تحلیل تریلر دوم فیلم بتمن؛ ۳۷ نکته و پیام مخفی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۳ دقیقه
بتمن

دومین تریلر فیلم بتمن منتشر شد. پس بد نیست به صورت خلاصه این کلیپ تبلیغاتی جدید را که جزئیات طرح و داستان و جزئیات پنهانی که شخصیت بروس وین با بازی رابرت پتینسون را بیشتر معرفی می‌کند، بررسی کنیم.

بتمن از سال ۲۰۱۴، یعنی زمانی که برادران وارنر اولین فیلم اختصاصی لایو‌اکشن این شخصیت را پس از فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد ساختند، تغییر زیادی کرد. فیلم بتمن در ابتدا قرار بود در دنیای توسعه‌یافته‌ی DC و با حضور بن افلک در هر دو طرف دوربین و همچنین با بازی جو مانگانیلو در نقش دث‌استروک ساخته شود و سکانس پس از تیتراژ لیگ عدالت هم گویای چنین مطلبی بود. با این حال، به دلیل تغییر ساختار استودیو و بازنگری در جهت تولید آثار دنیای توسعه‌یافته DC، فیلم بتمن اکنون یک فیلم مستقل است که توسط مت ریوز کارگردانی شده و رابرت پتینسون در نقش اصلی آن بازی می‌کند.

اولین تریلر فیلم بتمن در آگوست ۲۰۲۰ منتشر شد و نگاهی اجمالی به پتینسون به‌عنوان یکی از مرموزترین، تاریک‌ترین و شکنجه‌شده‌ترین شوالیه‌های تاریکی ارائه کرد که تا به حال برای نمایش در سینما استفاده شده است. او هنوز در مراحل اولیه‌ی مبارزه با جنایت قرار دارد و با جیم گوردون با بازی جفری رایت همکاری می‌کند، زیرا ریدلر (پل دانو) شروع به کشتن مردم شهر می‌نماید و از طریق روش‌های سنتی و سرنخ‌ها و معماهای خود، سعی در برقراری ارتباط با بروس دارد. این تریلر همچنین شامل نگاه کوتاهی به کالین فارل در نقش پنگوئن و زویی کراویتز در نقش زن گربه‌ای بود و اندی سرکیس هم نقش آلفرد پنی‌ورث را بازی می‌کند.

مجمع طرفداران DC پس از اولین رویداد بسیار موفقیت‌آمیز خود در سال ۲۰۲۰، دوباره در سال ۲۰۲۱ برگزار شد. این کنوانسیون آنلاین سال گذشته به صورت خلاقانه، آخرین اخبار DC، به روزرسانی‌ها و تریلرها را در شرایطی ارائه کرد که گردهمایی فیزیکی طرفداران دشوار بود. این قالب بسیار با استقبال مواجه شد و برای دومین سال پیاپی بازگشت و بتمن را در صدر اخبار خود قرار داد. در ادامه به تحلیل کامل تریلر دوم بتمن در این مجمع می‌پردازیم.

۳۷. گاتهام بتمن شبیه بلید رانر است

بتمن

از زمانی که مت ریوز مسؤولیت کارگردانی فیلم بتمن را بر عهده گرفت، با اشتیاق مشغول ساختن نوآرترین محیطی شد که بروس وین سینمایی تاکنون در آن زندگی کرده است. اولین تصویر از تریلر دوم بتمن، دقیقا چنین چیزی را نشان می‌دهد و تنظیمات و فضای نوآر فیلم کاملا مشخص است، یک کافه‌ی ترسناک در پشت یک خیابان در یک شب بارانی و پر از مه که تنها با نور چراغ‌های نئونی و پنجره‌های شیشه‌ای خمیده روشن می‌شود. این صحنه، برداشتی معمول و بدبینانه‌ از گاتهام و یک استعاره بصری مطلوب از نابرابری اقتصادی شهر است.

۳۶. جیم گوردون ریدلر را دستگیر می‌کند

بتمن

تریلر قبلی بتمن، اولین تصویر ریدلر با بازی پل دانو را نشان داد اما او فقط یک ماسک معمولی بر سر داشت و چهره‌اش شبیه موزیسین گروه موسیقی اسلیپ‌نات بود. قهوه لاته در صحنه شام تریلر دوم، نشانی از ادوارد نشتون یا همان ریدلر است و اگرچه ما چهره او را نمی‌بینیم اما حضور پلیس و علامت سوال روی قهوه، سرنخ‌های محکمی هستند. جیم گوردون را می‌بینیم که در حال هدایت تیمی است که ریدلر را گرفته‌اند اما سهولت و آسانی این روند، بسیار مشکوک است. می‌توان انتظار داشت که این دستگیری هم مطابق برنامه فوق هوشمندانه نشتون باشد.

۳۵. سیگنال‌های جدید بتمن، واقع‌گرایی فضای گاتهام را نشان می‌دهد

بتمن

تریلر دوم بتمن پس از نمایش اجباری لوگوهای DC و وارنر، به وضوح سیگنال بتمن را در بالای مقر اداره پلیس گاتهام نشان می‌دهد و در ادامه جیم گوردون با بازی جفری رایت، چراغ برج دیده‌بانی را روشن می‌کند. این سیگنال خفاشی، یک تکه‌ی بزرگ فلزی است که به شکلی مبهم، شبیه یک خفاش است که در مرکز یک نورافکن قرار گرفته و ابتدایی‌ترین سیگنال بتمن (جدا از بتمن کریستین بیل که از یک جنایتکار واقعی برای فرستادن سیگنال استفاده کرده بود) است. این سیگنال آماتور، نه تنها نشان می‌دهد که بتمن در این بازی تا چه حد هوشیار است، بلکه واقع‌بینانه بودن دیدگاه مت ریوز در فیلم بتمن حتی در مقایسه با سه‌گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان را بیان دارد.

۳۴. ترس یک وسیله است و صدای عالی پتینسون در نقش بتمن

بتمن

پیش از مجمع طرفداران DC در سال ۲۰۲۱، یک تیزر کوتاه منتشر شد که صدای بتمن رابرت پتینسون را بیشتر فاش کرد و طرفداران در رسانه‌های اجتماعی با خوشحالی و رضایت نسبت به آن واکنش نشان دادند. در صدای او همان عمق و لحن خشن همیشگی مشخص است. در حالی که برخی از بازیگران گذشته انگار به‌شدت نیاز به یک شربت سرفه داشتند تا صدایشان تغییر کند اما در اینجا صدای پتینسون با کیفیت بسیار طبیعی‌تری است. محتوای صحبت‌های او که با جمله «ترس یک وسیله است» آغاز می‌شود تاکتیک بتمن را در ایجاد ترس در جنایتکاران شهر نشان می‌دهد و جمله‌ی بعدی وی درباره‌ی سیگنال خفاشی که از آن به‌عنوان هشدار یاد می‌کند، به گونه‌ای پتینسون را به‌عنوان خشن‌ترین و خطرناک‌ترین بتمن سینمایی نمایش می‌دهد.

۳۳. لباس بتمن رابرت پتینسون

بتمن

سیگنال خفاشی در واقع اشاره به لباس مرد اصلی داستان یعنی رابرت پتینسون دارد. واضح است که لباس او فناوری کمی دارد و کلیت آن یک حس خانگی را به ارمغان می‌آورد و شبیه لباس‌های تا دندان مسلح بتمن‌های بزرگ قبلی که تماشاچیان انتظار داشتند، نیست. نکته‌ی جالب توجه این است که با وجود اینکه فیلم بتمن به دنبال طراحی بسیار بنیادین گذاشته خود است اما کمیک‌ترین عناصر جالب لباس پتینسون (یعنی گوش‌های نوک تیز و شنل) در واقع کمی اغراق شده‌اند. مت ریوز در حال تهیه ترکیبی بصری و جذاب از آثار کریستوفر نولان و تیم برتون، به‌خصوص در بخش لباس است.

۳۲. باند دلقک‌ها – آیا جوکر در بتمن حضور دارد؟

بتمن

اولین دشمنانی که در تریلر دوم بتمن مشاهده می‌شوند همان شرورانی هستند که در فیلم‌های قبلی نیز نشان داده شده‌اند، گانگسترهای گاتهام که لباسی خاص و صورتی سفید رنگ و به شکل دلقک دارند. هیچ همتای واضحی در کمیک‌های DC وجود ندارد که بتوان به وسیله آن‌ها این گروه را شناسایی کرد اما هر جا دلقک‌هایی در شهر گاتهام وجود دارند، جوکر هم معمولا از قائله عقب نمی‌ماند. شانس حضور این شاهزاده دلقک‌ها در بتمن بسیار اندک است اما این گانگسترها ممکن است حضور او را در پس‌زمینه فیلم را تأیید کنند و راه را برای حضور جوکر در ادامه این فیلم هموار نمایند. شایعه‌های دیگر هم نشان می‌دهند که بتمن ممکن است به نوعی با جوکر ارتباط داشته باشد (با وجود تفاوت در جدول زمانی) و جنایتکارانی هم که چهره دلقک دارند، به نوعی این نظریه را قوت می‌بخشند.

۳۱. حضور کوتاه تیم دریک از سریال تایتان‌ها در بتمن

بتمن

بازیگران باید خوش‌شانس باشند که یک بار به دنیای لایو‌اکشن بتمن دعوت شوند، چه برسد به دو بار اما جی لیسرگو به لطف حضور تقریبا هم‌زمان در سریال تایتان‌ها و فیلم بتمن، چنین تجربه لذت‌بخشی داشته است. لیسرگو در فصل ۳ تایتان‌ها در نقش تیم دریک یا رابین (سومین فردی که این نقش را بازی کرده است) ظاهر می‌شود. او در فیلم بتمن یکی از گانگسترهای دلقک است که با ضرب و شتم رابرت پتینسون دچار خونریزی و کبودی می‌شود. نقش لیسرگو در فیلم تقریبا از تیم دریک در سریال تایتان‌ها کوتاه‌تر است اما شخصیت او در فیلم بتمن ممکن است اهمیت بیشتری داشته باشد که در تریلرها پنهان شده است.

۳۰. لباس بتمن پتینسون واقع‌گرایانه (اما ضد گلوله) است

بتمن

لباس بتمن رابرت پتینسون در مقایسه با ابرقهرمان‌های سینمایی پیش از خودش، بسیار بنیادین و معمولی است. پس طبیعی است که فرض کنیم او در برابر حملات، آسیب‌پذیرتر است اما تریلر دوم بتمن خلاف این موضوع را ثابت می‌کند. بتمن در مواجهه با جنایتکاران دلقک، پشت سر هم مورد اصابت چندین گلوله قرار می‌گیرد اما بروس خیلی واکنش خاصی نسبت به آن‌ها نشان نمی‌دهد. داستان فیلم بتمن در سال‌های اولیه این ابرقهرمان DC و بدون تجهیزات خاص او که بعدا به خود اضافه خواهد کرد، اتفاق می‌افتد اما فعلا هیچ خطری بروس را در مقابله با این کلاهبرداران گاتهام تهدید نمی‌کند.

۲۹. بتمن رابرت پتینسون از یک شوکر الکتریکی استفاده می‌کند – آیا او بی‌رحم‌ترین بتمن است؟

بتمن

در یکی از چندین صحنه اکشن تأثیرگذار که در تریلر بتمن و در مجمع طرفداران DC نشان داده شد، رابرت پتینسون در یک ایستگاه مترو بارانی، ده‌ها گانگستر دلقک را تقریبا با استفاده از مشت‌های خود از پیش رو بر می‌دارد. بتمن، یک جنایتکار را به یک ستون می‌چسباند و یک بار الکتریکی به گردن این شرور می‌فرستد که نشان می‌دهد شوالیه تاریکی یا از یک شوکر الکتریکی استفاده می‌کند یا یک نوع از آن را در دستکش‌های خود مخفی کرده است. این شوک، کشنده به نظر نمی‌رسد اما مطمئنا دیدن بتمن هنگام حمل چنین سلاح‌هایی، غیرمعمول است؛ چرا که همیشه یک مشت محکم او برای از پای درآوردن دشمنان کافی است و نتیجه مشابهی می‌دهد. شوکر الکتریکی بروس نمونه دیگری است که نشان می‌دهد شخصیت اصلی فیلم بتمن، خشونت بیشتری نسبت به سایر نسخه‌های قبلی بروز می‌دهد.

۲۸. بتمن در آرکهام با ریدلر (؟) ملاقات می‌کند

بتمن

وقتی صحبت از بازجویی‌های فیلم بتمن می‌شود، نمی‌توان به تقابل نمادین شوالیه تاریکی کریستین بیل و جوکر هیث لجر اشاره نکرد. فیلم جدید بتمن، نسخه خاص خود را دارد و در ادامه، رابرت پتینسون با مجرم مریضی ملاقات می‌کند که چهره‌اش نامشخص است. با توجه به شرایط، ریدلر واضح‌ترین حدس ممکن است و اگر چنین نباشد، باید بگوییم که تیزرها و تبلیغات بتمن تلاش زیادی می‌کنند تا چهره این شرور را مبهم نگه دارند. این شخصیت، بسیار مشکوک است. تنظیمات و محل صحنه نامشخص است اما به نظر می‌رسد که روی گرمکن ریدلر، عبارت بیمارستان آرکهام نوشته شده است (به آن، گاتهام هم گفته شود) که ممکن است به معنای پناهندگی باشد که البته کلمه‌ای منسوخ‌شده در زبان انگلیسی است.

بتمن فریاد می‌زند: «چه کار کردی؟» که به نوعی نشان می‌دهد که ریدلر، هوشمندانه بعد از اجرای بخش‌های ضروری نقشه خود، اجازه داده است تا پلیس گاتهام او را دستگیر کند. خشم بتمن در این صحنه نشان می‌دهد که ریدلر با بازی پل دانو عمیقا زیر پوسته شرور خود فرو رفته است. در همین حال، ریدلر ادعا می‌کند که در تلاش است تا به بتمن برسد و به سرنخ کارت تبریک تریلر قبلی اشاره می‌کند.

۲۷. ادوارد نشتون با بازی پل دانو در فیلم بتمن، ریدلر نامیده می‌شود

بتمن

تریلر دوم بتمن بلافاصله پس از فریاد زدن بتمن بر سر ریدلر در حالی که سعی در کشف مقاصد و اهداف این جنایتکار دارد، انفجاری بزرگ در یک بندر در دیگر نقطه شهر گاتهام را نشان می‌دهد. توالی صحنه‌ها به شدت نشان از این دارد که ریدلر مسؤول این انفجار است و همچنین خشم بتمن در بازجویی ممکن است نشان از وجود بمب‌های بیشتر داشته باشد اما نکته‌ی مهم‌تر این است که رابرت پتینسون به صراحت از ادوارد نشتون به‌عنوان ریدلر یاد می‌کند. با توجه به عملکرد منحصربه‌فرد پل دانو در مقایسه با ریدلر‌های سنتی، اگر نام شرورانه او کاملا کنار گذاشته شود، نباید تعجب کرد اما تریلر جدید، خوشبختانه خلاف این موضوع را ثابت می‌کند.

۲۶. بروس وین و سلینا کایل در مراسم خاکسپاری دان میچل

بتمن

با توجه به مجموعه عکس‌های پشت صحنه، از قبل مشخص بود که بروس وین در مراسم خاکسپاری دان میچل، شهردار گاتهام که توسط ریدلر در اولین تریلر بتمن کشته شد، شرکت می‌کند. تمرکز تریلر دوم عمدتا بر جاهای دیگر است و این تصویر بروس وین با کت و شلوار در کنار گروه عکاسان، خارج از مراسم به نظر می‌رسد. تریلر دوم بتمن همچنین زن گربه‌ای با بازی زویی کراویتز را نشان می‌دهد که از ماشین بیرون می‌آید. اصلا عجیب است که سلینا در این مراسم رسمی خاکسپاری شرکت کند. شاید او برای اهداف تحقیقاتی و نه ادای احترام، به آن‌جا آمده باشد.

۲۵. زن گربه‌ای با بازی زویی کراویتز می‌تواند از خودش مراقبت کند

بتمن

بتمن و سلینا کایل به دور از مراسم خاکسپاری شهردار و هنگام غروب آفتاب روی پشت بام ملاقات می‌کنند و لحظه دلپذیری را به اشتراک می‌گذارند و زن گربه‌ای به بروس اطمینان می‌دهد که می‌تواند از خودش مراقبت کند. این جمله به معنای تلاش بروس برای محافظت از سلینا است اما این زن توانایی این را دارد که در خیابان‌های گاتهام از خود مراقبت کند و پیشنهاد بتمن را رد می‌کند. در صحنه پشت بام، یک چراغ جستجو در سمت راست این دو نفر وجود دارد که می‌تواند همان سیگنال خفاشی باشد. آیا فیلم بتمن همان سناریوی کلاسیک را بازسازی می‌کند که در آن، معشوقه بروس از چراغ اداره پلیس گاتهام به‌عنوان راهی برای احضار بتمن استفاده می‌کند؟

۲۴. حضور زن گربه‌ای در صحنه‌های اکشن – درگیری‌، تعقیب و گریز و تغییر چهره‌

بتمن

صحنه‌های اکشن زویی کراویتز در نقش سلینا کایل در بتمن، در یک سری از تصاویر کوتاه و سریع نشان داده می‌شود. در اولین صحنه، زن گربه‌ای با ضربه پا، به فردی که در سایه قرار دارد حمله می‌کند. بر اساس شکل پنجره‌ها می‌توان گفت که محل این درگیری همان مکانی است که پنگوئن در آن کمین کرده است. احتمالا دشمن سلینا در این صحنه، یکی از نیروهای کابل‌پات باشد. تریلر در ادامه، نشان می‌دهد که زن گربه‌ای، کلاه‌گیس بلندتری دارد. این تغییر چهره می‌تواند به این معنا باشد که سلینا به طور مخفیانه در حال تحقیق درباره پنگوئن در فیلم بتمن است که همین موضوع حضور او در مراسم خاکسپاری دان میچل را توجیه می‌کند.

۲۳. پنگوئن با بازی کالین فارل در بتمن نقشی مهم‌تر از آنچه تصور می‌شد دارد

بتمن

گانگستر گاتهام، پنگوئن با بازی کالین فارل که در اینجا تصویر واضح‌تری نسبت به تریلر قبلی دارد، شهر را از پنجره ساختمان بلند خود بررسی می‌کند و همان‌طور که در بالا ذکر شد، این همان ساختمانی است که زن گربه‌ای در آن در حال مبارزه بود. فارل قبلا بیان کرده بود که نقش او در بتمن نسبتا کوتاه است اما او در صحنه‌های مختلف تریلر حضور دارد. شاید پنگوئن نقش عمیق‌تری نسبت به آن‌چه که تصور می‌شد دارد.

۲۲. اولین حضور اندی سرکیس در نقش آلفرد

بتمن

آلفرد پنی‌ورث با بازی اندی سرکیس در اولین تریلر بتمن ظاهر نشد اما این سرپرست قدیمی بروس وین سرانجام در تریلر دوم بتمن حاضر شد و در اولین تصویر او، نگاه‌ها بلافاصله به سمت زخم خونین بالای ابروی چپ آلفرد جلب می‌شود. سرکیس نقش نسخه جوان‌تری از آلفرد‌های پیشین را بازی می‌کند و طبیعی است که انتظار یک سرپرست فیزیکی‌تر را داشته باشیم و این بازیگر هم در مصاحبه‌ها به این نکته اشاره کرده بود. برای فهمیدن اینکه آلفرد در حال تمرین با بروس به این زخم دچار شده یا اینکه خود با جنایتکاران مبارزه کرده است، باید منتظر ماند و دید.

۲۱. بروس وین در لباس مبدل – آیا او برنامه خاصی دارد؟

بتمن

یک تصویر کوتاه و مختصر نشان می‌دهد که بروس وین رابرت پتینسون با عینک آفتابی مستطیلی و یک روزنامه در دست، سعی دارد ناشناس به نظر برسد (گزارشات مربوط به مشکلات چشمی او هنوز تأیید نشده است). در مجموعه لگو، از بروس وین به‌عنوان دریفتر (فردی که جا و مکان ثابتی ندارد) یاد می‌کنند و او می‌تواند فرد مبدلی باشد که در خیابان‌های گاتهام به جمع‌آوری اطلاعات می‌پردازد. لباس و نام مستعار بتمن رابرت پتینسون نشان می‌دهد که او از تاکتیک‌های سنتی تحقیق در فیلم‌های مت ریوز استفاده می‌کند و به جای اینکه فقط به دور خود بچرخد و به مردم مشت بزند (که البته این کار را هم انجام خواهد داد) کارهای تحقیقاتی و کارآگاهی انجام می‌دهد.

۲۰. تحقیقات درباره ریدلر در فیلم بتمن – تشریح همه سرنخ‌ها

بتمن

به نظر می‌رسد این صحنه کنجکاوکننده، یک نوع تخته تحقیقاتی است که در کف مقر بتمن پخش شده است و بروس وین با پای برهنه در مرکز آن قدم می‌گذارد و سعی می‌کند همه عناصر را با هم ترکیب کند. او از پایین سمت چپ تصویر و از کلمه میچل یا دان میچل، شهردار مرده گاتهام و یکی از قربانیان تأییدشده ریدلر شروع می‌کند. کولسون یا گیل کولسون، وکیل مدافع منطقه با بازی پیتر سارسگارد است. گیل بیچاره را به طور کوتاه در تریلر قبلی بتمن دیدیم که در یک انفجار، کشته شد و او دومین قربانی ریدلر است. عبارت دیگر دروغ بس است هم در سراسر دفتر میچل نوشته شده شد.

عبارت گناهان پدرم، به احتمال زیاد جمله‌ای است که ریدلر در یکی از نامه‌های خود به بروس نوشته بود و ممکن است به دادگاه جغدها اشاره کند که توماس وین به صورت مخفیانه با آن درگیر بود. وحشی نام مأمور گاتهام با بازی الکس فرنس و احتمالا سومین قربانی ریدلر است. پس عبارت دوباره شروع کردن یک دروغ است، به‌عنوان تنها سرنخ حل‌نشده باقی می‌ماند. این جمله می‌تواند متعلق به ریدلر باشد که سعی دارد به بروس بگوید که حضور دوباره او در قامت بتمن، تلاشی بیهوده برای فرار از حقیقت است.

۱۹. بروس در مسیری خود‌ویرانگر است (مثل فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد)

بتمن

آلفرد در شوالیه تاریکی برمی‌خیزد می‌ترسید که بروس وین خود را به کشتن دهد. بتمن در ریشه‌کن کردن جنایت، ناامید شده بود و امکان داشت خود را در این راه نابود کند. فیلم جدید بتمن هم همین روند را طی می‌کند و سرکیس به استاد جوان خود می‌گوید: «اگر این روند ادامه پیدا کند، دیری نمی‌گذرد که دیگر چیزی برای شما باقی نخواهد ماند.» چند صحنه بعد، پتینسون پاسخ می‌دهد: «مهم نیست که چه اتفاقی برای من می‌افتد.» بدیهی است قهرمان جوان بتمن هنوز از مرگ والدینش در خشم و عذاب است و به هر قیمتی که باشد با جنایتکاران گاتهام مقابله خواهد کرد.

۱۸. تعقیب و گریز بتمن با موتورسیکلت در قبرستان

بتمن

صحنه‌های فیلم‌برداری‌شده در شهر لیورپول انگلستان نشان می‌داد که بتمن رابرت پتینسون در حال تعقیب و گریز با موتورسیکلت در قبرستان است. تریلر دوم بتمن شامل تصویری کوتاه از این سکانس جذاب است. با توجه به فضای این سکانس‌، این تعقیب و گریز احتمالا پس از دفن یکی از قربانیان ریدلر رخ می‌دهد.

۱۷. بتمن در مقابله با نیروهای پنگوئن، خشونت خود را به نمایش می‌گذارد

بتمن

حالا که صحبت از صحنه‌های اکشن جذاب شد، می‌بینیم که بتمن در راه‌پله‌های فلزی جولان می‌دهد و به طرز بی‌رحمانه‌ای نیروهای پنگوئن را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. این خشونت، واقع‌بینانه، سرسختانه و بی‌امان است اما به سبکی بسیار سینمایی نشان داده می‌شود. او سرانجام به رییس بزرگ می‌رسد و پنگوئن به بتمن التماس می‌کند: «آرام باش عزیزم.» این جمله، دیالوگی است که شوخ‌طبعی گاه به گاه فارل در مواجهه با خطر را نشان می‌دهد که کاملا متفاوت از شخصیت‌های پیشین اسوالد کابل‌پات در فیلم‌های سینمایی قبلی است.

۱۶. صحنه کلاب فیلم بتمن یادآور فیلم‌ شوالیه تاریکی است

بتمن

بتمن کریستین بیل که در فیلم شوالیه تاریکی از دست جوکر عصبانی شده بود، با خشونت وارد یک کلاب شلوغ می‌شود تا از سال مارونی با بازی اریک رابرتز بازجویی کند. فیلم جدید بتمن هم صحنه‌ای مشابه دارد و رابرت پتینسون که کاملا مناسب این نقش است، به منظور ادای احترام به صحنه فیلم کریستوفر نولان، اراذل و اوباش را روی سکویی با رنگ زرشکی از پای درمی‌آورد.

۱۵. زن گربه‌ای از قانون عدم استفاده از اسلحه بتمن پیروی نمی‌کند

بتمن

استفاده از نیرویی کشنده، از جمله در فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد، غالبا نقطه اختلاف نظر بین بروس وین و سلینا کایل بوده است. همین اختلاف نظر در فیلم بتمن هم وجود دارد و در صحنه‌ای، زن گربه‌ای از کیف خود یک اسلحه‌ بیرون می‌آورد. بتمن رابرت پتینسون بسیار خشن است. باید ببینیم او چه تلاشی (اگر انجام دهد) برای جلوگیری از این حرکات سلینا می‌کند. زویی کراویتز همچنین در حال قدم زدن در یک کلاب (احتمالا همانی که بروس به آن حمله کرده بود) با کلاه‌گیسی قرمز دیده می‌شود که باز هم نشان از نقش کارآگاهانه و مخفیانه او در فیلم بتمن دارد.

۱۴. بروس از یک گاتهام مالیخولیایی مراقبت می‌کند

بتمن

این عکس خاص پیش از تریلر رسمی دوم بتمن منتشر شد و شوالیه تاریکی را نشان می‌دهد که در حال بررسی قلمرو خود در هنگام غروب خورشید است. معماری و فضای ظالمانه و نورپردازی خاموش شهر تا حدودی یادآور گاتهام فیلم جوکر است و درخشندگی نارنجی‌رنگ تصویر به این معنی است که این صحنه می‌تواند ادامه صحنه قبلی بتمن و زن گربه‌ای در پشت بام باشد.

۱۳. تأیید عاشقانه بین بتمن و زن گربه‌ای

بتمن

طرفداران قبلا ۹۹ درصد مطمئن بودند که بروس وین با بازی رابرت پتینسون و سلینا کایل با بازی زویی کراویتز رابطه‌ای عاشقانه در فیلم بتمن خواهند داشت تا اینکه تریلر جدید فیلم هم آن را تأیید کرد و و زن گربه‌ای را می‌بینیم که به‌آرامی صورت نقاب‌دار بتمن را نوازش می‌کند و می‌گوید: «شاید ما خیلی متفاوت نیستیم… زیر این نقاب چه کسی است؟» قطعا جرقه‌ای بین این دو وجود دارد اما احتمالا رابطه آن‌ها در فیلم بتمن به طور کامل به نتیجه نرسد. بروس و سلینا در عوض می‌توانند در این فیلم، پایه‌های رابطه‌ای عاشقانه را در دنباله بعدی ایجاد کنند. دیالوگ سلینا هم با ظرافت خاصی تأیید می‌کند که او هنوز هویت مخفی بتمن را نمی‌داند.

۱۲. زن گربه‌ای و بتمن از آسمان‌خراش‌های گاتهام به این سو و آن سو می‌پرند

بتمن

زن گربه‌ای با بازی زویی کراویتز در یک تصویر خیره‌کننده از پشت بام آسمان‌خراش به سمت کابل‌های روبه‌رو می‌پرد. این صحنه بهترین نمایش توانایی‌های اکشن سلینا در تریلر بتمن است و نشان می‌دهد که جنب و جوش او در آسمان شهر، حتی از بتمن هم قابل توجه‌تر است. بروس مثل همیشه به صورتی جنجالی روی یک بالکن فرد می‌آید و یک انفجار آتشین پشت سر او رخ می‌دهد. در این مرحله، کاملا واضح است که بتمن از نظر بصری، اثری لذت‌بخش خواهد بود.

۱۱. صحنه راهروی فیلم بتمن همانند سکانس‌های دارث‌ویدر در فیلم جنگ ستارگان است

بتمن

صحنه‌های راهرو با حضور قهرمانانی مانند دارث ویدر، لوک اسکای‌واکر، دردویل، بیوه‌ی سیاه و بسیاری دیگر، سکانس‌هایی فوق‌العاده هستند که در آن‌ها، همه شروران به مقابله با قهرمانان می‌آیند. فیلم بتمن شاید از این لحاظ از همه آن‌ها برتر باشد، چرا که در این صحنه، بروس در یک راهروی تنگ و تاریک، تعداد زیادی از افراد مسلح مسلسل‌دار را شکست می‌دهد. این سکانس علاوه بر نمایش قدرت لباس بتمن در برابر گلوله‌های متعدد، از نور تیراندازی به‌عنوان تنها منبع نوری در هنگام حرکت بتمن بین دشمنان استفاده‌ می‌کند و از این طریق به جذابیت صحنه می‌افزاید.

۱۰. بت‌موبیل هنوز ماشین معمول و مورد استفاده بتمن است

بتمن

تریلر دوم بتمن در سال ۲۰۲۱ برای طرفداران بت‌موبیل خوشایند است و ماشین جدید بروس را نشان می‌دهد که سوخت خود را از راکت عقبش می‌سوزاند و چنان پرسرعت است که تصاویر اطراف خیابان، محو هستند. نکته مهم این است که بت‌موبیل فیلم بتمن در مقایسه با نسخه‌های قبلی این خودرو، معمولی به نظر می‌رسد. این طرح، متناسب با فلسفه بدون فناوری رابرت پتینسون است و همچنین توجه بسیار کمتری نسبت به بت‌موبیل‌های قبلی جلب می‌کند. دومین نکته قابل توجه، رانندگی بروس است که اگر بخواهیم صادقانه بگویم، عالی نیست. بتمن به طرز ناشیانه‌ای در شهر گاتهام مانور می‌دهد و با عصبانیت رانندگی می‌کند و هر چیزی را که در سر راهش قرار دارد کنار می‌زند.

۹. مأموران اداره پلیس گاتهام، بتمن را تعقیب می‌کنند (اما موفق نیستند)

بتمن

اداره پلیس گاتهام مانند همیشه بتمن را یک جنایتکار می‌داند و او را به جای بسیاری از جنایتکاران واقعی شهر، تعقیب می‌کند و با شروع فیلم بتمن و در آغاز کار بروس وین، دیدن دوباره این اتفاق، تعجب‌آور نیست. دومین تریلر بتمن شامل سکانسی است که در آن، پلیس بدشانس گاتهام، بتمن را تا بالای برج ساعت تعقیب می‌کند و در نهایت این قهرمان یاغی و سرکش، به‌راحتی از دست آن‌ها می‌گریزد. این صحنه همچنین چندین حرکت آکروباتیک هوایی خیره‌کننده دارد که از لنز دوربین مت ریوز به تصویر کشیده می‌شوند.

۸. یک حادثه‌ی بزرگ با حضور نیرو‌های پلیس – آیا ریدلر مقصر است؟

بتمن

این صحنه ناوگان پلیس را، چه در هوا و چه در زمین، در اطراف یک مجتمع بزرگ یا شاید یک دادگاه یا ساختمان دادگستری به تصویر می‌کشد. بدیهی است که یک حادثه بزرگ رخ داده است. خود تصویر سرنخ‌های کمی ارائه می‌دهد اما به احتمال زیاد ریدلر مقصر است. در واقع، این تجمع می‌تواند پیامد یکی از قتل‌های بزرگ ریدلر، دان میچل (شهردار)، گیل کولسون (وکیل مدافع منطقه) یا پیت سویج (کمیسر) باشد.

۷. بتمن در خاک و گرد و غبار (او آسیب‌پذیر است)

بتمن

غیرعادی نیست که بتمن در حین انجام وظایف خود کمی مورد ضرب و شتم قرار گیرد اما اینکه بتمن سر تا پا کثیف و خاکی باشد، تصویری ناآشنا است. به نظر می‌رسد بتمن پتینسون در یک فاجعه (انفجار یا فروپاشی ساختمان) حضور داشته و به سختی و در یک بزنگاه، نجات یافته است. از جزئیات جالب دیگر این صحنه می‌توان به شنل بتمن اشاره کرد. شنل‌های بتمن در فیلم‌های قبلی، حالت نظامی و خاص داشت که خیلی قابل مشاهده نبود اما در فیلم جدید بتمن، فقط یک پارچه سیاه است که در باد تکان می‌خورد.

۶. ریدلر کشتار و قانون‌شکنی خود را به صورت زنده پخش می‌کند (فیلم بتمن در چه زمانی اتفاق می‌افتد؟)

بتمن

بر اساس گزارش خبری تلویزیونی که تصاویر ریدلر را در حال قتل نشان می‌دهد، این قاتل سریالی اقدامات خشونت‌آمیز خود را به صورت زنده پخش می‌کند. این شیوه با اعتقادات ریدلر مطابقت دارد. او معتقد است با کشتن مقامات فاسد به مردم خدمت می‌کند و می‌خواهد مردم گاتهام شاهد اعمال و جنایاتی باشند که وی به نام آن‌ها مرتکب می‌شود. با این حال، این پخش زنده سوالاتی درباره زمان دقیق اتفاقات فیلم بتمن ایجاد می‌کند. بسیاری از مخاطبان با توجه به بتمن جوان‌تر و فضای ابتدایی فیلم، حدس می‌زنند که داستان فیلم بتمن در دهه ۹۰ میلادی یا اوایل قرن جدید اتفاق می‌افتد. ارتباط ریدلر با دنبال‌کنندگان خود در توییچ هنگام ارتکاب قتل ثابت می‌کند که داستان فیلم بتمن یک روایت مدرن است.

۵. خشونت بتمن، زن گربه‌ای را می‌ترساند

بتمن

معمولا این بتمن است که مانع از زیاده‌روی زن گربه‌ای می‌شود اما تریلر جدید بتمن ثابت می‌کند که این نقش‌ها در این فیلم معکوس شده‌اند. بروس وین به همراه جنایتکاری که قبلا او را مورد ضرب و شتم قرار داده است به شهر می‌رود و بارها و بارها بی‌رحمانه به این شرور ضربه می‌زند. پشت سر او، سلینا کایل را می‌بینیم که نگرانی و اضطراب آشکاری در چهره‌اش مشخص است.

۴. آیا می‌دانید بدن بروس چگونه زخم شده است؟

بتمن

دومین تریلر بتمن تصویری را از پشت بدن بروس نشان می‌دهد. بتمن رابرت پتینسون پس از یک شب سخت، لباس کار خود را در می‌آورد. زخم‌های پشت بروس قابل مشاهده و بدون شک یادآور تمرینات سخت و ضربات نبردهای شبانه است. این تصویر فراتر از جنبه فیزیکی، بر شخصیت زخمی و آزرده بروس در فیلم بتمن تأکید می‌کند. یک ندای درونی، بتمن را به هر قیمتی به جلو هل می‌دهد و او را در مرز نابودی خود و خشونت می‌گذارد و روحش را می‌بلعد.

۳. بتمن شهروندان گاتهام را نجات می‌دهد

بتمن

تصویری مبهم اما احتمالا حیاتی برای طرح داستانی بتمن. بتمن آتشی روشن می‌کند و جمعیت زیادی را از طریق آب عبور می‌دهد. به نظر می‌رسد این یک مأموریت نجات است و بتمن به مردم خوب گاتهام ثابت می‌کند که در کنار آن‌ها است. این صحنه می‌تواند به یکی از (یا هر دو) صحنه‌های قبلی تیراندازی در ساختمان پنگوئن و انفجار در اسکله در این تریلر مربوط باشد. شاید گروهی از بیگناهان به دام افتاده باشند و بتمن در نبود خدمات اورژانسی معمولی، آن‌ها را از مخمصه بیرون می‌آورد. باز هم جالب است که بتمن در اینجا از آتشی معمولی و نه نوعی سوپرمشعل قوی از لباس خود یا هر چیز دیگری، استفاده می‌کند.

۲. تشریح معماهای ریدلر

بتمن

ریدلر دو معمای اصلی را در پایان تریلر دوم بتمن مطرح می‌کند. او با صدای خود روی تصاویر می‌گوید: «آن چیست که سیاه و آبی است و در همه جا مرده است» بدیهی است که این جمله یک نسخه بیمارگونه از یک معمای قدیمی است. نسخه ریدلر می‌تواند یک معمای دوگانه باشد و شاید در ظاهر، اشاره‌ای به بدن بروس وقتی که کار ریدلر با او تمام می‌شود دارد (سیاه و آبی و مجروح و در همه جا مرده) اما شاید هم نشانی از شرایط روانی بروس باشد. بتمن سیاه و بروس آبی است اما هر دو طرف او، از نظر احساسی مرده‌اند. این برداشت با جمله قبلی دوباره شروع کردن یک دروغ است هم مطابقت دارد. پاسخ معما همچنین می‌تواند ارتباطاتی با بخش پلیس گاتهام داشته باشد. آن‌ها لباس مشکی می‌پوشند اما به طور معمول، از پلیس‌ها با رنگ آبی یاد می‌شود و یکی از آن‌ها (کمیسر) ممکن است در آن لحظه به وسیله ریدلر در آستانه مرگ باشد.

معمای بعدی ریدلر، کارت دیگری است که روی آن نوشته شده است «در جهنم می بینمت». پاسخ این معما احتمالا فراتر از چیزی باشد که ما می‌دانیم اما سرنخ آن ممکن است در جمله موجود در تریلر قبلی «قیمت چشم کور شما چقدر است؟» موجود باشد.

۱. بتمن، پنگوئن را تا کنار بت‌موبیل تعقیب می‌کند

بتمن

کالین فارل در نسخه‌ای گسترده‌تر از تعقیب و گریز ماشینی پنگوئن در اولین تریلر فیلم بتمن که به طور خلاصه آن را دیده بودیم، فکر می‌کند که بت‌موبیل دیگر کارایی ندارد و آن را در آتش ترک می‌کند اما در ادامه می‌بینیم که آن ماشین شعله‌ور سالم به نظر می‌سد و پنگوئن هم در کنار جاده افتاده است. بتمن به سمت ماشین می‌رود و تریلر دوم فیلم، تصویری واقع‌گرایانه و با ابهت از قهرمان خطرناک و مهارنشدنی رابرت پتینسون را نشان می‌دهد.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. مهدی

    یک: حدسیات: فیلم “بتمن” اقتباسی آزاد از بازی های “Batman: Arkham” است. پنگوئن در این بازی ها یک انسان است که به ظاهر درگیر فعالیت های سیاسی و تجاری است ولی کار اصلی اش قاچاق اسلحه در بازار سیاه است. همان تصویری که مت ریوز در مصاحبه ها از پنگوئن فیلمش ارائه کرده بود و در تریلر هم آدم را یاد رابرت دنیرو در “تسخیر ناپذیران” می اندازد. احتمالا بتمن از طریق سلاح های به کار رفته در جنایت ها به او خواهد رسید. پخش زندۀ (از کجا معلوم که پخش زنده باشد؟) جنایت ها هم آدم را یاد آن بازی ها می اندازد (از ریدلر و جوکر تا مترسک). استفاده از ترس، بتمن به عنوان کارآگاه و وخامت تدریجی وضع روانی بتمن هم که جزو عناصر بنیادین آن ۴ بازی هستند. و اگر این ها کافی نیست به “باند دلقک ها” ارجاع تان می دهم. این باند را انگار از Batman: Arkham جا کَن کرده اند و چسبانده اند به فیلم مت ریوز.
    دو: جهان بتمن پر است از کامیک ها، بازی ها، فیلم ها و سریال ها. پس بخش بزرگی از شباهت ها بین محصولات مختلف این جهان می تواند اجتناب ناپذیر باشد. بسیاری از شخصیت ها، خطوط داستانی و عناصر بصری آن قدر در محصولات مختلف تکرار شده اند که دیگر سال هاست چیز تازه ای وجود ندارد. همان چیزی که دنیس ویلنوو هم اشاره ای بهش کرد. پس شاید ساده انگارانه باشد فیلم جدید را صرفا اقتباسی بدانیم از بازی های آرخام. در بدترین حالت کلونی است از آثار قبلی که برای برآورده کردن نیازهای مالی کمپانی ساخته شده. در بهترین حالت هم یک فیلم متوسط استودیویی است که باز هم برای نیازهای مالی کمپانی ساخته شده ولی فرمول ها را کمی هوشمندانه تر کنار هم چیده. در هر دو حالت احساس نمی کنم با یک فیلم واقعی (خوب یا بد) طرفم. کلا هالیوود سال هاست که فیلم واقعی نمی سازد.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما