ماتریکس ۴؛ تاریخ انتشار، بازیگران و هر آنچه تا الان می‌دانیم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
ماتریکس

از زمان اکران اولیه ماتریکس در سال ۱۹۹۹، این فرانچایز به یکی از محبوب‌ترین سری‌فیلم‌های تاریخ تبدیل شده است. این سه‌گانه اصلی و مهم، به نویسندگی و کارگردانی لیلی واچوفسکی و لانا واچوفسکی، دنیایی منحصربه‌فرد و فراگیر ایجاد کرد که شخصیت‌هایی درخشان و یک فناوری علمی‌تخیلی داشت و فراتر از مرزهای تخیل، قدم گذاشت. اولین آثار ماتریکس با فیلم انقلاب‌های ماتریکس در سال ۲۰۰۳ به پایان رسید که یک پایان کاملا قطعی بود. از آن زمان، طرفداران کنجکاو بودند تا ببینند آینده این فرنچایز چگونه خواهد شد و اکنون ماتریکس ۴ قرار است به این سؤالات پاسخ دهد.

در سه‌گانه اصلی، دنیایی وجود داشت که در آن، ماشین‌هایی حساس، انسان‌ها را تسخیر کرده و در یک شبیه‌سازی به نام ماتریکس محبوس کرده بودند و در پی این اتفاق، یک انسان با قدرت‌های خارق‌العاده، برای سرنگونی این ماشین‌ها و نجات بشریت می‌جنگید.

چهارمین فیلم ماتریکس با کارگردانی لانا واچوفسکی، قطعا یکی از بارزترین فیلم‌های جدیدی است که در راه بوده و شخصیت‌های محبوبی مانند نئو با بازی کیانو ریوز و ترینیتی با بازی کری آن ماس دوباره در آن حضور دارند. حالا که در آستانه اکران‌ این اثر هستیم، پس بد نیست اطلاعاتی از آن را که در دسترس است، از طرح و جزئیات بازیگران گرفته تا فیلم‌برداری و تاریخ اکران، با یک‌دیگر مرور کنیم.

تریلر ماتریکس ۴

ماتریکس

در چند روز گذشته، بالاخره تریلر ماتریکس ۴ منتشر شد. برادران وارنر تریلر را در ماه سپتامبر و فقط سه ماه قبل از اکران فیلم، به نمایش گذاشت. فقط می‌توان گفت که این تریلر، سؤالات بیشتری درباره آینده نئو، ترینیتی و مبارزه برای آزادی بشریت ایجاد می‌کند.

عنوان ماتریکس ۴ چیست؟

به فاصله‌ی چند ماه قبل از انتشار فیلم، عنوان رسمی ماتریکس ۴ مشخص شده است؛ ماتریکس رستاخیزها. این عنوان، سرانجام در سینماکان در آگوست ۲۰۲۱ فاش شد.

ماتریکس ۴ چه زمانی منتشر می‌شود؟

در ابتدا اعلام شد که فیلم در ۲۱ مه ۲۰۲۱ نمایش داده می‌شود. با این حال، به دلیل تعطیلی ناشی از کرونا، این تاریخ لغو شد. سپس فیلم دوباره برای انتشار در ۱ آوریل ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شد.

بعد در اکتبر ۲۰۲۰، تاریخ اکران فیلم به دسامبر ۲۰۲۱ منتقل شد و اکنون به نظر می‌رسد که این تاریخ، تأیید شده است. بنابراین اگر اتفاق خاصی نیافتد، ماتریکس ۴، درست برای کریسمس و در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ در سینماها اکران می‌شود. طرفداران همچنین می‌توانند این فیلم را از طریق HBO مکس هم تماشا کنند. ماتریکس ۴ یک ماه پس از ۲۲ دسامبر (اکران سینمایی‌) در این سرویس پخش در دسترس خواهد بود.

بازیگران ماتریکس ۴ چه کسانی هستند؟

ماتریکس

برخی از بازیگران اصلی سه‌گانه ماتریکس، قرار است در ماتریکس ۴ هم ظاهر شوند. این افراد، کیانو ریوز، کری آن ماس، جادا پینکت اسمیت، لامبرت ویلسون و دنیل برنهارت هستند.

هوگو ویوینگ، بازیگر نقش مأمور اسمیت، در ابتدا قرار بود در این فیلم حضور داشته باشد اما به دلیل شلوغ بودن برنامه‌اش، مجبور شد این پیشنهاد را رد کند. لارنس فیشبرن هم بیان کرد که عوامل سازنده از او نخواستند تا به‌عنوان شخصیت اصلی مورفئوس به داستان بازگردد.

چندین بازیگر جدید هم به این فرانچایز می‌پیوندند، از جمله یحیی عبدالمتین دوم، نیل پاتریک هریس، جسیکا هنویک، جاناتان گروف، توبی اونومر، مکس ریملت، ارندیرا ایبارارا، پریانکا چوپرا، اندرو کالدول، برایان جی اسمیت، الن هولمن و کریستینا ریچی. هنوز خبری رسمی درباره نقش این بازیگران و شخصیت‌های آن‌ها منتشر نشده است.

شخصیت‌هایی که به ماتریکس ۴ بازمی‌گردند چه کسانی هستند؟

کیانو ریوز نقش نئو را بازی می‌کند. او منجی بشریت است که وجودش، پیشگویی شده بود و ماشین ها او را به‌عنوان برگزیده می‌شناسند. در طول سه فیلم اول، نئو از یک برنامه‌نویس کامپیوتر به یک مبارز آزادی‌خواه و ابرقهرمان تبدیل شد. او در قلب این سری‌فیلم قرار دارد و بدون او، فیلمی در این مجموعه ساخته نخواهد شد.

نئو در آخرین حضورش در فیلم انقلاب‌های ماتریکس، خود را فدا کرد تا مأمور اسمیت را شکست دهد و میان ماشین‌ها و انسان‌های آزاد باقی‌مانده، آتش‌بس برقرار کند. ماشین‌ها جسد او را به همراه خود بردند تا احتمال ساخت دنباله، همچنان پابرجا باقی بماند.

کری آن ماس به‌عنوان ترینیتی و عضوی از گروه مقاومت بشر در برابر ماشین‌ها به این سری‌ فیلم باز خواهد گشت. ترینیتی و نئو در سه‌گانه اصلی، تا زمان مرگ نئو در انقلاب‌های ماتریکس، با هم رابطه داشتند. در حال حاضر مشخص نیست که او چگونه به فیلم چهارم بازمی‌گردد.

جادا پینکت اسمیت، نقش نیوب را بازی می‌کند که برای اولین بار به‌عنوان شخصیتی فرعی در ماتریکس: بارگذاری مجدد در سال ۲۰۰۳ ظاهر شد. نیوب، خلبان و رزمی‌کار ماهری است که زمانی عاشق مورفئوس بود. نیوب برخلاف بسیاری از شخصیت‌های اصلی، به پیشگویی درباره فرد برگزیده اعتقاد نداشت اما سرانجام در فیلم سوم به نئو ایمان آورد.

لامبرت ویلسون نقش مروینگین، یکی از قدیمی‌ترین افراد ماتریکس را بازی می‌کند. او یک شخصیت حیله‌گر و بی‌رحم است که خود را قاچاقچی اطلاعات معرفی می‌کند و کمابیش مانند یک ییس جنایتکار رفتار می‌نماید. او با اوراکل، یکی دیگر از افراد قدیمی ماتریکس، به مشکل می‌خورد و با او مخالفت می‌کند و به دنبال آن است که جای او را در سیستم بگیرد.

دنیل برنهارت نقش مأمور جانسون، یکی از مأموران متعدد برنامه‌ریزی‌شده ماتریکس را بازی می‌کند که برای محافظت از شبیه‌سازی طراحی شده است. این شخصیت برای اولین بار در فیلم ماتریکس: بارگذاری مجدد ظاهر شد.

یحیی عبدالمتین دوم، پس از نمایش اولین تریلر، رسما تأیید کرد که نقش مورفئوس را بر عهده دارد. متین، عکسی از خود را در اینستاگرامش منتشر کرد که در آن، یک لباس مانند مورفئوس بر تن دارد و عینکی مانند او بر چشم گذاشته است و با چند اسلحه در حال تیراندازی‌ است و با نوشته زیر عکس، خیلی واضح و مشخص، هویت خود را فاش کرد؛ مورفئوس.

ماتریکس ۴ چه زمانی فیلم‌برداری شده است؟

ماتریکس

تولید فیلم در ۴ فوریه ۲۰۲۰ آغاز شد و تا ۱۶ مارس همان سال ادامه داشت، چرا که در آن زمان، فیلم‌برداری به دلیل همه‌گیری کرونا متوقف شد. کیانو ریوز در ۱۶ آگوست ۲۰۲۰ تأیید کرد که کار از سر گرفته شده است و فیلم‌برداری اصلی در ۱۱ نوامبر ۲۰۲۰ به پایان رسید.

نیل پاتریک هریس، یکی از ستارگان جدیدی است که به این فرانچایز ملحق شده است. او در مصاحبه‌ای، شیوه کارگردانی لانا واچوفسکی را راحت‌تر و خودمانی‌تر از آن‌چه از چنین پروژه بزرگی انتظار داشت، توصیف کرد.

او به ورایتی گفت: «شاید شما فکر کنید که یک فیلم و پروژه غول‌پیکر، صد در صد استوری بورد و انیمیشن دارد و ما هر لحظه در حال بررسی و تغییر صحنه‌های خود هستیم اما حقیقت این است که او (لانا واچوفسکی) قبلا سه بار این کار را انجام داده است و فقط می‌خواهد کارها را به سبک خودش پیش ببرد. من در اغلب اوقات احساس نمی‌کردم که در پروژه‌ای غول‌پیکر مشغول به کارم، زیرا او فضای کار را بسیار صمیمی و خودمانی کرده بود.»

کارگردان جان ویک، چاد استاهلسکی که او هم درگیر این فیلم است، پیش‌تر به کولایدر گفته بود که لانا واچوفسکی ترجیح می‌دهد صحنه‌های اکشن را به روش خودش کارگردانی کند.

او بیان کرده بود:

«در برخی از فیلم‌های قبلی و همین فیلم، یک گروه ثانویه‌ از کارگردانان، درگیر این پروژه بودند تا در صورت نیاز، به باقی نفرات کمک کنند اما در اواخر و به ویژه در ماتریکس ۴، او سبک کارگردانی خاص خود را روی فیلم پیاده می‌کرد. نقش گروه ثانویه این بود که فضای صحنه‌ها را تنظیم کنند و در چینش لوکیشن‌ها ایده بدهند اما لانا همیشه دوست دارد اکشن خاص خود را اجرا کند. او همیشه نگاه خود را به ایده اصلی فیلم پیوند می‌دهد و به همین دلیل است که آثار او بسیار خوب از آب درمی‌آیند.»

جالب اینجاست که اگرچه شایعه‌های زیادی مبنی بر اکران فیلم چهارم وجود داشت اما واچوفسکی‌ها در اصل، قصد نداشتند بعد از قسمت سوم، فیلم دیگری در این فرانچایز بسازند. در حقیقت، لیلی واچوفسکی در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۵ گفته بود: «چنین ایده‌ای در این دوره و زمانه، جذاب نخواهد بود.»

در سال ۲۰۱۷ گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد که یک بازسازی از آثار قبلی در حال تولید است و زک پن در حال نوشتن فیلم‌نامه آن است. پن بعدا تصریح کرد که قصد بازسازی‌ ماتریکس را ندارد اما علاقه‌مند به گسترش آثار موجود است. در نهایت، به نظر می‌رسد که این پروژه، چندان پیشرفت نکرد.

سرانجام ساخت ماتریکس ۴ در ۲۰ آگوست ۲۰۱۹ به طور رسمی توسط برادران وارنر اعلام شد و بازگشت کیانو ریوز و کری آن ماس به این فرانچایز هم تأیید گردید. در آن زمان، همچنین اعلام شد که لانا واچوفسکی تنها کارگردان فیلم خواهد بود و در کنار دیوید میچل و الکساندر همون، نویسندگی فیلم‌نامه را هم بر عهده خواهد داشت. این تیم نویسنده قبلا در پروژه سنس‌۸ با هم کار کرده بودند.

داستان ماتریکس ۴ در چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

در حال حاضر، مشخص نیست که فیلم چه مطابقتی با جدول زمانی موجود در این فرانچایز دارد و تریلر هم فقط سؤالات بیشتری درباره مکان و زمان این دنباله ایجاد می‌کند. پس از فیلم‌های اولیه، داستان‌های متعددی در قالب کمیک، بازی و انیمیشن ساخته شدند که بر اساس جهان ماتریکس گسترش پیدا می‌کردند.

یکی از این اقتباس‌ها، باری آنلاین MMORPG بود که به‌عنوان یک دنباله، پیامدهای قربانی شدن نئو در فیلم انقلاب‌های ماتریکس را بررسی می‌کرد. این بازی ویدیویی آنلاین که در سال ۲۰۰۵ راه اندازی شد، نقدهای متفاوتی به همراه داشت و سرانجام در سال ۲۰۰۹ از سرورها خارج شد.

این بازی، حمایت واچوفسکی‌ها را در پی داشت، اگرچه آن‌ها در توسعه آن مشارکت نداشتند. ما نمی‌دانیم که آیا عناصر داستان بازی در ماتریکس ۴ حفظ می شوند یا خیر اما داستان فیلم جدید ممکن است مدت زمان قابل توجهی پس از فیلم سوم تنظیم شود.

داستان ماتریکس ۴ چیست؟

ماتریکس

عملا هیچ چیز درباره طرح داستان ماتریکس ۴ فاش نشده است. با این حال، انتظار می‌رود داستان فیلم، ارتباطی خاص با آتش‌بس نئو با ماشین‌ها داشته باشد.

یکی از شرایطی که نئو برای ماشین‌ها تعیین کرد این بود که همه انسان‌هایی که ماتریکس را رد می‌کنند، باید از شبیه‌سازی، رها شوند. این موضوع نه تنها به بشریت اجازه می‌دهد تا حدی آزادی خود را به دست آورد، بلکه این اطمینان را ایجاد می‌کند تا ماتریکس بدون این‌که در هر قرن دوباره راه اندازی شود، به همان روند معمول خود ادامه دهد. ماتریکس ۴ ممکن است پایان این آتش‌بس و آغاز یک جنگ ماشینی جدید باشد.

پیش از این برخی شایعه‌ها حاکی از وجود امکان سفر در زمان در فیلم بود اما کیانو ریوز این موارد را رد کرد. ریوز در مصاحبه‌ای گفت: «بازگشت به گذشته، جایی در این فیلم نخواهد داشت.» او همچنین فیلم را داستانی عاشقانه توصیف کرد و فیلم‌نامه لانا واچوفسکی را ستود.

ریوز گفت: «ما کارگردان فوق‌العاده‌ای داریم. لانا واچوفسکی، یک فیلم‌نامه زیبا و داستانی عاشقانه نوشته که الهام‌بخش است. این فیلم روح مخاطب را زنده می‌کند، سرگرم‌کننده است و اکشن فوق‌العاده‌ای دارد. همه چیز در آینده معلوم خواهد شد.»

چرا لیلی واچوفسکی در ماتریکس ۴ حضور ندارد؟

لیلی واچوفسکی در طول میزگرد مطبوعاتی انجمن منتقدان تلویزیونی برای سریال شوتایم خود که در حال تولید است، درباره اینکه چرا نمی‌خواهد در این مرحله از زندگی خود در دنباله ماتریکس حضور داشته باشد صحبت کرد. واچوفسکی، نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان سه فیلم اول ماتریکس بود. او توضیح داد:

«اینکه به عقب برگردم و کاری را که قبلا انجام داده بودم دوباره انجام دهم، چیزی بود که برایم جذاب نبود. من نمی‌خواستم دوران گذار زندگی خودم را رها کنم و این تحول عظیم در زندگی‌ام را نادیده بگیرم و به کاری که قبلا انجام داده بودم بازگردم و همان مسیر قدیمی را که در آن قدم گذاشته بودم، طی کنم. در واقع، از این تصمیم، هم احساس نارضایتی می‌کردم و هم واقعا راضی بودم. دوست داشتم برگردم و دوباره همان تجارب را زندگی کنم و در عین حال، نمی‌خواستم این کار را انجام دهم.»

منبع: Colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما