۱۶ زنگ خطر بیماری قلبی که هرگز نباید نادیده بگیرید

۱۴ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
علامت بیماری قلبی

بیماری قلبی، یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شود. متأسفانه گاهی اوقات علامت بیماری قلبی خیلی واضح و مشخص نیست. بیماری‌ قلبی همیشه با درد قفسه‌ی سینه همراه نیست یا مانند آنچه در فیلم‌ها می‌بینید باعث زمین خوردن نمی‌شود. حتی بعضی از علائم بیماری قلبی در جایی غیر از قفسه‌‌ی سینه مشاهده می‌شود.

این امکان وجود دارد که بتوانید علائم اولیه بیماری‌های قلبی را تشخیص دهید. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ درباره‌ی ۱۶ علامت بیماری قلبی که باید جدی بگیرید و در صورت مشاهده‌ی آن‌ها به پزشک مراجعه کنید، صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

علامت بیماری قلبی چیست؟

بیماری قلبی می‌تواند با علائم متنوعی همراه باشد. مراقب علائم زیر باشید و درباره‌ی علت وقوع آن‌ها با پزشک مشورت کنید:

۱. درد قفسه‌ی سینه

درد قفسه‌ی سینه، شایع‌ترین علامت بیماری قلبی است. درد ناشی از حمله‌ی قلبی می‌تواند بیش از چند دقیقه طول بکشد یا بعد از مدتی برطرف شده و دوباره برگردد. اما همیشه حمله‌ی قلبی به‌صورت یک درد ناگهانی ظاهر نمی‌شود. گاهی اوقات ممکن است در قفسه‌ی سینه‌ی خود احساس فشار یا سنگینی داشته باشد. معمولا بیماران این احساس را با جملاتی مانند «فیل روی قفسه‌ی سینه‌‌ام نشسته» یا «احساس می‌کنم یک کمربند محکم دور قفسه‌ی سینه‌ی من بسته شده» توصیف می‌کنند.

اگر در هنگام فعالیت دچار درد قفسه‌ی سینه می‌شوید و درد با توقف فعالیت برطرف می‌شود، احتمالاً به «آنژین صدری» مبتلا هستید. به درد قفسه‌ی سینه که در اثر گرفتگی عروق کرونر قلب (عروق تغذیه‌کننده‌ی قلب) ایجاد می‌شود، آنژین صدری می‌گویند. در این شرایط باید حتما به پزشک مراجعه کنید. چنانچه درد قفسه‌ی سینه با احساس ناخوشی شدید همراه است، با شماره‌ی ۱۱۵ تماس گرفته و درخواست آمبولانس کنید.

۲. درد گردن یا فک

درد گردن می‌تواند علامت بیماری قلبی باشد

هنگامی که درباره‌ی علامت بیماری قلبی صحبت می‌شود، بیشتر مردم فقط به درد قفسه‌ی سینه فکر می‌کنند. اما علائم بیماری قلبی می‌تواند در سایر نقاط بدن هم مشاهده شود. ممکن است هنگام وقوع حمله‌ی قلبی دچار درد شانه شوید. ممکن است در فک پایینی خود، در یک یا هر دو طرف، احساس درد یا سفتی داشته باشید. همچنین احتمال دارد به گردن درد مبتلا شوید یا در گلو احساس خفگی یا سوزش داشته باشید.

۳. درد بازو یا پشت

معمولا مردان درد را در بازوی چپ احساس می‌کنند، اما در زنان ممکن است درد در هر ۲ دست حس شود. علاوه بر این، احتمال دارد بازوهای شما سنگین شوند. این موضوع می‌تواند نشانه‌ی آنژین صدری یا سکته‌ی قلبی باشد.

ممکن است درد از قفسه‌ی سینه شروع شود، سپس به قسمت فوقانی یا پایین کمر انتشار پیدا کند. اگر در طول شب درد شما را از خواب بیدار می‌کند و به نظر نمی‌رسد که این درد به مفصل یا عضله‌ی خاصی مرتبط باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

۴. درد پا

اگر در هنگام راه رافتن عضلات ساق پای شما دچار اسپاسم و گرفتگی می‌شود، بهتر است با پزشک مشورت کنید. چون این موضوع می‌تواند نشانه‌ی بیماری سرخرگ محیطی (PAD) باشد. این بیماری به دلیل مسدود شدن عروقی که خون را از قلب به پاها منتقل می‌کنند، ایجاد می‌شود. PAD  بیشتر در افراد سیگاری و افراد مبتلا به دیابت مشاهده می‌شود.

۵. خستگی غیرعادی

همه افراد مشغله‌های زیادی دارند. بنابراین، طبیعی است که هر از گاهی احساس خستگی کنید. اما اگر در زمان‌های غیرعادی به‌طور ناگهانی احساس خستگی می‌کنید، این موضوع می‌تواند علامت بیماری قلبی باشد. شاید بعد از برنامه‌ی ورزشی روتین خود احساس خستگی زیادی داشته باشید یا فقط با رفتن به دستشویی خسته شوید. همچنین ممکن است علیرغم احساس خستگی باز هم خوابیدن برای شما دشوار باشد.

اگر در طول روز ساعت‌ها کار کرده‌اید یا تا دیروقت بیدار بوده‌اید، خستگی شما طبیعی بوده و به بیماری قلبی مربوط نیست. اما اگر بدون اینکه فعالیت زیادی انجام دهید یا سبک زندگی‌تان تغییر کند به شدت خسته می‌شوید، باید حتما با پزشک مشورت کنید.

۶. تنگی نفس

تنگی نفس از علائم بیماری قلبی است

تنگی نفس، یکی از مهم‌ترین علائم بیماری قلبی است. در این شرایط بدون اینکه فعالیت داشته باشید و از جای خود بلند شوید، دچار تنگی نفس می‌شوید. حتی وقتی دراز می‌کشید، نفس کشیدن برای شما سخت‌تر می‌شود.

اگر کاری که در گذشته به‌راحتی انجام می‌دادید مانند بالا رفتن از پله‌ها باعث تنگی نفس شما می‌شود، ممکن است به بیماری قلبی مبتلا شده باشید. معمولا بیماری عروق کرونر قلب، کاردیومیوپاتی (بیماری عضله‌ی قلب)، بیماری دریچه‌ی قلب و آریتمی قلبی (اختلال ریتم قلب) باعث تنگی نفس می‌شوند.

۷. غش کردن و حالت تهوع

در صورت ابتلا به بیماری قلبی ممکن است احساس کنید که در حال از دست دادن هوشیاری خود هستید. غش کردن زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خونتان پایین است و قلب شما نمی‌تواند اکسیژن کافی را در اختیار مغز قرار دهد. احتمال دارد که این موضوع از گرمای بیش از حد ناشی شود، اما بیماری قلبی هم می‌تواند در بروز آن نقش داشته باشد. از سایر علائم بیماری قلبی می‌توان به تهوع و بی‌اشتهایی اشاره کرد.

۸. تعریق

اگر در هنگام ورزش کردن یا در روزهای گرم سال عرق می‌کنید، جای نگرانی نیست. اما احساس گرمایی که با درد قفسه‌ی سینه همراه باشد، علامت بیماری قلبی است. اگر دچار حمله‌ی قلبی شوید، بدون آنکه فعالیت خاصی انجام دهید، عرق می‌کنید یا احساس سرما و بی‌حالی دارید.

۹. سرفه و خس‌خس سینه

تنگی نفس که همراه با سرفه و خس‌خس سینه رخ دهد، می‌تواند نشانه‌ی نارسایی قلبی باشد. در مبتلایان به نارسایی قلبی، قلب نمی‌تواند به حدی خون را پمپاژ کند که خون و اکسیژن کافی به سراسر بدن برسد. هنگامی که به نارسایی قلبی مبتلا می‌شوید، مایعات در ریه‌های شما تجمع پیدا می‌کنند. درنتیجه، به سختی نفس می‌کشید یا هنگام تنفس خس‌خس می‌کنید. همچنین ممکن است سرفه‌های شما با خلط صورتی رنگ همراه باشد.

۱۰. تورم

ممکن است تورم پا علامت بیماری قلبی باشد

اگر نارسایی قلبی داشته باشید، پا، مچ پا یا شکم شما متورم می‌شود. به‌طوریکه متوجه می‌شوید کفش‌هایتان تنگ شده‌اند. وقتی قدرت پمپاژ قلب کاهش پیدا می‌کند، خون به سمت عقب برمی‎گردد. این موضوع باعث احتباس مایعات در نقاط مختلف بدن می‌شود. علاوه براین، کلیه‌ها نمی‌توانند آب و نمک اضافی را دفع کنند که این موضوع باعث تشدید تورم می‌شود.

۱۱. مشکل در حرکت کردن

هنگامی که دچار نارسایی قلبی می‌شوید، بدن شما خون و اکسیژن را از مناطقی که اهمیت کمتری دارند مانند پاها به مغز و قلب می‌فرستد. این موضوع تحرک را سخت‌تر می‌کند. درنتیجه، ممکن است انجام فعالیت‌های عادی مانند راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها برای شما سخت باشد. با ضعیف شدن قلب، لباس پوشیدن یا قدم زدن در اتاق می‌تواند شما را خسته کند.

۱۲. افزایش ضربان قلب

در مبتلایان به نارسایی قلبی سرعت ضربان قلب بیشتر می‌شود تا کاهش قدرت قلب در پمپ کردن خون جبران شود. این شرایط باعث افزایش ضربان قلب می‌شود.

۱۳. نامنظم بودن ضربان قلب

اگر انقباض و انبساط ۲ حفره‌ی فوقانی قلب که به آن‌ها «دهلیز» می‌گویند مختل شود، به «فیبریلاسیون دهلیزی» مبتلا می‌شوید. این بیماری باعث می‌شود که ضربان قلبتان سریع و نامنظم باشد. بعضی از افراد این احساس را به‌شکل یک لرزش یا یک ماهی که در داخل قفسه‌ی سینه‌ی آن‌ها در حال تکان خوردن است، توصیف می‌کنند. از سایر علائم این بیماری می‌توان به تنگی نفس، ضعف، خستگی و سرگیجه اشاره کرد. عدم درمان فیبریلاسیون دهلیزی به لخته شدن خون در عروق و سکته‌ی مغزی منجر می‌شود.

۱۴. سرگیجه و سبکی سر

سرگیجه و سبکی سر به تنهایی نمی‌تواند علامت بیماری قلبی باشد. گاهی اوقات، ایستان بیش از حد یا کم آبی بدن باعث سرگیجه می‌شود. اما اگر به‌طور مداوم دچار سرگیجه می‌شوید یا علاوه بر آن علائم دیگری مانند سفتی قفسه‌ی سینه را تجربه می‌کنید، باید با پزشک مشورت کنید. دلایل زیادی برای سرگیجه و سبکی سر وجود دارند. مهم است که در هنگام مشاهده‌ی چنین علائمی برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

۱۵. خروپف بلند

خروپف احتمال سکته را افزایش می‌دهد

اگر هر شب خروپف می‌کنید، احتمالاً به آپنه‌ی خواب مبتلا هستید. آپنه‌ی خواب، وضعیتی است که باعث توقف تنفس در هنگام خواب می‌شود. در مبتلایان به آپنه‌ی خواب عملکرد مواد شیمیایی مغز که به تنفس کمک می‌کنند، مختل شده و سطح اکسیژن به شدت کاهش پیدا می‌کند.

آپنه‌ی خواب از خواب آرام و راحت جلوگیری کرده و هورمون‌های استرس را افزایش می‌دهد. این بیماری با فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط بوده و احتمال ابتلا به پرفشاری خون، حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی و دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد. اگر نسبت به درمان آپنه‌ی خواب اقدام نکنید، در معرض ابتلا به بیماری‌ قلبی قرار می‌گیرید.

۱۶. اختلال نعوظ

اگر در بیشتر مواقع با مشکل اختلال نعوظ روبرو هستید، احتمال دارد به بیماری قلبی مبتلا باشید. درست مانند زمانی که عروق خونی اطراف قلب دچار انسداد می‌شوند، وجود پلاک در عروق خونی اندام تناسلی هم باعث مسدود شدن آن‌ها می‌شود. درنتیجه، خونرسانی به این اندام مختل شده و دچار اختلال نعوظ می‌شوید. در صورت ابتلا به این مشکل با پزشک مشورت کنید تا دلیل بروز آن مشخص شود.

آیا علائم بیماری قلبی بین مردان و زنان متفاوت است؟

بسیاری از علائم بیماری قلبی بین مردان و زنان مشترک است. با این حال، احتمال اینکه مردان علائم شناخته شده‌ی حمله‌ی قلبی را تجربه کنند، بیشتر است. معمولا در مردان مبتلا به بیماری قلبی علائم زیر دیده می‌شود:

 • درد قفسه‌ی سینه
 • احساس فشار یا پری در قفسه‌ی سینه
 • درد بازو، فک یا پشت
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • حالت تهوع

احتمال وقوع درد قفسه‌ی سینه در میان زنان کمتر است. معمولا زنان علائم زیر را تجربه می‌کنند:

 • درد فک، گردن یا قفسه‌ی سینه
 • احساس ضعف یا سبکی سر
 • احساس فشار در قسمت فوقانی کمر
 • احساس فشار در قسمت مرکزی قفسه‌ی سینه

احتمال  اینکه زنان علائم خود را نادیده بگیرند، بیشتر است. چون ممکن است به نظر برسد که این علائم به قلب مربوط نیستند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشیم؟

در صورت تنگی نفس و درد قفسه‌ی سینه باید به اورژانس مراجعه کنید

اگر فکر می‌کنید که شما یا یکی از اطرافیان‌تان علائم بیماری قلبی را نشان می‌دهد، بلافاصله به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. درمان سریع می‌تواند احتمال آسیب‌دیدگی قلب را کاهش دهد. در صورت مشاهده‌ی علائم زیر با شماره‌ی ۱۱۵ تماس بگیرید:

 • احساس درد یا فشار در قفسه‌ی سینه
 • دردی که به شانه‌ها، پشت، گردن یا بازوها انتشار پیدا می‌کند
 • تنگی نفس
 • سبکی سر، سرگیجه یا غش
 • تعریق و حالت تهوع

کلام پایانی

همه‌ی افراد می‌دانند که درد قفسه‌ی سینه علامت بیماری قلبی است. اما گاهی اوقات بیماری قلبی با علائم دیگری مانند تنگی نفس، تعریق، سرگیجه، تورم، خستگی شدید و اختلال نعوظ ظاهر می‌شود. آگاهی از علائم مشکلات قلبی می‌تواند به درمان به‌موقع بیماری کمک کرده و احتمال بروز عوارض جدی مانند حمله‌ی قلبی را کاهش دهد.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: webmd, thomsonmedical

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه