سیگنال‌های رادیویی مرموز از قلب کهکشان راه شیری دانشمندان را سردرگم کرده‌اند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
طرحی گرافیکی از سیگنال رادیویی مرموز ASKAP J173608.2-321635

یک نوع سیگنال رادیویی متغیر که از سمت مرکز کهکشان راه شیری به زمین می‌آید، با رفتار بسیار عجیبی که از خود نشان می‌دهد توجه دانشمندان را جلب کرده است.

ستاره‌شناسان سیگنال‌های رادیویی غیرعادی کشف کرده‌اند که ظاهرا از سمت مرکز کهکشان راه شیری به سوی زمین می‌آیند. این امواج رادیویی با الگوهای موجود برای منابع رادیویی متغیر، قابل درک نیستند و شاید باعث شکل‌گیری طبقه‌بندی جدیدی از اجرام ستاره‌ای شوند.

«زیتنگ وانگ» (Ziteng Wang) نویسنده‌ی پژوهش تازه از دانشگاه سیدنی گفت: «عجیب‌ترین ویژگی این سیگنال جدید این است که قطبش (پُلاریزاسیون) بسیار بالایی دارد. این یعنی با وجود آنکه امواج آن فقط در یک جهت نوسان می‌کند اما این جهت با زمان دچار چرخش می‌شود. روشنایی جرم هم به‌طرزی چشمگیر و با ضریب ۱۰۰ تغییر می‌کند و به‌نظر می‌رسد که به‌طور تصادفی روشن و خاموش می‌شود. رفتاری که هرگز مشابه آن را ندیده بودیم.»

بسیاری از انواع ستاره‌ها در سراسر طیف الکترومغناطیسی نور متغیر ساطع می‌کنند و با پیشرفت‌های فراوان در نجوم رادیویی، مطالعه‌ی این اجرام متغیر یا گذرا، زمینه‌ی پژوهشی گسترده‌ای است که به بشر در کاوش رازهای کیهان کمک می‌کند. تپ‌اخترها، ابرنواخترها، ستاره‌های درخشان و «انفجارهای سریع رادیویی» (FRB) همه انواع اجرام آسمانی هستند که میزان روشنایی آن‌ها متغیر است.

وانگ گفت: «در ابتدا فکر می‌کردیم که این سیگنال مرموز می‌تواند یک تپ‌اختر (نوعی بسیار چگال از ستاره‌های مرده و به‌شدت در حال چرخش) باشد یا حتی در غیر این صورت نوعی ستاره است که شراره‌های عظیم منتشر می‌سازد. اما سیگنال‌های این منبع جدید با آنچه از این انواع اجرام آسمانی انتظار داریم مطابقت ندارد.»

این کشف که ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) در نشریه‌ی «استروفیزیکال ژورنال» (Astrophysical Journal) منتشر شده نتیجه‌ی یک همکاری بین‌المللی میان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود استرالیا (CSIRO)، آلمان، آمریکا، کانادا، آفریقای جنوبی، اسپانیا و فرانسه است و با استفاده از رادیوتلسکوپ «مسیریاب آرایه‌ی کیلومتر مربعی استرالیا» (ASKAP) و سپس تلسکوپ مرکات در آفریقای جنوبی ممکن شده است.

آرایه‌ی کیلومتر مربعی استرالیا

آرایه‌ی کیلومتر مربعی استرالیا
Credit: ASKAP

«تارا مورفی» (Tara Murphy) استاد مؤسسه‌ی نجوم و دانشکده‌ی فیزیک سیدنی به عنوان سرپرست این مطالعه گفت: «ما در حال نقشه‌برداری از آسمان با ASKAP برای یافتن اجرام جدید غیرمعمول تجت پروژه‌ای به نام متغیرها و رویدادهای گذرای آهسته (VAST) در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ هستیم.»

او افزود: «با نگاه به مرکز کهکشان جرم ASKAP J173608.2-321635 را یافتیم که بر اساس مختصاتش نامگذاری شده است. این جرم در هنگام تشخیص پنهان بود، سپس درخشان شد و دوباره محو شد و ظاهر شد. این رفتار بسیار غیرمنتظره بود.»

پس از شناسایی ۶ سیگنال رادیویی از این منبع در طول ۹ ماه، ستاره‌شناسان کوشیدند تا آن را در نور مرئی ببینند اما چیزی نیافتند. حتی با استفاده از تلسکوپ رادیویی «پارکز» (Parkes) هم منبع رادیویی شناسایی نشد.

بدین ترتیب تلسکوپ دقیق‌تر «مرکات» (MeerKAT) در آفریقای جنوبی را به‌کار گرفتند که به گفته‌ی مورفی با توجه به متناوب بودن سیگنال، هر چند هفته یک بار به‌مدت ۱۵ دقیقه برای یافتن دوباره آن را رصد می‌کردند. او گفت: «خوشبختانه سیگنال بازگشت اما رفتار منبع به‌طرز چشمگیری تغییر کرده بود. منبع طی یک روز ناپدید شد در حالی که در مشاهدات قبلی توسط ASKAP چند هفته طول کشیده بود.»

این کشف اما اطلاعات بیشتری از این سیگنال رادیویی ارائه نداد. «دیوید کاپلان» (David Kaplan) از دانشگاه ویسکانسین-میلواکی گفت: «اطلاعاتی که ما داریم شباهت‌هایی با یک طبقه‌بندی در حال شکل‌گیری از اجرام ناشناخته معروف به رویدادهای گذرای مرکز کهکشانی مانند چیزی موسوم به فنر کیهانی دارد.»

او همچنین خاطرنشان کرد: «با وجود شباهت‌های جرم جدید ASKAP J173608.2-321635 دارای تفاوت‌هایی هم هست که ما به‌درستی منبع آن را درک نمی‌کنیم و این بر پیچیدگی موضوع می‌افزاید.»

دانشمندان قصد دارند این جرم را با دقت زیر نظر داشته باشند تا بتوانند سرنخ‌های بیشتری درباره‌ی آن بیابند. در دهه‌ی آینده تلسکوپ رادیویی شبه قاره‌ای آرایه‌ی کیلومتر مربعی (SKA) راه‌اندازی می‌شود که به گفته‌ی مورفی هر روز می‌تواند نقشه‌های دقیقی از آسمان تهیه کند.

قدرت این تلسکوپ به دانشمندان برای حل اسراری مانند کشف اخیر کمک می‌کند اما علاوه بر این، بخش‌های وسیع جدیدی از کیهان را برای کاوش در طیف رادیویی بررسی خواهد کرد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سیگنال رادیویی مرموز ASKAP J173608.2-321635
Credit: Credit: Sebastian Zentilomo/University of Sydney

منبع: SciTechDailyبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷۰ دیدگاه
 1. م

  من یک چیزی میدونم دل منجی از انسانهای ستمکار شکسته ، اودربین مردم است. و روز موعود نزدیک. منجی عالم بشریت با معجزات الهی میاد همراه نور، بالشکر ملاعک وپریان وذرات جهان هستی. به امر او خواهد بود حتی خورشید، منجی کلماتش نور است ونورها سخن می‌گویند شاید امواج از سخنان اوست و نور شب قدر ۲۳ وارد بدن منجی می‌شود. و ارتباط او باعالم بالاست. شاید امواج پیغام نور ونورها ست به سمت او درزمین

 2. مَ...... ی

  عفونت سال۱۳۹۸ ازجانب نور بود و مجازات بشر. سخت تر میشود این یک نطریه است میگم نور ازکلمه پرتاب استفاده کرد. شاید ب سمت زمین بود منطورش

 3. Shirin

  پیامبر آخرزمان روی زمین و نور برای او پیغام میفرسته

 4. مرتضی

  ابن عبّاس گوید رسول خدا بر ما وارد شد در حالی که حلقه حلقه نشسته بودیم ؛ پس به ما فرمود: در چه کارید؟ گفتیم: درباره ی خورشید فکر می کنیم که چگونه طلوع می کند و چگونه غروب می نماید. فرمودند: احسنت بر شما چنین کنید و تفکّر نمایید در مخلوق و تفکّر نکنید در خالق. پس همانا خدا خلق نمود هر چه را که خواست برای هر چه که خواست که شما تعجّب می کنید از آن. همانا از پشت قاف هفت دریاست که هر دریایی پانصد سال است و از پشت آن هفت زمین است که نور آن اهلش را روشن می کند. و از پشت آن هفتاد هزار امّت است که خلق شده اند به مانند پرندگان. او و جوجه اش همواره در هوا هستند و از تسبیح واحد خسته نمی شوند. و از پشت آن هفتاد هزار امّت است که از باد خلق شده اند و غذا ، نوشیدنی ، لباس ، ظروف و حیوانات آنها از باد است. لانه های حیوانات آنها در زمین مستقرّ نمی شود تا بر پایی قیامت ؛ چشمان آنها در سینه ی آنهاست. هر کدام آنها یک بار می خوابد و بیدار می شود در حالی که روزی اش بالای سر اوست. و از پشت آن سایه ی عرش است و در سایه عرش هفتاد هزار امّت است که نمی دانند خدا آدم و بنی آدمی آفریده است و نمی دانند که ابلیس و بنی ابلیسی خلق نموده است و این است قول خدا که فرمود:« وَ یَخْلُقُ ما لا تَعْلَمُونَ ـ و خلق می کند آنچه را که نمی دانید. » » (بحارالأنوار ،ج۵۴ ،ص۳۴۸)

  امیرالمومنین (ع) فرمودند: « إِنَّ مِنْ وَرَاءِ قَافٍ عَالَماً لَا یَصِلُ إِلَیْهِ أَحَدٌ غَیْرِی وَ أَنَا الْمُحِیطُ بِمَا وَرَاءَهُ وَ عِلْمِی بِهِ کَعِلْمِی بِدُنْیَاکُمْ َذِهِ وَ أَنَا الْحَفِیظُ الشَّهِیدُ عَلَیْهَا وَ لَوْ أَرَدْتُ أَنْ أَجُوبُ الدُّنْیَا بِأَسْرِهَا وَ السَّمَاوَاتِ السَّبْعَ وَ الْأَرَضِینَ فِی أَقَلَّ مِنْ طَرْفَهِ عَیْنٍ لَفَعَلْتُ لِمَا عِنْدِی مِنَ الِاسْمِ الْأَعْظَمِ وَ أَنَا الْآیَهُ الْعُظْمَى وَ الْمُعْجِزُ الْبَاهِرُ . ـــــ پشت قاف عالمی است که جز من به آن نمی رسد و من محیط هستم به فراتر از آن و علم من به آن مانند علم من است به این دنیای شما و منم نگهبان و شاهد بر آن عالم و اگر بخواهم به سرعت جواب دهم دنیا را تماماً و آسمانها و زمینهای هفتگانه را در کمتر از چشم بر هم زدنی می توانم ؛ به خاطر اسم عظمی که نزد من است و منم آیه عظمای خدا و معجزه ی باهر.» (بحارالأنوار، ج۵۴ ، ص۳۳۶)

  قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (ع):« هَذِهِ النُّجُومُ الَّتِی فِی السَّمَاءِ مَدَائِنُ مِثْلُ الْمَدَائِنِ الَّتِی فِی الْأَرْضِ مَرْبُوطَهٌ کُلُّ مَدِینَهٍ إِلَى عَمُودٍ مِنْ نُورٍ طُولُ ذَلِکَ الْعَمُودِ فِی السَّمَاءِ مَسِیرَهُ مِائَتَیْنِ وَ خَمْسِینَ سَنَهً ــــ این ستارگانی که در آسمان می باشند شهرهایی هستند مانند شهرهای موجود در زمین که هر شهری به ستونی از نور مربوط و متّصل است که طول آن ستون در آسمان به اندازه ی مسیر دویست و پنجاه سال است.» (بحارالأنوار ، ج۵۵ ،ص۹۱)

  « سَأَلَ ابْنُ الْکَوَّاءِ أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ ع عَنْ قَوْلِهِ تَعَالَى وَ السَّماءِ ذاتِ الْحُبُکِ قَالَ ذَاتِ الْخَلْقِ الْحَسَنِ ــــ ابن الکوّا ء از امیرالمومنین (ع) درباره ی این قول خدای تعالی پرسید که « وَ السَّماءِ ذاتِ الْحُبُکِ ــ و سوگند به آسمان که دارای حبک است» ؛ امام فرمودند: یعنی دارای مخلوقات نیکوست.» (بحارالأنوار ، ج ۵۵ ، ص۹۲)

 5. سید مهدی عابدینی هستم از فردیس

  سلام چند سال پیش من بسیار بسیار پیگیر آد۵م فضایی ها بودم و حتی صداشونو از یه سایتی دانلود کردم و وقتی شنیدم تا دوروز خوابم نمیبرد و اون صدارو توسط اسپیکر ها به سمت آسمون پخش کردم و مدتی بعد وسط روز بطور اتفاقی همراه پدر مادرم جلو مجتمع محل سکونتمون دو تا بشقاب پرنده مشاهده کردیم که از دور آمدن رفتند پشت یه تیکه ابر ودیگه بیرون نیومدن و تقریبا حدور ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خیره شده بودیم به اون ابره
  جالبش اینجاست که من از این موجودات صحبت میکردم و پدر مادرم باور نداشتند تا اون روزی که بهشون نشون دادم و احتمال هواپیمابودنشم براشون منفی شده بود که چون از یک سمت ابر وارد شدن و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه هیچ شیئی از سمت دیگر ابر خارج نشد و به مسیرش ادامه نداد . و باور کردن حرف های منو

  1. KING

   بلی بلی اصلا اون ساعت بن تنه داره چشمک میزنه !

  2. KING

   همگی گوش کنید این صداشونم دانلود کرده! خب مگه تا حالا کسی دیدتشون که صداشونم ضبط کنه؟ چرا این قدر احمقید

 6. Nanaiso

  آیا میدانستید ما برا آدم فضایی ها ، آدم فضاییم 🙂🤌😂
  اگه نمی دونستید بدونید …
  من به امید دوست شدن باهاشون زندم 🦥🦥😂

 7. ALI

  خوب مشخصه کار آمریکا هست وقتی از افغانستان شکست خورد رفت از آدم فضایی ها کمک بیگیره بزودی شاهد نیرو فضایی علیه مردم خصوصن طالبان افغانستان هستیم 😂🇦🇫

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما