تاریخ عرضه‌ی گرافیک‌های سری RTX 40 انویدیا یک ماه به تعویق افتاد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
RTX 40 انویدیا

اینطور که به نظر می‌رسد، انویدیا می‌خواهد یک ماه دیرتر از برنامه‌ی قبلی گرافیک‌های مورد انتظار سری RTX 40 خود را راهی بازار کند.

انویدیا در حال حاضر بهترین شرکت تولیدکننده‌ی کارت گرافیک در جهان به حساب می‌آید که نسل به نسل شاهد عرضه‌ی محصولاتی قدرتمند و پیشرفته از آن هستیم. اما این شرکت توانست با عرضه‌ی سری RTX 30 خود، توجه گیمرهای بسیار زیادی را به خود جلب کند چرا که این گرافیک‌ها از لحاظ توان پردازشی، پیشرفت محسوسی در مقایسه با نسل قبل داشته‌اند و در نتیجه شرکت تصمیم گرفت چندین مدل از آن‌ها را راهی بازار کند.

طبق خبرهای منتشر شده، سری RTX 40 هم که قرار است با معماری Ada رونمایی و راهی بازار شوند، از لحاظ توان پردازشی، پیشرفت بسیار خوبی را در مقایسه با نسل قبل خواهند داشت و در نتیجه به نظر می‌رسد عاشقان بازی، سال ۲۰۲۲ را با اتفاقات خوبی به پایان خواهند رساند. همین شایعاتی که پیرامون گرافیک‌های سری RTX 40 انویدیا وجود دارد باعث شده این کارت‌ها، به یکی از مورد انتظارترین کارت‌های بازار تبدیل شوند.

اما متأسفانه شرایط آنطور که انتظار داشتیم پیش نمی‌رود. انویدیا قرار بود در ماه‌های آگوست و سپتامبر، به ترتیب کارت‌های RTX 4090 و RTX 4080 را به عنوان دو مدل قدرتمند خود راهی بازار کند و یک ماه بعد یعنی در اکتبر، مدل RTX 4070 را در دسترس قرار دهد. اما اینطور که به نظر می‌رسد، هر سه محصول قرار است یک ماه دیرتر از آنچه که پیش‌تر تعیین شده بود، راهی بازار شوند. بنابراین برنامه‌ی جدید برای عرضه‌ی این سه کارت، سپتامبر، اکتبر و نوامبر خواهد بود.

اگر برایتان این پرسش به وجود آمده که چرا انویدیا می‌خواهد از قدرتمندترین کارت‌های خود اول از همه رونمایی کند باید بگوییم شرکت قصد دارد گربه را دم حجله بکشد. همانطور که گفته شد، سری RTX 40 پیشرفت خوبی در مقایسه با نسل قبل خواهند داشت، در نتیجه انویدیا برای نمایش قدرت هم که شده، در ابتدا قدرتمندترین گرافیک از این سری را به نمایش می‌گذارد تا به سرتیتر خبرها تبدیل شود. حالا که کاربران متوجه شدند این سری چقدر پتانسیل زیادی دارد و به نوعی جذب آن شدند، کارت‌های ارزان‌قیمت‌تر هم در دسترس قرار می‌گیرند.

GeForce RTX 4090 game performance estimates leave RTX 3090 and RX 6900 XT  in the dust as Doom Eternal prediction hits 400 FPS at 4K ultra -  NotebookCheck.net News

خوشبختانه این روزها قیمت کارت گرافیک‌ها هم رو به کاهش است و کاربران زیادی  توانایی خرید مدل‌های متوسط رو به بالا را پیدا کرده‌اند. اما متأسفانه این تأخیر یک‌ماهه باعث شده آن‌ها نتوانند در تاریخی که مد نظرشان بود، کارت‌های جدید را خریداری کنند. هرچند در اوایل دوران عرضه شاید باز هم یک قیمت فضایی از سوی دلالان روی این کارت‌ها گذاشته شود. بنابراین صبر کردن منطقی‌تر خواهد بود.

اینطور که به نظر می‌رسد، از دلایلی که باعث شده انویدیا نتواند این سری را که با نام رمز «Lovelace» شناخته می‌شوند، در زمان معین رونمایی کند می‌توان به وجود مشکلات لجستیک، کمبود قطعات اولیه، قرنطینه‌ی سراسری در چین، بازده پایین تولید تراشه و… اشاره کرد. اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل این بوده که انویدیا بتواند یک ماه هم که شده، از فروش سری RTX 30 خود که این روزها دارند در بازار غوغا می‌کنند، سود ببرد.

انویدیا طی چند ماه اخیر از کارت‌های ارزان‌قیمت زیادی از سری RTX 30 رونمایی کرد. از طرفی کاهش قیمت محسوس آن‌ها در همین بازه باعث شد کاربران زیادی به خرید آن‌ها تمایل نشان دهند. در شرایطی که تقاضا برای نسل قبل همچنان بالاست، منطق حکم می‌کند عرضه‌ی مدل‌های جدید تا جایی که امکان دارد به تعویق بیفتد تا دو کارت یکدیگر را خنثی نکنند.

با این کار شاید فکر کنید ممکن است کاربران دیگر به خرید کارت‌های سری RTX 40 انویدیا نیازی نداشته باشند اما اصلا این اتفاق رخ نمی‌دهد. چون بازار کارت گرافیک با بازار موبایل فرق دارد و این به تأخیر افتادن در عرضه، اتفاقا به شرکت در رسیدن به هدفی که دارد کمک می‌کند.

منبع: NotebookCheckبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما