تبلت در برابر کتابخوان الکترونیکی؛ کدام یک برای کتاب خواندن بهتر است؟

۸ فروردین ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
کتابخوان الکترونیکی

تبلت‌های مدرن نسبت به مدل‌های اولیه از نمایشگر و باتری بسیار بهتری بهره می‌برند. از سوی دیگر، جذابیت دستگاه‌های کتابخوان الکترونیکی هم بسیار بیشتر شده و به همین خاطر این روزها بسیاری از کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای به بهره‌گیری از این دستگاه‌ها روی آورده‌اند. اما در نهایت با وجود مزایا و معایب مختلف تبلت‌ها و کتابخوان‌های الکترونیکی، کدام دستگاه برای کتاب خواندن بهتر است؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

تفاوت کلیدی بین تبلت و کتابخوان الکترونیکی

کتابخوان الکترونیکی

در صورتی که با تبلت‌ها یا کتابخوان‌های الکترونیکی آشنایی خاصی ندارید، در ادامه به تفاوت‌های کلیدی این دو اشاره می‌کنیم. کتابخوان الکترونیکی از نمایشگرهای مبتنی بر فناوری جوهر الکترونیکی یا E Ink استفاده می‌کنند که برای چشم راحت‌تر است و با بهره‌گیری از این فناوری، می‌توانید ساعات طولانی به راحتی و بدون خستگی چشم مطالعه کنید. اما از سوی دیگر، نمایشگر تبلت‌ها مبتنی بر فناوری LCD یا OLED است که از نظر نمایش رنگ و روشنایی حرف زیادی برای گفتن دارند اما برای مطالعه طولانی مدت چشم را خسته می‌کنند.

همچنین، دستگاه‌های کتابخوان الکترونیکی معمولا کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و به همین خاطر برای مدت طولانی راحت‌تر در دست قرار می‌گیرند و فشار زیادی به کاربر وارد نمی‌کنند. یک کتابخوان الکترونیکی عمر باتری بسیار بیشتر نسبت به تبلت دارد و بنابراین امکان استفاده طولانی‌تری را بدون نیاز به شارژ مجدد فراهم می‌کند. این عمر باتری بالا به لطف استفاده از فناوری جوهر الکترونیکی به دست آمده که فقط هنگام تغییر محتوای نمایشگر شارژ مصرف می‌کند و در صورتی که محتوای نمایشگر ثابت باشد، انرژی خاصی مصرف نمی‌شود.

کتابخوان الکترونیکی

اما از طرف دیگر تبلت‌ها به غیر از کتابخوانی قابلیت‌های مفیدی مانند وب‌گردی، تماشای ویدیو‌، اجرای بازی و چندین مشخصه‌ی دیگر را ارائه می‌کنند. بنابراین اگرچه یک کتابخوان الکترونیکی عملا فقط یک کار را انجام می‌دهد، ولی تبلت‌ها از پس انجام چندین کار برمی‌آیند. البته برخی کتابخوان‌های الکترونیکی امکانات ساده‌ای برای وب‌گردی و پخش فایل‌های صوتی ارائه می‌کنند ولی این مشخصه‌ها بسیار محدود هستند و چندان کاربردی محسوب نمی‌شوند.

کتاب خوان فیدیبوک مدل F2 ظرفیت 16 گیگابایت به همراه کارت اعتبار 500 هزار تومانی فیدیبو

مزایا و معایب کتابخوان الکترونیکی برای کتاب خواندن

اگر برای کتاب خواندن می‌خواهید یک کتابخوان الکترونیکی خریداری کنید، از چندین مزیت مهم برخوردار خواهید شد ولی از سوی دیگر برخی مزایای تبلت‌ها را از دست می‌دهید. در ادامه به تعدادی از مزایای کتابخوان‌های الکترونیکی می‌پردازیم:

 • کتابخوان الکترونیکی به لطف استفاده از نمایشگر مبتنی بر فناوری E Ink، حتی در صورت مطالعه طولانی مدت هم چشم را خسته نمی‌کند و این نوع نمایشگرها به‌خصوص زیر نور مستقیم مانند کاغذ به نظر می‌رسند.
 • این دستگاه‌ها سبک‌تر و کوچک‌تر از تبلت‌ها هستند و به همین خاطر فشار زیادی به دست وارد نمی‌کنند.
 • عمر باتری این دستگاه‌ها بسیار بیشتر از تبلت‌ها است. به طور مشخص با هر بار شارژ، به راحتی می‌توانید هفته‌ها از کتابخوان استفاده کنید و همین موضوع مزیت بسیار مهمی به حساب می‌آید.
 • برخی از کتاب‌خوان‌ها ضدآب هستند و بنابراین با خیال راحت کنار استخر یا در ساحل می‌توانید برای کتاب خواندن از آن‌ها استفاده کنید.

کتابخوان الکترونیکی

از سوی دیگر نمی‌توانیم معایب این دستگاه‌ها نسبت به تبلت‌ها را نادیده بگیریم:

 • کتابخوان‌های الکترونیکی به طور مشخص برای کتاب خواندن ساخته شده‌اند و بنابراین طبیعتا قابلیت‌های متنوع تبلت‌ها را در اختیار شما قرار نمی‌دهند.
 • برخی از این کتابخوان‌ها با محدودیت‌های زیادی در زمینه‌ی پشتیبانی از اپلیکیشن‌ها روبرو هستند و بنابراین ممکن است به برخی اپ‌های میزبان کتاب‌ها دسترسی نداشته باشید.
 • بیشتر کتابخوان‌ها از اسپیکر بهره نمی‌برند و در این صورت امکان گوش دادن به کتاب‌های صوتی را از دست می‌دهید.
 • کتابخوان الکترونیکی معمولا فضای ذخیره‌سازی کمتری نسبت به تبلت دارد و در نتیجه شاید نتوانید تعداد زیادی از کتاب‌های موردنظر خود را در آن ذخیره کنید. البته واقعیت این است که این کتاب‌های حجم بسیار کمی را اشغال می‌کنند و طبیعتا نمی‌توانید هزاران کتاب را در مدتی کوتاه مطالعه کنید. در نتیجه این موضوع یک ضعف مهم محسوب نمی‌شود.
 • اگر علاقه‌ی زیادی به خواندن کمیک بوک، مجله و سایر مطالب رنگی دارید، کتابخوان الکترونیکی احتمالا گزینه‌ی مناسبی برای شما نخواهد بود. با وجود اینکه فناوری جوهر الکترونیکی رنگی هم توسعه پیدا کرده، ولی به دلیل بالا بودن هزینه‌های ساخت، هنوز این فناوری به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است.

در نهایت باید بگوییم که برای خواندن کتاب‌ها و اسناد، کتاب‌خوان‌های الکترونیکی گجت‌های فوق‌العاده‌ای هستند. اما تقریبا برای انجام هر کار دیگری، چاره‌ای جز استفاده از تبلت‌ یا گوشی ندارید.

کتاب‌خوان آمازون مدل Kindle Paperwhite نسل دهم - ظرفیت 32 گیگابایت

مزایا و معایب تبلت برای کتاب خواندن

کتابخوان الکترونیکی

اگر علاقه‌ی زیادی به تبلت دارید و می‌خواهید از آن برای کتاب خواندن هم استفاده کنید، در ادامه به مزایا و معایب این کار می‌پردازیم. از جمله مزایای انتخاب تبلت برای کتاب خواندن، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تبلت‌ها در کنار امکان‌پذیر کردن مطالعه‌ی کتابهای الکترونیکی، امکانات زیادی مانند وب‌گردی، تماشای فیلم و حتی اجرای بازی‌های مختلف را ارائه می‌دهند.
 • تبلت‌ها از انواع و اقسام اپلیکیشن‌ها پشتیبانی می‌کنند و بنابراین به‌راحتی می‌توانید از طریق سرویس‌های مختلف، به کتاب‌ها دسترسی داشته باشید.
 • این دستگاه‌ها از فضای ذخیره‌سازی بیشتری نسبت به کتابخوان‌های الکترونیکی بهره می‌برند و بنابراین می‌توانید با خیال راحت هزاران کتاب را در آن ذخیره کنید که البته طبیعتا کمتر کاربری چنین کاری را انجام می‌دهد.
 • بسیاری از تبلت‌ها در کنار پشتیبانی از وای‌فای، از سیم‌کارت هم بهره می‌برند و بنابراین در مناطق مختلف می‌توانید به اینترنت موبایل دسترسی داشته باشید.

از نظر معایب استفاده از تبلت برای کتاب خواندن هم می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • نمایشگر تبلت در صورت مطالعه طولانی‌مدت چشم را به شدت خسته می‌کند. به همین خاطر اگر ساعات زیادی در طول روز مشغول مطالعه هستید، باید به این موضوع توجه کنید.
 • تبلت‌ها معمولا بزرگ‌تر و سنگین‌تر از کتابخوان‌های الکترونیکی هستند و همین موضوع استفاده از آن‌ها را برای ساعات طولانی سخت‌تر می‌کند.
 • این دستگاه‌ها انرژی زیادی را مصرف می‌کنند و بنابراین تقریبا هر روز باید آن را به شارژر وصل کنید.
 • تبلت‌هایی که از امکانات زیادی بهره می‌برند، گران‌تر از کتاب‌خوان‌ها هستند ولی البته در بازار معمولا چندین تبلت ارزان‌تر از کتاب‌خوان‌های الکترونیکی هم پیدا می‌شود.

به طور کلی تبلت‌ها به دلیل امکانات زیادی که ارائه می‌دهند، مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند و اگرچه برای کتابخوان‌های حرفه‌ای که ساعات زیادی در طول روز مطالعه می‌کنند گزینه‌ی مناسبی نیستند، اما برای بسیاری از کاربران در این زمینه کاربردی محسوب می‌شوند.

کتاب خوان آمازون مدل Kindle All New  Basic 2022

تبلت، گزینه‌ی بهتر برای بیشتر کاربران

کتابخوان الکترونیکی جایگزین ایده‌آلی برای کتاب‌های کاغذی است. اما مهم‌ترین مشکل این دستگاه‌ها به‌خصوص برای کاربران ایرانی، قیمت بالای آن‌ها است. بنابراین اگر بین خرید کتابخوان و تبلت مردد مانده‌اید، خرید تبلت منطقی‌تر است. تبلت کاربردهای متنوعی دارد و حتی می‌توانید از آن برای کتاب خواندن هم استفاده کنید که البته طبیعتا نمی‌توانید برای ساعات طولانی از آن استفاده کنید زیرا چشم‌ها را بسیار خسته می‌کند. اما با توجه به اینکه بیشتر افراد ساعات زیادی در طول روز را به کتاب خواندن اختصاص نمی‌دهند، پس برای آن‌ها خرید تبلت را توصیه می‌کنیم.

استفاده از گوشی برای کتاب خواندن

حتی اگر تبلت یا کتابخوان الکترونیکی ندارید، برای مطالعه می‌توانید از گوشی خود بهره ببرید. اول از همه باید بگوییم که گوشی همواره همراه شما است و بنابراین در هر مکانی می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین مانند تبلت، از گوشی می‌توانید برای انجام کارهای متنوعی استفاده کنید.

بنابراین اگر هرگز از گوشی برای کتاب خواندن استفاده نکرده‌اید، بهتر است این کار را امتحان کنید. اگر هم کتابخوان حرفه‌ای هستید و مشکلی با قیمت کتابخوان‌ها ندارید، طبیعتا خرید آن‌ها می‌تواند تجربه‌ی لذت‌بخشی را برای شما به ارمغان بیاورد.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
بین تبلت و کتابخوان الکترونیکی چه تفاوت‌های کلیدی وجود دارد؟
کتابخوان الکترونیکی از فناوری E Ink استفاده می‌کند و به همین خاطر از خود نوری ساطع نمی‌کند. در نتیجه اگر برای ساعات طولانی برای کتاب خواندن از آن استفاده کنید، با خستگی چشم روبرو نمی‌شوید. همچنین باید به سبک‌تر بودن و عمر باتری بسیار بیشتر این دستگاه‌ها اشاره کنیم.
آیا خرید کتابخوان الکترونیکی برای تمام کاربران منطقی است؟
واقعیت این است که برای بیشتر کاربران، خرید تبلت منطقی‌تر است زیرا در کنار مطالعه، امکانات متنوعی ارائه می‌کند. اما اگر کتابخوان حرفه‌ای هستید، به احتمال زیاد از خرید کتابخوان الکترونیکی پشیمان نخواهید شد.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه