تسلا رودستر ایلان ماسک به نزدیکی مریخ رسیده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از خودروی تسلا رودستر در نزدیکی مریخ

نسل نخست تسلا رودستر که ایلان ماسک بیش از دو سال پیش توسط اسپیس‌ایکس آن را به فضا فرستاده بود، به‌تازگی در فاصله‌ای نزدیک نسبت به مریخ قرار گرفت.

اسپیس‌ایکس تأیید کرد که رودستر (Tesla Roadster) و استارمن (Starman)، یک مانکن که سرنشین فضایی این خودرو محسوب می‌شود و نمونه‌ی اولیه‌ی لباس فضایی اسپیس‌ایکس را پوشیده است، در تاریخ ۸ اکتبر (۱۷ مهر) هنگامی که در فاصله‌ی حدود ۸ میلیون کیلومتری مریخ قرار داشت، نخستین گذر خود را از کنار این سیاره انجام داد. این در حالی است که فاصله‌ی آن از زمین تقریبا ۳۷ میلیون کیلومتر است.

به گزارش Where is Roadster که موقعیت لحظه‌ای رودستر را در فضا دنبال می‌کند، این خودروی شرکت تسلا ۱۲۹ میلیون کلیومتر با خورشید فاصله دارد و سرعت آن حدود ۲۲ هزار کیلومتر بر ساعت است. باید دید شرایط چگونه است اما اگر باتری هنوز کار کند، آهنگ Space Oddity تا کنون بیش از ۲۶۴۰۰۰ بار در گوش چپ استارمن پخش شده است.

تسلا رودستر بر روی فالکون هوی

شیوه‌ی نصب تسلا رودستر بر روی فالکون هوی
Credit: SpaceX

ایلان ماسک در تاریخ ۶ فوریه‌ی ۲۰۱۸ (۱۷ بهمن ۱۳۹۶) تسلا را با موشک فالکون هوی اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب کرده بود. در حالی که برخی فرستادن یک زباله‌ی فضایی را از نظر زیست‌محیطی مناسب نمی‌دانستند اما از دیدگاه تبلیغاتی این کار بسیار مؤثر بود.

این روزها، زمین و مریخ و البته تسلا رودستر در موقعیتی استثنایی قرار دارند و مریخ در فاصله‌ی نزدیک نسبت به زمین قرار گرفته که تا سال ۲۰۳۵ میلادی تکرار نخواهد شد. فاصله‌ی نزدیک، علاوه بر ایجاد شرایط رصدی مطلوب برای تماشای مستقیم و رصد مریخ با تلسکوپ، موقعیتی مناسب برای رسیدن فضاپیماهای ناسا، امارات و چین به این سیاره محسوب می‌شود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از خودروی تسلا رودستر در نزدیکی مریخ

Credit: HumanMars

منبع: Carscoopsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما