۳۰ بازی ترسناک در فضا؛ تلاش برای بقا در کیهان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳۴ دقیقه
بهترین بازی‌های ترسناک در فضا

آیا تا به حال به آسمان شب خیره شده‌اید و احساس کرده‌اید که لرزه در ستون فقراتتان افتاده است؟ وسعت فضا که پر از احتمالات مختلف است، می‌تواند به شدت ترسناک باشد. این احساس شگفتی آمیخته با ترس در بهترین بازی‌های ترسناک فضایی به طور کامل به تصویر کشیده شده است. ما هیولا‌های آشنای کابوس‌هایمان را با چیزی بسیار بیگانه‌تر، ناشناخته‌تر و پنهان‌شده در راهرو‌های فلزی سفینه‌های فضایی یا در مناطق متروک بیگانگان عوض می‌کنیم. در این بازی‌ها، ما نه تنها با تهدیدات فیزیکی، بلکه با عذاب روحی روانی با محوریت انزوا و ترس از چیزی ناشناخته که ممکن است در تاریکی در انتظار ما نشسته باشد، مواجه هستیم. حال در این مقاله به ۳۰ بازی ترسناک برتر که در فضا جریان دارند، خواهیم پرداخت.

۳۰. Event[0]

تهیه‌کننده: Ocelot Society / سازنده: Ocelot Society
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PC

بازی event[0]

در بازی Event[0] شما یک فضانورد هستید که در یک سفینه‌ی فضایی متروک سرگردان شده‌اید، اما مبارزه‌ی شما برای بقا به هجوم بیگانگان یا تعمیر پیشرانه‌ها بستگی ندارد، بلکه به ایجاد ارتباط با هوش مصنوعی تنهای کشتی، Kaizen-۸۵، ارتباط دارد. این بازی شما را به دنیایی آینده‌نگرانه می‌فرستد که در آن بشریت در سفینه‌های فضایی الهام گرفته از دهه‌ی ۱۹۸۰ در اطراف منظومه‌ی شمسی می‌چرخد. شما در ماموریتی به اروپا، یکی از قمر‌های مشتری، بوده‌اید که فاجعه‌ای رخ داده است. کشتی شما از هم پاشیده و شما خود را در یک پاد نجات می‌بینید. هفته‌ها بعد، به ناوتیلوس برخورد می‌کنید که یک کشتی به ظاهر متروک است. شما به تنهایی و با یک کشتی آسیب دیده، برای کمک به کایزن ۸۵ مراجعه می‌کنید. این همراه هوش مصنوعی یک هوش معمولی نبوده بلکه موجودی پرحرف و احساسی است که می‌تواند میلیون‌ها خط دیالوگ ایجاد و بیان کند.

شما از طریق ترمینال‌های متنی پراکنده در سراسر کشتی با کایزن تعامل دارید. همانطور که شما با او صحبت می‌کنید، نه تنها تعمیرات و حل پازل‌ها را در دستور کار خود قرار می‌دهید، بلکه با این هوش مصنوعی پیچیده رابطه‌ی عمیقی برقرار می‌کنید. در واقع کشف اسرار ناتیلوس و بیرون کشیدن کایزن از پوسته‌ی آن به اهداف اصلی شما تبدیل می‌شود. این بازی به صبر و گفت‌وگوی متفکرانه پاداش می‌دهد. سخنان شما می‌تواند اعتماد ایجاد کند یا باعث سوء‌ظن شده و بر نحوه‌ی تعامل کایزن با شما و نتیجه‌ی داستان تاثیر بگذارد. از طرفی گرافیک مینیمالیستی و زاویه‌ی دید اول شخص بازی نیز تاکید مستقیمی بر داستان و ارتباط شما با کایزن دارد. در نهایت اگر به دنبال یک ماجراجویی فضایی هستید که فراتر از لیزرهای آسیب‌زا و در مورد ارتباط عاطفی باشد، بازی Event[0] مناسب شما است.

۲۹. Moons Of Madness

تهیه‌کننده: Funcom / سازنده: Rock Pocket Games
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PS4, Xbox One, PC

بازی Moons Of Madness

بازی Moons of Madness، یک بازی ماجراجویی ترسناک اول شخص است که داستان‌های علمی تخیلی را با ترس کیهانی ترکیب می‌کند تا تجربه‌ای هیجان‌انگیز را ارائه دهد. این بازی که توسط Rock Pocket Games توسعه یافته بازیکنان را به سفری دلخراش به سیاره‌ی سرخ، یعنی مریخ می‌برد. بازی شما را در نقش یک مهندس مستقر در یک پایگاه تحقیقاتی مریخی به ظاهر معمولی قرار می‌دهد. با این حال همانطور که در بازی عمیق‌تر می‌شوید، مرز بین واقعیت و توهمات وحشتناک شروع به محو شدن می‌کنند. این بازی به طرز ماهرانه‌ای از آثار لاوکرافت استفاده کرده و به تدریج یک توطئه‌ی کیهانی را آشکار می‌کند که عقل شما را به زوال خواهد برد.

چیزی که واقعا Moons of Madness را جذاب می‌کند، تعهد آن به ارائه‌ی یک محیط باورپذیر است. بازی به دقت یک پایگاه مریخی کاربردی ایجاد می‌کند و از عناصر علمی دنیای واقعی استفاده می‌کند تا شما را در انزوا و شگفتی فضا غوطه‌ور کند. این موضوع هبوط به جنون را تأثیرگذارتر می‌کند. این بازی بر فضای پر از ترس و تعلیق تکیه دارد تا شما را در موقعیتی عجیب قرار دهد. شما با پازل‌هایی روبرو خواهید شد که منطق شما را به چالش می‌کشند، در حالی که در روان رو به وخامت قهرمان داستان حرکت می‌کنید. در نهایت اگر به دنبال یک بازی ترسناک هستید که مدت‌ها پس از پایان در ذهن شما باقی بماند، بازی Moons of Madness یک اثر ضروری است. این بازی با ترکیبی از داستان‌های علمی تخیلی و وحشت کیهانی، فضایی واقعا ترسناکایجاد می‌کند که شما را در درک خود از واقعیت زیر سوال می‌برد.

۲۸. Signalis

تهیه‌کننده: Humble Bundle / سازنده: rose-engine
سال انتشار: ۲۰۲۲
پلتفرم: Nintendo Switch, PS4, Xbox One, PC, Xbox Series X/S

سیگنالیس

سیگنالیس یک بازی ترس و بقای جذاب است که بازیکنان را وارد یک ماجراجویی دلخراش در آینده‌ای دیستوپیایی می‌کند. بازی در یک تأسیسات متروک خارج از جهان رخ می‌دهد، جایی که الستر، یک رپلیکا یا شبه انسان، از خواب سرد خود بیدار می‌شود و خود را در یک کشتی خراب می‌یابد. همانطور که الستر به کاوش در اعماق تاسیسات می‌پردازد، او راز کیهانی را کشف می‌کند که پنهان شده بود. رژیم ظالم درون بازی نیز با چنگال آهنین خود بر جامعه، لایه‌ی دیگری از ترس را به داستان اضافه می‌کند.

سیگنالیس جوهره‌ی عناصر کلاسیک ترس و بقا را به تصویر می‌کشد. بازیکنان باید منابع خود را با دقت مدیریت کنند، پازل‌ها را حل کنند تا پیشرفت کنند و منابع محدود را برای زنده ماندن جست‌وجو کنند و در این میان با موجودات کابوس‌واری نیز مواجه شوند. گفتنی است که این بازی با الهام از زیبایی‌شناسی کنسول‌های نسل پنجم مانند پلی‌استیشن ۱، دارای سبک هنری منحصر به فرد پیکسلی با فیلتر CRT اختیاری است.

۲۷. Deep Sky Derelicts

تهیه‌کننده: Fulqrum Publishing / سازنده: Snowhound Games
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, Nintendo Switch, PS4, Xbox One

بازی Deep Sky Derelicts

بازی Deep Sky Derelicts تصویری تاریک از پراکندگی بین ستاره‌ای بشریت را به تصویر می‌کشد. نخبگان ثروتمند در سیاره‌های بتوار در محیطی لوکس زندگی می‌کنند، در حالی که آن‌هایی که مجوز شهروندی ندارند، ر‌ها می‌شوند تا نابود شوند. شما به عنوان یکی از مردم بدبخت بازی می‌کنید و تیمی را به اعماق ناشناخته کشتی‌های متروک بیگانه هدایت می‌کنید. هر فضاپیمای متروکه‌ای در بازی به عنوان یک سیاهچاله‌ی مستقل عمل می‌کند که به اندازه‌ی یکسان ثروت و خطر را نوید می‌دهد. شما باید اکتشاف خود را حسابی برنامه‌ریزی کنید، راهرو‌های هزارتو مانند را با دقت پیمایش کنید و محفظه‌های پنهان را غارت کنید. با این حال آن‌ها بدون خطر نیستند.

هنگامی که با موجودات بیگانه‌ی متخاصم یا ماموران رقیب روبرو می‌شوید، Deep Sky Derelicts شما را به نبرد کارتی دعوت می‌کند که در آن باید با انواع کارت‌های تدافعی و تهاجمی با دشمنان مبارزه کنید. سیستم مبارزه یادآور بازی‌هایی مانند Hearthstone است، اما با یک پیچ و تاب خاص، قرار دادن اعضای گروه خود در مکان خاص، برای موفقیت بسیار مهم است. مانند هر بازی روگ‌لایک باکیفیت، مرگ یک همراه همیشگی در Deep Sky Derelicts است. در حالی که شکست به معنای از دست دادن گروه فعلی و غنیمت‌ است، شما برخی امتیازات را حفظ خواهید کرد که می‌تواند برای ارتقای کاپیتان خود و باز کردن قفل اعضای گروه و تجهیزات جدید برای دورهای آینده استفاده شود.

این سیستم پیشرفت مداوم، حلقه‌ی گیم‌پلی را اعتیادآور نگه می‌دارد، زیرا شما دائما تلاش می‌کنید تا عمیق‌تر در جا‌های خالی کاوش کنید و شانس بقای خود را افزایش دهید. در این میان بازی دارای سبک بصری جذابی است که از کتاب‌های کمیک کلاسیک الهام گرفته است. موسیقی متن بازی کاملا مکمل تصاویر زیبای آن است و فضایی تکان‌دهنده را ایجاد می‌کند که بر مبارزه‌ی مداوم برای بقا تاکید می‌کند.

۲۶. Rain World

تهیه‌کننده: Adult Swim Games / سازنده: Videocult
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PS4, PC, Nintendo Switch, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی Rain World

در بازی Rain World شما در دنیایی بیگانه و ساید اسکرولر حرکت خواهید کرد، اما به جای یک لوله‌کش شاد، کنترل یک موجود گربه مانند که برای زنده ماندن در دنیای ویران شده و سیل زده تلاش می‌کند را برعده می‌گیرید. فضای بازی یک اکوسیستم خشن است که مملو از طعمه و شکارچی است و شما در وسط زنجیره‌ی غذایی قرار دارید. دنیای بارانی بازی فضایی بسیار زیبا دارد و با الهام از آثار کلاسیک‌ ۱۶ بیتی، جذابیت بصری خاص خود را دارد. تهدید دائمی باران لایه‌ی دیگری از تنش را به بازی اضافه می‌کند، زیرا افزایش سیلاب می‌تواند به سرعت برای شخصیت اصلی داستان عذاب به بار آورد.

شما انتظار نداشته باشید که قدرت فیزیکی شما را در این جهان عذاب‌آور نجات دهد. به عنوان یک گربه‌، شما کوچک هستید و مخفی‌کاری بهترین سلاح شما در برابر موجودات خشن بازی است. در نهایت گفتنی است که Rain World در ایجاد حس دائمی آسیب‌پذیری عالی است، اما همچنین به شما قدرت می‌دهد تا پیچیدگی‌های اکوسیستم درون بازی را بیاموزید و آن‌ها را به نفع خود استفاده کنید.

۲۵. Axiom Verge

تهیه‌کننده: Thomas Happ Games / سازنده: Thomas Happ Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PS4, PC, PS Vita, Wii U, Xbox One, Nintendo Switch

بازی Axiom Verge

بازی Axiom Verge مانند نامه‌ای عاشقانه به عصر طلایی آثار اکشن ماجراجویی‌ دوبعدی ساید اسکرولر است. این جواهر مستقل که توسط توماس هاپ توسعه یافته و در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، شما در نقش تریس (Trace)، دانشمندی که پس از یک اتفاق تصادفی در آزمایشگاهی در دنیایی عجیب و غریب بیدار می‌شود، قرار می‌دهد. با ساختاری الهام گرفته از سبک مترویدوانیا، Axiom Verge شما را به کاوش در محیطی گسترده و پرپیچ و خم پر از خطر و اسرار وادار می‌کند. اتمسفر بازی را شاید بتوان بهترین جنبه‌ی آن دانست. با الهام از آثار کلاسیک مانند متروید و سوپر متروید، Axiom Verge دارای تصاویری پیکسلی است که جذابیت خاص خود را دارد.

در این میان موجودات بیومکانیکی عجیب و غریب در سالن‌ها پرسه می‌زنند، بقایای یک جنگ باستانی منظره را پر می‌کند و مرز بین واقعیت و شبیه‌سازی دائما محو می‌شود. از طرفی موسیقی دلهره‌آور بازی نیز تنها حس رمز و راز و انزوا را تقویت می‌کند. در طول سفرتان سلاح‌ها و قدرت‌های مختلفی بدست خواهید آورد که هر کدام قابلیت‌های نبرد شما را گسترش داده و به شما امکان دسترسی به مناطق جدید را می‌دهند. اما چیزی که واقعا Axiom Verge را متمایز می‌کند، مکانیک گلیچ آن است. در واقع با دستکاری در کد بازی، می‌توانید دشمنان و محیط‌ها را خراب کنید، مسیر‌های پنهان را باز کنید و معما‌ها را به روش‌های غیر متعارف حل کنید. در هر صورت برای کسانی که از هیجان کاوش و روایت یک داستان با کمک جزئیات محیطی لذت می‌برند، Axiom Verge تجربه‌ای پرارزش و به یاد ماندنی را ارائه می‌دهد.

۲۴. Space Beast Terror Fright

تهیه‌کننده: Nornware AB / سازنده: Nornware AB
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC

بازی Space Beast Terror Fright

اگر یک ژانر وجود داشته باشد که در سال‌های اخیر رونق بیشتری نسبت به بقا پیدا کرده باشد، آن ژانر روگ‌لایک است. این آثار بر مرگ به‌ عنوان بخشی طبیعی از گیم‌پلی خود تاکید می‌کند. شما با مهارت‌های کم و دانش کمی از دشمنانی که با آن‌ها روبرو خواهید شد، شروع می‌کنید و در مراحل تصادفی به این امید که بازی را به صورت کامل بگذرانید، مبارزه خواهید کرد. این یک چیدمان ایده‌آل برای یک بازی ترسناک است و Space Beast Terror Fright این را به خوبی دانسته و ساختاری روگ‌لایک را با نبردهای وحشتناک اول شخص با بیگانگان ترکیب می‌کند و یکی از پرتنش‌ترین و چالش‌برانگیزترین تجربه‌ها را در این جهان ایجاد می‌کند.

از طرفی در حالی که حذف بیگانگان بخش اصلی این بازی است، کاوش نیز یکی از کلیدهای موفقیت است. شما باید مهمات و هسته‌های اطلاعاتی حیاتی را پیدا کنید و ارتقاء سلاح‌ها را بیابید تا جلوی تهدیدهای رو به افزایش را بگیرید. این بازی همچنین به دلیل سختی آن شناخته شده است. شما با یادگیری الگوهای دشمن و تسلط بر نقشه‌ها، باید انتظار داشته باشید که اغلب بمیرید اما برای کسانی که پشتکار دارند، پاداش قابل توجهی وجود دارد.

۲۳. We Went Back

تهیه‌کننده: Dead Thread Games / سازنده: Dead Thread Games
سال انتشار: ۲۰۲۰
پلتفرم: PC

We Went Back

پی‌تی علی‌رغم اینکه فقط یک بازی کوتاه بود که به عنوان یک دموی قابل بازی برای نسخه‌ای لغو شده از ساییلنت هیل در نظر گرفته شده بود، یکی از بهترین و مشهورترین بازی‌های ترسناک دهه گذشته بود. ساختار خاص و لوپ مانند بازی و عناصر ترسناک آن در سال‌های پس از عرضه آن بر بسیاری از بازی‌های دیگر تاثیر گذاشته است و We Went Back یکی از جالب‌ترین آثار ساخته شده با الهام از آن است. این بازی به‌ جای اینکه در یک فضای فاسد شهری اتفاق بیفتد، شما را به عنوان یک فضانورد در یک‌ ایستگاه فضایی قرار می‌دهد که در آن چیزی به طرز وحشتناکی اشتباه پیش رفته است. شما باید‌ این ایستگاه را کاوش کنید تا راه خود را پیدا کنید، اما متوجه خواهید شد که اتاق‌های ایستگاه به مرور شروع به تکرار می‌کنند، در حالی که لباس‌های فضانوردی خالی هنگام عبور در محیط‌های مختلف به شما خیره می‌شوند.

بازی We Went Back از وسعت فضا برای تاکید بر فضای پرتنش آن نیز استفاده می‌کند. در این میان همانطور که کاوش می‌کنید، سرنخ‌های پراکنده‌ای پیدا می‌کنید که به خدمه‌ی گذشته‌ی ایستگاه اشاره می‌کنند و نشان می‌دهند که شرارتی در سایه‌ها کمین کرده است. وحشت واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که متوجه می‌شوید در یک حلقه‌ی زمانی گرفتار شده‌اید که محکوم هستید بار‌ها و بار‌ها تلاش کنید تا از آن خارج شوید. به طور کلی بازی تجربه‌ای کوتاه اما تاثیرگذار است که مدت‌ها پس از پخش تیتراژ پایانی با شما خواهد ماند و تجربه‌ی آن برای طرفداران آثار ترسناک مستقل به شدت پیشنهاد می‌شود.

۲۲. Deliver Us The Moon

تهیه‌کننده: Wired Productions / سازنده: KeokeN Interactive
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, PS5, Xbox Series X/S

بازی Deliver Us The Moon

بازی Deliver Us The Moon یک بازی ماجراجویی روایت محور است که شما را به آینده‌ای می‌برد که در آن منابع زمین تمام شده است. در مواجهه با انقراض، بشریت به یک منبع انرژی در ماه متکی است که توسط آژانس فضایی بین‌المللی Lunar ISA فراهم شده است. با این حال، تمام ارتباطات با ماه و با آن منبع انرژی از بین رفته است. در این میان شما به عنوان آخرین فضانورد زمین ماموریت دارید تا ماه را بررسی کرده و جریان انرژی را دوباره فعال کنید شما با همراه ربات کوچک خود، در مناظر متروک ماه پیمایش خواهید کرد و سازه‌های وحشتناک ISA را کشف خواهید کرد. این بازی یک اثر معمایی است که با چالش‌هایی که دارد، نبوغ شما را آزمایش می‌کند و از شما می‌خواهد که خارج از چارچوب فکر کنید.

در این میان بازی بر اکتشاف نیز تاکید کرده است. سطح ماه با جزئیات خیره‌کننده‌ای ارائه شده است که زیبایی و واقعیت خشن فضا را به تصویر می‌کشد. همانطور که در بازی عمیق‌تر می‌شوید، پیام‌های پنهان و جزئیات محیطی را کشف خواهید کرد که سرنوش ساکنان ماه را در کنار هم قرار می‌دهد. به طور کلی روایت پر از تعلیق است و سوالات قابل تاملی را در مورد وابستگی به منابع و خطرات اکتشاف فضا مطرح می‌کند. در نهایت اگرچه ریتم آهسته‌ی بازی فاقد ترس محض دیگر بازی‌های این فهرست است، اما Deliver Us The Moon بر حس تنهایی وجودی تاکید دارد که نوع دیگری از ترس را القا می‌کند.

۲۰. Observation

تهیه‌کننده: Devolver Digital / سازنده: No Code
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One

بازی observation

ایجاد وحشت در فضا با انتخاب بازیکنان به عنوان کاشفانی تنها که در یک جهان نه چندان مهمان نواز حرکت می‌کنند، آسان است اما وقتی قرار باشد که به عنوان یک شخصیت غیرانسانی بازی می‌کنید، انجام این کار سخت‌تر است. هرچند بازی Observation ثابت می‌کند که این کار ممکن است. در این ماجراجویی ترسناک، به جای انفجار بیگانگان یا هدایت سفینه‌های فضایی، شما نقش سم به عنوان یک هوش مصنوعی را در یک‌ ایستگاه فضایی تنها با نام SR-۳ بر عهده می‌گیرید. پس از اینکه یک رویداد مرموز‌ ایستگاه را آفلاین می‌کند و خدمه‌ی آن ناپدید می‌شوند، سم در موقعیتی به دور از معمول بیدار می‌شود.

بازی ترکیبی منحصر به فرد از ماجراجویی روایت محور و حل پازل است. شما مستقیما یک شخصیت را کنترل نمی‌کنید و در عوض، ساکن خود‌ ایستگاه هستید. بازیکنان برای کمک به دکتر اما فیشر، تنها بازمانده‌ای که در SR-۳ با شرایطی نه چندان خوب حضور دارد، با دستکاری دوربین‌های امنیتی، هواپیما‌های بدون سرنشین و حتی کنترل‌های محیطی‌ ایستگاه جابه‌جا می‌شوند. داستان بازی از طریق کنار هم قرار دادن سرنخ‌های پراکنده در سراسر محیط نظیر یک وعده‌ی غذایی نیمه خورده، یک پیام صوتی دیوانه‌وار و غیره آشکار می‌شود. شما به طور کلی باید به اما برای کشف حقیقت کمک کنید. به طور کلی این بازی به موضوعاتی حول محور هوش مصنوعی، هویت و وسعت فضا می‌پردازد و برای افرادی که از یک روایت جذاب و فضایی تنش‌زا لذت می‌برند، پیشنهاد می‌شود.

۱۹. The Persistence

تهیه‌کننده: Firesprite / سازنده: Firesprite
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PS5, Xbox Series X/S

بازی the persistence

این بازی روگ‌لایک شما را وارد یک مبارزه‌ی ناامید‌کننده برای بقا در یک سفینه‌ی فضایی ناکارآمد به نام Persistence می‌کند که در نزدیکی یک سیاهچاله گیر افتاده است. شما کنترل یککلون از افسر امنیتی، زیمری ادر (Zimri Eder) را بدست می‌گیرید. با هر مرگ، یک کلون جدید ایجاد می‌شود که بخش‌هایی از تجربه و توانایی‌های کلون‌های قبلی را به ارث می‌برد. این یک حلقه‌ی جذاب ایجاد می‌کند و شما را وادار می‌کند تا از اشتباهات خود درس بگیرید و تاکتیک‌های جدید را در حین کاوش در هزارتوی کشتی کشف کنید. در این میان برای جلوگیری از برخورد‌های وحشتناک، باید در محیطی که دائما در حال تغییر است، با تکیه بر مخفی‌کاری و حیله‌گری حرکت کنید.

بازی ابزار‌های مختلفی را هم برای مبارزه و هم برای فرار ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از محیط به نفع خود استفاده کنید یا با لیست اسلحه‌های خود، با دشمنان مواجه شوید. استفاده استراتژیک از ابزار‌هایی مانند Gravitation Hook و Ivy Serum می‌تواند کلیدی برای پیشی گرفتن از خدمه جهش‌یافته باشد. به طور کلی بازی چالش‌های خاص خود را داشته و برای افراد تازه‌کار مناسب نیست اما برای کسانی که جرات رویارویی با ناشناخته‌ها را دارند، تجربه‌ای فراموش نشدنی را ارائه می‌دهد. گفتنی است که نسخه‌های نسل نهمی بازی از جلوه‌های بصری بهتری برخوردار هستند.

۱۸. P·O·L·L·E·N

تهیه‌کننده: Mindfield Games / سازنده: Mindfield Games
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PC, PS4

بازی P·O·L·L·E·N

بازی P·O·L·L·E·N، یک اثر علمی تخیلی اول شخص است که شما را به سفری هیجان‌انگیز به بزرگترین قمر زحل، تیتان می‌برد که در آن در نقش یک مکانیک فضایی وظیفه دارید که جایگزین یک خدمه‌ی گمشده در‌ایستگاه M، یک مرکز تحقیقاتی مستقر در سطح متروک تیتان، شوید. با این حال به محض ورود، اوضاع به سمت بدی می‌رود. تمام ارتباط با‌ ایستگاه از بین می‌رود و این شما را در سکوتی ترسناک فرو می‌برد. اینجاست که شما باید اسرار‌ ایستگاه و سرنوشت خدمه‌ی آن را کشف کنید. با تمرکز بر داستان‌گویی محیطی، بازی شما را تشویق می‌کند تا همه‌ی جزئیات را در‌ ایستگاه M بررسی کنید. از مکان‌های متروکه‌ی خدمه گرفته تا آزمایشگاه‌های کم نور، جهان بازی با دقت بسیار زیادی ساخته شده تا حس انزوا و توطئه را القا کند.

در این میان حل پازل‌ها به بخشی جدایی ناپذیر از گیم‌پلی تبدیل می‌شود و به مهارت‌های مشاهده و تفکر منطقی شما پاداش می‌دهد. تصور کنید که با ماشین آلات خراب کار می‌کنید، کد‌های پیچیده را رمزگشایی کرده یا پیام‌های تکه‌تکه‌شده را کنار هم می‌چینید؛ هر مرحله شما را به حقیقت نزدیک‌تر می‌کند. P·O·L·L·E·N با الهام از فیلم‌های علمی تخیلی کلاسیک مانند ۲۰۰۱: A Space Odyssey و Solaris دارای زیبایی‌شناسی آینده‌نگرانه و منحصر به‌ فردی است. در حالی که بازی روی نمایشگر‌های عادی جذاب است، تجربه‌ی عمیق‌تری را در واقعیت مجازی ارائه می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که در فضای سرد‌ ایستگاه غوطه‌ور شوید. به طور کلی برای کسانی که به دنبال اثری با محوریت اکتشاف هستند که از عناصر ترسناک نیز تا حدودی بهره ببرد، این بازی مناسب است.

۱۷. Caffeine

تهیه‌کننده: Incandescent Imaging / سازنده: Incandescent Imaging
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC

بازی کافئین

دنیای بازی‌های ویدیویی بسیار وسیع است و ماجراجویی‌های خارق‌العاده‌ای را برای همه‌ی سلایق ارائه می‌دهد. اما آیا تا به حال یک بازی با محوریت قهوه انجام داده‌اید؟ کافئین در آینده‌ای دیستوپیایی می‌گذرد که در آن ذخایر کافئین زمین به پایان رسیده است. در نتیجه برای رفع تشنگی بشریت به خاطر قهوه، شرکت‌ها‌ی مختلف ایستگاه‌های فضایی عظیمی را راه‌اندازی کرده‌اند که به استخراج این ماده اختصاص دارد. شما به عنوان یک پسر جوان به شدت معتاد به کافئین، در یکی از کشتی‌های معدنی متروک از خواب بیدار می‌شوید و دچار فراموشی شده‌اید.

کافئین که به‌عنوان یک ماجراجویی اول شخص عجیب و غریب با عناصر ترسناک روان‌شناختی توصیف می‌شود، از آثاری مانند Condemned: Criminal Origins و DOOM 3 الهام گرفته است. همانطور که کشتی متروکه را کاوش می‌کنید، با پازل‌های محیطی روبرو می‌شوید و اسرار اطراف‌ ایستگاه و حضور خود را در آنجا کشف می‌کنید. وقتی در راهرو‌های متروک حرکت می‌کنید، با شخصیت‌های عجیب و غریب و تاثیرات ماندگار جامعه‌ای معتاد به کافئین‌ مواجه می‌شوید و روایت پیچشی تاریک به خود می‌گیرد. به طور کلی بازی یک ایده‌ی منحصر به فرد، ترکیبی از کمبود منابع، حرص شرکت‌ها و جذابیت عجیب نوشیدنی صبحگاهی مورد علاقه‌ی ما را ارائه می‌دهد.

۱۶. Hellpoint

تهیه‌کننده: TinyBuild / سازنده: Cradle Games
سال انتشار: ۲۰۲۰
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PS5, Xbox Series X/S

هل‌پوینت

بازی اکشن نقش‌آفرینی هل‌پوینت شما را به ایستگاه فضایی متروک Irid Novo می‌برد. شما به عنوان یک مامور بی‌نام، وظیفه دارید حادثه‌ی فاجعه باری را که برای ایتسگاه ذکر شده رخ داده، بررسی کنید. این‌ ایستگاه که زمانی نمادی از نبوغ انسان بود، اکنون به دور یک سیاه‌چاله‌ی خطرناک می‌چرخد و این باعث شده که وحشت‌های کیهانی که در درون آن نهفته‌اند، تقویت شوند. مبارزات بازی بسیار دشوار بوده و یادآور سری سولزبورن است. شما باید به جاخالی دادن، بلاک کردن و زمان‌بندی حملات خود تسلط داشته باشید تا بر دشمنان ترسناکی که در راه شما‌ ایستاده‌اند غلبه کنید. انواع سلاح‌ها و زره‌ها در اختیار شما هستند که به شما این امکان را می‌دهند که سبک بازی خود را برای رویارویی‌های وحشیانه شخصی‌سازی کنید.

ایستگاه فضایی طراحی ترسناکی دارد و اتمسفر تاریک و طراحی صدای دلخراش آن باعث ایجاد حس ترس می‌شود. این بازی دارای حالت کوآپ لوکال و آنلاین است که به شما امکان می‌دهد با یک دوست متحد شوید تا با هم با وحشت‌ ایستگاه روبرو شوید. بنابراین، اگر به دنبال یک اثر نقش‌آفرینی با ترکیبی منحصر به فرد از عناصر علمی تخیلی و ترسناک هستید، Hellpoint ممکن است سفر کیهانی بعدی شما به سمت جنون باشد.

۱۵. Solipsis

تهیه‌کننده: Daniel Mullins Games / سازنده: Daniel Mullins Games
سال انتشار: ۲۰۲۰
پلتفرم: PC

سولیپسیس

بازی Solipsis در حالی که فضانوردانی را در دشت‌های غبارآلود ماه نشان می‌دهد، مقصد واقعی آن در ذهن نهفته است. ایناثر ترسناک مستقل که توسط Daniel Mullins Games برای Dread X Collection ۲ ساخته شده است، بازیکنان را به سفری هیجان‌انگیز می‌برد که مرز‌های بین واقعیت و توهم در آن مشخص نیست. داستان بازی حول محور دو فضانورد می‌چرخد که وظیفه‌ی شناسایی ویژگی‌های زمین‌شناسی روی ماه را دارند. همانطور که آن‌ها عمیق‌تر می‌شوند، محیط اطرافشان شروع به تغییر می‌کند، خاطراتشان به هم ریخته و حس انزوا به آن‌ها منتقل می‌شود. این بازی با اینکه کوتاه است اما اثری ماندگار بر ذهن شما گذاشته و کاری می‌کند که درکتان از واقعیت را زیر سوال ببرید.

۱۴. The White Chamber

تهیه‌کننده: Richard Perrin / سازنده: Studio Trophis
سال انتشار: ۲۰۰۵
پلتفرم: PC

بازی The White Chamber

این بازی ماجراجویی ترسناک علمی تخیلی که از سبک اشاره و کلیک بهره می‌برد، شما را در یک‌ ایستگاه فضایی به ظاهر متروکه قرار می‌دهد. در این ایستگاه شما درون یک تابوت خواب بیدار می‌شوید، بدون اینکه به یاد بیاورید چگونه وارد آن شده‌اید. به عنوان یک زن جوان بی‌نام، شما باید رمز و راز‌ ایستگاه و خودتان را کشف کنید، در حالی که در حال حرکت در یک فضای سرد و حل پازل‌های مختلفی هستید. این بازی که توسط استودیوی تروفیس ساخته شده، در ابتدا یک پروژه‌ی دانشگاهی بود و پس از انتشار رایگان خود در سال ۲۰۰۵ طرفدارانی را بدست آورد.

همانطور که ذکر شد، گیم‌پلی بازی یک ماجراجویی کلاسیک اشاره کلیک با تمرکز بر کاوش و حل پازل است. شما با‌ اشیاء موجود در محیط تعامل خواهید داشت، سرنخ‌ها را رمزگشایی می‌کنید و اسرار اتاق به اتاق‌ ایستگاه را کشف خواهید کرد. پازل‌ها هوشمندانه طراحی شده‌اند و اغلب با داستان عجیب ایستگاه ادغام می‌شوند. به طور کلی چه طرفدار ماجراجویی‌های کلاسیک باشید و چه به سادگی از یک معمای ترسناک علمی تخیلی لذت ببرید، بازی تجربه‌ای منحصر به فرد ارائه می‌دهد. گفتنی است که در سال ۲۰۲۳، یک بازسازی از این اثر با جلوه‌های بصری بهبود یافته برای علاقه‌مندان در دسترس قرار گرفت.

۱۳. The Nightjar

تهیه‌کننده: Somethin’ Else / سازنده: Somethin’ Else
سال انتشار: ۲۰۱۱
پلتفرم: iOS

نایت‌جار

در این بازی خاص شما به عنوان یک مسافر ناشناس در یک سفینه‌ی فضایی به نام The Nightjar خود را گرفتار کشش گرانشی یک ستاره‌ی در حال فروپاشی می‌بینید. در واقع پس از یک تلاش ناامیدکننده برای فرار توسط خدمه، شما در کشتی‌ای محکوم به فنا باقی مانده و سکوت بدترین دشمن شما شده است. تنها ابزار شما برای پیمایش در راهرو‌های پیچ در پیچ کشتی، هوشمندی خودتان و صدایی همیشه حاضر است.

بازی به طرز ماهرانه‌ای از جلوه‌های صوتی استفاده می‌کند تا فضایی پر از ترس ایجاد کند. همانطور که پیشرفت می‌کنید، با هوش مصنوعی ناقص کشتی مواجه می‌شوید که به یک توطئه‌ی عمیق‌تر اشاره می‌کند. با پایان‌های متعدد و تاکید زیادی بر تفسیر بازیکن، The Nightjar اثری است که بعد از سال‌ها همچنان ماندگار مانده است. در نهایت جالب است بدانید که صدای بندیکت کامبربچ به عنوان راهنما ارائه می‌شود.

۱۲. Syndrome

تهیه‌کننده: Camel 101 / سازنده: Camel 101
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم:  PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch

سندروم

در خلا وسیع فضا، روی کشتی متروکه‌ی والکنبرگ، یک کابوس در جریان است. این بازی علمی تخیلی ترس و بقا، شما را وارد این سناریوی وحشتناک می‌کند. شخصیت شما مانند آواتار بسیاری از بازی‌های این سبک، با ذهنی دچار فراموشی بیدار می‌شوید. سندروم در زمینه‌ی وحشت چیز چندان جدیدی را ارائه نمی‌کند و کسانی که با آثاری مانند Dead Space آشنا هستند، فضای مشابهی را خواهند یافت. از طرفی در حالی که مقداری مهمات در دسترس است، سندرم بر مخفی‌کاری و مدیریت منابع تاکید زیادی دارد.

دشمنانی که با آن‌ها روبرو می‌شوید، قدرتمند و بی‌امان هستند، بنابراین اجتناب از آن‌ها در صورت امکان یک استراتژی کلیدی است. در واقع این بازی رویکرد‌های بی‌پروا را مجازات می‌کند و بازیکنان را وادار می‌کند که به دقت در مورد زمان مبارزه و زمان فرار یا پنهان شدن در سایه‌ها به‌ امید اینکه پیدا نشوند، فکر کنند. در هر صورت سندروم ممکن است یک اثر انقلابی نباشد، اما یک تجربه‌ی ترسناک علمی تخیلی جذاب ارائه می‌دهد.

۱۱. Martian Gothic: Unification

تهیه‌کننده: TalonSoft / سازنده: Creative Reality
سال انتشار: ۲۰۰۰
پلتفرم: PC, PS1

بازی Martian Gothic: Unification

در سال ۲۰۰۰، اثری بسیار جاه‌طلبانه در سبک ترس و بقا منتشر شد که بازیکنان را فراتر از محیط‌های آشنایی نظیر عمارت‌های جن‌زده و شهرهای پر از زامبی برد و آن‌ها را در یک پایگاه متروک مریخی که در سکوت پوشانده شده، قرار داد. این سکوت پایگاه در تضاد کامل با مرکز علمی شلوغی که قرار بود باشد، قرار می‌گیرد. با این حال حقیقتی هولناک از همان ابتدا آشکار می‌شود و به نظر می‌رسد که خدمه مرده‌اند و در قالب موجوداتی تشنه به خون زنده شده‌اند.

این بازی به شدت از سبک حل پازل رزیدنت اویل وام گرفته است و از بازیکنان می‌خواهد منابع کمیاب خود را مدیریت کنند و در راهرو‌های هزارتو حرکت کنند. هر یک از سه شخصیت قابل بازی به طور مستقل پایگاه را بررسی می‌کنند. با این حال اگر مسیر‌های آن‌ها به هم برسد، بازی تمام شده و این شما را مجبور می‌کند تا حرکات خود را با دقت برنامه‌ریزی کنید. هرچند مبارزه چیزی نیست که بازی به خاطر آن شناخته باشد و فضاسازی و موسیقی جنبه‌های مثبت اصلی آن هستند که باعث می‌شود بازیکن حس انزوا و ترس را به خوبی احساس کند.

۱۰. Solarix

تهیه‌کننده: KISS Ltd / سازنده: Pulsetense Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC

سولاریکس

در سولاریکس، شما کنترل والتر تراس، مهندسی مبتلا به فراموشی را در دست می‌گیرید که از خواب سرد خود بیدار شده است. مستعمره‌ی آنسیرا در بازی که زمانی چراغ‌ امید بوده، اکنون به قبرستانی تبدیل شده است. یک هوش مصنوعی  به نام .A. M. I راهنمای شما می‌شود و به شما وظیفه می‌دهد راهی برای مبارزه با طاعون مرموزی که‌ ایستگاه را ویران کرده است پیدا کنید.

سولاریکس از آثار کلاسیکی مانند سیستم شاک ۲ و مجموعه‌ی Thief الهام گرفته است. مهمات در این بازی کمیاب است و رویارویی مستقیم مقدمه‌ی یک مرگ سریع می‌شود. درعوض، برای پیمایش در راهرو‌های در حال پوسیدگی محیط بازی، باید به هوش خود تکیه کنید. این بازی به نوعی طراحی شده که می‌توانید اهداف را به ترتیب دلخواه خود انجام دهید. با این حال باید مراقب باشید زیرا در تاریکی چیزی بیش از استعمارگران جهش یافته وجود داشته و یک موجود بیگانه‌ی مرمور به نام چشم وجود دارد که انگیزه‌های آن در هاله‌ای از رمز و راز است.

۹. Echo Night: Beyond

تهیه‌کننده: FromSoftware / سازنده: FromSoftware
سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: PS2

بازی Echo Night: Beyond

امروزه بسیاری فرام‌سافتور را به خاطر آثار سولزبورن خود می‌شناسند، با این حال در زمان‌های دور، این استودیو اثری ساخت که رویکردی ترسناک به داستان‌های علمی تخیلی داشت. داستان این بازی در سال ۲۰۴۴ جریان دارد و شما در نقش دانشمندی هستید که برای ماه عسل با همسر خود به ماه سفر می‌کنید. با این حال هنگامی که کشتی شما روی سطح ماه سقوط می‌کند، فاجعه رخ می‌دهد و شما از همسرتان جدا می‌شود. شما در یک پایگاه تحقیقاتی متروک به دام افتاده و توسط ارواح افرادی که قبل از شما کشته شده‌اند، شکار می‌شوید. Echo Night: Beyond یک تجربه‌ی اول شخص است که برخلاف اکثر بازی‌های تیراندازی اول شخص، هیچ سلاحی در آن دیده نمی‌شود.

در واقع تنها دفاع شما در برابر تهدیدات بازی عقل شما و یک چراغ قوه است که البته به مدیریت مداوم باتری نیاز دارد و این موضوع در حین حرکت در راهرو‌های تاریک، لایه‌ی دیگری از تنش را به بازی اضافه می‌کند. وحشت واقعی از خود ارواح می‌آید. نمی‌توان مستقیما با این موجودات عذاب دیده مبارزه کرد و در عوض، باید از آن‌ها دوری کنید، به زمزمه‌های دلخراش آن‌ها گوش دهید و مراقب تغییرات در محیط باشید. اگر آن‌ها خیلی نزدیک شوند، ضربان قلب شخصیت اصلی سر به فلک می‌کشد و اگر به نقطه‌ی بحرانی برسد، می‌میرد. در این میان کلید بقا در حل معما‌های محیطی نهفته است و وظیفه‌ی شما این است که در کنار زنده ماندن، راز وقایع را کشف کنید.

۸. Stasis

تهیه‌کننده: The Brotherhood / سازنده: The Brotherhood
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC

استاتیس

این بازی ماجراجویی اشاره و کلیک ایزومتریک که مانند بسیاری از آثار لیست توسط تیمی مستقل ساخته شده است، شما را به سفری دلهره‌آور در درون یک فضاپیمای رو به زوال می‌برد. در این اثر شما کنترل جان ماراچک را به دست می‌گیرید، مردی که ناامید از یافتن همسر و دخترش در این کشتی فضایی متروک گیر افتاده است. همانطور که در راهرو‌های کلاستروفوبیک کشتی حرکت می‌کنید، یک حقیقت نگران‌کننده شروع به آشکار شدن می‌کند. مطابق انتظار به نظر می‌رسد که خدمه ناپدید شده‌اند و ردی از تجهیزات ناکارآمد و سکوت آزاردهنده را پشت سر گذاشته‌اند. استاتیس به طرز ماهرانه‌ای داستانی علمی تخیلی را با ترس ترکیب می‌کند و فضایی را ایجاد می‌کند که هم هیجان‌انگیز و هم واقعا ترسناک است.

با این حال استایس چیزی بیش از یک محیط ترسناک خالی از سکنه در فضا است. این بازی در طراحی پازل خود عالی عمل کرده است. شما برای پیشرفت در بازی باید با محیط تعامل داشته باشید، ‌اشیاء را با هم ترکیب کنید و به ترمینال‌های رایانه‌ای نفوذ کنید. حل این معما‌ها منطقی و رضایت‌بخش است و لایه‌ی دیگری از عمق را به گیم‌پلی بازی اضافه می‌کند. داستان در بازی نیز به همان اندازه جذاب است. همانطور که کشتی را کاوش می‌کنید، موارد صوتی و پیام‌های شخصی آزاردهنده را کشف خواهید کرد که تصویری از یک ماموریت محکوم به فنا و یک مبارزه ‌یناامیدانه برای بقا را ترسیم می‌کند. این داستان همچنین سوالاتی را در مورد حرص شرکت‌ها، اخلاق سفر در اعماق فضا و هزینه‌ی پیشرفت را ایجاد می‌کند که تامل‌برانگیز است.

۷. System Shock 2

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: Irrational Games
سال انتشار: ۱۹۹۹
پلتفرم: PC

System Shock 2

به عنوان قدیمی‌ترین بازی لیست، سیستم شاک ۲، به عنوان یک اثر کالت کلاسیک شهرت پیدا کرده است. این اثر اکشن نقش‌آفرینی، سبک تیراندازی اول شخص و ترس و بقا را ترکیب می‌کند تا تجربه‌ای تاثیرگذار را خلق کند بازی شما را در سال ۲۱۱۴ سوار بر سفینه‌ی فضایی متروک The Von Braun می‌کند. شما از کما بیدار شده و متوجه می‌شوید که یک هوش مصنوعی سرکش با نام شودان، کنترل سفینه را به دست گرفته است و خدمه را به بردگان بی فکری تبدیل می‌کند. در این میان کشف رمز و راز در پشت انگیزه‌های شودان و یافتن راهی برای متوقف کردن او به ماموریت اصلی شما تبدیل می‌شود.

سیستم شاک ۲ یک سیستم خلق شخصیت منحصر به فرد را ارائه می‌دهد. شما از بین سه تخصص نظامی انتخاب می‌کنید که هر کدام دارای مهارت‌ها و سبک‌های بازی متمایزی هستند. این بازی همچنین دارای یک درخت مهارت است که به شما امکان می‌دهد توانایی‌های هک، تیراندازی و حتی قدرت‌های روانی را توسعه دهید. این سطح از شخصی‌سازی به شما امکان می‌دهد شخصیت خود را مطابق با رویکرد دلخواه خود تنظیم کنید. یکی از جنبه‌های مثبت بازی فضاسازی آن است. راهرو‌های رو به زوال The Von Braun مملو از داستان‌های مختلف است. شما سرنوشت غم‌انگیز سفینه را از طریق گزارش‌های صوتی، ‌ایمیل‌ها و غیره جمع‌آوری خواهید کرد. در نهایت اگر به دنبال یک ماجراجویی هیجان‌انگیز پر از داستان‌های عمیق، انتخاب‌های معنادار و فضایی بسیار زیبا هستید، برای رویارویی با خشم شودان آماده شوید.

۶. Prey

تهیه‌کننده: Bethesda Softworks / سازنده: Arkane Austin
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PS4, PC, Xbox One

بازی Prey

با الهام از سیستم شاک ۲، در Prey، شما در Talos I، یک‌ایستگاه فضایی گسترده که به دور ماه می‌چرخد، در سال ۲۰۳۲ بیدار می‌شوید. در نقش مورگان یو، سوژه‌ی کلیدی در آزمایشی که قرار است عصر جدیدی را برای بشریت آغاز کند اما اتفاقات آنگونه که باید رخ نمی‌دهند. و این‌ ایستگاه که زمانی برای خود اسم و رسمی داشت، اکنون توسط موجودات بیگانه‌ی متخاصم به نام تایفون تسخیر شده است و خاطرات مورگان نیز چندان دقیق نیست. بازی شما را وارد یک مبارزه‌ی ناامیدکننده برای بقا می‌کند. شما با انواع سلاح‌ها و ابزار‌هایی که در اختیار دارید، باید تهدید تایفون را از بین ببرید اما Prey چیزی فراتر از تیراندازی به بیگانگان است. این یک بازی نقش‌آفرینی جذاب است که به شما امکان می‌دهد توانایی‌های مورگان را متناسب با سبک بازی خود شخصی‌سازی کنید.

از طرفی از طراحی‌های بازی نیز نمی‌توان گذشت. Talos I طراحی آینده‌نگرانه‌ی جذابی داشته و پر از راز‌هایی برای کشف است. همانطور که ایستگاه را کاوش می‌کنید، گذشته‌ی مورگان را کنار هم می‌گذارید و انگیزه‌های موجود در پشت شرکت TranStar، سازمانی که‌ ایستگاه فضایی را ساخته است، کشف خواهید کرد. داستان پر از پیچ و خم است و انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید، تاثیر ملموسی بر نتیجه خواهد داشت. به طور کلی برای طرفداران آثار تیراندازی علمی تخیلی که از وجود عناصر ترسناک نیز تا حدی لذت می‌برند، Prey اثری است که نباید از دست بدهند.

۵. Doom 3

تهیه‌کننده: Activision / سازنده: id Software
سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: PC, Xbox

دوم 3

شنیدن نام Doom، انبوهی از دشمنان شیطانی را در ذهن تداعی می‌کند. اما در سال ۲۰۰۴، اید سافتور با دوم ۳ این سری را تغییری جسورانه داد و آن را از یک اثر تیراندازی دیوانه‌وار به یک تجربه‌ی ترسناک کلاستروفوبیک تبدیل کرد. این بازی که در مریخ جریان دارد، شما را در نقش ماموری تنها که یکی از معدود بازماندگان تأسیسات UAC است، قرار می‌دهد. برخلاف نسخه‌های قبلی خود، دوم ۳ بر اتمسفر به جای اکشن تاکید دارد. شما در راهرو‌های تاریک و صنعتی حرکت می‌کنید و این دید محدود باعث ایجاد حس ترس می‌شود. جلوه‌های صوتی نیز به همان اندازه وحشتناک هستند.

البته بازی یک اثر کاملا ترسناک نیست چرا که با طیف گسترده‌ای از سلاح‌ها تضمین می‌کند که عنصر هیجان امضای این سری را همچنان در خود داشته باشد. هرچند مهمات کمیاب است و این شما را مجبور می‌کند که از منابع خود عاقلانه استفاده کنید. به طور کلی دوم ۳ سر و صدای زیادی به پا کرد. طرفداران اکشن سریع نسخه‌های قبلی از ریتم کندتر و تاکید بر عناصر رسناک ناامید شدند. با این حال، کسانی که مسیر جدید را پذیرفتند با تجربه‌ای فراموش نشدنی پاداش گرفتند که حتی امروزه نیز وحشتناک است. در حال حاضر یک نسخه‌ی ریمستر نیز از این بازی در دسترس است.

۴. Dead Space 2

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: Visceral Games
سال انتشار: ۲۰۱۱
پلتفرم: PS3, PC, Xbox 360

بازی dead space 2

بازی Dead Space ۲ دنباله‌ای بر اولین بازی این سری محبوب بود که توسط بسیاری به عنوان یک شاهکار مورد استقبال قرار گرفت. در حالی که بازی اول بیشتر روی عناصر ترسناک تاکید داشت، این نسخه در برخی مواقع سکانس‌های اکشن خود را در اولویت قرار می‌داد و این کار را با ظرافت زیادی انجام می‌داد و در واقع چیزهایی که این سری را در وهله‌ی اول ترسناک کرده، قربانی نمی‌کرد. این بازی سه سال پس از نسخه‌ی اول اتفاق می‌افتد و ایزاک کلارک این بار در یک‌ ایستگاه فضایی گسترده محبوس می‌شود که توسط نکرومورف‌ها مورد تهاجم قرار گرفته است.

در حالی که اتمسفر تاریک بازی با راهرو‌های آغشته به خون همچنان تاثیر خود را دارد، Dead Space ۲ دشمنان بیشتری را به سمت شما پرتاب می‌کند و در این میان حل پازل‌ها و پیمایش در بخش‌های مختلف ایستگاه، تغییری هیجان‌انگیز در ریتم بازی ایجاد می‌کند و گیم‌پلی را تازه نگه می‌دارد. داستان به بررسی وضعیت روحی رو به وخامت آیزاک می‌پردازد. رویا‌های دوست دختر متوفی او، نیکول، نیز او را آزار می‌دهند. از طرفی داستان‌سرایی محیطی از طریق گزارش‌های صوتی و خط‌نوشته‌های آزاردهنده روی دیوار‌ها، تصویری از یک کلونی را نشان می‌دهد که به سمت جنون فرو می‌رود. در هر صورت چه یک قاتل نکرومورف باتجربه باشید و چه یک تازه وارد در دنیای ترسناک Dead Space، نسخه‌ی دوم یک بازی ضروری برای طرفداران ترس و بقا است.

۳. Returnal

تهیه‌کننده: Sony / سازنده: Housemarque
سال انتشار: ۲۰۲۱
پلتفرم: PC, PS5

بازی Returnal

بازی ریترنال به عنوان یک اثر تیراندازی روگ‌لایت، بازیکنان را وارد چرخه‌ای بی‌امان از مرگ و تولد دوباره در دنیای بیگانه‌ی آتروپوس می‌کند. شما در نقش سلین واسوس (Selene Vassos)، در این سیاره‌ی متخاصم فرود می‌آیید و سیگنال مرموزی به نام سایه‌ی سفید را دنبال می‌کنید. با این حال، فرار ظاهرا غیرممکن است. هر بار که سلین می‌میرد، یک حلقه‌ی زمانی بازنشانی می‌شود و او را مجبور می‌کند تا سقوط خود را دوباره تجربه کرده و راه خود را در میان دنیایی بیگانه و همیشه در حال تغییر پیدا کند. ریترنال یک ترکیب منحصر به فرد از ژانر‌ها است. در هسته‌ی خود، این بازی یک اثر روگ‌لایت چالش‌برانگیز است و در عین حال یک اثر تیراندازی سوم شخص است که نبرد‌های شدیدی را با لیست متنوعی از سلاح‌ها ارائه می‌دهد که با پیشرفت شما تکامل می‌یابند.

در این فضاسازی بازی نیز فوق‌العاده است. آتروپوس دنیایی پر از فرم‌های زندگی بیگانه و خرابه‌هایی که به گذشته‌ای تاریک اشاره می‌کنند، است. محیط بازی به خودی خود یک تهدید دائمی است که در آن زمین‌های خطرناک، زیست‌بوم‌های در حال تغییر و الگو‌های آب و هوایی غیرقابل پیش‌بینی شما را مجبور می‌کند تا استراتژی‌های خود را در حال حرکت تطبیق دهید. در همین حال، روایت از طریق گزارش‌های صوتی پراکنده، داستان‌سرایی محیطی و سخن‌های درونی سلین آشکار می‌شود. موارد گفته شده به آرامی گذشته‌ی غم‌انگیز و تلاش سلین برای کنار آمدن با موقعیت خود را نشان می‌دهند و لایه‌ای از عمق احساسی را به گیم‌پلی اضافه می‌کنند.

۲. Alien: Isolation

تهیه‌کننده: Sega / سازنده: Creative Assembly
سال انتشار: ۲۰۱۴
پلتفرم: PS3, PS4, PC, Xbox 360, Xbox One, Nintendo Switch, Android, iOS

Alien: Isolation

بازی Alien: Isolation یک اثر فوق‌العاده در ژانر ترس و بقا است که به جای استفاده از تفنگ‌های مختلف جهت منفجر کردن زنومورف‌ها، شما را وارد یک مبارزه‌ی ناامیدکننده برای بقا در برابر این موجود بیگانه می‌کند. در این بازی شما نقش آماندا ریپلی، دختر الن ریپلی مشهور را بازی می‌کنید که در فضا سرگردان است و در جست‌وجوی مادر گمشده‌اش به سمت‌ یک ایستگاه فضایی متروکه کشیده می‌شود. با این حال چیزی که در انتظار آماندا است، یک بازی دلخراش موش و گربه است که ادای احترامی به فیلم پیشگامانه‌ی ریدلی اسکات در سال ۱۹۷۹ است. این بازی جوهره‌ی سری ترسناک علمی تخیلی بیگانه را به گونه‌ای به تصویر می‌کشد که بازی‌های کمی توانسته‌اند به موفقیت آن دست یابند.

ایستگاه بازی یک شگفتی از نظر طراحی محیطی است و یک احساس ترس دائمی در دل بازیکن ایجاد می‌کند. شما بیشتر وقت خود را صرف یافتن منابع، ساختن ابزار‌های موقت و تلاش ناامیدانه برای جلوگیری از شناسایی شدن توسط بیگانه‌ی بازی انجام خواهید داد. گفتنی است که برخلاف بسیاری از بازی‌های ساخته شده بر اساس بیگانه که در آن می‌توانستید انبوهی از بیگانگان را از بین ببرید، Isolation دارای یک بیگانه با هوش مصنوعی بالایی است. این موجود به طرز وحشتناکی باهوش است، شما را از طریق دریچه‌ها تعقیب می‌کند، حرکات شما را زیر نظر گرفته و تاکتیک‌های شکار خود را با آن تطبیق می‌دهد. به طور کلی این بازی برای تمامی طرفداران سبک ترسناک و به خصوص علاقه‌مندان به سری بیگانه، به شدت پیشنهاد می‌شود.

۱. Dead Space

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: EA Redwood Shores
سال انتشار: ۲۰۰۸
پلتفرم: PS3, Xbox 360, PC

Dead Space

بازی Dead Space شما را در نقش مهندسی به نام آیزاک کلارک قرار می‌دهد که به USG Ishimura، یک فضاپیمای عظیم معدن، اعزام شده است تا مشکل ارتباطی را برطرف کند. به محض ورود، ‌آیزاک متوجه می‌شود که این فضاپیما به طرز وحشتناکی ساکت است، خدمه‌ی آن ناپدید شده‌اند و خون در راهرو‌هایی که زمانی درخشان بوده، ریخته شده است. در نتیجه ماموریت فنی او به سرعت به یک مبارزه‌ی ناامیدانه برای بقا تبدیل می‌شود. ‌ایشیمورا هزارتویی از راهرو‌های کم نور است که همگی با جزئیات زیادی ارائه شده‌اند. طراحی جلوه‌های صوتی نیز به همان اندازه چشمگیر است.

از منظر گیم‌پلی برخلاف آثار تیرانداز‌ی سنتی که در آن‌ها به سادگی موجی از گلوله‌ها را به سمت دشمنان روانه می‌کنید، در اینجا باید اندام‌های نکرومورف‌ها را به صورت استراتژیک هدف قرار دهید. در واقع سلاح کاتر مشهور و قابل اعتماد آیزاک به نمادی تلخ از این مبارزه‌ی ناامیدانه برای بقا تبدیل می‌شود. در این میان مهمات کمیاب است و شما را مجبور می‌کند منابع را با دقت مدیریت کنید و نبرد‌های خود را هوشمندانه انجام دهید. از طرفی پازل‌های محیطی کاوش را ارزشمند می‌کنند. گفتنی است که Dead Space یک موفقیت هنری و تجاری بود و یک سری موفق را ایجاد کرد. در حالی که برخی از آثار بعدی بیشتر به سمت اکشن گرایش داشتند، نسخه‌ی اول همچنان یک اثر برجسته در ژانر ترسناک است.

منبع: The Gamer

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما