۱۰ نکته‌ی پنهان فیلم «بتمن» که شاید متوجه آن نشده باشید

۲۲ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

فیلم «بتمن» به کارگردانی مت ریوز با بازی رابرت پتینسون و زویی کراویتز در نهایت برای بینندگان عرضه شد و در بازه‌ی زمانی سه ساعته خود چیزهای زیادی برای علاقه‌مندان دارد. این بدان معناست که تعداد زیادی پیام و نکته پنهان و مخفی در آن موجود است که شاید متوجه آن‌ها نشده باشید اما در این متن، برای آسان کردن کارها، به ۱۰ مورد از این نکات می‌پردازیم که به چیزهای هیجان‌انگیزی در آینده اشاره می‌کنند.

هشدار: در این متن، داستان فیلم «بتمن» لو می‌رود

۱۰. ورود هاروی دنت

بتمن

مرد دوچهره در اولین فیلم «بتمن» مت ریوز حضور نداشت اما ما با دو بازیگر مکمل آشنا شدیم که پیوند محکم و تنگاتنگی با او داشتند. مکس و چارلی کارور به عنوان نیروهای امنیتی در تیم پنگوئن کار می‌کردند و در صحنه‌های متعددی در فیلم حضور داشتند. این دو شخصیت نه‌چندان درخشان، دوقلوهای همسان هستند و این موضوع احتمالا به این معناست که آن‌ها مکس و مین از سریال انیمیشنی «بتمن» هستند.

فیلم‌ «بتمن» که عناصر این سریال انیمیشنی را وارد دنیای لایواکشن می‌کند، آن‌قدرها هم که برخی فکر می‌کنند عجیب و غریب و متفاوت از این سریال نیست و حتی دیالوگ محبوب فیلم یعنی «من انتقام‌جو هستم»، اولین بار در مجموعه انیمیشنی «بتمن» استفاده شده بود. علاوه بر آن، ما خطوط داستانی عالی مانند داستان آقای فریز و شخصیت‌هایی مانند هارلی کویین داریم که به دلیل محبوبیت سریال، به بخشی از فرهنگ امروزی تبدیل شده‌اند. تمام این قضایا، مکس و مین را نماد ورود قریب‌الوقوع آقای دوچهره نشان می‌دهند و در غیر این صورت صرفا ارجاعی نمادین به این کاراکتر هستند.

۹. هاش

بتمن

در یکی از تکان‌دهنده‌ترین بخش‌های فیلم، ریدلر فاش می‌کند که وینز به طور غیرمستقیم در قتل روزنامه‌نگار، ادوارد الیوت و همسرش دست داشته است، چرا که این روزنامه‌نگار قصد داشت ماجرای بیماری روانی مارتا وین را افشا کند و کار او را به آرکهام بکشاند. این موضوع، توماس وین را مجبور کرد که از کارمین فالکون (جان تورتورو) بخواهد که ادوارد الیوت را تحت فشار بگذارد تا آن‌ها را رها کند. با این حال توماس نمی‌دانست که کارمین قصد چه کاری را دارد. کارمین پس از آن، الیوت و همسرش را به قتل رساند. این مسئله مهم است، زیرا کمیک‌ها توماس الیوت را به عنوان یک ضدقهرمان کلیدی برای شوالیه تاریکی معرفی کرده‌اند.

۸. آرکهام

بتمن

با توجه به تمرکز اصلی داستان فیلم بر خط داستانی بتمن: زمین یک، کاملا منطقی است که یکی از اسپین‌آف‌های اچ‌بی‌او مکس با محوریت تیمارستان آرکهام روایت شود. این فیلم به نوعی به داستان «زمین یک» و افسانه روانی بودن مارتا در آرکهام می‌پردازد و هم‌چنین تیمارستان آرکهام را به عنوان بستری برای فعالیت‌های جنایی آتی ریدلر در تعامل با جوکر معرفی می‌کند. این نکات می‌توانند اشاره‌ای به تحولات آینده سریال «تیمارستان آرکهام» داشته باشند که ریوز بیان کرده است که ماهیت وحشتناکی دارد و حتی می‌تواند زمینه را برای حضور شروران دیگر نیز فراهم کند.

۷. جوکر

بتمن

این مورد مسلما راحت‌تر و واضح‌تر از سایر اشارات به شخصیت‌های شرور بتمن و درباره بری کیوگان در نقش جوکر در پایان فیلم است. ما در یک صحنه، ریدلر را در تیمارستان آرکهام می‌بینیم که با یکی از زندانیان صحبت می‌کند و در نهایت می‌خندد. صدای کیوگان و بخشی از صورت او در تصویر مشخص است اما وی چندان شبیه نسخه‌های دیگر جوکر که از قبل می‌شناسیم نیست و این موضوع کاملا عمدی و از روی منظور است. ریوز در مصاحبه با کولایدر درباره این صحنه صحبت کرد و گفت که صحنه دیگری در فیلم وجود داشت که بتمن در آن در ابتدا با جوکر صحبت می‌کند. ریوز هم‌چنین بیان کرد که در این نسخه از جوکر، او هنوز در مراحل پیش از بلوغ و تحول فکری خود است و هنوز تبدیل به دشمن سرسخت و نهایی بتمن نشده است.

۶. فناوری بتمن

بتمن

کسانی که با بازی‌های بتمن آشنا هستند یا کمیک‌ها را خوانده‌اند، می‌دانند که بزرگ‌ترین کارآگاه جهان از تجهیزات فناوری وین استفاده می‌کند. در این فیلم، شاهد بت‌موبیل، یک ماشین شیک و پیشرفته هستیم که قادر به مقاومت در برابر ضربه و فشار و هم‌چنین به ظاهر ضد آتش است و همه این ویژگی‌ها در تعقیب و گریز با پنگوئن نشان داده می‌شود. یکی دیگر از ابزارهای جالب، لنزهایی است که بتمن از آن استفاده می‌کند که شاید اشاره‌ای به بازی‌های آرکهام باشد. هیچ لینک مستقیمی به کمیک‌ها وجود ندارد اما هم در بازی‌های بتمن و هم در کمیک‌ها، قسمت بالاتنه لباس بتمن دارای یک پردازنده کامپیوتری است که به بت‌کامپیوتر متصل می‌شود و اطلاعات را در زمان واقعی رمزگشایی می‌کند. تمرکز فیلم بر روی آرکهام و این سبک از فناوری بتمن، به تاثیر سری بازی محبوب «بتمن: شوالیه آرکهام» بر روی فیلم اشاره دارد.

۵. داستان سلینا

بتمن

چیزهای زیادی درباره سلینا از کمیک‌ها برگرفته شده است. برای مثال اولین باری که بتمن او را تعقیب می‌کند، ظاهر وی تقریبا مانند ظاهرش در کمیک «بتمن: سال اول» به نظر می‌رسد. پدر او کارمین فالکون است که یادآور کمیک هالووین طولانی است که در آن، او متوجه می‌شود که دختر نامشروع فالکون است. کشمکش او با فالکون در پرده دوم، جایی که صورت پدرش را می‌خراشد، مستقیما از کمیک «بتمن: سال اول» برگرفته شده است. خط داستانی او با تصمیمش برای ترک گاتهام و نقل مکان به بلادهون (شهری که خانه جدید دیک گریسون در آستانه تبدیل‌ شدن او به نایت‌وینگ است) به پایان می‌رسد.

۴. بین

بتمن

این فیلم هرگز بین را به عنوان یک تهدید جدی در گاتهام معرفی نمی‌کند اما در پرده سوم و زمانی که بتمن ناتوان یک ماده تقویت‌کننده آدرنالین به خود تزریق می‌کند، متوجه نشانه‌هایی از ونوم می‌شویم. طرفداران کمیک‌بوک‌ها می‌دانند که ونوم ماده تغذیه‌کننده اصلی بین است که از طریق لوله تزریق به رگ‌های او منتقل می‌شود.

۳. هالووین طولانی

بتمن

علاوه بر کمیک‌های «زمین یک» و «سال اول» که الهام‌بخش اصلی داستان فیلم هستند، یکی از تاثیرات اصلی بتمن، رمان گرافیکی معروف «هالووین طولانی» است که در آن، بتمن در یک جنگ جذاب در برابر دشمنانش می‌ایستد. این خط داستانی با داستان کارآگاهی بتمن در فیلم مت ریوز مطابقت دارد و با توجه به این که هر دو داستان در هالووین شروع می‌شوند، به نظر می‌رسد که این مسئله در واقع یک اشاره به منبعی است که فیلم‌ از آن وام گرفته است. مورد اصلی که از این داستان کلاسیک وام گرفته شده، خصوصیات شخصیتی کارمین فالکون است. این جنایتکار در طول فیلم، به یاد می‌آورد که توماس وین یک بار جان او را نجات داده و بروس در کودکی شاهد این اتفاق بوده است.

۲. آینده پنگوئن

بتمن

شخصیت «پنگوئن» مدت‌هاست که جزو اسطوره‌های بتمن بوده است اما این نسخه از این شخصیت، عینک تک‌چشمی بر صورت ندارد یا چتری با خود حمل نمی‌کند. با این حال، پس از صحنه تعقیب و گریز ماشین، او را می‌بینیم که لنگ‌لنگان راه می‌رود که در واقع مقدمه‌ای بر سبک راه رفتن معروف پنگوئن است و به احتمال زیاد به اتفاقات آینده این شخصیت اشاره دارد. این فیلم هم‌چنین در نهایت به این مسئله می‌پردازد که حالا که فالکون از صحنه خارج شده است، پنگوئن به مغز متفکر و جنایتکار اصلی گاتهام، مانند آن‌چه در کمیک‌ها دیدیم، تبدیل خواهد شد.

۱. سیل بزرگ

بتمن

یکی دیگر از اشارات کمیک‌بوکی فیلم‌، سیلی است که ریدلر با انفجار مخزن و بستن حاشیه شهر، موفق به ایجاد آن می‌شود. این موضوع از کمیک «سال صفر» برگرفته شده است که در آن، ریدلر یک زمین بایر وسیع در گاتهام ایجاد می‌کند تا با دیگر تبهکارانی که برای تصاحب قلمرو گاتهام رقابت می‌کنند مبارزه‌ نماید. این تبهکاران شامل افراد قدرتمندی مانند مستر فریز (شروری که مت ریوز به او ابراز علاقه کرده است)، مرد دوچهره و پنگوئن بودند. ساخت سریال «پنگوئن» اچ‌بی‌او مکس تقریبا تمام شده و می‌توانیم این خط داستانی را قبل از این که در فیلم‌ها ببینیم، در سریال اختصاصی او تماشا کنیم. مجموعه انیمیشن «هارلی کویین» قبلا این خط داستانی را به خوبی به نمایش گذاشته است.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه