش از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا و توسط یک موشک فالکون ۹ راهی فضا شده بود. این سومین و آخرین مأموریت باری کپسول دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ بود.

این مأموریت با نام CRS-24 محموله‌ای به وزن ۲۹۴۹ کیلوگرم شامل تجهیزات مورد نیاز خدمه، آزمایش‌های علمی و سخت‌افزار، از جمله حدود ۹۰۰ کیلوگرم تجهیزات بی‌فشار در بخش عقب فضاپیما را حمل می‌کرد.

به‌طور خاص فضاپیمای دراگون شامل «رادیومتر برداری جمع‌وجور باد اقیانوسی» (COWVR) می‌شود که برای اندازه‌گیری سرعت و جهت بادهای سطح اقیانوس طراحی شده است. در این فضاپیما همچنین «آزمایش موقتی سامانه‌ی جریان‌های استوایی و طوفان‌ها» (TEMPEST) قرار گرفته که هدف آن مطاعله‌ی رطوبت جوی است.

این دو آزمایش در هفته‌های آینده توسط سیستم کنترل از راه دور رباتیک «کانادآرم۲» (Canadarm2) از فضاپیما جدا خواهند شد تا بر روی تأسیسات ژاپنی رو به زمین ایستگاه که به ماژول «کیبو» (Kibo) متصل است، نصب شوند. آزمایش‌های بخش تحت فشار محموله هم شامل آزمایشی برای مطالعه‌ی درمان سرطان و همچنین آزمایش چاپگر زیستی دستی است.

ایستگاه فضایی بین‌المللی از نگاه فضاپیمای اسپیس‌ایکس CRS-24

ایستگاه فضایی بین‌المللی از نگاه فضاپیمای اسپیس‌ایکس CRS-24
Credit: NASA

علاوه بر آزمایش‌های علمی و در حالی که تنها چند روز به کریسمس مانده است، ناسا هدایای سال نو و یک شام ویژه هم برای هفت فضانورد در ایستگاه فضایی آماده کرد و به ایستگاه فرستاد. «جوئل مونتالبانو» (Joel Montalbano) مدیر برنامه‌ی ایستگاه فضایی در ناسا، پیش از پرتاب این محموله‌ی ویژه‌ی سال نو گفته بود: «من از کار بابا نوئل اطلاعی ندارم و نمی‌گویم که چه چیزی قرار است ارسال شود اما هدایایی برای خدمه خواهیم داشت. ما همچنین برای شام کریسمس چند غذای خاص می‌فرستیم که شامل بوقلمون،لوبیا سبز، مقداری ماهی، غذاهای دریایی دودی و البته کیک میوه‌ای مورد علاقه‌ی همه می‌شود.»

انتظار می‌رود که دراگون CRS-24 حدود یک ماه به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل بماند. در این مدت تجهیزات خدمه و سخت‌افزار علمی آن تخلیه و با تجهیزات و آزمایش‌هایی که قرار است به زمین بازگردد، بارگیری می‌شود.

سرانجام اواخر ژانویه‌ی ۲۰۲۲ (اوایل بهمن) فضاپیما از ایستگاه جدا می‌شود و در سواحل فلوریدا به زمین بازمی‌گردد تا برای استفاده‌ی مجدد آماده باشد.

عکس کاور: اتصال کپسول دراگون اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی در مأموریت CRS-24
Credit: NASA

منابع: Space, Space Flight Insider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه