نخستین آزمایش پرواز فضاپیمای استارشیپ SN8 در لحظه‌ی پرتاب متوقف شد

۱۹ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
لحظه‌ی لغو پرواز نمونه‌ی اولیه‌ی استارشیپ SN8 در سکوی پرتاب

عملیات شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) که قصد داشت نخستین پرواز طولانی نمونه‌ی اولیه‌ی استارشیپ SN8 را انجام دهد، پس از ساعت‌ها تأخیر، در لحظه‌ی پرتاب متوقف شد.

برای پرتاب آزمایشی موشک غول‌پیکر اسپیس‌ایکس باید باید کمی بیشتر منتظر ماند. این وسیله‌ی نقلیه که با نام استارشیپ شماره سریال ۸ (Starship SN8) شناخته می‌شود، قرار بود عصر روز گذشته در یک پرواز آزمایشی از تأسیسات اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا تگزاس جنوبی، به فضا پرتاب شود و به ارتفاع ۱۲٫۵ کیلومتر دست یابد.

پس از چندین ساعت تأخیر به دلیل مسائل فنی سرانجام شمارش معکوس پرتاب آغاز شد. اما کمتر از ۲ ثانیه پیش از پرتاب، درست بعد از ساعت ۱۷:۳۰ منطقه‌ی زمانی شرقی SN8 در یک یا چند موتور از سه موتور رپتور خود چیزی غیرعادی را شناسایی کرد و پرواز را به طور خودکار لغو کرد تا نخستین تلاش پرواز طولانی استارشیپ در لحظه‌ی آغاز متوقف شود.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا SN8 فرصت بعدی را برای پرواز خود خواهد داشت. این موضوع به دلیل دقیق لغو پرواز و رفع مشکل بستگی دارد. اسپیس‌ایکس اعلام کرد که پنجره‌های پرتاب در چهارشنبه و پنجشنبه (۱۹ و ۲۰ آذر) دردسترس هستند.

اسپیس‌ایکس (SpaceX) در حال توسعه‌ی فضاپیمای استارشپ است تا بتواند مردم و محموله‌ها را به ماه، مریخ و دیگر مقصدهای دوردست برساند. سیستم حمل‌ونقل استارشیپ از دو عنصر اصلی تشکیل شده است که هر دو کاملا قابل بازیابی هستند. یک فضاپیمای فولادی ضد زنگ با ارتفاع ۵۰ متر که استارشیپ نام دارد و و یک موشک غول‌پیکر به نام سوپرهوی (Super Heavy) که برای سفر به اعماق فضا استارشیپ بر آن سوار خواهد شد.

استارشیپ نهایی دارای ۶ موتور رپتور خواهد بود تا برای پرتاب مستقی از ماه و مریخ قدرت لازم را داشته باشد. با این وجود برای فرار از گرانش زمین نیاز به قدرتی بسیار بیشتر دارد و به همین دلیل از موشک سوپرهوی با ۳۰ موتور رپتور استفاده خواهد شد که اندکی پس از پرتاب استارشیپ به زمین بازمی‌گردد.

اسپیس‌ایکس از طریق مجموعه‌ای از نمونه‌های اولیه که سه نمونه از آن‌ها پیش از این جهش‌هایی را تجربه کرده‌اند به سمت طراحی نهایی استارشیپ می‌رود. اما هر سه وسیله‌ی پرتاب آزمایش شده با نام‌های استارهاپر (Starhopper) و SN5 و SN6 تنها یک موتور رپتور داشتند و حداکثر به ارتفاع ۱۵۰ متر دست یافتند.

بنابراین طرفداران علوم فضایی چشم‌به‌راه پرش بزرگ SN8 هستند که بسیار جاه‌طلبانه‌تر است. این نمونه‌ی اولیه به مراتب پیچیده‌تر از هر نمونه‌ی قبلی است. از جمله دارای دماغه و فلپ (باله) پایدارکننده برای جهت‌گیری مناسب است، در حالی که استارهاپر و SN5 و SN6 شبیه سیلوهای پرنده به‌نظر می‌رسند.

باید منتظر ماند و دید آیا اسپیس‌ایکس می‌تواند در پنجره‌ی پرتاب فعلی به نقطه عطف دیگری در مسیر توسعه‌ی موشک‌های خود دست یابد؟

عکس کاور: لحظه‌ی لغو پرواز نمونه‌ی اولیه‌ی استارشیپ SN8 در سکوی پرتاب

Credit: SpaceX

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه