اسپیس‌ایکس نخستین پرتابش در سال ۲۰۲۲ را با موفقیت انجام داد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
نخستین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2022

دقایقی پیش اسپیس‌ایکس نخستین پرتاب سال ۲۰۲۲ خود را برای قرار دادن مجموعه‌ی تازه‌ای از ماهواره‌های استارلینک در مدار، با موفقیت انجام داد.

شرکت فضایی خصوصی «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) مجموعه‌ای از ۴۹ ماهواره‌ی استارلینک را توسط یک موشک کهنه‌کار «فالکون ۹» (Falcon 9) پرتاب کرد.

این مأموریت در ساعت ۱۶:۴۹ منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۱:۱۹ بامداد به وقت تهران) از سکوی ۳۹A مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شد. حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب هم بوستر مرحله اول موشک فالکون ۹ بر روی سکوی شناور بدون سرنشین A Shortfall of Gravitas فرود آمد تا صدویکمین بازیابی موفق موشک‌های اسپیس‌ایکس و نخستین بازیابی اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۲ را رقم بزند.

با پرتاب امروز، اسپیس‌ایکس به تلاش خود برای گسترش شبکه‌ی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک ادامه می‌دهد. به‌عنوان بخشی از تلاش برای کارآمدتر کردن عملیات ماهواره‌ای، این شرکت به‌تازگی ماهواره‌های خود را با توانایی ارتباط با یکدیگر از طریق پیوندهای لیزری ارتقا داده است. این ویژگی همچنین باعث کاهش نیاز ماهواره‌ها به ایستگاه‌های زمینی می‌شود.

این اولین مأموریت فالکون ۹ در سال ۲۰۲۲ است. سال ۲۰۲۱ اسپیس‌ایکس به رکورد پرتاب ۳۱ موشک دست یافت و رکورد قبلی خود با پرتاب ۲۶ موشک در سال ۲۰۲۰ را شکست. در سال جدید هم این شرکت قصد دارد با شتاب روند خود را ادامه دهد و بنابراین در ماه ژانویه چندین پرتاب دیگر هم انجام خواهد داد.

به‌طور معمول، اسپیس‌ایکس بیشتر ماهواره‌های صورت فلکی ماهواره‌ای «استارلینک» (Starlink) خود را از تأسیسات نیروی فضایی کیپ کاناورال پرتاب می‌کند، اما هم‌اکنون روی سکوی ۴۰ این مرکز، موشک فالکون ۹ دیگری مستقر شده است و قرار است در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) مأموریت «ترنسپوندر ۳» (Transporter 3) را پرتاب کند. این یک مأموریت حمل مشترک است که چندین ماهواره را برای تعدادی از مشتریان در مدار قرار می‌دهد.

همان‌طور که نام آن نشان می‌دهد این سومین مأموریت حمل مشترکی خواهد بود که اسپیس‌ایکس انجام می‌دهد. ترنسپوندر هر دو مأموریت ۱ و ۲ در دو سال ۲۰۲۱ پرتاب شدند. این مأموریت همچنین سی و چهارمین مأموریت اختصاصی استارلینک خواهد بود.

در ماه ژانویه و پس از مأموریت ترنسپوندر ۳ همچنین قرار است ماهواره‌ی شناسایی راداری نسل دوم ایتالیا (COSMO-SkyMed Second Generation) با موشک فالکون ۹ پرتاب شود.

عکس کاور: نخستین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۲
Credit: SpaceX

منابع: Space, NASA Space Flight

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما