اسپیس ایکس اینترنت استارلینک را به کامیون‌ها، کشتی‌ها و هواپیماها می‌آورد

۱۹ اسفند ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
اینترنت استارلینک

اسپیس ایکس به دنبال راهی برای گسترش هرچه سریع‌تر پروژه شبکه جهانی اینترنت استارلینک خود است و قصد دارد اتصال به آن را برای خودروها، کامیون‌ها، کشتی‌ها و هواپیماها ممکن کند.

طبق گزارش‌ها، این کمپانی درخواستی قانونی برای این کار ارائه کرده است که در روز جمعه گذشته به کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا تحویل داده شد. این درخواست بزرگترین گام ایلان ماسک و اسپیس ایکس در ایجاد امکان اتصال بخش حمل و نقل به شبکه استارلینک است.

چنین اتفاقی می‌تواند ظرفیت پروژه استارلینک را که تا به حال به کاربران خانگی محدود بود، در بخش کسب‌و‌کارها و کاربران تجاری هم گسترش دهد. این درخواست تقاضای ایجاد شبکه‌ای عملیاتی بر بستر پایانه‌های استارلینک که با نام Earth Stations in Motion شناخته می‌شوند را ارائه کرده است که مانند یک چتر پوششی برای خودروها، کامیون‌ها، حمل‌و‌نقل دریایی و هواپیماها عمل می‌کند.

در متن این درخواست ذکر شده:

کاربران دیگر تمایلی به محروم شدن از اتصالات (اینترنتی) درحالی‌که در حرکت هستند، ندارند. خواه در حال راندن کامیونی در طول کشور باشند، باری را از اروپا به بندری در آمریکا تحویل دهند، یا در پروازهای خانگی و بین المللی به سر ببرند.

البته احتمالا مسافران وسایل نقلیه کوچکتر باید منتظر بمانند. روز دوشنبه، ایلان ماسک در توییتی در پاسخ به مقاله‌ای که درباره درخواست مذکور نوشته شده بود، اعلام کرد خودروهای تسلا را به استارلینک متصل نمی‌کند، زیرا ترمینال آن‌ها بسیار بزرگ است. او اعلام کرد که این درخواست برای اتصال هواپیماها، کشتی‌ها و کامیون‌های بزرگ و کاروان‌ها ارائه شده است.

اینترنت استارلینک

پروژه استارلینک کمپانی اسپیس ایکس با در اختیار داشتن بیش از ۱۰۰۰ ماهواره در مدار، در فاز بتا برنامه خود که از سال گذشته شروع شد و فقط از طریق دریافت دعوت‌نامه قابل دسترسی است، به حداقل ۱۰ هزار کاربر سرویس می‌دهد. این کاربران در بعضی از بخش‌های روستایی آمریکا ساکن هستند که دسترسی به اینترنت امکان‌پذیر نیست یا با مشکلات زیادی مواجه است.

کیت استارلینک شامل یک آنتن و مودم است که ۴۹۹ دلار قیمت دارد و علاوه‌ بر آن، باید به‌صورت ماهیانه ۹۹ دلار هم به عنوان حق اشتراک برای دسترسی به سرعتی معادل ۷۰ تا ۱۳۰ مگابیت بر ثانیه پرداخت کرد.

ماه گذشته، اسپیس ایکس امکان پیش‌خرید سرویس استارلینک با قیمت ۹۹ دلار را برای تعداد محدودی از کاربران در بخش‌هایی از آمربکا، کانادا و انگلستان فراهم کرده است که البته قابل لغو است.

در درخواست مطرح شده از سوی این شرکت، به جزئیات مربوط به طراحی جدید آنتن‌ها اشاره‌ای نشده است، اما گفته شده آن‌ها از لحاظ الکتریکی به نسل‌های قبلی موجود در پایانه شباهت دارند، ولی پایه‌ای دارند که امکان نصب آن‌ها روی وسایل نقلیه، کشتی‌ها و هواپیماها را ممکن می‌سازد.

در طرح اسپیس ایکس ذکر شده که آنتن‌های سیار مذکور امکان نصب روی دکل کشتی‌ها، بالای کامیون‌ها و کامیونت‌ها یا وسایل شخصی مانند خودروها و قایق‌های تفریحی را دارند. برخلاف ترمینال‌های فعلی که با پایه‌هایی ارائه می‌شوند و باید توسط کاربر نصب شوند، آنتن‌های مختصل وسایل نقلیه باید توسط افراد متخصص نصب شوند.

اینترنت استارلینک

اتصال پایانه استارلینک به وسایل نقلیه برای اسپیس ایکس اتفاقی جدیدی محسوب نمی‌شود، این شرکت سال گذشته مجوز نصب آزمایشی ترمینال‌های استارلینک روی جت‌های گلف‌استریم را از اداره ارتباطات فدرال دریافت کرده بود.

اگرچه ایلان ماسک دیروز در توییت خود امید طرفداران تسلا به اتصال خودروهای این شرکت به شبکه استارلینک را ناامید کرد، اما در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ گفته بود چنین چیزی قطعا در سال‌های آینده اتفاق خواهد افتاد.

طرح چنین درخواستی از تمرکز اسپیس ایکس بر اتصالات موبایل حکایت دارد و نشان‌دهنده توجه آن‌ها به بازار کاربران فعال در صنعت حمل‌و‌نقل، مانند راننده‌ها، اپراتورهای کشتی و هواپیما و مسافران است. این کمپانی معتقد است که ارائه خدمات به این دسته از کاربران موجب دسترسی آن‌ها به سرویس‌های بهتر و افزایش بهره‌وری آن‌ها خواهد شد.

همچنین، در این درخواست به ارتقا امنیت پلتفرم‌های موبایل هم اشاره شده، اما درباره چشم‌اندازها و برنامه‌های آینده این شرکت در این حوزه اطلاعاتی ارائه نشده است.

منبع: TheVerge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه