اسپیس‌ایکس برای نخستین بار ۶ موتور قدرتمند موشک استارشیپ را روشن کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نخستین آزمایش آتش ایستای نمونه اولیه‌ی موشک استارشیپ با پیکربندی کامل

شب گذشته اسپیس‌ایکس برای نخستین بار آزمایش آتش ایستا را روی موشک استارشیپ با پیکربندی کامل انجام داد و شش موتور قدرتمند رپتور را برای لحظاتی روشن کرد.

اسپیس‌ایکس به آماده‌سازی آخرین نمونه اولیه‌ی استارشیپ خود برای یک پرواز آزمایشی برجسته ادامه می‌دهد.

وسیله‌ی نقلیه‌ی استارشیپ SN20 شب گذشته در «استاربیس» (Starbase) تأسیسات اسپیس‌ایکس در نزدیکی دهکده‌ی «بوکا چیکا» (Boca Chica) در تگزاس جنوبی، هر شش موتور «رپتور» (Raptor) خود را در یک آزمایش کوتاه آتش ایستا روشن کرد.

در تصاویر منتشر شده از این آزمایش پوشش سرامیکی استارشیپ به‌خوبی جلب توجه می‌کند. برخلاف نمونه اولیه‌های قبلی، این نسخه از فضاپیما برای محافظت در برابر حرارت شدید ایجاد شده هنگام ورود مجدد به جو، با سطوح سرامیکی پوشانده شده است.

نمای نزدیک از آزمایش آتش ایستای استارشیپ

نمای نزدیک از آزمایش آتش ایستای استارشیپ
Credit: Lab Padre

«آتش ایستای خوب با هر شش موتور» این توییتی بود که ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس‌ایکس اندکی پس از آزمایش که در ساعت ۱۳:۱۳ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۱:۴۳ به وقت تهران) انجام شد، گذاشت.

اسپیس‌ایکس در حال توسعه‌ی استارشیپ برای بردن افراد و حمل بار به ماه، مریخ و دیگر مقصدهای دوردست است. این سامانه از دو بخش کاملا قابل استفاده‌ی مجدد تشکیل شده است؛ یک بوستر غول‌پیکر مرحله‌ی اول با نام «سوپر هوی» (Super Heavy) و یک فضاپیما با ارتفاع ۵۰ متر که «استارشیپ» (Starship) نام گرفته است.

این شرکت قبلا نمونه‌های اولیه‌ی استارشیپ را به فضا پرتاب کرده بود و برخی از آن‌ها را به حداکثر ارتفاع حدود ۱۰ کیلومتر فرستاد. اما SN20 جهشی بسیار بزرگ‌تر خواهد داشت و آماده می‌شود تا در هفته‌های آینده سوار بر موشک سوپرهوی نخستین آزمایش مداری این سامانه را انجام دهد.

زمان پرتاب مشخص نیست و این تا حدی به این دلیل است که اداره‌ی هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) هنوز در حال ارزیابی زیست‌محیطی سایت پرتاب مداری استاربیس است. FAA پیش‌نویس این ارزیابی را ارائه و نظرات عمومی را درباره‌ی این سند جمع‌آوری کرده است اما هنوز گزارش نهایی منتشر نشده است. هرچند ایلان ماسک پیش از این از احتمال انجام پرتاب مداری در ماه نوامبر خبر داده بود.

در آزمایش شب گذشته‌ی اسپیس‌ایکس که نخستین آزمایش آتش استاتیک کامل این سامانه محسوب می‌شود، موتورهای موشک برای مدت کوتاهی روشن شدند در حالی که موشک به زمین متصل شده بود. اسپیس‌ایکس ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) هم آزمایش آتش ایستای دیگری انجام داده بود اما آن زمان فقط دو موتور رپتور روی SN20 نصب شده بود.

آزمایش اخیر شامل شش موتور رپتور بود که پیکربندی کامل برای پرواز است. از این ۶ موتور، سه موتور استاندارد برای پرواز در ارتفاع نزدیک به سطح دریا و سه موتور بهینه شده برای پرواز در شرایط خلأ در فضا استفاده خواهد شد.

عکس کاور: نخستین آزمایش آتش ایستای نمونه اولیه‌ی موشک استارشیپ با پیکربندی کامل
Credit: SpaceX

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما