نخستین نمونه‌ی استارشیپ با اندازه‌ی اصلی آزمایش می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نمای کلی فضاپیمای استارشیپ

طبق مطلبی که مدیرعامل اسپیس ایکس اعلام کرد، احتمالا تا آخر این هفته تازه‌ترین نمونه اولیه‌ی فضاپیمای استارشیپ پرواز آزمایشی خود را انجام می‌دهد. تستی که برای نخستین بار در ابعاد واقعی انجام می‌شود. این پرتاب در ادامه‌ی تلاش‌های این شرکت برای دستیابی به فضاپیمایی قابل قبول در زمینه‌ی پروازهای برنامه‌ریزی شده به سمت مریخ و ماه خواهد بود.

گفتنی است که «استارشیپ» فضاپیمای پیشنهادی «اسپیس ایکس» برای انتقال هم‌زمان ۱۰۰ نفر – یا بیشتر – به مریخ است. این شرکت به سرعت در حال ساخت نمونه‌های اولیه‌ی این موشک غول پیکر در سایت پرواز آزمایشی بوکا چیکا (Boca Chica) در ایالت تگزاس است تا بتواند به طرحی نهایی دست یابد که به بهترین شکل کار کند.

تا کنون چندین آزمایش انجام شده و البته چندین انفجار هم پشت سر گذاشته شده است. اما ایلان ماسک روز گذشته اعلام کرد که تلاش می‌کنند تازه‌ترین نمونه با نام SN5 (یا Serial Number 5) را در اواخر این هفته پرتاب کنند. او جزئیات دیگری در این خصوص ارائه نکرد اما انتظار می‌رود که مانند پرواز نمونه‌ی دیگر این شرکت با نام «استارهاپر» در سال گذشته، یک پرتاب آزمایشی تا ارتفاع ۱۵۰ متری انجام شود. با این تفاوت که این بار آزمایش با نمونه‌ای در اندازه‌ی واقعی استارشیپ انجام خواهد شد.

به نوشته‌ی بیزینس اینسایدر، اسپیس ایکس در ماه می (اردیبهشت) امسال موفق شد مجوز اداره هوانوردی فدرال (FAA) را برای پرتاب‌های زیرمداری استارشیپ کسب کند و این بدان معنی است که استارشیپ در تست‌های آینده‌ی خود می‌تواند پیش از بازگشت به سطح زمین، چند ده کیلومتر ارتفاع بگیرد.

طرح نهایی استارشیپ روی یک بوستر سوپر هِوی (Super Heavy) پرتاب می‌شود که با هم ۴۱ موتور نوآورانه‌ی رپتور (Raptor) اسپیس ایکس را استفاده خواهند کرد و این دو سامانه در مجموع برجی ۱۲۰ متری را تشکیل می‌دهند که از هر موشک دیگری در تاریخ بلندتر خواهد بود. گفتنی است ارتفاع بخش «استارشیپ» ۵۰ متر است.

نمای هوایی کارخانه‌ی فضاپیمای استارشیپ

نمای هوایی کارخانه‌ی فضاپیمای استارشیپ | عکس: RGV Aerial Photography

در نهایت شرکت اسپیس ایکس امیدوار است که سرانجام بتواند سال آینده استارشیپ را به فضا پرتاب کند. هم‌چنین مأموریتی بدون سرنشین به مریخ برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است و مأموریتی سرنشین‌دار نیز در سال ۲۰۲۴ به سوی سیاره‌ی سرخ انجام خواهد شد. این یک جدول زمانی بلندپروازانه است که برخی تردیدهایی هم به دنبال داشته اما برای دستیابی به چنین هدفی، پرواز نمونه‌های اولیه در اسرع وقت ضروری است.

علاوه بر این پروژه، اسپیس ایکس با شرکت‌های «بلو اوریجین» و «داینتیکس» نیز در رقابت است تا طبق قراردادی که با ناسا دارند تا سال ۲۰۲۴ مأموریتی سرنشین‌دار را به سمت ماه هدایت کنند. این قرارداد نخستین باری است که ناسا فضاپیمای استارشیپ را کاملا جدی گرفته است و این یک موفقیت برای استارشیپ محسوب می‌شود.

ایلان ماسک نیز پیش از این گفته بود که معتقد است «استارشیپ» و «سوپر هوی» به طور کامل می‌تواند جایگزین ناوگان موشک‌های فالکون این شرکت شود. به نظر می‌رسد به پرواز درآوردن یک نمونه در ابعاد کامل، گامی بزرگ برای دستیابی به این هدف خواهد بود.

منبع: Forbesبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما