هر آنچه برای خرید عینک آفتابی زیبا و ایدئال باید بدانید

۴ دی ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۷ دقیقه
راهنمای کامل خرید انواع عینک آفتابی

عینک آفتابی که روزانه از آن استفاده می‌کنید، بدون اینکه کلمه‌ای بگویید بخشی از شخصیت شما را نشان می‌دهد. جالب است بدانید که بسیاری عینک آفتابی را بهترین اکسسوری مد و همچنین راهی برای بیان استایل فردی می‌دانند. این نوع از عینک‌ها می‌توانند سِت شما را کامل کنند و در عین حال از چشمان شما حتی در روشن‌ترین روزها مراقبت کند. با توجه به همین ضروریات برای آشنایی بیشتر با انواع عدسی‌های مختلف، متریال فریم، شکل‌های فریم و جنبه‌های دیگر، مطالعه‌ی این مقاله را ادامه دهید تا عینک آفتابی مناسب و متناسب با سبک خود را پیدا کنید.

محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش (UV)

محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش (UV)

در ابتدا اجازه دهید درباره‌ی اینکه آیا استفاده از عینک آفتابی برای چشم مفید است، کمی صحبت کنیم. به طور کلی زمانی که مردم به آسیب‌های ناشی از نور خورشید فکر می‌کنند، احتمالا نگران پوست خود هستند. اما اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید هم می‌تواند تهدیدی برای چشمان شما باشد. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که توسط مؤسسه ملی چشم ایالات متحده (U.S. National Eye Institute) صورت گرفته، تأیید شده است که پرتوهای ماوراء بنفش می‌تواند به پروتئین‌های حاضر در عدسی چشم آسیب برساند. در نتیجه با گذشت زمان، این آسیب می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید (Cataract) را در افراد افزایش دهد و بینایی آن‌ها را مختل کند.

در همین زمینه پزشکان ادعا می‌کنند که زمانی که از محافظ برای چشم خود استفاده نمی‌کنید، پرتوهای ماوراء بنفش که قابل مشاهده نیستند به چشم نفوذ می‌کنند و به ساختارهای بسیار حساس چشم آسیب می‌زنند. در واقع جالب است بدانید که شبکیه‌ی چشم ناحیه‌ی مرکزی ظریفی معروف به ماکولا (Macula) دارد. بنابراین، اگر آسیبی در مرکز شبکیه و دقیقا پشت مردمک چشم اتفاق بیفتد، ماکولا در معرض ابتلا به بیماری «Bull’s-eye» قرار می‌گیرد. در واقع هنگامی که چشم بدون محافظتِ خاصی در معرض نور قرار گیرد، نور خورشید همچون پرتوی لیزر به ماکولا برخورد می‌کند و به آن آسیب می‌زند.

از طرفی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، اشعه‌ی ماوراء بنفش ممکن است خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا (Macular degeneration) که یکی از دلایل اصلی نابینایی ناشی از افزایش سن است را هم در افراد افزایش دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید با ابتلا به سرطان چشم و نوعی آسیب کوتاه مدت به نام فوتوکراتیت (که گاهی به عنوان « نابینایی ناشی از جوشکار» شناخته می‌شود) مرتبط است. طبیعتا چنین مواردی می‌تواند باعث نابینایی موقت یا لکه‌بینی شود.

خطر آسیب‌های چشمی ناشی از نور خورشید در زمان‌های خاصی از روز و در شرایطی بیشتر است. در همین راستا یکی از اساتید چشم پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد ادعا دارد که آب، برف و شیشه‌‌ی جلوی اتومبیل می‌توانند نور را به چشم منعکس کند. در چنین حالتی خطر دو بار در کمین شماست. یکی در زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید هستید و دیگری زمانی که نور منعکس شده از چنین چیزهایی را دریافت می‌کنید. لازم به ذکر است که در ارتفاعات بالاتر، پرتوهای خورشید شدت بیشتری دارند و در نتیجه خطرات چشمی همراه افزایش می‌یابد.

تمام این نکات بیان شد تا نشان دهیم عینک آفتابی می‌تواند از چشمانتان در برابر همه‌ی این نگرانی‌ها محافظت کند. اما مسلما هر نوع عینکی چنین قابلیتی را ندارد. طبق گفته‌ی متخصصین مهم نیست عینک شما چقدر تیره باشد یا رنگ عدسی‌ها چه باشد. مهم‌ترین چیز این است که عینک آفتابی ۹۹ تا ۱۰۰ درصد اشعه‌های UVA و UVB را مسدود کند. جالب است بدانید که قیمت هم لزوما مهم نیست؛ حتی عینک‌های آفتابی ارزان‌قیمت هم می‌توانند کار را انجام دهند، فقط باید به دنبال قابلیت محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش در آن باشید.

همچنین، به یاد داشته باشید که پلاریزاسیون (Polarization) هیچ ارتباطی با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش ندارد! اما در عین حال باید به اندازه‌ی عدسی‌ها توجه کنید. چراکه چشم پزشکان معتقدند که هرچه عدسی‌ها بزرگ‌تر باشد و پوشش‌دهی بالاتری داشته باشند، عملکرد بهتری دارند. در حالی که با عینک‌های گرد و کوچک که به نام جان لنون (John Lennon Glasses) شناخته می‌شوند، ​​پرتوهای پراکنده‌ای از هر طرف به چشم شما می‌رسند.

به یاد داشته باشید که پلاریزاسیون (Polarization) هیچ ارتباطی با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش ندارد!

بنابراین هرچند هم اغوا شدید، بهتر است به سراغ آن نروید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ توسط محققان سوئیسی نشان داد که عینک‌های آفتابی بزرگ بیشتر از عینک‌های کوچک اشعه‌های UV را مسدود می‌کنند و عینک‌های ایمنی مسدودکننده پرتوهای فرابنفش (UV-blocking goggles) کامل‌ترین نوع محافظت را ارائه می‌کند.

عینک مدل جان لنون

جان لنون و عینک خاصش

از سوی دیگر، مواقعی از روز وجود دارد که محافظت از چشمان پشت عینک آفتابی ممکن است ایده‌ی خوبی نباشد. زیرا مطالعات نشان داده‌اند که گیرنده‌های نوری در چشم به تنظیم ساعت‌های شبانه‌روزی بدن کمک می‌کنند که در تنظیم خواب، اشتها و بسیاری چیزهای دیگر نقش دارند. جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده است که افرادی که صبح‌ها میزان بالایی از نور را دریافت می‌کنند، نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کنند، شب‌ها بهتر می‌خوابند. پس استفاده از عینک آفتابی در اوایل روز ممکن است در این فرآیندها اختلال ایجاد کند. در نتیجه عاقلانه است که ساعت ۹ یا ۱۰ صبح را بدون عینک آفتابی در خارج از خانه به سر ببرید (با فرض اینکه مستقیما به خورشید خیره نشوید) زیرا پرتوهای نور در صبح به اندازه‌ای قوی نیستند که آسیب زیادی به چشم وارد کنند و بعد از این زمان اقدام به زدن عینک کنید.

پرتوهای UVB و UVA

پرتوهای UVB از جمله اشعه‌هایی با ضریب نفوذ بالا و عامل اصلی آفتاب سوختگی، سرطان و آسیب به چشم است. این نوع از پرتوها عمدتا در ماه‌های تابستان بین ساعت های ۱۲ صبح تا ۴ بعد از ظهر قوی‌تر هستند. از طرف دیگر اشعه UVA ضریب نفوذ کمتری دارد. با این حال ۳۰-۵۰ برابر بیشتر از پرتوهای UVB رایج هستند. در همین راستا اغلب عینک‌های آفتابی قابلیت مسدودسازی این نوع پرتوها را دارند و استانداردهای توصیه شده برای محافظت در برابر ماوراء بنفش حداقل ۶۰٪ برای پرتوهای UVA و حداقل ۷۰٪ برای UVB است.

پولاریزاسیون و اهمیت آن در انتخاب عینک آفتابی

پولاریزاسیون و اهمیت آن در انتخاب عینک آفتابی

اگرچه عدسی‌های پولاریزه این قابلیت را ندارند که پرتوهای فرابنفش را مسدود کنند اما با این وجود چنین عدسی‌هایی مزایای زیادی دارند. به طور کلی نحوه‌ی عملکرد عدسی‌های پلاریزه با مسدود کردن پرتوهای نوری همراه است که معمولا پس از انعکاس از سطوح، وارد چشم شما می‌شوند. در واقع نوری که پس از عبور از عدسی پلاریزه به چشم شما وارد می‌شود، فیلتر شده است. در نتیجه کاربر، با وجود چنین عدسی‌هایی، نور زیاد و متعاقبا خستگی در چشم را تجربه نخواهد کرد. همچنین با وجود عدسی‌های پولاریزه دید بهتری برای شما رقم می‌خورد. فناوری عدسی پلاریزه قادر است تا با مسدود کردن پرتوهای انعکاسی، اثر شدت نور را از بین ببرد که به نوبه‌ی خود، می‌تواند ایمنی را در هنگام رانندگی بهبود ببخشد. همچنین به شخص اجازه می‌دهد تا در محیط‌های پر نور بدون در هم کشیدن چشم‌ها به محیط اطراف خود نگاه کند.

عملکرد عدسی‌های پولارایز در عینک‌های آفتابی

بنابراین عینک آفتابی پلاریزه می‌تواند به چشمان فرد اجازه دهد تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد و در عین حال همه‌چیز را در هر محیطی، بهتر ببیند. در پایان این بخش هم باید خطر نشان کرد که عدسی‌های پلاریزه می‌توانند رنگ‌ها و تصاویر را به زیباترین و واضح‌ترین شکل ممکن به شما نمایش دهند. به طوری که بتوانید آسمان آبی با تکه‌های ابر را همان‌طور که هست، مشاهده کنید.

آشنایی با انواع فِریم عینک آفتابی

آشنایی با انواع فِرم عینک آفتابی

همان‌طور که احتمالا در بازار هم شاهد آن بودید، تنوع بالایی از عینک‌های آفتابی برای تطبیق با هر سبک یا فعالیتی در بازار این اکسسوری وجود دارد. بنابراین در این بخش به منظور شناخت بهتر انواع مدل‌های متناسب با استایل شما، انواع مختلف شکل فریم را بررسی می‌کنیم که به شرح زیر است.

 • خلبانی (Aviator / Pilot)
 • پروانه‌ای (Butterfly)
 • چشم گربه‌ای (Cat Eye)
 • کلاب مستر (Clubmaster)
 • هشت‌ضلعی (Octagonal)
 • بیضی (Oval)
 • مستطیلی (Rectangular)
 • مدل‌های بدون فریم (Rimless)
 • گرد (Round)
 • مدل‌های نیم فریم (Semi-Rimless)
 • شیلد یا محافظ (Shield)
 • مربعی (Square)
 • ویفرر (Wayfarer)
 • رَپ (Wrap)

عینک آفتابی با فِریم خلبانی

عینک آفتابی با فِرم خلبانی

عینک آفتابی با فِریم هوانوردی یا خلبانی معمولا یک قاب سیمی دارد که ممکن است شامل یک سیم در سراسر بخش مربوط به بینی هم باشد. این نوع از عینک‌های آفتابی اغلب بزرگ و کاملا مشخص هستند و عدسی‌های بزرگی هم دارند. بنابراین برای آقایان گزینه‌ی جذاب‌تری از نظر استایل است. همچنین اغلب عینک آفتابی خلبانی ویژگی‌هایی مانند محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش و پلاریزاسیون دارند. اگر به دنبال چنین فریمی هستید، برندهای ری‌بَن (Ray-Ban) و (بُربرری Burberry) گزینه‌های خوبی برای شروع هستند.

عینک آفتابی با فریم پروانه‌ای

عینک آفتابی با فرم پروانه‌ای

عینک‌های آفتابی با فریم‌های پروانه‌ای معمولا به عینک‌های بسیار بزرگ معروف هستند و در ده‌ی ۵۰ سرآمد مد دوران به‌خصوص برای خانم‌ها بودند. این نوع از محصولات اغلب بر روی بخش مربوط به بینی و چشم‌ها نازک‌تر می‌شوند. با این حال، هنگامی که بخش وسطی عینک می‌رسیم قاب ضخیم‌تر می‌شود و شکلی پروانه‌ای به خود می‌گیرد.

عینک‌های آفتابی با فریم مستطیلی

عینک‌های آفتابی با فرم مستطیلی

فریم‌های مستطیلی با داشتن قاب پهن و همچنین استحکام شناخته می‌شوند. این نوع از فریم‌ها به خاطر شکل پهنی که دارند در بعضی از مدل‌ها شبیه به فریم‌های بیضی شکل دیده می‌شوند. به طور کلی فریم‌های مستطیلی با لبه‌های تیز ظاهری اسپورت یا و جسورانه را نشان می‌دهند، در حالی که لبه‌های گرد حالاتی ساده‌تر را ارائه می‌دهند. یک فریم به شکل مستطیلی می‌تواند برای هر مدل صورت و استایلی مناسب باشد. نگاهی به برندهای «اوکلی» (Oakley) و «ری‌بَن» (Ray-Ban) می‌تواند شروع خوبی برای اقدام به خرید باشد، چراکه هر دوی این برندها طیف گسترده‌ای از فریم‌های مستطیلی را ارائه می‌دهند.

عینک آفتابی با فریم چشم گربه‌ای

عینک آفتابی با فرم چشم گربه‌ای

عینک آفتابی با فریم چشم گربه‌ای، شکل تقریبا گردی دارند که در نزدیکی بینی حالت تاب خورده‌ای پیدا می‌کنند. به طور کلی بیشتر این فریم‌ها عدسی‌های تقریبا بیضی شکل دارند و از سطح بالا و پایین کشیده شده‌اند. با وجود چنین حالتی می‌توان جلوه‌های تزئینی مختلف را بر روی سطوح بالایی آن قرار داد. به یاد داشته باشید که اگر به استایل رتو (Retro) علاقه‌مند هستید که در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۶۰ بسیار رایج بوده است، این نوع عینک آفتابی انتخاب مناسبی برای استایل شما خواهد بود. برندهای ورساچه (Versace)، پرادا (Prada) و باربری (Burberry) انتخاب‌هایی عالی برای شروع جست‌وجوی انواع عینک‌های چشم گربه‌ای هستند.

عینک آفتابی با فِریم کلاب مستر

عینک آفتابی با فِرم کلاب مستر

طراحی این مدل از عینک‌های آفتابی با الهام از مد دهه‌ی ۵۰ ساخته شده است و هم سبک وینتیج (vintage) و هم سبک تایم‌لس (timeless) را پوشش می‌دهد. این نوع از قاب‌ها با وجود فریم نیمه کامل، جذابیت بالایی دارند و هم برای مردان و هم زنان مناسب هستند. در همین راستا می‌توان دو شرکت برتر در زمینه‌ی عینک آفتابی به سبک کلاب مستر را ماوی جیم (Maui Jim) و ری‌بَن (Ray-Ban) معرفی کرد.

عینک آفتابی هشت‌ضلعی

عینک آفتابی هشت‌ضلعی

عینک آفتابی هشت‌ضلعی محصولی متفاوت است که استایلی خاص را به شما می‌بخشد. بنابراین برای افرادی که تمایل به ظاهری منحصر‌به‌فرد دارند، این نوع از فریم‌ها می‌تواند جذابیت خاصی داشته باشد. به منظور خرید چنین محصولاتی می‌توانید به برند ری‌بن مراجعه کنید چراکه این برند تنوع قابل توجهی از عینک‌های هشت‌ضلعی را به شما ارائه می‌دهد.

عینک آفتابی با فریم بیضی

عینک آفتابی با فرم بیضی

عینک آفتابی با فریم بیضی لبه‌های گرد دارد و از قسمت عرض کشیده است. به طور کلی فریم‌های بیضی شکل می‌توانند ظاهری منعطف به شما دهند، در حالی که ظاهر کوچک این نوع عینک به ویژگی‌های صورت شما اجازه می‌دهد تا در مرکز توجه قرار گیرید. قاب بیضی شکل برای کسانی که صورت‌های لوزی شکل یا مربعی دارند، انتخابی ایدئال است.

عینک‌های آفتابی بدون فریم

عینک‌های آفتابی بدون فرم

عینک آفتابی‌های بدون فِریم، کالاهایی هستند که لبه‌ای ندارند که به دور آن قاب قرار گیرد. این نوع از عینک‌ها مزیت‌های زیادی دارند که از جمله‌ی آن می‌توان به وزن کمتر آن نسبت به سایر مدل‌ها اشاره کرد، چراکه از متریال کمتری در ساخت آن استفاده می‌شود. علاوه بر این، نبود فریم دید شما را بهتر می‌کند، زیرا مانعی جلوی دید شما وجود ندارد. عینک‌های آفتابی بدون فریم می‌توانند توجه بیشتری را به صورت و چشم‌های شما جلب کند و در عین حال توجه‌ کمتری به عینک شود. در نتیجه ظاهر بسیار ظریف‌تری خواهید داشت.

عینک آفتابی با فریم گرد

عینک آفتابی با فرم گرد

فریم‌های گرد و دایره‌ای برای صورت‌های بیضوی (چه کشیده و چه پهن) گزینه‌هایی مناسب هستند که در عین حال می‌توانند صورت‌های زاویه‌دار را هم کمی منعطف‌تر و نرم‌تر نشان دهند. این نوع از محصولات در دسته گزینه‌های فانتزی قرار دارند و خانم‌ها و آقایان می‌توانند به‌عنوان یک گزینه‌ی جذاب روی آن حساب کنند.

عینک‌های آفتابی نیم فریم

عینک‌های آفتابی نیم فرم

احتمالا تا به حال عبارت‌ «Less is more» را شنیده‌اید، جمله‌ای که به وجود زیبایی در عین استفاده کم از متریال، اشاره دارد. با توجه به همین مسأله هم می‌توان ادعا کرد که عینک آفتابی نیم‌فریم مصداق همین جمله است. در طراخی این نوع از عینک‌ها قاب پایینی وجود ندارد و همین موضوع هم دید شما را به دنیای اطراف بازتر می‌کند. این عینک برای افرادی که خواهان یک عینک آفتابی سبک وزن هستند که به اندازه دیگر مدل‌ها شیک باشد، عالی است.

عینک آفتابی مدل شیلد یا محافظ

عینک آفتابی مدل شیلد یا محافظ

عینک آفتابی‌های شیلد با عدسی‌هایی عریض مشخص می‌شود که به سمت بخش بالایی بینی امتداد می‌یابد. این نوع از فریم‌ها شبیه به عینک آفتابی‌های مدل خلبانی است. ازجمله برندهای سرآمد برای خرید این نوع عینک‌ها مارک‌های «Gucci» و «Oakley» است.

عینک‌های آفتابی با فِریم‌های مربعی

عینک‌های آفتابی با فِرم‌های مربعی

عینک آفتابی مربع شکل بزرگ از جمله اکسسوری‌های بلند و کشیده است که می‌تواند چشم و همچنین بالای استخوان گونه را به‌خوبی بپوشاند. بنابراین چنین فریمی قابلیت محافظت از چشم در مقابل پرتوهای فرابنفش را به بهترین شکل ممکن دارد. از منظر مد هم می‌توان ادعا کرد که شکل این نوع از محصولات به کوتاه‌تر نشان دادن صورت‌های بلند کمک می‌کند.

عینک آفتابی با فریم ویفرر

عینک آفتابی با فرم ویفرر

فریم‌های ویفرر همراه با شکل ذوزنقه‌ای و دسته‌های ضخیم است. این فناوری نوآورانه، رویه‌ای جدید برای برند برند ری‌بَن بود. چرا که در آن زمان (اوایل دهه ۶۰میلادی) به منظور ساخت چنین مدل‌هایی از یک نوع پلاستیک بادوام و جدید به نام استات (Acetate) استفاده می‌شد.

عینک با فریم رَپ

عینک با فرم رَپ

عینک‌های آفتابی با فریم رپ برای محافظت و پوشش کامل صورت و فراتر از ناحیه شقیقه ساخته شده‌اند و معمولا در کنار لباس‌های ورزشی استفاده می‌شوند. این نوع از محصولات از یک فریم نیم دایره‌ای است که از اطراف به شکلی منحنی ساخته شده است تا دیدی پانوراما ارائه کند. این بدان معناست که با این اکسسوری، هیچ چیز مانع دید محیطی شما نخواهد شد.

اهمیت توجه به شکل صورت در خرید عینک آفتابی

از آنجایی که معمولا هزینه‌ی خرید عینک چه از نوع طبی و چه از نوع آفتابی بالا است، دقت در یک سری جزئیات می‌تواند به انتخاب دقیق‌تر و آگاهانه‌تر شما کمک کند. بنابراین اگر به دنبال یک عینک کلاسیک با ظاهری خوب برای فرم صورت خود هستید، نکات این بخش از این راهنما می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. برای انتخاب صحیح عینک آفتابی ابتدا باید ویژگی‌های صورت خود را به خوبی بشناسید. به طور کلی ۵ دسته‌ی اصلی از اشکال صورت در بین انسان‌ها وجود دارد که به شرح زیر (همچنین در عکس) است.

 1. صورت‌های مربعی و مستطیلی شکل؛ صورت‌های مربعی و مستطیلی شکل اغلب مشخصه‌های برجسته و زاویه‌دار دارند. همچنین در این نوع صورت‌ها شاهد خطوطی صاف و مستقیم از پیشانی به تا فک هستیم. با توجه به همین شکل ظاهری، پیشنهاد می‌کنیم که از فریم‌های گرد و نازک که کناره‌های آن کمی پهن‌تر از دیگر قسمت‌های عینک است، استفاده کنید. عینک آفتابی‌های گرد، چشم گربه‌ای و بیضی گزینه‌های مناسبی در بین استایل‌های مختلف است. چرا که زوایای سختِ صورت مربعی و مستطیلی شکل را نرم جلوه می‌دهد (چه بهتر اگر فریم رنگی هم باشد) و تعادل مناسبی را ایجاد می‌کند. لازم به ذکر است که صورت‌های لوزی شکل هم از این قاعده مستثنی نیستند.
 2. صورت‌هایی به شکل دایره؛ صورت‌های گرد یا دایره‌ای منحنی‌های نرم و خطوط صاف با حالتی تقریبا یکسان از فک تا ابروها دارند. در این صورت‌ها، گونه‌ها معمولا پُر و قسمت چانه با زوایای کمی گرد است. برخلاف سایر اشکال صورت، صورت گرد اغلب بسیار متمایز است؛ به این علت که هیچ‌گونه زاویه‌ای در آن دیده نمی‌شود. بنابراین مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب عینک آفتابی برای صورت‌های گرد باید به خاطر داشته باشید این است که فریم‌هایی را انتخاب کنید که زاویه‌دار هستند. در بین انواع مختلفی از فریم‌ها گزینه‌های هندسی، چشم گربه‌ای و D شکل انتخاب‌های مناسبی هستند. به طور کلی فریم‌های مستطیلی ساختار گرد صورت را از بین می‌برند و صورت شما را بلندتر و لاغرتر نشان دهد. در کنار آن فریم‌های هندسی برای ایجاد تعادل، خطوط واضح و مشخصی را به صورت شما اضافه می‌کنند. فریم‌هایی مانند چشم گربه‌ای یا D شکل هم اگر گونه های انحنادار دارید، گزینه‌های مناسبی هستند.
 3. صورت‌های مثلثی شکل؛ صورت‌های مثلثی در بخش پایینی پهن و در بخش بالایی صورت باریک‌تر هستند. بنابراین شما باید فریم‌هایی برای تعادل با صورت‌های مثلثی پیدا کنید. به دنبال طرح هایی باشید که در بالا پهن‌تر و در پایین باریک‌تر هستند، زیرا چنین مدل‌هایی خط ابرو را واضح‌تر کرده و توجه را از خط فک شما دور می‌کند، همچنین پیشانی را بلندتر نشان می‌دهد. در میان مدل‌های متنوع از فریم عینک آفتابی، گزینه‌هایی همچون فریم‌های D، هوانوردی و چشم گربه‌ای مواردی مناسب به نظر می‌آیند.
 4. صورت‌های بیضی شکل؛ اگر صورت بیضی شکلی دارید، خوش‌شانس هستید. چرا که افرادی که صورت‌های بیضی دارند با اکثر فریم‌ها سازگار هستند. بنابراین چنین افرادی می‌توانند هم با مدل‌ها کلاسیک همراه شوند و هم از جدیدترین ترندهای روز استفاده کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که می‌توانید هر فریمی را بدون توجه بردارید. یک فریم باید بر نقاط قوت تاکید کند و بر نقاط ضعف چهره‌ی شما تأکیدی نداشته باشد تا چهره‌ی شما کاملا متعادل به نظر برسد. به دنبال فریمی باشید که به پهنای پهن‌ترین قسمت صورت شما یعنی ناحیه‌ی اطراف چشم باشد. از این نظر مناسب‌ترین فریم عینک برای صورت بیضی شکل شامل نمونه‌هایی از جمله فریم‌هایی با طرح‌های هندسی است.
عینک و شکل صورت

اهمیت توجه به فُرم صورت در انتخاب عینک آفتابی

بررسی عینک‌های آفتابی بر اساس متریال ساخت

انتخاب یک جنس باکیفیت در خرید عینک آفتابی متناسب با نیاز شما بسیار مهم است، این موضوع نقش مهمی در راحتی، ایمنی و عملکرد عینک جدید شما دارد. در واقع مواد سازنده‌ی مختلف منجر به تفاوت در عملکردها، محدوده قیمت و سبک‌ ساخت عینک‌های آفتابی می‌شود.

فریم‌هایی از جنس اِستات (Acetate)

اِستات نوعی پلاستیک است اما در مقایسه با فریم‌های پلاستیکی استاندارد (مانند اکریلیک یا پلی اورتان) کمی متفاوت است. به طور کلی فریم‌هایی از جنس استات، قوی‌تر، انعطاف‌پذیرتر و حتی سبک‌تراست. استفاده از این ماده در ساخت فریم به شما قابلیت ایجاد رنگ‌ها و بافت‌های بسیار متنوعی را می‌دهد. در واقع از آنجایی که رنگ به استات طی فرآیند ساخت فریم (به جای رنگ‌آمیزی) اضافه می‌شود، به‌خوبی روی آن باقی می‌ماند.

فریم‌های آلومینیومی (Aluminum)

فریم‌های آلومینیومی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی باشند. جالب است بدانید که استفاده‌ی اصلی آن برای طراحان عینک، به دلیل ظاهر منحصربه‌فرد آن است. آلومینیوم خالص در واقع بسیار نرم و ضعیف است. با این حال، آلومینیوم تجاری با مقادیر کمی سیلیکون و آهن، سخت و محکم است و یک فریم با کیفیت و بادوام را می‌سازد.

فریم‌های فلزی (Metal)

فلز به دلیل چکش‌خواری، مقاوم در برابر خوردگی و سهولت در انعطاف، معمولا در ساخت فریم‌ها استفاده می‌شود. این ماده‌ی انعطاف‌پذیر به نوبه‌ی خود باعث می‌شود تا برای بسیاری از اشکال چهره و سبک‌های فریم بسیار مناسب باشد. به یاد داشته باشید که فریم‌های فلزی معمولا کمی گران‌تر از سایر مواد هستند، همچنین دوام کمتری دارند و برای استفاده در ورزش‌های اکشن ایدئال نیستند. اما با وجود آن‌ها می‌توانید ظاهری جسورانه پیدا کنید.

پلاستیک‌های نایلونی (Nylon)

فریم‌های نایلونی بهترین محصولات برای شرکت در فعالیت‌های ورزشی هستند. این مدل از فریم‌ها در برابر نوسانات دما بسیار مقاوم هستند و استحکام کافی و مورد نیاز برای ایمنی در هنگام استفاده را ایجاد می‌کنند. پلاستیک‌های نایلونی فوق‌العاده انعطاف‌پذیر هستند و در مقایسه با انواع محصولات فلزی ارزان‌تر هستند.

فریم‌های پلاستیکی (Plastic)

وقتی صحبت از فریم‌های پلاستیکی برای عینک آفتابی می‌شود، می‌توان انواع مختلفی از پلاستیک‌ها همچون اکریلیک و پلی‌اورتان را نام برد. فریم‌های پلاستیکی معمولا ارزان‌ترین محصولات موجود هستند و قیمت پایینی هم در مقایسه با دیگر مدل‌ها دارند.

فریم‌هایی از جنس تیتانیوم (Titanium)

تیتانیوم یک فلز خاکستری-نقره‌ای است که سبک، بادوام و مقاوم در برابر خش است. عینک تیتانیومی را می‌توان در رنگ‌های مختلف تولید کرد تا ظاهری مدرن همراه با رنگ‌های جذاب داشته باشد. همچنین این فلز ضدحساسیت است و به طور کلی در عینک‌های آفتابی رده بالا، استفاده می‌شود.

انواع عدسی در عینک‌های آفتابی

انواع عدسی در عینک‌های آفتابی

جنس عدسی‌های عینک آفتابی در هنگام خرید یک فاکتور مهم است. در واقع جنس عدسی چهار عامل اصلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که شامل ظاهر کالا، راحتی، دید و ایمنی آن است.

عدسی‌های شیشه‌ای

یک عدسی شیشه‌ای شفافیت فوق‌العاده‌ و بدون اعوجاجی را ارائه می‌دهد، در عین حال بسیار بادوام و مقاوم در برابر خراش است. از طرفی ممکن است تجربه‌ی این را داشته باشید که شیشه سنگین‌تر از مواد دیگر است و معمولا گران‌تر هم است. نکته‌ی دیگری که باید به خاطر داشته باشید، این است که زمانی که در حال ورزش‌های پر شتاب هستید، وجود عدسی‌ها شیشه‌ای بر روی صورت شما ممکن است، خطرناک باشد.

عدسی‌های پلاستیکی

وقتی صحبت از مواد پلاستیکی در ساخت عدسی عینک می‌شود، انتظار طراحی سبک وزن و مقاوم در برابر ضربه را دارید که طبیعتا هم اینگونه است. عدسی‌های پلاستیکی بسیار سبک‌تر از انواع شیشه‌ای هستند و معمولا در تولید اکثر عینک‌های آفتابی در عصر حاضر استفاده می‌شوند. این نوع از عدسی‌ها راحتی و دوام بسیار خوبی را ارائه می‌دهند، در حالی که مقرون‌به‌صرفه و ایمن هستند. لازم به ذکر است که با وجود عدسی‌های پلاستیکی محدودیتی در تولید انواع عینک‌های آفتابی وجود ندارد.

عدسی‌هایی از جنس پلی‌کربنات

عدسی‌های پلی‌کربنات ازجمله سبک‌ترین و نازک‌ترین عدسی‌ها در ساخت عینک آفتابی هستند و حتی از انواع پلاستیکی هم بادوام‌تر‌ند. درواقع عدسی‌های پلی کربنات از موادی مشابه شیشه جلوی هواپیما ساخته شده‌اند که عملا تخریب‌ناپذیر هستند. نقطه ضعف پلی‌کربنات این است که مقاومت آن‌ها در برابر خراش کمی پایین‌تر از سایر متریال است.

رنگ عدسی فاکتوری مهم در خرید عینک آفتابی

رنگ عدسی فاکتوری مهم در خرید عینک آفتابی

در هنگام خرید عینک آفتابی، رنگ عدسی فاکتوری قابل توجه به حساب می‌آید، چراکه در شرایط نوری مختلف می‌تواند بر عملکرد بهتر عدسی بیفزاید. در عین حال باید بدانید که این مسأله هیچ گونه تأثیری بر افزایش محافظت در برابر پرتوهای ماوراء بنفش ندارد.

عدسی‌هایی با رنگ‌های تیره؛ سبز، خاکستری، قهوه‌ای

عدسی‌هایی با رنگ‌های تیره برای استفاده روزمره و بیشتر فعالیت‌های خارج از منزل ایدئال هستند. به طور کلی رنگ‌های خاکستری و سبز از جمله رنگ‌های خنثی هستند و شدت نور را بدون تغییر رنگ کاهش می‌دهند. این نوع از عدسی‌ها قادرند درخشش نور را تا حد بالایی بلاک کنند. در چنین حالتی خستگی چشم تا حد خوبی کاهش می‌یابد. از طرفی رنگ‌های قهوه‌ای در عدسی‌ها کیفیت نور را افزایش می‌دهند و درک و عمق بیشتری را به کاربر می‌دهند، اما می‌توانند باعث اعوجاج رنگ شوند.

به یاد داشته باشید که رنگ عدسی هیچ‌گونه تأثیری بر افزایش یا کاهش مسدودسازی پرتوهای UV ندارد.

عدسی‌هایی با رنگ‌های روشن؛ زرد، طلا، کهربائی، رزگلد، قرمز رنگ

رنگ‌های روشن در شرایط نوری متوسط ​​تا کم گزینه‌های مناسبی هستند و اغلب برای اسکی، اسنوبورد و سایر ورزش‌های مرتبط با برف عالی هستند. عدسی‌هایی با رنگ‌های روشن می‌توانند درک شما را از عمق افزایش دهد. همچنین این نوع از عدسی‌ها کنتراست نور را در شرایط نوری دشوار افزایش می‌دهند.

عدسی‌هایی با رنگ‌های آبی و بنفش

عدسی‌های آبی و بنفش جنبه‌ی تزئینی و زیبایی دارند و ارزش عملکردی بالایی ندارند.

عدسی‌های آینه‌ای با روکش براق

عدسی‌های آینه‌ای با روکش براق از یک پوشش بازتابنده بر روی سطوح خارجی برخی از عدسی‌ها اعمال می‌شود. در واقع اینگونه از عدسی‌ها برای افرادی که حساسیت بالایی به نور زیاد دارند، بسیار مطلوب است، چراکه با انعکاس بیشتر نوری که به سطح عدسی برخورد می‌کند، میزان درخشندگی نور را کاهش می‌دهد. به طور کلی پوشش‌های آینه‌ای اغلب اشیا را تیره‌تر از آنچه واقعا هستند، نشان می‌دهند.

پرفروش‌ترین عینک‌های آفتابی موجود در بازار

در کنار توضیحات کاملی که در طول این راهنمای جامع مطالعه کردید، لازم است تا پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های عینک آفتابی در سایت دیجی‌کالا را هم بررسی کنید. چرا که این اطلاعات هم می‌تواند به انتخاب و خرید بهتر کمک کند.

عینک آفتابی مردانه ایس برلین مدل ps18006

عینک آفتابی مردانه ایس برلین مدل ps18006

عینک آفتابی مردانه ایس برلین مدل ps18006 از جمله اکسسوری‌های محبوب در بین مردان است که جنسی فلزی دارد. البته همان‌طور که می‌دانید انواع عینک‌های آفتابی از نوع خلبانی هم تقاضای مردان و هم زنان است. اما به علت فریم خاص آن، توجه‌ی مردان را بیشتر به خود جلب نموده است. این اکسسوری به دلیل داشتن عدسی‌های بزرگ (۴۶ میلی‌متری) از قابلیت بالایی در مسدودسازی پرتوهای UV (تا ۴۰۰ UV) برخوردار است. بنابراین می‌توان گزینه‌ای مناسب برای استفاده‌ی روز‌مره به حساب آید. عینک آفتابی ایس برلین دارای عرض فریم ۴۷ میلی‌متری است و در عین حال از قیمت مناسبی برخوردار است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی زنانه دولچه فولیا مدل mod t101 02

عینک آفتابی زنانه دولچه فولیا مدل mod t101 02

اگر به دنبال یک استایل خاص هستید و می‌خواهید ظاهری متفاوت داشته باشید، احتمالا عینک آفتابی زنانه دولچه فولیا می‌تواند نظر شما را جلب کند. البته باید بدانید که این نوع عینک به دلیل لنز‌های کوچکی که دارد مسدودکننده‌ی UV بسیار بهینه‌ای نیست. اما از لحاظ زیبایی چیزی کم ندارد. جنس فریم در این کالا از کائوچو است و همین موضوع هم این عینک را محصولی باکیفیت کرده است. توصیه می‌کنیم که قبل از خرید این محصول حتما به بخش بررسی فریم صورت با نوع عینک آفتابی در این مقاله مراجعه کنید، تا متوجه شوید که آیا چنین استایلی متناسب با شکل صورت شما هست یا نه! به طور کلی عرض فریم در این عینک زنانه ۱۴۵ میلی‌متر و عرض عدسی آن ۴۶ میلی‌متر است و همراه با دستمال و جعبه‌ی مخصوص عرضه می‌شود.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی کوی مدل توتورو

عینک آفتابی کوی مدل توتورو

عینک آفتابی کوی مدل توتورو، یک محصول هشت ضلعی و خاص است. محصولی که قابلیت مسدودسازی پرتوهای مضر را تا ۴۰۰ UV دارد. این محصول از جنس فریم اکریلیک است و رنگ آن قهوه‌ای است. به طور کلی عرض فریم ۴۲٫۷ میلی‌متر و عرض عدسی در این مدل عینک‌ها ۴٫۷ میلی‌متر است. عینک توتورو برای آب و هوای آفتابی، استفاده روزمره و رانندگی گزینه‌ای مناسب است و قیمت آن هم مقرون‌به‌صرفه است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی شیائومی مدل TYJ04TS

عینک آفتابی شیائومی مدل TYJ04TS

شیائومی شرکتی است که همواره با محصولات باکیفیت، خوش قیمت و با ظاهری و طراحی‌ بسیار زیبا همگان را غافلگیر می‌کند. در این میان عینک آفتابی شیائومی مدل TYJ04TS یکی از گزینه‌های غافل‌گیر کننده است. این محصول از جمله مدل‌های خلبانی با جنس استیل ضدزنگ است که به دلیل مسدودسازی بالای پرتوهای UV گزینه‌ای مناسب برای استفاده‌ی روزمره است.

عینک شیائومی مدل TYJ04TS یا همان Mi Navigator Pro یک عینک پلاریزه است که درواقع نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی مدل Navigator (TYJ02TS) است. فریم عینک از جنس ۳۰۴H Stainless Steel است که در برابر خوردگی و تعریق بسیار مقاوم و ضد زنگ است. ساخت فریم این عینک کاملا به صورت یک تکه بوده و از هیچ پیچ و یا جوشکاری در محل اتصالات آن استفاده نشده است.

جالب است بدانید که وزن عینک تنها ۱۹ گرم است و اصلا روی صورت احساس نمی‌شود. عینک آفتابی پولاریزه شیائومی از یک طراحی ارگونومیک و مهندسی شده بهرمند است، به این‌صورت که مرکز ثقل دقیقا پایین‌تر از نقطه اتصال فریم عینک به دسته‌ها بوده و حس راحتی فوق العاده‌ای را به ارمغان می‌آورد. عدسی استفاده شده در این اکسسوری از جنس نایلون است و در مقابل اشعه UV 400 مقاوم است.

لازم به ذکر است که از عدسی‌های نایلونی در صنایع خودرو سازی و حتی هوافضا هم استفاده می‌شود. بنابراین استحکام چنین عدسی‌هایی بسیار قابل استناد است. در جعبه‌ی محصول یک قاب چرمی قهوه‌ای رنگ برای نگهداری موبایل و یک عدد دستمال مخصوص هر دو با لوگوی شیائومی هم ارائه شده است. عرض فریم ۱۴۰ میلی‌متر و عرض عدسی در این نوع عینک آفتابی ۵۷ میلی‌متر است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی تام فورد مدل TF0709

عینک آفتابی تام فورد مدل TF0709

عینک آفتابی تام فورد مدل TF0709 از محصولات شیلد (همراه با عدسی خاکستری) و کاملا مناسب برای مسدودسازی پرتوهای مضر حاصل از نور خورشید است. جنس فریم این نوع عینک آفتابی کائوچو و طراحی آن خاص و زیبا است. این نوع عینک آفتابی قابلیت مسدودسازی UV تا ۴۰۰ را دارد و همراه با عدسی پلاستیکی، سبکی و مقاومت را به شما هدیه می‌کند. این عینک آفتابی دارای عرض ۱۴٫۵ میلی‌متر و عرض عدسی ۶٫۳ میلی‌متر است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی مردانه ری بن مدل ۳۰۲۵-۰۰۱-۵۸-۶۲

عینک آفتابی مردانه ری بن مدل 3025-001-58-62

عینک آفتابی مردانه ری‌بن مدل ۳۰۲۵-۰۰۱-۵۸-۶۲ محصولی فلزی، سبک و خوش‌فرم از بند معتبر ری‌بن است. برندی که محصولات آن با اعتماد بالایی از جانب خریدار همراه است. ری‌بن سازنده و طراح عینک‌های آفتابی است که در سال ۱۹۳۷ در آمریکا تأسیس شد. جالب است بدانید که در اوایل کار این شرکت عینک‌هایی برای نیروی هوایی امریکا تعبیه می‌کرد اما طی گذر زمان به سمت کاربرد عمومی پیش رفت. البته باید بدانید که در سال ۱۹۹۹ کارخانه‌ی ری‌بن به ارزش ۶۴۰ میلیون دلار به شرکت ایتالیایی لوکساتیکا فروخته شد.

همان‌طور که از شکل این کالا مشخص است، فریم و عدسی‌های این نوع اکسسسوری از نوع خلبانی است و عرضی (فریم) در حدود ۱۳۵ میلی‌متر است. همچنین عرض این کالا هم ۵۸ میلی‌متر است. رنگ عدسی در این محصول سبز تیره است و برای اغلب صورت‌ها مناسب است. در پایان لازم به ذکر است که عینک آفتابی ری‌بن برای استفاده‌ی روزمره، اسکی، کوهنوردی، دویدن و رانندگی مناسب است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی شیائومی سری Turok Steinhardt مدل SM005-0220

عینک آفتابی شیائومی سری Turok Steinhardt مدل SM005-0220

عینک آفتابی برند شیائومی (Xiaomi) اکسسوری فلزی و با فریم گرد و خلبانی است. این عینک از سری «Turok Steinhardt» مناسب برای بانوان و آقایان است. مدل این عینک آفتابی «SM005-0220» است و قابلیت محافظت از چشم در مقابل اشعه UV 400 دارد.

واضح است که اصلی‌ترین وظیفه‌ی یک عینک آفتابی، محافظت چشم‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش است. بنابراین طبیعی است که عینک‌‎های موجود در بازار بر اساس میزان حفاظت در برابر UV درجه‌‎بندی و قیمت‌گذاری می‌‎شوند. در همین راستا اولین کار در هنگام خرید عینک آفتابی، اطمینان از حفاظت عینک در برابر اشعه UV است. جنس عدسی پلاستیک است که قابلیت ضد بخار بودن، ضد انعکاس، جاذب پرتوهای ماوراء بنفش، جاذب پرتوهای مادون قرمز و ضد خش بودن را فراهم می‌کند.

عدسی‌هایی که در این کالا استفاده شده‌اند خاکستری و ضد‌خش هستند. این لنزها حساسیت به نور را کاهش می‌دهند و برای بسیاری از فعالیت‌ها به ویژه برای افرادی با چشم‌های حساس مناسب هستند. کاربرد عمومی این لنزها کمک به پیشگیری از خستگی چشم، ارائه‌ی درک از رنگ واقعی و برای دیدن بسیاری از مناظر طبیعی ایدئال است. عرض فریم ۱۳۵ میلی‌متر، عرض عدسی ۶۰ میلی‌متر، طول دسته ۱۴۰ میلی‌متر و عرض پل ۱۲ میلی‌متر است. همچنین همراه این عینک یک هارد کاور، جعبه و دستمال عرضه می‌شود.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی جنتل مانستر مدل ۰۰۲

عینک آفتابی جنتل مانستر مدل 002

عینک آفتابی جنتل مانستر مدل ۰۰۲ از جنس کائوچو-فلزی و محصولی ایتالیایی است. ظاهر خاص این کالا عاملی برای توجه اغلب افراد است. چراکه کلاسیک، زیبا و سبک است. فرم کلی فریم و عدسی‌های این نوع عینک بیضوی (جنس لنز: CR-39) است و در عرض فریم ۳۵ میلی‌متر و عرض عدسی ۳۱ میلی‌متر ارائه می‌شود. رنگ عدسی در این محصول قهوه‌ای روشن است و از قیمت مناسبی هم برخوردار است.

عینک آفتابی زنانه مدل O32895

عینک آفتابی زنانه مدل O32895

عینک آفتابی مدل O32895 مناسب برای استفاده روزمره است و از چشمان شما در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش محافظت می‌کند و برای صورت‌های با سایز کوچک و متوسط گزینه‌ی خوبی محسوب می‌شود. رنگ عدسی این محصول قهوه‌ای رنگ و عرض آن ۵۰ میلی‌متر است. جنس فریم در این عینک زیبا پلی‌کربنات است و درجه‌ی فیلتر نور (VLT) در سطح ۳ (۹% – ۱۷% VLT) است. این فریم گرد برای صورت‌های زاویه‌دار گزینه‌ای مناسبی است و قابلیت خوبی در جذب پرتوهای مضر نور خورشید دارد. عرض فریم در عینک آفتابی مدل O32895 در حدود ۱۴۵ میلی‌متر و عرض عدسی آن ۵۰ میلی‌متر است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

عینک آفتابی زنانه مدل O32893

عینک آفتابی زنانه مدل O32893

عینک پلی‌کربنات زنانه مدل O32893 گزینه‌ای باکیفیت، کارا و زیبا است که با وجود رنگ قرمز شفاف جذابیت خاصی پیدا کرده است. این محصول برای صورت‌هایی با فریم زاویه‌دار بسیار مناسب است، چراکه می‌تواند به‌خوبی زوایای تیز را نرم جلوه دهد. عینک آفتابی مدل O32893 مناسب برای استفاده‌ی روزمره به دلیل سبکی آن است و از چشمان شما در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند. همچنین این کالا برای صورت‌های با سایز کوچک و متوسط گزینه‌ی خوبی محسوب می‌شود. عرض فریم ۱۴۵ میلی‌متر و عرض عدسی در این محصول مقرون‌به‌صرفه ۵۰ میلی‌متر است.

مشاهده محصول در دیجی‌کالا

جمع‌بندی

در این راهنمای کامل سعی بر این بود تا جزئیات لازم و مهم برای خرید انواع عینک آفتابی بر اساس متدهای علمی و مد روز خدمت شما ارائه شود. در واقع عینک آفتابی از جمله محصولاتی است که در زمان خرید سؤالات زیادی را برای شما ایجاد می‌کند. بنابراین با مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید فاکتورهای زیادی را یاد گرفته و به درستی در هنگام خرید این اکسسوری جذاب اعمال کنید.

منبع: Abt, TIME

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه