نمای بی‌نظیر زمین را از دید فضانوردان فضاپیمای تاب‌آوری ببینید

۲۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۰ ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نمای تازه‌ای به زمین از نگاه نخستین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ

با آغاز عصر سفرهای فضایی کاملا خصوصی، شهروند-فضانوردان فضاپیمای اسپیس‌ایکس اکنون نخستین افرادی هستند که ضمن دستیابی به مدار زمین، نمای بی‌نظیری از سیاره‌ی آبی ما را مشاهده می‌کنند.

سال‌ها پس از مأموریت‌های آپولو به ماه و مأموریت‌های تعمیرونگهداری تلسکوپ فضایی هابل، اکنون بشر دوباره تا ارتفاع بالاتری از ایستگاه فضایی بین‌المللی اوج گرفته است. فضاپیمای سرنشین‌دار «تاب‌آوری» دراگون اسپیس‌ایکس ساعت ۲۰:۰۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (صبح امروز ساعت ۰۴:۳۲ به وقت تهران) توسط موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب شد تا عصر تازه‌ای را در تاریخ سفر انسان به فضا آغاز کند.

این نخستین مأموریت تمام‌شهروندی تاریخ محسوب می‌شود که نه تنها یک شرکت خصوصی آن را انجام می‌دهد، بلکه هیچ یک از خدمه‌ی آن هم فضانوردان حرفه‌ای یا نیروهای نظامی نیستند. اگرچه پیش از این هم شهروندان به فضا رفته‌اند، اما در طول همه‌ی مأموریت‌های فضایی بشر به مدار زمین و فراسوی آن، همواره فضانوردان حضور داشته‌اند و مأموریت با اهداف علمی پیش رفته است.

مقایسه‌ی ارتفاع مدارهای مأموریت اینسپیریشن4، تلسکوپ فضایی هابل و ایستگاه فضایی بین‌المللی

مقایسه‌ی ارتفاع مدارهای مأموریت اینسپیریشن۴، تلسکوپ فضایی هابل و ایستگاه فضایی بین‌المللی
Credit: SpaceX

مأموریت «اینسپیریشن۴» (Inspiration4) اما به اهداف علمی نمی‌پردازد بلکه با مقاصد گردشگری فضایی توسط «جرد آیزاک‌من» بنیان‌گذار ثروتمند شرکت خدمات پرداخت «شیفت۴ پیمنتس» خریداری شده و در کنار آن با هدف کمک آگاه‌سازی و تحقیق درباره‌ی بیماری، از بیمارستان کودکان مبتلا به سرطان سنت جود هم حمایت مالی خواهد کرد.

فضاپیمای سرنشین‌دار دراگون حدود نیم ساعت پس از پرتاب رسما به فضا رسید و در این مدت با چرخش پیرامون زمین و انجام چند مرحله آتش، توانست به ارتفاع استقرار مداری در ۵۸۵ کیلومتری زمین دست یابد. این ارتفاع ۱۰ کیلومتر بیشتر از ارتفاع مداری برنامه‌ریزی شده است و رکورد جدیدی را برای فضاپیمای دراگون ثبت می‌کند.

این فضاپیما با رسیدن به فضا و باز شدن سپر محافظ، نمای خیره‌کننده‌ای از زمین را فرستاده است که سیاره‌ی آبی ما را در پهنه‌ی بی‌کران فضا نشان می‌دهد. در این تصویر گنبد شیشه‌ای جدید فضاپیمای دراگون اسپیس‌ایکس هم که برای سفرهای گردشگری فضایی به مدار درنظر گرفته شده است، دیده می‌شود.

با سفر فضانوردان در مأموریت اینسپیریشن۴ باید سال ۲۰۲۱ را آغاز شکوفایی گردشگری فضایی دانست. پیش از این هواپیمای فضایی «ویرجین گلکتیک» (Virgin Galactic) با حضور «ریچارد برانسون» (Richard Branson) با دستیابی به آستانه‌ی فضا، نخستین پرواز فضایی بشر از قلب آمریکا را رقم زده بود. «جف بزوس» (Jeff Bezos) و همراهانش هم با استفاده از فضاپیمای قابل بازیابی «بلو اوریجین» (Blue Origin) به فضا رسیده بودند.

اکنون شرکت اسپیس‌ایکس ایلان ماسک پا را فراتر گذاشته و نه تنها انسان را برای گردشگری به فضا برده، بلکه به مدار زمین دست یافته و پس از سال‌ها نمای تازه‌ای از زمین را پیش روی بشر قرار داده است. اسپیس‌ایکس سال گذشته هم با فرستادن فضانوردان ناسا طی نخستین مأموریت سرنشین‌دار خصوصی به ایستگاه فضایی بین‌المللی تاریخ‌سازی کرده بود.

فضاپیمای اسپیس‌ایکس هر ۹۰ دقیقه زمین را دور می‌زند و بدین ترتیب فضانوردان در طول شبانه‌روز زمینی، شاهد ۱۵ طلوع و غروب خورشید خواهند بود. علاوه بر این برخلاف سفرهای فضایی کوتاه‌مدت ویرجین گلکتیک و بلو اوریجین، مأموریت اینسپیریشن ۴ سه روز در مدار زمین خواهد بود و فضانوردان این فرصت را دارند که در آرامش از منظره‌ی بی‌نظیر زمین و فضا لذت ببرند.

عکس کاور: نمای تازه‌ای به زمین از نگاه نخستین مأموریت فضایی تمام‌شهروندی تاریخ

Credit: SpaceX

منابع: SpaceX, Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. Avatar Morteza

    ساقی ام ولی دوتا من گردن نمیگیرم

  2. Avatar هامد

    ناسا دوروق میگه ضمین سافه اینا حمش کافیشاپه

  3. Avatar امیر خسروی

    با پا راست بریم توالت یا چپ؟؟!!