اسپیس‌ایکس ماهواره‌ی رادیویی عظیم سیریوس را به فضا پرتاب کرد

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۰ ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از ماهواره‌ی رادیویی SXM-8 در مدار

شرکت اسپیس‌ایکس تنها چند روز پس از فرستادن محموله‌ی ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی، با یک موشک کهنه‌کار فالکون ۹ ماهواره‌ی رادیویی عظیمی متعلق به شرکت سیریوس ایکس‌ام را به فضا برد.

موشک دو مرحله‌ای فالکون ۹ روز گذشته ساعت ۱۲:۲۶ بامداد منطقه‌ی زمانی شرقی (۰۸:۵۶ به وقت تهران) از مرکز فضایی کیپ کاناورال پرتاب شد تا هجدهمین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۱ را رقم بزند. این موشک ماهواره‌ی رادیویی دیجیتال SXM-8 را برای شرکت رسانه‌ای «سیریوس ایکس‌ام» (Sirius XM) به فضا برد تا فضاپیما با استفاده از پیشرانه‌های داخلی، خود را به ارتفاع حدود ۳۶۰۰۰ کیلومتری در مدار زمین‌ثابت برساند.

پرتاب ماهواره‌ی سیریوس SXM-8 توسط اسپیس‌ایکس

پرتاب ماهواره‌ی سیریوس SXM-8 توسط اسپیس‌ایکس
Credit: Florida Today

مطابق دیگر پرتاب‌های این موشک، حدود ۹ دقیقه بعد، بوستر مرحله‌ی اول که پیش از این در مأموریت سرنشین‌دار کرو-۱ هم استفاده شده بود، به زمین بازگشت و با موفقیت بر روی سکوی شناور بدون سرنشین «فقط دستورالعمل‌ها را بخوان» در اقیانوس اطلس فرود آمد تا بازیابی موفق موشک‌های مداری اسپیس‌ایکس را به عدد ۸۷ برساند.

ماهواره‌ی سیریوس ایکس‌ام-۸ (SXM-8) توسط شرکت «ماکسار تکنولوژی » (Maxar Technologies) ساخته شده و یکی از دو ماهواره‌ای است که توسط اسپیس‌ایکس پرتاب می‌شود تا جایگزین ماهواره‌های قدیمی سیریوس شود.

این ماهواره‌ی عظیم ۷۰۰۰ کیلوگرمی با توان بیش از ۸۰۰۰ وات محتوای رسانه‌ای را برای کاربران در آمریکا، کانادا و کارائیب فراهم می‌کند. این دومین ماهواره‌ی جدید از مجموعه‌ی سیریوس است و نخستین ماهواره با نام SXM-7 در دسامبر ۲۰۲۰ پرتاب شده بود.

ماهواره‌ی رادیویی عظیم سیریوس SXM-8

ماهواره‌ی رادیویی عظیم سیریوس SXM-8
Credit: Maxar Technologies

این ماهواره اما در ابتدای سال ۲۰۲۱ دچار مشکل محموله شد و از دست رفت. بدین ترتیب سیریوس با پوشش بیمه‌ای ۲۲۵ میلیون دلاری ماهواره، به دنبال ساخت نسخه‌ی دیگری از SXM-7 است تا در کنار SXM-8 تازه پرتاب شده، به فعالیت بپردازد.

هر دو ماهواره بر پایه‌ی سازه‌ی محوری SSL-1300 ماکسار تکنولوژی ساخته شده‌اند و در باند فرکانسی S فعالیت می‌کنند. این ماهواره‌ها مجهز به دو آرایه‌ی بزرگ خورشیدی و باتری برای ذخیره‌ی انرژی در مدار هستند.

اگرچه سیریوس ماهواره‌های تازه را برای جایگزینی با XM-3 و XM-4 درنظر گرفته اما این ماهواره‌های قدیمی هم هنوز عملیاتی هستند و انتظار می‌رود که تا چند سال آینده به ارائه‌ی خدمات بپردازند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از ماهواره‌ی رادیویی SXM-8 در مدار

Credit: Maxar Technologies

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما