نخستین آزمایش پرتابگر سوپرهوی اسپیس‌ایکس با موفقیت انجام شد

۲۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۰ ۳۱ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
آزمایش آتش ایستای بوستر سوپر هوی اسپیس‌ایکس

پرتابگر عظیم سوپرهوی اسپیس‌ایکس شب گذشته نخستین آزمایش آتش ایستای موتورهای خود را با موفقیت انجام داد تا این بوستر سنگین یک گام به تکمیل نهایی نزدیک شود.

سه موتور «رپتور» (Raptor) بوستر «سوپر هوی» (Super Heavy) از جنس استیل ضد زنگ، در حالی که بر روی سکوی تأسیسات «استاربیس» (Starbase) اسپیس‌ایکس در تگزاس جنوبی قرار داشت، با «آتش ایستا» (Static Fire) آزمایش شدند.

وسیله‌ی این آزمایش موشک سوپرهوی که «بوستر ۳» نام دارد، جدیدترین نمونه از مجموعه نمونه‌های اولیه‌ی برنامه‌ی استارشیپ اسپیس‌ایکس است که هدف آن ایجاد یک سامانه‌ی پرتاب کاملا قابل بازیابی برای سفر به ماه، مریخ و فراسوی آن است.

ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس‌ایکس از انجام کامل آتش ۳ موتور رپتور با مدت زمان کامل طی این آزمایش خبر داد. او همچنین اعلام کرد که بسته به پیشرفت بوستر ۴، ممکن است در گام‌های بعدی بوستر ۳ با ۹ موتور رپتور هم آزمایش شود.

با وجود آنکه ۹ موتور زیاد به‌نظر می‌رسد اما این همان تعدادی است که اسپیس‌ایکس برای مرحله‌ی اول موشک شناخته‌شده‌ی «فالکون ۹» (Falcon 9) از آن استفاده می‌کند. همچنین موشک «فالکون هوی» (Falcon Heacy) این شرکت از سه بوستر و یک مرحله‌ی بالایی تشکیل شده و هنگام برخاستن ۲۷ موتور رپتور را روشن می‌کند. در همین حال انتظار می‌رود که تقویت‌کننده‌ی سوپر هوی بیش از ۳۰ موتور در هنگام پرتاب استفاده کند.

استارشیپ

موشک سوپرهوی فضاپیمای استارشیپ را تا مدار زمین بالا خواهد برد.
Credit: SpaceX

موشک سوپرهوی اسپیس‌ایکس به‌عنوان یک بوستر مرحله‌ی اول قابل استفاده‌ی مجدد برای حمل فضاپیمای عظیم «استارشیپ» (Starship) به مدار طراحی شده است. طول نهایی این بوستر ۷۰ متر است و یک فضاپیمای ۵۰ متری استارشیپ بر روی آن سوار خواهد شد.

در ماه می (اردیبهشت) اسپیس‌ایکس با یک پرواز آزمایشی که تا ارتفاع ۱۰ کیلومتری رسید یک وسیله‌ی آزمایشی استارشیپ را پرتاب کرد و با موفقیت فرود آورد. طبق اعلام این شرکت نخستین پرواز مداری استارشیپ، تابستان امسال و پس از آزمایش بوستر انجام خواهد شد.

در همین حال به گفته‌ی ایلان ماسک بوستر ۳ سوپرهوی به فضا پرتاب نمی‌شود و برای آزمایش‌های زمینی استفاده خواهد شد و بدین ترتیب بوستر ۴ نخستین نمونه‌ی اولیه است که به فضا خواهد رفت. این پرواز آزمایشی می‌تواند نمونه‌ی اولیه‌ی استارشیپ را از تأسیسات استاربیس در تگزاس به یک منطقه‌ی هدف در نزدیکی جزیره‌ی «کائوآئی» (Kauai) هاوایی پرتاب کند و تقویت‌کننده‌ی سوپرهوی هم در خلیج مکزیک بازمی‌گردد.

اسپیس‌ایکس امیدوار است همان‌طور که در پرتاب‌های منظم موشک فالکون ۹ انجام می‌شود، هر دو وسیله‌ی نقلیه‌ی سوپرهوی و استارشیپ را پس از پرتاب بازیابی کند. موشک‌های استارشیپ و سوپرهوی اسپیس‌ایکس هسته‌ی اصلی برنامه‌های این شرکت برای مأموریت‌های آینده به اعماق فضا هستند.

علاوه بر این ناسا هم استارشیپ را برای فرود آوردن فضانوردان روی ماه به عنوان بخشی از «برنامه‌ی آرتمیس» (Artemis Program) انتخاب کرده است. هدف بعدی ماسک استفاده از استارشیپ برای فرستادن فضانوردان به مریخ است و اعلام کرده که اگر همه چیز خوب پیش برود فضاپیما می‌تواند تا سال ۲۰۲۳ کاملا فعال شود.

عکس کاور: آزمایش آتش ایستای بوستر سوپر هوی اسپیس‌ایکس

Credit: SpaceX

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما