فضانوردان اینسپیریشن ۴ اولین عکس‌های سفر فضایی خود را به اشتراک گذاشتند

۲۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۱:۰۰ ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تصاویر درون کپسول تاب‌آوری در مأموریت اینسپیریشن 4

چهار فضانورد مأموریت اینسپیریشن ۴ نخستین عکس‌های خود را از اولین سفر تمام‌شهروندی تاریخ به اشتراک گذاشته‌اند و همان‌طور که انتظار می‌رود، کاملا هیجان‌زده هستند.

تصاویری که در حساب کاربری مأموریت «اینسپیریشن ۴» (Inspiration 4) منتشر شده، در حقیقت نماهایی از ویدیوهایی هستند که نشان می‌دهد چهار شهروند-فضانورد درون کپسول «تاب‌آوری» (Resilience) دراگون اسپیس‌ایکس خوشحال هستند و از تماشای مناظره خیره‌کننده‌ای که با نصب گنبد (Cupola) شیشه‌ای بزرگ ممکن شده، لذت می‌برند. پنجره‌ای بزرگ که به جای محل اتصال همیشگی به ایستگاه فضایی بین‌المللی در این کپسول گردشگری قرار گرفته است.

این تصاویر نخستین نماهایی از زندگی سرنشین‌های مأموریت اینسپیریشن ۴ در مدار است که از زمان پرتاب آن‌ها منتشر می‌شود. بامداد روز گذشته به وقت تهران موشک فالکون ۹ کپسول سرنشین‌دار دراگون را راهی فضا کرد تا در ارتفاع ۵۸۵ کیلومتری که بالاترین ارتفاع دست یافته توسط بشر پس از مأموریت آپولو و مأموریت تعمیرونگهداری هابل است، مستقر شود.

تیم این مأموریت در توییتر نوشت: «خدمه‌ی اینسپیریشن ۴ یک روز آغازین باورنکردنی را در فضا گذراندند! آن‌ها از زمان برخاست بیش از ۱۵ دور در اطراف سیاره‌ی زمین چرخیده‌اند و به‌خوبی از گنبد شیشه‌ای کپسول دراگون استفاده کرده‌اند.»

تصاویر درون کپسول تاب‌آوری در مأموریت اینسپیریشن 4
تصاویر درون کپسول تاب‌آوری در مأموریت اینسپیریشن 4
تصاویر درون کپسول تاب‌آوری در مأموریت اینسپیریشن 4

برخلاف پروازهای سنتی توسط ناسا، که معمولا شامل پوشش ویدیویی پیوسته از درون فضاپیما می‌شود، پرواز اینسپیریشن ۴ یک مأموریت خصوصی است که توسط فرمانده‌ی آن «جرد آیزاک‌من» (Jared Isaacman) کارآفرین میلیاردر تأمین مالی می‌شود.

بنابراین خدمه‌ی آن می‌توانند تصمیم بگیرند که چه میزان از تجربه‌ی خود در فضا را به اشتراک بگذارند. همچنین «تایم استودیوز» (Time Studios) با همکاری «نتفلیکس» (Netflix) در حال تهیه‌ی مستندی از این پرواز تاریخی است که بخش پایانی آن اواخر ماه سپتامبر احتمالا با تصاویری که از درون کپسول هنگام قرار داشتن در مدار زمین گرفته شده، پخش می‌شود.

روز گذشته اسپیس‌ایکس از سالم بودن خدمه خبر داد و به انجام آزمایش‌ها و صرف وعده‌هایی غذایی توسط آن‌ها اشاره کرد اما با توجه به تأخیر در فرستادن نخستین تصاویر از درون کپسول، برخی شایعه‌ها در مورد مشکلات احتمالی هنگام مأموریت ایجاد شده بود.

هر چند «ایلان ماسک» (Elon Musk) 9 ساعت پیش از انتشار تصاویر، با توییتی به شایعه‌ها پایان داد: «اکنون با خدمه‌ی اینسپیریشن ۴ صحبت کردم. همه چیز خوب است.» از آن زمان تیم مأموریت جزئیات بیشتری از برنامه‌های خدمه در نخستین روز این سفر فضایی به اشتراک گذاشت.

علاوه بر تماشای زمین و فضا از گنبد شیشه‌ای، خدمه‌ی این مأموریت در طول سفر با بیماران سرطانی بیمارستان «سنت جود» (Saint Jude) هم صحبت کردند. در این سفر «هیلی آرسنو» (Haley Arceneaux) هم که خودش یک بیمار نجات‌یافته از سرطان است به‌عنوان نماینده‌ی این بیمارستان حضور دارد. «سایان پراکتر» (Sian Proctor) زمین‌شناس و «کریس سمبروسکی» (Chris Sembroski) مهندس داده در صنعت هوافضا هم دیگر شهروند-فضانوردان این مأموریت هستند.

با وجود آنکه آزمایش‌های علمی هم در طول این مأموریت انجام می‌شود اما خدمه برنامه‌هایی هم در زمینه‌ی جمع‌آوری کمک برای بیمارستان سنت جود انجام می‌دهند.

ساعاتی پس از رسیدن کپسول دراگون به مدار، تصویری خیره‌کننده‌ای از زمین را به اشتراک گذاشت. این تصویر در فاصله‌ی ۵۸۵ کیلومتری زمین گرفته شده و هیچ مأموریت فضایی سرنشین‌دار بشر از زمان آخرین مأموریت تعمیرونگهداری هابل در سال ۲۰۰۹ به این فاصله از سیاره‌ی ما سفر نکرده است.

انتظار می‌رود که کپسول سرنشین‌دار دراگون مأموریت اینسپیریشن ۴ روز شنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) در سواحل فلوریدا به زمین بازگردد. گفتنی است این کپسول یک بار دیگر هم در مأموریت «کرو-۱» (Crew-1) با موفقیت به زمین بازگشته بود.

عکس‌ها: تصاویر درون کپسول تاب‌آوری در مأموریت اینسپیریشن ۴

Credit: SpaceX/Inspiration4

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما