آب‌بازی چه فایده‌ای برای کودکان دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فایده‌های آب‌بازی برای کودکان

کسی هست که خاطره‌ی خوبی از آب‌بازی‌های بچگی نداشته باشد؟ هیچ‌چیز هیجان‌انگیزتر از پریدن داخل استخر و حوض یا خیس شدن با تفنگ آبپاش در یک روز گرم تابستانی نبود. با وجود این‌که آب‌بازی فعالیتی سرگرم‌کننده است، اما مزایای آموزشی آن بسیار بیشتر است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد فایده‌های آب‌بازی برای کودکان صحبت کنیم.

فایده‌های آب‌بازی برای کودکان چیست؟

آب‌بازی یک تجربه‌ی اجتماعی عالی است، که کودکان را به انجام بازی‌های گروهی تشویق می‌کند. معمولا اگر کودکی در حال پر کردن یک سطل آب باشد، بقیه‌ی کودکان نیز به او اضافه می‌شوند تا سریع‌تر به هدف خود برسد. در حقیقت، هیچ چیزی مانند آب‌بازی بچه‌ها را دور همدیگر جمع نمی‌کند.

همچنین این بازی بر فعالیت‌های شناختی مانند هماهنگی دست و چشم نیز، تاثیر مثبت زیادی دارد. برای مثال ریختن آب از ظرفی به ظرف دیگر، باعث افزایش دقت در کودکان می‌شود و آن‌ها هر بار تلاش می‌کنند تا مقدار آب کمتری به بیرون از ظرف بریزد. این مهارت‌های توسعه‌یافته می‌توانند در حوزه‌های دیگری از فرایند یادگیری کودکان مانند بهبود دست‌خط و یاد گرفتن نحوه‌ی نگه داشتن چنگال و چاقو،‌ به کار گرفته شوند.

آب‌بازی برای کودکان در هر سنی مناسب است، و آن‌ها را به بازی کردن در فضای باز تشویق و کنجکاوی‌شان را بیشتر می‌کند. از دیگر فایده‌های آب‌بازی، آشنایی با مفاهیم اولیه‌ی علوم و ریاضی به شیوه‌ای هیجان‌انگیز است. به عنوان مثال می‌توان آموزش مفاهیمی مثل حجم، جرم و تخمین را با آزمایش‌های مختلف و سرگرم‌کننده انجام داد. از فرزندتان بپرسید که برای پر کردن یک سطل، به چند کوزه «یا هر ظرف دیگری» آب نیاز داریم. ممکن است اولین حدس‌های آن‌ها از واقعیت خیلی دور باشد، اما بعد از مدتی هم‌زمان با تقویت مهارت‌های مختلف،‌ دقتشان نیز بهبود می‌یابد.

معرفی دیوار آبی

دیوار آبی «waterwall» برای بازی‌های آبی طراحی شده و مناسب کودکان ۳ تا ۸ ساله است. کودکان با وجود لوازم جانبی مدولار و متنوع، می‌توانند با امکانات بی‌نهایتی که وجود دارد، سیستم جریان آب خود را بسازند. تنها محدودیت تخیل آن‌هاست!

ریختن آب از بالا، هدایت کردن آن از مسیر طراحی‌شده بدون ریختن حتی یک قطره تا پایین دیوار، شاید ساده به نظر برسد، اما کشف راه‌حل درست با وجود ترکیب‌های زیاد چرخ‌های آبی و لوازم جانبی دیگر،‌ سخت‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید.

دیوار آبی چه فایده‌ای برای رشد کودکان دارد؟

فایده‌های آب‌بازی و دیوار آبی برای کودکان

علاوه بر فایده‌هایی که نوشتیم، دیوار آبی یک بستر فوق‌العاده برای تقویت مهارت‌های مربوط به حل مسئله، مانند تفکر بصری است. کودکان از طریق آزمون و خطا، مشخص کنند که سیستم جریان آب آن‌ها کار می‌کند یا نه، و اگر نه، مشکل از کجاست. آن‌ها باید بفهمند که چگونه می‌توانند این مسائل و مشکلات را حل کنند، برای تغییرات ایجادشده، برنامه‌ریزی انجام دهند و سپس آن‌ را اجرا و ارزیابی کنند.

هرچند دیوار آبی را می‌توان به صورت تک‌نفره نیز استفاده کرد، اما برخی از فایده‌های آن مخصوص بازی گروهی است. به عنوان مثال، افزایش مهارت‌های اجتماعی و زبانی کودک یکی از مهم‌ترین فایده‌های آب‌بازی گروهی است. هنگام بازی با دیگران، کودک شما باید به دیگران گوش دهد و با اعتمادبه‌نفس نظرات خود را بیان کند.

همچنین وقتی که کودکان برای یک هدف مشترک با هم کار می‌کنند، هر کدام نقش و وظیفه‌ی منحصربه‌فردی دارند و یاد می‌گیرند که چگونه به عنوان عضوی از یک گروه، کار کنند.

علاوه بر این‌ها بازی با دیوار آبی، صبر و پشتکار کودکان را تقویت می‌کند. بهتر است فرزندتان را تشویق کنید تا به کار خود ادامه دهند و راه‌های مختلف را امتحان کنند، تا در نهایت به راه‌حل درست برسند.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که گفتیم فایده‌های آب‌بازی بیشتر از سرگرم شدن است و می‌تواند باعث رشد شناختی، اجتماعی و زبانی شود؛ آن هم از طریق یک بازی گروهی و هیجان‌انگیز!

دیوار آبی نیز با امکانات بسیار زیاد خود، فایده‌های بیشتری از یک آب‌بازی ساده دارد. در حقیقت می‌تواند تخیل کودک را به خاطر طراحی سیستم تقویت کند و باعث رشد صبر، پشتکار و مهارت‌های حل مسئله‌ی آن‌ها شود. در کنار تمام این مزایای فوق‌العاده، دیوار آبی و آب‌بازی می‌توانند ساعت‌ها کودکان را سرگرم کنند و برای آن‌ها خاطره‌های لذت‌بخشی را بسازند.

منبع: goodplayguide

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل خرید اسباب بازی در رده‌های سنی و دسته‌بندی‌های مختلف
خرید اسباب بازی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما