مهم‌ترین نکات که برای شروع عکاسی حرفه‌ای از مراسم عروسی باید بدانید

۱ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

تمام عکس‌ها سعی دارند داستان‌هایی را از طریق تصاویر خود منتقل کنند. ولی در این میان، عکاس‌های حرفه‌ای عروسی این شانس را دارند که داستان زندگی و عشق یک زوج را روایت‌ کرده و لحظاتی را ثبت کنند که برای همیشه می‌توانند هیجان‌انگیز بمانند. اگر به عکاسی از عروسی علاقه دارید و قصد دارید این کار را به صورت حرفه‌ای و یا حتی تفریحی انجام دهید، برخی نکات را باید در نظر داشته باشید. در این مقاله به مرور مسائلی مهمی می‌پردازیم که برای انجام این سبک از عکاسی لازم است بدانید.

چطور یک عکاس عروسی باشیم؟

تبدیل شدن به یک عکاس عروسی طبعاً‌ مستلزم تسلط به مهارت‌های عکاسی و یا ویرایش تصویر است. ولی این تمام ماجرا نیست. برای موفق شدن در این حیطه شما باید توانایی‌های دیگری هم داشته باشید:

 • مهارت‌های بین فردی برای اینکه بتوانید به خوبی با مشتری‌های فعلی و یا مشتری‌های بالقوه آینده ارتباط برقرار کنید
 • رفتاری گرم و دوستانه تا زوج‌ها جلوی دوربین شما احساس راحتی کنند
 • توانایی مدیریت استرس برای زمان‌هایی که برنامه زمانی زوج‌ها بسیار سخت و فشرده است
 • خلاقیت برای اینکه ایده‌های و چشم‌اندازهای جدیدی را وارد عکس‌های خود کنید
 • قاطعیت داشتن برای اینکه زوج‌ها، خانواده و دوستانشان را بتوانید به خوبی در طول روز هدایت و مدیریت کنید
 • توانایی بدنی و استقامت بالا، چرا که عکاسی کامل از یک مراسم عروسی ممکن است ۱۰ ساعت و یا حتی بیشتر طول بکشد
 • مهارت‌های شبکه‌سازی برای اینکه بتوانید سایر افراد فعال در این حوزه را ملاقات کنید، با آن‌ها رابطه برقرار کرده و مشتری‌های جدیدی پیدا کنید

با این حال، هیچ مسیر مشخص و تعریف شده‌ای برای تبدیل شدن به یک عکاس عروسی موفق وجود ندارد. بسیاری از عکاس‌های معروف و موفق، کسب و کار عکاسی از عروسی خودشان را با آهسته و طی چندین سال ایجاد کرده‌اند. برای مثال، ممکن است در ابتدا پیشنهاد عکاسی از عروسی یک دوست و یا فامیل را به صورت رایگان و یا با هزینه بسیار ناچیز ارائه دهید. سپس می‌توانید یک نمونه‌کار و رزومه ایجاد کرده و از آن برای تبلیغات خود در رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید. از طریق این عکس‌ها ممکن است بتوانید چند مشتری دیگر هم جذب کنید. به‌صورت کلی، از آنجایی که در ماه‌های ابتدایی شروع حرفه عکاسی خود رزومه کاری خاصی ندارید، لازم است کارهای مختلفی را به صورت رایگان و یا با دستمزد ناچیز قبول کنید.

شاید حتی مجبور باشید که به عنوان دستیار یک عکاس مطرح در یک عروسی و مهمانی شرکت کرده و از آن برای ساخت رزومه شخصی خودتان استفاده کنید. عکاس‌های عروسی معمولاً‌ از یک همراه یا شاگرد به عنوان عکاس دوم استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند تا تمام لحظات خاص را ثبت می‌کنند. در نهایت، زمانی که تجربه کافی را به دست آورده باشید، می‌توانید کسب و کار خودتان را شروع کنید.

برخی دیگر ممکن است رشته عکاسی را در دانشگاه و مراکز آموزشی انتخاب کنند و روزمه خودشان را به وسیله تکالیف و پروژه‌های دانشگاهی تکمیل کنند. اگرچه در این حالت رزومه شما شامل سبک‌های مختلف عکاسی می‌شود و تخصص شما در یک حیطه خاص را نمایش نمی‌دهد، ولی همین هم می‌تواند یک مزیت بوده و برخی را برای عقد قرارداد با شما ترغیب کند.

درآمد عکاسی از عروسی چقدر است؟

درآمد عکاس‌های عروسی بسیار متغیر است. عوامل بسیار زیادی می‌تواند در درآمد آن‌ها تأثیر داشته باش. سبک عکاسی، نوع خدمات شما، تعداد و ساعات عکاسی، سابقه شما، شهر و استان و… همگی می‌توانند در این نرخ تاثیرگذار باشند. خدماتی جانبی مانند ویرایش و یا چاپ عکس‌ها هم می‌تواند به‌عنوان هزینه‌های جانبی به این مبلغ اضافه شود.

این نرخ در سایر کشورها نیز بسیار متغیر است. عکاسی عروس در کشورهای اروپایی و آمریکایی ممکن است از نرخ حداقلی ۳۰۰ دلار آغاز شده و حتی به بیش از ۴۵۰۰ دلار نیز برسد. ولی بیشتر زوج‌ها خدماتی در حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار را برای عکاسی از عروسی خود انتخاب می‌کنند.

انواع مشاغل مرتبط با عکاسی از عروسی

عکاسی از نامزدی

بیشتر عکاس‌های عروسی کار عکاسی از مراسم نامزدی را هم انجام می‌دهند. بسیاری از آن‌ها عکاسی نامزدی را به صورت رایگان برای مشتری‌های خود انجام می‌دهند. این کار باعث می‌شود ارتباط بیشتری با عروس و داماد برقرار کرده و آمادگی بیشتری برای عکاسی عروسی داشته باشند.

عکاس عروسی فریلنسر

تعداد زیادی از عکاس‌های عروسی به صورت فریلنس (کارمزدی) کار می‌کنند. این گروه از عکاس‌ها با هیچ گروه و یا شرکت بزرگ‌تری همکاری ندارند و کسب و کار خودشان را دارند. این سبک عکاسی مزایای و معایب مختلفی می‌تواند برای عکاس‌ها به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، آن‌ها درآمد خود را با کسی تقسیم نمی‌کنند. ولی از سوی دیگر، تمام مراحل (از جذب مشتری تا ویرایش عکس‌ها) به عهده خودشان است. عکاس‌های عروسی فریلنسر از طریق راه‌های مختلفی می‌توانند مشتری پیدا کنند. برای مثال:

تبلیغات کلامی: تبلیغات کلامی بهترین و موثرترین نوع تبلیغات است. به اطرافیان خودتان بگویید که قصد عکاسی از مراسم عروسی دارید و دنبال مشتری می‌گردید. وقتی اولین مشتری خودتان را پیدا کردید، از آن‌ها بخواهید که شما را به باقی افراد هم معرفی کنند. اگر کارتان را به صورت حرفه‌ای و با کیفیت انجام بدهید، مطمئنا مشتری‌های زیادی از طریق تبلیغات کلامی جذب می‌‌کنید.

نمایش نمونه‌‌کارها در شبکه‌های اجتماعی: حضور فعال، هدفمند و حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی امروزه برای موفقیت کسب‌وکارهای عکاسی و پیدا کردن مشتری‌های جدید الزامی است. بیشتر زوج‌ها قبل از انتخاب عکاس، نمونه‌کارهای بسیار زیاد و متنوعی را در محیط پینترست و یا اینستاگرام مشاهده می‌کنند. اگر آن‌ها عکس‌های شما را مشاهده کنند، این شانس‌ را خواهید داشت که مشتری جدیدی پیدا کنید.

با سایر عکاس‌ها شبکه‌سازی کنید: با عکاس‌های مختلف آشنا شده و رابطه خوبی برقرار کنید. اگر آن‌ها قادر به حضور در یک مراسم نباشند (مثلاً روز آن‌ها پیش‌تر رزرو شده باشد)، ممکن است شما را به عنوان عکاس جایگزین به مشتری معرفی کنند.

دستیار عکاسی از عروسی

عکاسی از عروسی کار آسانی نیست. عکاسی از زوج از صبح آغاز شده و تا پایان مراسم ادامه دارد. بنابراین، این کار به همکاری زیادی احتیاج دارد. برخی از عکاس‌های حرفه‌ای یک دستیار و یا عکاس دوم را هم استخدام می‌کنند تا در انجام کارها به آن‌ها کمک کنند و هیچ زاویه و یا رویداد جذابی را از دست ندهند. دستیار عکاس همچنین می‌تواند در تنظیم نور و یا چینش محیط به عکاس کمک کند.

آیا عکاسی عروسی در سفر برای شما مناسب است؟

یکی دیگر از سبک‌های عکاسی از عروسی، عکاسی از زوج‌ها در سفر است. این سبک عروسی امروزه مورد توجه بیشتری قرار گرفته و خیلی از زوج‌ها تصمیم می‌گیرند که در یک مقصد خاص برای عروسی خود عکاسی کنند. بنابراین، این کار مستلزم سفر به شهر، استان و یا کشورهای مختلف است.

اگر به سفر کردن علاقه دارید، می‌توانید عکاسی عروسی در سفر را هم به خدمات خودتان اضافه کنید. ولی موارد زیر را هم در نظر داشته باشید:

 • آیا امکانش را دارید که چندین روز را دور از خانه و خانواده خودتان باشید؟
 • چطور می‌خواهید لوکشین‌ها و مکان‌های جذاب برای عکاسی را از قبل پیدا کنید؟
 • هزینه‌ها را چطور حساب می‌کنید؟
 • با همسفر شدن با یک زوج غریبه مشکلی ندارید؟
 • تجهیزات خودتان را چطور می‌خواهید منتقل کنید؟

توجه به این نکات برای عکاسی از عروس و داماد ضروری است

عکاسی نامزدی و یا عکاسی فرمالیته معمولاً اولین برخورد معنادار عروس و داماد با عکاس است. به عنوان یک عکاس باید فرصت را مغتنم شمرده و با آن‌ها ارتباط بیشتری برقرار کنید. این کار باعث می‌شود آن‌ها در روز عروسی هم با شما راحت‌تر برخورد کرده و در نتیجه عکس‌های بهتری بگیرید. به‌کارگیری نکات زیر می‌تواند برای شما مفید باشد:

مشتری‌هایان را بیشتر بشناسید

برقراری یک ارتباط واقعی و معنادار با افراد باعث می‌شود که احساس راحتی و آشنایی بیشتری کنند. هرچه صمیمیت بین شما بیشتر باشد، عکس‌هایی که می‌گیرید هم طبیعی‌تر و زیباتر خواهند بود. برای شروع بحث می‌توانید از سوالات مختلفی مانند «اولین بار کی و کجا با هم آشنا شدید» استفاده کنید.

ژست‌های مورد پسند آن‌ها را پیدا کنید

تمام زوج‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. برخی جلوی دوربین احساس معذب بودن دارند، ولی برخی بسیار ریلکس و راحت هستند. ژست‌های مختلفی را روی آن‌ها امتحان کنید و سعی کنید متوجه شوید با کدام ژست‌ها راحت‌تر هستند و ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند. شما حتی می‌توانید در مورد ژست‌ها و علایقشان، از آن‌ها سوال کنید. این اطلاعات باعث می‌شود عکس‌های روز عروسی را بهتر و با آمادگی بیشتری بگیرید.

چه چیزی برای این زوج مهم است؟

اولین برخورد با عروس و داماد فرصت مناسبی است تا از آن‌ها بپرسید واقعاً چه انتظاری از عکس‌های عروسی خودشان دارند؟ آیا ژست‌های خاصی مد نظر دارند؟ آیا عکس‌ها و لحظات خاصی برای آن‌ها اهمیت  بیشتری دارد؟ شاید هم دلشان بخواهد عکس‌های آن‌ها خیلی طبیعی و بدون توجه به حضور دوربین باشد.

در مجموع، اگر به حرفه عکاسی علاقه داشته و دوست دارید به زوج‌های جوان در ثبت اولین خاطره‌های زندگی مشترکشان کمک کنید، عکاسی عروسی می‌تواند شغل مناسبی برای شما باشد.

منبع: Skillshare

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه