مهندسی که ادعا کرد هوش مصنوعی گوگل خودآگاه شده اخراج شد!

۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۲۸ ۱ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
هوش مصنوعی گوگل

گوگل ظاهرا مهندسی را که مدعی شد هوش مصنوعی این شرکت به مرحله‌ی خودآگاهی رسیده از کار اخراج کرد. حال دلیل این کار چه بوده مشخص نیست.

بسیاری از ما در فیلم‌های علمی تخیلی مختلفی شاهد این اتفاق ترسناک بودیم که هوش مصنوعی به مرحله‌ی خودآگاهی برسد و انسان و ذهن او را به چالش بکشد. همه‌ی ما دیدیم که چقدر ترسناک می‌شود زاده‌ی ذهن قدرتمند بشر اگر فقط اندکی شبیه به بشر شود، تا چه اندازه می‌تواند خطرآفرین باشد.

در دنیای واقعی، فعلا همه چیز از این حیث آهسته و بی‌خطر پیش می‌رود. فعلا ما فرمانروای هوش مصنوعی هستیم و آن‌ها را کنترل می‌کنیم. اما بزرگان حوزه‌ی فناوری نظیر ایلان ماسک، بارها و بارها در رابطه با خودآگاه شدن هوش مصنوعی هشدارهای زیادی داده‌اند. نمی‌توان گفت پیش‌بینی‌ها همیشه درست از آب در می‌آیند اما این نخستین‌باری نبوده که این افراد در رابطه با چیزی پیش‌بینی می‌کنند اما چندین سال بعد، یعنی زمانی که اصلا فراموش می‌کنیم چنین پیش‌بینی‌هایی مطرح شده، آن اتفاقات رخ می‌دهند.

خودآگاه شدن هوش مصنوعی هم فعلا در همین مرحله قرار دارد اما اتفاقی که اخیرا در شرکت گوگل رخ داده، اندکی باعث نگرانی شده است. ماجرا از این قرار است که ظاهرا هوش مصنوعی گوگل یعنی LaMDA توانسته پیشرفت بسیار چشمگیری داشته باشد، تا جایی که بلیک لموین، یکی از مهندسین این پروژه، مدعی شده این هوش مصنوعی خودآگاه شده است.

البته این اتفاق اکنون رخ نداده است. در ماه ژوئن امسال بود که گوگل، لموین را به این خاطر که قرارداد محرمانه‌ای که با شرکت داشت را نقض کرد، به مرخصی با حقوق فرستاد. کاری که لموین انجام داد این بود که با یکی از اعضای دولت تماس گرفت و نگرانی‌های خود را در رابطه با خودآگاه شدن LaMDA اعلام کرد. البته ظاهرا این نگرانی خیلی هم برای این فرد نتیجه‌ی خوبی در پی نداشته چرا که لموین اکنون از کار برکنار شده است.

برایان گابریل، سخنگوی گوگل هم این موضوع را تأیید و برای لموین آرزوی موفقیت کرد. او در ادامه‌ی صحبت‌های خود در دفاع از LaMDA افزود که این هوش مصنوعی اکنون ۱۱ مرحله بررسی مختلف را گذرانده و حتی یک مقاله‌ی تحقیقاتی هم از روند توسعه‌ی آن منتشر شده است. طبق گفته‌های گابریل، گوگل تمام ادعاهای لموین را با دقت مورد بررسی قرار داده اما ظاهرا هیچ یک از این صحبت‌ها سندیت نداشته‌اند.

بسیاری از افراد متخصص و خبره‌ی فعال در زمینه‌ی هوش مصنوعی هم با اشاره به اینکه علم امروزی توانایی دست‌یابی به چنین پیشرفتی را ندارد، به نوعی صحبت‌های لموین را رد می‌کنند. البته خود لموین می‌گوید طی صحبتی که با LaMDA داشته، متوجه شده که این هوش مصنوعی فراتر از سطح برنامه رفته و تفکرات و احساسات خاص خود را دارد، نه اینکه فقط دیالوگ شبیه‌سازی شده به واقعیت را تولید کند. او معتقد است گوگل به‌خوبی، ادعاهای او را بررسی نکرده و باید دقت بیشتری در این زمینه به خرج دهد.

اما گوگل تنها کاری که در این زمینه انجام داده این بوده که لموین را اخراج کند. حال باید دید در آینده چه پیش می‌آید. به نظر شما، آیا لموین حق داشته یا صرفا خواسته علیه گوگل جوسازی کند؟ به طور کلی فکر می‌کنید آیا هوش مصنوعی می‌تواند روزی به مرحله‌ی خودآگاهی برسد؟

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما