خودروی جابه‌جایی فضانوردان به پایگاه پرتاب مأموریت اسپیس‌ایکس چیست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تسلا مدل X برای جابه‌جایی فضانوردان

در حالی که فضانوردان ناسا و ژاپن برای پرتاب مأموریت کرو-۱ به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس آماده می‌شوند، یکی از نکات جالب توجه روند پرتاب، خودروی استفاده شده برای جابه‌جایی فضانوردان به مرکز پرتاب جان اف کندی است.

ایلان ماسک که حالا با دو تست مثبت کرونا از چهار تست، مشکوک به کووید-۱۹ است، در برنامه‌های شرکت‌های خود ازجمله پرتاب‌های اسپیس‌ایکس، تلاش می‌کند جلوه‌های دیداری مدرن و کاملی هم ارائه دهد، از فضای درونی تمیز و گسترده‌ی کپسول دراگون با گنجایش ۷ فضانورد که قرار است فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند تا لباس‌های فضانوردی که طرحی آینده‌نگرانه دارد، همه دارای جذابیت‌های بصری خاص خود هستند.

فضانوردان مأموریت کرو-1 کپسول فضایی دراگون پس از جابه‌جایی با خودروی تسلا مدل X

فضانوردان مأموریت کرو-۱ کپسول فضایی دراگون پس از جابه‌جایی با خودروی تسلا مدل X
Credit: NASA/Getty Images

اسپیس‌ایکس یک جذابیت دیگر هم به فرآیند اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی افزوده است و آن جابه‌جایی فضانوردان و رساندن آنان به پایگاه پرتاب فضایی کندی با خودروی یکپارچه‌ی تسلا مدل X است که رنگ کاملا سفید و لوگوی ناسا، جلوه‌ای خاص به آن داده است.

خودروی شاسی‌بلند متوسط و لوکس تسلا مدل X که از سال ۲۰۱۵ تولید می‌شود، نخستین محصول شاسی‌بلند چهار در این شرکت به‌شمار می‌رود. همانند دیگر خودروهای تسلا به طور کامل الکتریکی است و از باتری‌های ۱۸۶۵۰ پاناسونیک ژاپن استفاده می‌کند که قادر است با یک بار شارژ ۵۶۱ کیلومتر طی کند. هرچند این میزان قرار است در سال‌های آینده این میزان به ۵۹۷ کیلومتر افزایش یابد.

تسلا مدل X برای جابه‌جایی فضانوردان

تسلا مدل X برای جابه‌جایی فضانوردان
Credit: SpaceX

خودروهایی که فضانوردان ناسا و ژاپن را به پایگاه فضایی کندی رساندند، برای فضانوردان سفارشی شده و دارای سیستم خنک‌کننده‌ی ویژه برای لباس آن‌ها است. درهای خودروی تسلا مدل X که به بالا باز می‌شود حتی جلوه‌ی بیشتری برای استفاده در مأموریت‌های فضایی دارد. این خودروی اختصاصی همچنین دارای پلاک ویژه‌ی ISSBND هستند که مخفف ISS Bound است.

پلاک تسلا مدل X برای جابه‌جایی فضانوردان

پلاک تسلا مدل X برای جابه‌جایی فضانوردان
Credit: SpaceX

پیش از این ناسا از «استرو ون» (Astrovan) برای جابه‌جایی فضانوردان استفاده می‌کرد اما از پرتاب دمو-۲ دراگون که توسط اسپیس‌ایکس انجام می‌شود، خودروی شرکت دیگر ایلان ماسک، تسلا این وظیفه را بر عهده گرفته‌اند.

استروون ناسا

استروون ناسا
Credit: NASA

به جز برنامه‌ی رساندن فضانوردان به پایگاه پرتاب، ایلان ماسک از خودروهای تسلا در دیگر برنامه‌های فضایی هم استفاده کرده است که شاخص‌ترین آن‌ها فرستادن «استارمن» (Starman) سوار بر «تسلا رودستر» (Tesla Roadster) به مداری پیرامون خورشید است که چندی با مریخ هم ملاقاتی نزدیک داشت.

عکس کاور: خودروی سفارشی تسلا مدل X برای جابه‌جایی فضانوردان در مأموریت اسپیس‌ایکس همراه با نمایی از ساختمان معروف مرکز فضایی کندی

Credit: NASA

منابع: NASA, Teslarati, Electrekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما