دهمین مأموریت پروژه‌ی استارلینک با موفقیت انجام شد

۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۰ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پرتاب دهمین مأموریت استارلینک

امروز دهمین مأموریت استارلینک نیز با موفقیت انجام شد و شرکت اسپیس‌ایکس توانست ۵۷ ماهواره‌ی دیگر این پروژه را در مدار قرار دهد.

ظاهرا اسپیس‌ایکس روزهای پرتلاشی را می‌گذراند. در روزهای گذشته این شرکت ایلان ماسک موفق شده بود فضانوردان ناسا را توسط کپسول دراگون با موفقیت به زمین برساند. همچنین نمونه‌ی آزمایشی موشک استارشیپ را در ابعاد اصلی به خوبی آزمایش کرده بود.

در مأموریت امروز علاوه بر قرار گرفتن ۵۷ ماهواره‌ی دیگر پروژه‌ی استارلینک در مدار، دو ماهواره متعلق به شرکت «بلک‌اسکای گلوبال» (BlackSky Global) نیز در مدار تزریق شد.

این پرتاب به کمک موشک فالکون ۹ انجام گرفت که دو ماه گذشته نخستین مأموریت سرنشین‌دار خصوصی را به ایستگاه بین‌المللی فضایی فرستاده بود و برای پرتاب ماهواره‌های رادارست و ماهواره‌های چهارم و هفتم استارلینک نیز استفاده شده بود.

پس از مرحله‌ی جدایش محموله، موشک فالکون ۹ با موفقیت بر روی سکوی فرود که با نام «البته که هنوز دوستت دارم» (Of Course I Still Love You) شناخته می‌شود نشست تا قابل استفاده‌ی مجدد باشد. ماهواره‌ی بلک‌اسکای ۱ ساعت و ۱ دقیقه پس از بلند شدن و ماهواره‌های استارلینک حدود ۱ ساعت و ۳۳ دقیقه پس از پرتاب در مدار قرار گرفتند.

مراحل پرتاب استارلینک و فرود موشک

مراحل پرتاب و در مدار قرار گرفتن استارلینک و فرود موشک

با توجه به نگرانی‌های منجمان از آلودگی آسمان با ماهواره‌های استارلینک، در دهمین مأموریت این مجموعه همه‌ی ماهواره‌ها مجهز به یک سایه‌بان استقراری هستند تا از برخورد نور خورشید به درخشان‌ترین نقطه‌ی ماهواره جلوگیری شود. اقدامی که اسپیس‌ایکس با همکاری گروه‌های نجومی انجام داده تا بازتاب نور خورشید را توسط ماهواره‌های استارلینک کاهش دهد.

گفتنی است ایلان ماسک قصد دارد با پروژه‌ی استارلینک اینترنت ماهواره‌ای کم‌هزینه را برای نقاط گوناگون کره‌ی زمین فراهم کند. با پرتاب امروز دهمین مأموریت این پروژه هم با موفقیت انجام شد و هم‌اکنون ۵۹۵ ماهواره‌ی استارلینک در مدار قرار دارد که قرار است با افزایش شمار آن‌ها در مأموریت‌های آینده، از سال ۲۰۲۱ خدمات‌دهی خود را آغاز کنند.

منبع: SpaceX

برچسب‌ها :
دیدگاه شما