۱۳فیلم ترسناک فانتزی که شما را بین وحشت و خنده رها می‌کنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
فیلم‌های ترسناک فانتزی خانواده آدامز

هالووین از مراسم‌های سنتی کشورهای نواحی اسکاندیناوی بوده که بعدها به آمریکای شمالی و از آن طریق به همه جهان صادر شده‌است. هر ساله از نیمه‌های ماه اکتبر، یعنی اواخر مهرماه، مردم کشورهای مختلف دنیا، با تزیین خانه‌هایشان، خود را برای این مراسم آماده می‌کنند. شب ۳۱ اکتبر، لباس‌های عجیب و غریب، به‌خصوص پوشش‌هایی به شکل اسکلت و ارواح، طرفداران زیادی دارد و از این طریق یک آیین قدیمی که در واقع مربوط به قدیسان پس از عصر رنسانس بوده، در بسیاری از کشورهای جهان به جا آورده می‌شود. در این دو هفته‌ی منتهی به شب هالووین، المان‌های ترسناک اما دوست داشتنی و فانتزی در دنیای واقعی و فضای مجازی به وفور دیده می‌شود. در میان آثار ساخته شده در هالیوود هم همیشه گزینه‌هایی وجود دارد که در آن‌ها از گزینه‌های شبح و اسکلت که مخصوص این شب‌هاست استفاده می‌شود. فیلم‌هایی که با دیدنشان از وحشت و فانتزی که ایجاد می‌کنند، لذت می‌برید. مراسم هالووین در ایران چندان جایگاهی ندارد اما پیشنهاد می‌کنیم دیدن این ۱۳ فیلم ترسناک فانتزی را در چند شبی که به مراسم جهانی هالووین مانده، از دست ندهید.

۱. فرانکنشتاین جوان (Young Frankenstein)

فرانکنشتاین جوان

 • کارگردان: مل بروکس
 • بازیگران: جین وایلدر، پیتر بویل و مارتی فلدمن
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۸ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۷۴

یک دانشمند به نام ویکتور فرانکنشتاین به صورت اتفاقی از طریق فرمول‌های آزمایش‌هایی که جدش انجام می‌داده، یک هیولا می‌سازد و به وجود آمدن این موجود جدید، دردسرهایی را برای دانشمند جوان به وجود می‌آورد. «فرانکنشتاین جوان» یکی از چند نسخه سینمایی است که بر اساس رمان مشهور فرانکنشتاین، نوشته مرسی شلی، ساخته شده. این نویسنده داستانی ترسناک اما فانتزی را در اوایل قرن نوزدهم منتشر کرد که از سال ۱۹۱۰، هر چند سال یک‌بار، فیلم سینمایی یا سریالی بر اساس آن ساخته می‌شود. نکته جالب این است که همیشه هیولای این داستان به نام فراکنشتاین شناخته می‌شود، در حالی که این نام دانشمند خالق این موجود عجیب و غریب است. فیلم فرانکنشتاین جوان بر اساس فیلم‌نامه‌ای از جین وایلدر ساخته شده که خود هم نقش دانشمند را بر عهده دارد. گریم‌ و فضای تاریک فیلم، ممکن است در ابتدا بسیار وحشت آفرین باشد، اما هیولای عجیب و غریب دوست داشتنی و از سویی دیگر دل باختن نامزد ویکتور به هیولا، همه موقعیت‌های کمدی و فانتزی را ایجاد می‌کنند که در کنار وحشت، این فیلم را دیدنی کرده است.

۲. شب وحشت (Fright Night)

شب وحشت

 • کارگردان: تام هلند
 • بازیگران: کریس ساراندون، ویلیام راگسدیل و آماندا برس
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۷٫۱ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۸۵

نباید از «شب وحشت» انتظار یک فیلم کمدی ترسناک داشته باشیم، اتفاقا این فیلم آن‌قدر ترسناک است که در بسیاری از رشته های فستیوال ساتورن که هر ساله برای فیلم های ترسناک و فانتزی برگزار می شود، نامزد جایزه شده. همچنین «شب وحشت» جایزه بهترین فیلم‌نامه و بهترین فیلم ترسناک را هم از این مراسم کسب کرده. اما دلیلی که باعث شده این فیلم در لیست ما قرار بگیرد، تصویرسازی فانتزی از خون آشام‌ها و بهره‌گرفتن از جلوه‌های ویژه‌ی بسیار قابل توجه در این فیلم، در اواسط دهه‌ی هشتاد میلادی است. مخاطب می‌تواند با نوجوان زرنگی به نام چارلی که قهرمان فیلم است همراه شود و در تقابل او با خون آشامی که در همسایگی آن‌ها زندگی می‌کند بترسد و از اینکه چارلی یک خون آشام دیگر استخدام می‌کند تا حساب همسایه را برسد، سرگرم شود.

۳. بیتل جوس (Beetlejuice)

بیتل جوس

 • کارگردان: تیم برتون
 • بازیگران: مایکل کیتون، الک بالدوین و جینا دیویس
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۷٫۵ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۸۸

زمانی که یک خانه قدیمی را می‌خرید حواستان را جمع کنید، شاید صاحبان قبلی آن، از اینکه در خانه آن‌ها مستقر شده‌اید، راضی نباشند. حتی ممکن است روح صاحب‌خانه‌های قبلی سراغتان بیاید. «بیتل جوس» داستان یک روح خبیث به همین نام است که به ارواح یک زن و شوهر کمک می‌کند تا کسانی که به خانه قدیمی آن‌ها نقل‌مکان کرده‌اند را بترسانند تا از آن خانه بروند. اما در این بین دختر خریداران جدید خانه متوجه حضور این ارواح می‌شود و همین موضوع موقعیت‌هایی ترسناک همراه با کمدی را به وجود می آورد. این فیلم به شما نشان می‌دهد ارواح گاه بسیار قدرتمندتر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید. «بیتل جوس» آن‌قدر در میان خانواده‌های آمریکایی به محبوبیت رسید که پس از یک سال سریال تلویزیونی انیمیشنی بر اساس همین داستان ساخته و به مدت یک سال از شبکه ABC آمریکا پخش شد. سال‌ها بعد هم فیلم «دیگران» با اقتباس از بخش‌هایی از داستان بیتل جوس با بازی نیکل کیدمن ساخته شد که البته در آن هیچ کمدی یا فانتزی وجود نداشت و وحشت مطلق بود.

۴. ادوارد دسته قیچی (Edward Scissorhands)

ادوارد دست قیچی

 • کارگردان: تیم برتون
 • بازیگران: جانی دپ و ویونا رایدر
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۷٫۹ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۹۰

به خاطر سبک منحصربه فرد تیم برتون در فیلم‌سازی و به تصویرکشیدن داستان‌های فانتزی، در لیست ما دو اثر از این کارگردان و یک فیلم با فیلم‌نامه ای از او آورده شده. «ادوارد دسته قیچی» یکی از مشهورترین ساخته‌های برتون است، اما نمی‌توان آن را به صورت کامل در ژانر ترسناک در نظرگرفت. البته مردی با دستانی بزرگ و فلزی مانند قیچی که در یک قلعه دورافتاده زندگی می‌کند، خود به اندازه کافی عجیب و رعب‌آور به نظر می‌رسد. این دقیقا همان چیزی است که مردم شهر درباره ادوارد قضاوت می‌کنند. اما او ذات پاکی دارد و به هیچ بدی فکر نمی‌کند و در نهایت هم قربانی همین طرز تفکر مردم می‌شود. ادوارد با وجود دستان بزرگ آهنین و موهای همیشه آشفته‌اش عاشق یک دختر معمولی می‌شود و حتی مثلثی عشقی در فیلم به وجود می‌آید. ادوراد دسته قیچی بیشتر فانتزی و رمانتیک است، اما می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شب‌های پیش از هالووین و حتی الگو گرفتن برای پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب در این شب باشد. همچنین این فیلم در بسیاری از فستیوال‌های مهم مانند اسکار، بفتا و گلدن گلوب نامزد دریافت جایزه شده‌است.

۵. خانواده آدامز (The Addams Family)

خانواده آدامز

 • کارگردان: باری سوننفلد
 • بازیگران: آنجلیکا هیوستون، رائول هولیا و کریستوفر لوید
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۶٫۹ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۹۱

قصه‌ی یک خانواده‌ی غیرمعمولی که در عین ترسناک بودن به بیننده آموزش می‌دهد که باید تفاوت‌ها را پذیرفت. چون همه در خانه‌هایشان شبیه به هم زندگی نمی‌کنند. گومس آدامز همراه با همسر و دو فرزندش و خدمتکاران وفادار اما عجیب و غریبشان، در قصری خارج از شهر زندگی می‌کنند و مردم معمولی آن‌ها را هیولا خطاب می‌کنند. این خانواده قوانین خودش را دارد و صورت‌ها و پوشش عجیبشان بیشتر از هر چیز جلب توجه می‌کند. گاهی هم دیالوگ‌هایی بین افراد خانه رد و بدل می‌شود که نمی‌توان به‌راحتی از آن‌ها گذشت. مثلا جایی که آدامز از خدمتکار خانه می‌پرسد:«کوکی‌هایی که به شکل دختر پخته شده، از خود آن دختر ساخته‌شده؟!». اما واقعیت این است که آدامز موضوعی مهم‌تر از این مسایل در زندگی دارد و ۲۵ سال است به دنبال برادر گم شده خود می‌گردد. این فیلم بر اساس شخصیت‌های کارتون تلویزیونی که در سال ۱۹۶۴ به صورت سیاه و سفید منتشر شده بود، ساخته شد. سال ۲۰۱۹ هم پس از ۲۸ سال نسخه‌ی انیمشینی این فیلم ساخته و اکران شد که هم جالب توجه نسل قبل قرار گرفت و هم کودکان ترس همراه با فانتزی آن را پسندیدند.

۶. کابوس قبل از کریسمس (Nightmare Before Christmas)

کابوس قبل از کریسمس

 • کارگردان: هنری سیلیک
 • بازیگران: دنی الفمن و کاترین اوهارا
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۸ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۹۳

مهم‌ترین فیلم لیست ما «کابوس قبل از کریسمس» است. فیلمی که در واقع خالق اصلی آن تیم برتون است، چون نویسندگی و تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشته، اما چون تصمیم گرفته شده به صورت استاپ موشن ساخته شود، کارگردانی آن به هنری سیلیک سپرده می‌شود. قصه‌ی فیلم در شهر هالووین می‌گذرد. شهری که کار تک‌تک شهروندان آن‌ ساختن شوخی‌های ترسناک مخصوص شب هالووین است. در این میان جک، اسکلت بامزه‌ای که پادشاه کدوتنبل‌های ترسناک و شوخی ساز محبوب شهر است، از یکنواختی هالووین خسته شده. جک به صورت تصادفی وارد شهر مخصوص کریسمس می‌شود، با استفاده از ایده‌های عجیب، تصمیم می‌گیرد که کریسمس و هالووین را با هم پیوند بزند و برای این کار بابانوئل را می‌رباید. علاوه بر قصه‌ی عجیب این فیلم، فضاسازی کابوس قبل از کریسمس که به شکلی تیاتری و در ژانر کمدی سیاه ساخته شده، دز فانتزی فیلم را به شدت افزایش داده. شخصیت‌های این فیلم محبوبیت بسیار زیادی پیدا کردند، تا جایی که کتاب، اسباب بازی و قطعات موسیقی بر اساس کاراکترهای آن ساخته و به شهرت هرچه بیشتر فیلم کمک کرد.

۷. شعبده بازی (Hocus Pocus)

شعبده بازی

 • کارگردان: کنی اورتگا
 • بازیگران: بت میدلر، سارا جسیکا پارکر و کتی ناجیمی
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۶٫۹ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۹۳

قصه‌ی عدم تمایل به پیر شدن در همه‌ی خانم‌ها وجود دارد، حتی در جادوگرهای بدجنس. داستان فیلم «شعبده بازی» هم بیشتر حول همین موضوع می‌گردد. سه خواهر جادوگر، برای جوان شدن خود در شب هالووین با استفاده از جادو، نیروی جوانی دخترکی به نام امیلی را می‌گیرند و برادرش تاکری را هم به یک گربه‌ی فناناپذیر تبدیل می‌کنند. اهالی منطقه هم بعد از این ماجرا سه خواهر را به دار می‌آویزند. اما قصه‌ی عجیب فیلم با گذشت ۳۰۰ سال از این ماجرا آغاز می‌شود. وقتی که پسر و دختری نوجوان پا به کلبه‌ی محل زندگی این سه خواهر می‌گذارند و طی یک اتفاق، روح آن‌ها احیا می‌شود. خواهران برای بازگشت به دنیا می خواهند روح این دو نوجوان را تسخیر کنند و تقابل آن‌ها با یکدیگر، موقعیت‌های ترسناک و در عین حال کمدی و فانتزی جالبی به وجود می‌آورد. فیلم «شعبده بازی» در زمان اکران چندان جلب توجه نکرد، اما پس از آن دی‌وی‌دی‌هایش بسیار با استقبال مواجه شد. حالا پس از گذشت ۲۸ سال، ساخت ادامه‌ی این فیلم آغاز شده و قرار است در تابستان ۲۰۲۲ به اکران برسد.

۸. کاسپر (Casper)

کاسپر

 • کارگردان: براد سیلبرلینگ
 • بازیگران: کریستینا ریچی، بیل پلمن
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۶٫۱ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۹۵

تا پیش از ساخت و اکران فیلم «کاسپر» تصور همه درباره روح‌های سرگردان، تصویر رعب‌آوری بود. اما روح کاسپر نوجوان همه‌ی تصورات را تغییر داد. مردی به همراه دخترش به یک قصر نقل مکان می‌کنند که همه می‌گویند پر از ارواح است. اما روح پسر صاحب قبلی خانه که سال‌ها پیش مرده، به شکلی بسیار لطیف و دوست داشتنی به دختر ظاهر می‌شود و دوستی و حتی رابطه‌ای رمانتیکی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. حضور عمو‌های بدجنس و خرابکار کاسپر هم به کمدی قصه اضافه می‌کند. البته تصور اینکه این‌ها همه ارواح هستند، ممکن است در نگاه اول برای بیننده و به‌خصوص مخاطب سن پایین، ایجاد وحشت کند، اما مطمنا پس از دیدن این فیلم نظرتان درباره‌ی روح‌های سرگردان تغییر خواهدکرد. این فیلم در بسیاری از جشنواره‌های داخلی آمریکا مورد تحسین قرارگرفت و یک سال پس از اکران آن هم مجموعه تلویزیونی و چند اسپین‌آف مختلف، بر اساس این شخصیت ساخته و پخش شد.

۹. ترس آفرین‌ها (The Frighteners)

ترس آفرین‌ها

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: مایکل جی. فاکس، ترینی آلوارادو و پیتر دابسن
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۷٫۱ از ۱۰
 • محصول: ۱۹۹۶

پیتر جکسون پیش از آنکه فیلم‌های مشهور و دنباله‌دار «ارباب حلقه‌ها» را بسازد، چند فیلم ترسناک و ماورایی دیگر هم در کارنامه‌اش داشت. یکی از آثار ترسناک و فانتزی این کارگردان «ترس آفرینان» است. این فیلم که به تقابل ارواح سرگردان و یک مرد جوان می پردازد و با ایجاد موقعیت‌های طنز برای ارواح، بیشتر از آنکه بیننده را بترساند فضای سرگرم کننده‌ای ایجاد می‌کند. قصه از این قرار است که یک مرد جوان پس از کشته شدن همسر جوانش در یک تصادف، می‌تواند تمام روح‌های سرگردان در شهر را ببیند و برای همین برای خارج کردن روح‌ها به خانه‌های قدیمی شهر می‌رود. در این میان رابطه دوستی میان او و سه روح که هرکدام در دهه‌های مختلف مرده‌اند و شغل و خصوصیات اخلاقی خاصی دارند، به وجود می‌آید که به فانتزی فیلم اضافه می‌کند.

۱۰. شان مردگان (Shaun Of The Dead)

شان مردگان

 • کارگردان: ادگار رایت
 • بازیگران: کیت اشفیلد، لوسی دیویس و نیک فراست
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۷٫۹ از ۱۰
 • محصول: ۲۰۰۴

زامبی‌ها یکی از المان‌های وحشت آفرین هستند که بسیاری از کارگردان‌های هالیوود تا به حال به آن‌ها پرداخته‌اند. اما رایت کارگردان انگلیسی با نگاهی کمدی و فانتزی سراغ این مردگان از گور برخاسته رفته. پسری به نام شان که نامزدش به او خیانت کرده و مادرش هم ازدواج کرده و چندان رابطه خوبی با او ندارد، برای زندگی نزد دوست صمیمی‌اش اد می‌رود. اما پس از مدتی مردگان شهر از گورهایشان بلند می‌شوند و شان و اد تلاش می‌کنند تا نامزد و مادر شان را از این مهلکه نجات بدهند. شان در تمام فیلم پیراهنی سفید با کراواتی قرمز بر تن دارد و این خود نمادی خنده‌دار برای این مبارز با زامبی‌ها است. لباس شان در این فیلم آن‌قدر مشهور است که پس از اکران فیلم، در موزه‌ای در شهر سیاتل آمریکا نگه‌داری می‌شود. فیلم «شان مردگان» با اینکه ترسناک مطلق نیست و حتی در صحنه‌هایی بیننده را به شدت میخنداند، اما در فستیوال ساتورن سال ۲۰۰۴ به‌عنوان بهترین فیلم ترسناک شناخته شد و جوایز متعدد دیگری هم به دست‌آورد.

۱۱. تاکر و دیل در برابر شیطان (Tucker & Dale vs. Evil)

تاکر

 • کارگردان: الی کریگ
 • بازیگران: تیلر لیبین، آلن تادیک و کاترین بودن
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۷٫۵ از ۱۰
 • محصول: ۲۰۱۰

چند دانشجو برای خوشگذارنی به جنگل آمده‌اند، اما انگار فیلم ترسناک زیاد دیده‌اند و به هر چیز کوچکی مشکوک هستند. در این میان دو مرد میان سال به نام‌های تاکر و دیل هم برای گذراندن روزهایی آرام به کلبه‌ای فرسوده در وسط جنگل آمده‌اند. اما دانشجوها به دلیل سوتفاهم فکر می‌کنند که این دو مرد قاتلان روانی هستند. از اینجا به بعد روند داستان فیلم، مدام شوخی با مؤلفه‌های فیلم‌های ترسناک است، اما در عین حال اتفاقات ناگوار هم در فیلم می‌افتد و هر چند دقیقه یک بار یکی از دانشجوها برحسب اتفاقاتی عجیب کشته می‌شود. کسانی که به ژانر وحشت علاقمند باشند، المان‌های استفاده شده در این نوع فیلم‌ها را به‌خوبی می‌شناسند. فیلم «تاکر و دیل در برابر شیطان» هم دقیقا با همین موضوع شوخی کرده‌ است. در صورتی که شخصیت‌های ترسناکی که ما فکر می‌کنیم دو مرد آرام و ساده‌لوح هستند. عجیب است که با وجود تحسین منتقدان و امتیازهای بالایی که در سایت‌های نقد فیلم برای «تاکر و دیل در برابر شیطان» ثبت شده، اما این فیلم گیشه موفقی نداشته.

۱۲. پارا نورمن (ParaNorman)

پارانورمن

 • کارگردان: سم فل
 • بازیگران: کیسی افلک و کدی اسمیت مک پی
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۷ از ۱۰
 • محصول: ۲۰۱۲

دومین استاپ موشن لیست ما که در یک دهه اخیر بسیار توجه منتقدان را جلب کرد و علاوه بر اینکه نامزد دریافت اسکار بهترین انیمیشن سال بوده، در بسیاری از فستیوال‌ها مانند بفتا، گلدن گلوب و ساترون با تحسین روبه‌رو شده‌ است. اما داستان این فیلم که برای کودکان ترسناک است و برای بزرگسال جالب و هیجان انگیز، درباره پسری است به نام نورمن که همه فکر می‌کنند او دیوانه است. اما در واقع نورمن تنها با ارواح در ارتباط است، آن‌ها را می‌بیند، با بسیاری از گذشتگان رفیق است و تنهایی خود را با آن‌ها سپری می‌کند. یکی از ویژگی‌های عجیب اما جالب نورمن، مدل موهای او است که انگار همیشه در حالت تعجب و وحشت‌زدگی قراردارد. «پارا نورمن» اصلا پیشنهاد خوبی برای بچه‌ها نیست، چون صحنه‌های به‌شدت ترسناکی دارد. اما در عین حال روح مادربزرگ نورمن با آن رنگ سبزش که همیشه مواظب نوه‌ی خود است و دسته‌گل هایی که این پسر عجیب با توانایی خارق‌العاده‌اش به آب می‌دهد، این فیلم را در لیست آثار فانتزی و کمدی ترسناکی قرار داده که می‌توان در این شب‌ها دید.

۱۳. بدن های گرم (Warm Bodies)

بدنهای گرم

TERESA PALMER and NICHOLAS HOULT star in WARM BODIES
Ph: Jan Thijs
© ۲۰۱۲ Summit Entertainment, LLC. All rights reserved.

 • کارگردان: جاناتان لوین
 • بازیگران: نیکلاس هولت، ترزا پالمر و دیو فرانکو
 • امتیاز IMDB به فیلم: ۶٫۸ از ۱۰
 • محصول: ۲۰۱۳

رابطه‌ی عاشقانه میان انسان‌ها و آدم‌های فراطبیعی، همیشه از موضوعات جذاب ساخت فیلم‌های ترسناک بوده. اما «بدن‌های گرم» از زاویه تازه‌ای به این موضوع پرداخته. وقتی یک زامبی به نام آر مغز یک پسر به نام پری را می‌خورد، احساسات او هم به ذهن این زامبی وارد می‌شود. به همین دلیل آر عاشق نامزد پری می‌شود و برای رسیدن به او، این دختر را می‌رباید و به قلعه زامبی‌ها می‌برد. رابطه رمانتیک میان این زوج باعث می‌شود پس از مدتی، دیگر زامبی‌ها هم اخلاق‌های بد خود را کنار بگذارند و کم‌کم شبیه انسان‌ها شوند. فیلم بیشتر از آنکه بیننده را بترساند با روند عاشقانه‌ای که دارد هم سرگرم‌کننده است و هم احساسات مخاطب را به‌شدت برمی‌انگیزد. بدن‌های گرم علاوه بر اینکه توجه منتقدان را جلب کرد، در گیشه هم بسیار موفق بود. اگر به فیلم‌های رمانتیک همراه با هیجان و ترس علاقه ‌دارید، این فیلم پیشنهاد بسیار خوبی برای سرگرم کردن شماست.

منبع: bustleبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. افسون

  خانواده آدامز عالیه
  من قبلا دیدمش💜💜💜
  کابوس قبل از کریسمس هم همین طور🌸🌸😻😻😻😻😻

 2. Hediye

  به نظرم چیزای ساده برای هالووین خوبه
  از اون فیلمای مرگبار نیازی نیست ببینیم

 3. محمد

  کارولین جاش خالیه واقعا.

 4. باکو

  بدن های گرم که کمدی نیست :/
  ترسناک، درام و روانشناختی

  1. Zeynab

   خانواده آدامز🤤😜

 5. محمدرضا

  فک کنم باید دزد عروسک ها رو هم بهش اضافه می‌کردید 😂

 6. NE

  ادوارد دست قیچی😍😍👌

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما