۹ نظریه درباره‌‌ی «ماتریکس رستاخیزها» که بر اساس تریلر باید درست باشند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
ماتریکس

با انتشار اولین تریلر هیجان‌انگیز ماتریکس رستاخیزها، بسیاری از کاربران اینترنت در حال گمانه‌زنی درباره این هستند که در چهارمین قسمت فیلم چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

تصاویر تریلر، بسیار گذرا به نظر می‌رسیدند و در واقع تصاویری سریع و تقریبا غیرقابل رمزگشایی از فیلم و صحنه‌های مرموزی شامل شخصیت‌های آشنا و غرببه در محیط‌ها و شرایط عجیب بودند. با این حال، با تجزیه و تحلیلی جدی و عمیق، می‌توان برخی از نظریه‌های محتمل‌تر درباره فیلم را از میان جمعی از شایعات طرفداران جدا کرد. پس بد نیست نگاهی به آن‌ها بیاندازیم اما این را بدانید که این نظریات ممکن است کمی عجیب به نظر برسند.

۱. نئو و ترینیتی اسیر ماشین‌ها هستند و مدت‌هاست این‌گونه بوده‌اند

صحنه‌هایی در تریلر از بدن‌های (کیانو ریوز) و ترینیتی (کری آن ماس) در دنیای واقعی وجود دارد که توسط دستگاه‌های حشره مانندی که ماتریکس را تغذیه می‌کنند، کنترل می‌شوند. به نظر می‌رسد که هر دو بدن به طور ویژه‌ای محافظت شده‌اند، به‌خصوص ترینیتی که در پایان انقلاب‌های ماتریکس، در داخل محفظه‌ای میله‌ای در یک پناهگاه سوئیسی قرار داشت. با این حال، او هنوز باید از جهاتی زنده باشد، حتی اگر ففط فعالیت مغزی داشته باشد و در تریلر می‌بینیم که توسط دستگاه‌ها وارد ماتریکس می‌شود. این موضوع برای نئو هم با وجود مرگ ظاهری او در پایان همان فیلم، صدق می‌کند. با این حال، باید توجه داشت که چشمان او هنوز در دنیای واقعی کور هستند، چرا که مأمور مخصوص اسمیت، بین (یان بلیز) وی را با سیم داغ، کور کرد.

به نظر می‌رسد این دو نفر کمی به کمک ماشین‌ها نیاز دارند. چند تصویر کوتاه و سریع از نئو در آینه (یکی در روبه‌روی یک تلویزیون و قبل از مصرف قرص آبی و دیگری در مقابل یک آینه قدی کامل) در تریلر، بازتاب‌هایی بسیار پیرتر از او را نشان می‌دهند که قسمت‌هایی از سرش طاس است، باقی قسمت‌ها موهای بلند خاکستری دارد و همچنین صورتش ریش دارد. به نظر می‌رسد قرص‌ها به او کمک می‌کنند تا در توهم جوان بودن خود باقی بماند، همان‌طور که همه را در توهم واقعی بودن ماتریکس نگه می‌دارند. دو تصویر از ترینیتی می‌بینیم که در یکی از آن‌ها، کد‌های ماتریکسی سبز روی صورت او دیده می‌شوند و همچنین در دیگری، بدن او به چندین قسمت تقسیم می‌شود. این اتفاق شاید به خاطر این باشد که ماشین‌ها قصد دارند هویت او را تأیید کنند یا اینکه شاید او با توجه به سرنوشتش در پایان سه‌گانه اصلی، یکی از اجساد تخیلی باشد.

۲. باگز یا واقعا خوب است یا واقعا بد

ماتریکس

اول از همه اگر نمی‌دانید، بهتر است اطلاع داشته باشید که مشخص شد باگز، نام شخصیت جسیکا هنویک در ماتریکس رستاخیزها است. این نام احتمالا به دلیل خالکوبی خرگوش سفید روی شانه او است اما چرا او این خالکوبی را دارد؟ یک سرنخ در گفت‌وگوی او با نئو وجود دارد: «نئو، اگر حقیقت را می‌خواهی، باید مرا دنبال کنی.» این دیالوگ‌ یک اشاره بسیار واضح به پیام ترینیتی به نئو درباره‌ی دنبال کردن خرگوش سفید در ماتریکس اصلی است. همچنین نئو مشابه این خالکوبی را در اولین ملاقات حضوری خود، روی شانه ترینیتی مشاهده کرده بود. این تنها یادآوری باگز از فیلم اول ماتریکس نیست. در تریلر، باگز یک مکالمه بسیار آشنا با شخصی ثالث و ناشناس دارد:

«باگز: من وارد شده‌ام. شبیه یک کد قدیمی است. واقعا احساس آشنایی دارد.

فرد ناشناخته: موقعیت را اعلام کن. من نیروی پشتیبان ارسال می‌کنم… شنیدی؟ باگز، آن‌جا مانند یک تله است.

باگز: الان بررسی می‌کنم.»

البته که این مکالمه یادآور گفت‌وگویی است که ترینیتی با سایفر (جو پانتولیانو) در ابتدای ماتریکس، قبل از اینکه توسط پلیس محاصره شود، داشت. حالا چرا این همه تکرار؟ آیا نیروهای شرور دوباره شروع به فعالیت کرده‌اند؟ یا اتفاق بسیار بدتری در راه است؟ آیا سیستم با بازسازی‌ خاطرات ناخودآگاه نئو و به کمک باگز، قصد دارد نئو را به سوراخ خرگوش مدنظر خود هدایت کند؟ موهای آبی باگز، مانند عینک آبی نیل پاتریک هریس، یادآور افکار قرص‌های آبی است و در این زمینه خیلی نمی‌توان به او خوش‌بین بود.

با این حال، باید به این نکته اشاره کرد که باگز در چندین صحنه اکشن حضور دارد و به مأموران تیراندازی و از آن‌ها فرار می‌کند که نتیجه‌گیری معکوسی با جمله قبلی دارد. البته مگر اینکه، دو گروه جداگانه از ماشین‌ها را داشته باشیم که برای به دست آوردن کنترل ماتریکس مبارزه می‌کنند که خود این موضوع آن‌قدر گسترده است که نیاز به مقاله‌ای کاملا متفاوت دارد. باگز قدرت بالایی دارد و در بهترین سکانس‌های اکشن تریلر و تبلیغات تلویزیونی حاضر است. در تصاویر، او با پشتک، از پشت بامی می‌پرد و بر روی سقف پایینی فرود می‌آید و آن سطح را زیر پای خودش خرد می‌کند. او توسط پلیس و مأموران مورد تیراندازی قرار می‌گیرد، از گلوله‌های آن‌ها فرار می‌کند و برای محافظت از خودش، از روی یک ماشین پلیس می‌پرد. از همه مهم‌تر، او از یک در ورودی جانبی و مجازی به داخل مکانی دیگر می‌رود. در واقع هنگامی که مأموران در حال تعقیب او و مورفئوس هستند، باگز به سمت آن‌ها تیراندازی می‌کند و سپس هر دو به داخل در مجازی فرار می‌کنند. سپس او به سمت یک دیوار دیگر می‌رود و هر دو از پنجره آسمان‌خراش و از طریق نورگیر، می‌پرند و با استفاده از کد ماتریکس فرار می‌کنند.

همه این‌ها به چه معناست؟ ممکن است او یک پیاده‌نظام در سیستم ماشین‌ها باشد که می‌خواهد نئو را کنترل کند یا شاید او سرباز مردم آزاد زایون است و برای رهایی کسانی که هنوز در ماتریکس گیر کرده‌اند، تلاش می‌کند یا حتی جالب‌تر، او می‌تواند تجسم جدید فرد برگزیده باشد، زیرا احتمالا مدت زیادی از ماتریکس اصلی گذشته و زمان آن است که یک منجی جدید متولد شود. همه‌چیز با گذشت زمان، مشخص خواهد شد.

۳. شاید نئو هنگام شروع فیلم، در پردازنده مرکزی ماشین‌ها باشد

در ابتدای تریلر، نئو را می‌بینیم که در یک جلسه درمانی و در یک شهر ساحلی بکر و عاری از هرگونه رنگ سبز حضور دارد. این تصویر، تفاوت بسیار زیادی با کلان شهر گسترده و کثیف ماتریکس دارد. معمار (هلمت باکایتیس) در ماتریکس: بارگذاری مجدد به نئو گفت که کد غیر عادی او باید مجددا در منبع وارد شود تا او دوباره بتواند در ماتریکس ظاهر شود.

بنابراین احتمالا ماشین‌ها پس از دعوای بزرگ نئو با اسمیت (هوگو ویوینگ)، همین کار را انجام داده‌اند تا او را به ماتریکس بازگردانند. در تریلر، یک سرنخ برای بینندگان تیزبین در یک راهروی اداری نشان داده می‌شود که در آن، نئو در حال فرار از تیراندازی و انفجارهایی بزرگ است. تابلویی روی دیوار راهرو وجود دارد که روی آن نوشته شده است: «خدای ماشین‌ها». اکثر نویسندگان این تصویر را روشی ساده و آسان برای پایان دادن به فیلم ماتریکس می‌دانند، در حالی که خدای ماشین‌ها نام فرمانروای ماشین‌ها است که نئو در فیلم انقلاب‌های ماتریکس با او سروکار داشت تا اینکه در نهایت، با دشمنان خود به صلح رسید. علاوه بر این، صحنه‌ای در تریلر نشان می‌دهد که نئو، مورفئوس (یحیی عبدالمتین دوم) و باگز (جسیکا هنویک) از داخل یک دیوار، به داخل یک قطار، در حال فرار هستند. این قطار شاید متعلق به مرووینجین (لامبرت ویلسون) باشد که از چنین سیستم حمل و نقلی برای قاچاق افراد برنامه‌ریزی‌شده سرکش بین پردازنده مرکزی ماشین‌ها و ماتریکس استفاده می‌کرد. این قطار شاید راه بازگشت نئو به ماتریکس باشد.

۴. تراپیست خوب در برابر تراپیست بد

ماتریکس

هر کسی که تریلر را دیده باشد می‌داند که نئو برای درمان رویاهای خود که فقط یک رویا نیستند نزد دو تراپیست می‌رود. در ابتدای تریلر، نیل پاتریک هریس بر روی صندلی تراپیست نشسته است و در پایان فردی با بازی جاناتان گروف را می‌بینیم که روبه‌روی نئو قرار دارد و با او صحبت می‌کند. برداشت طبیعی این است که فکر کنیم یکی از آن‌ها تأثیر خوبی دارد و نئو را به سمت حقیقت سوق می‌دهد و دیگری فردی برنامه‌ریزی‌شده از دنیای ماشین‌ها است که سعی می‌کند او را از زندان مغزی خود غافل نگه دارد. اگر واقعا چنین باشد، به نظر می‌رسد که شخصیت نیل پاتریک هریس روی بد این سکه است.

او یک گربه‌ی سیاه روی میز خود دارد که جدا از اعتقاداتی درباره بدشانسی آوردن این گربه، یادآور لحظه دژاوو نئو در اولین ماتریکس است. و دژاوو، همان‌طور که همه می‌دانیم، نشانه این است که ماشین‌ها چیزی را تغییر داده‌اند (معمولا به شکل بد). او عینک بزرگی با قاب آبی بر چشم دارد که نشانگر قرص‌های آبی هستند و احتمالا این تراپیست، تجویزکننده داروهای شستشوی ذهن برای نئو است. البته وی در یکی از تصاویر تریلر، خطاب به نئو می‌گوید: «شما توانایی تشخیص واقعیت از تخیل را از دست داده‌اید. آن‌چه واقعی است اینجا و اکنون است. هر چیز دیگری فقط ذهن شما را مشغول بازی می‌کند. وقتی تخیلات به خطر بیافتند، مشکل ساز می‌شوند. ما نمی‌خواهیم مردم صدمه ببینند، این‌طور نیست؟» او بسیار حیله‌گر و شوم به نظر می‌رسد.

در طرف دیگر به نظر می‌رسد که گروف، نئو را تشویق می‌کند تا اعتقادش به ماتریکس را بپذیرد: «بعد از این همه سال، به جایی بازگشتی که همه چیز از آن‌جا شروع شد. به ماتریکس بازگشتی.» دهان او تقریبا بسته به نظر می‌رسد، درست مانند وقتی که نئو برای اولین بار، مأموران را در فیلم ماتریکس دید و آن‌ها او را بازداشت کرده بودند. شاید او از مأموران ماشین‌هایی باشد که سعی می‌کنند به نئو درباره اقدامات و اتفاقات بعدی هشدار دهند.

البته همه این‌ها شاید با یک نظریه بزرگ‌تر کنار گذاشته شود. بسیاری از تحلیلگران اینترنتی عقیده دارند که گروف در این فیلم، نسخه بازسازی‌شده مأمور اسمیت است. درست یا غلط بودن این مسأله در فیلم مشخص خواهد شد.

۵. به نظر می‌رسد مورفئوس جوان توسط ماشین‌ها خلق شده است

یحیی عبدالمتین دوم تأیید کرد که در ماتریکس ۴، نقش نسخه جوان مورفئوس را بازی می‌کند. سؤال این‌جاست که چگونه چنین چیزی امکان دارد؟ آیا او دوباره متولد می‌شود تا هر چند وقت یک‌بار، یک نفر جدید را بیابد و آموزش دهد؟ آیا او خون‌آشام است (ما می‌دانیم که آن‌ها در ماتریکس وجود دارند)؟ آیا او فقط یکی از طرفداران بزرگ لارنس فیشبرن است که سعی دارد مانند او لباس بپوشد؟ احتمالا نه. تنها یک سرنخ قطعی درباره وجود ناگهانی این مورفئوس جدید وجود دارد اما این موضوع و سرنخ بسیار بزرگ، در صحنه‌ای کوتاه و سریع در تریلر نشان داده می‌شود که حتی اگر پلک هم بزنید آن را از دست خواهید داد. در یکی از صحنه‌ها به وضوح مشاهده می‌شود که بدن مورفئوس (حداقل نسخه دیجیتالی آن) توسط انبوهی از نانوبات‌های آبی درخشان ایجاد شده است که مشابه آن‌هایی هستند که چهره خدای ماشین‌ها در انقلاب‌های ماتریکس را تشکیل می‌دادند. اگر این خصوصیات، شواهد کافی مبنی بر اینکه ماشین‌ها این مورفئوس جدید و جوان را ایجاد کرده‌اند نباشد، پس دیگر معلوم نیست چه چیزی هستند.

در صحنه‌ای، مورفئوس در مواجهه با محیط اطراف خود بسیار گیج است (وقتی انگشتانش از سطح آینه عبور می‌کنند، وحشت می‌کند) اما به نظر می‌رسد ماشین‌ها بسیاری از عادات، خاطرات و روندهای قدیمی مورفئوس را به او القا کرده‌اند. او در تریلر به نئو یک قرص قرمز و یک قرص آبی پیشنهاد می‌دهد، با او در دوجو تمرین می‌کند و در نهایت از همان عینک آفتابی گرد و معروف استفاده می‌کند و در آخر می‌بینیم که مانند فیلم ماتریکس: بارگذاری مجدد، در یک بزرگراه، با دو اسلحه در حال تیراندازی‌ است.

به علاوه به نظر می‌رسد که او با مسائل مربوط به رابطه نئو و ترینیتی هم بسیار آشنا است و در سکانسی به آن‌ها می‌گوید: «تنها چیزی که برای شما اهمیت دارد، اینجا است. به همین دلیل است که شما هنوز در حال مبارزه هستید و هرگز تسلیم نمی‌شوید.»

۶. ماتریکس از قرص‌های آبی و فناوری قابل حمل برای غافل نگه داشتن افراد استفاده می‌کند

ماتریکس

همان‌طور که قبلا ذکر شد، نئو از قرص‌های آبی استفاده می‌کند، همان قرص‌هایی که در اولین فیلم، مشخص شد آگاهی مردم را از آن‌ها سلب می‌کند و مانع از این می‌شود که متوجه شوند ماتریکس، واقعیت نیست. داستان ماتریکس ثابت شده است و بدیهی است که باز هم در فیلم جدید از آن استفاده می‌شود. موضوعی که جدید است و در زمان سری قبلی ماتریکس، مطرح نبود، وابستگی انسان به تلفن‌ها و تبلت‌های قابل حمل برای اطلاع رسانی و سرگرمی در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته است. اگر به درستی به خاطر بیاورید، جالب‌ترین تلفن همراه آن مجموعه در سال ۱۹۹۹، همان تلفنی بود که با پیک در محل کار به توماس اندرسون تحویل داده شده بود. برای پاسخ به تماس باید یک دکمه را لمس می‌کردید تا باز شود و این‌گونه بود که تمام افکار مخاطبان به هم می‌ریخت. حالا بیست سال بعد، ما نسخه دوم بازی جنگ ستارگان را بازی می‌کنیم و فیلم‌ها و سریال‌های نتفلیکس را در تلفن‌های همراه خود تماشا می‌نماییم. بنابراین همان‌طور که در صحنه آسانسور در تریلر مشاهده می‌شود، همه به جز نئو، چشم‌ها و ذهن خود را به دستگاه‌های قابل حمل خود دوخته‌اند. این اتفاق به وضوح تنها یکی دیگر از تکنیک‌هایی است که ماشین‌ها به کار می‌برند تا افراد را تحت کنترل خود درآورند و در این زندان دیجیتالی حفظ کنند.

۷. زنی که در کافه بود یا ساتی است یا اوراکل

تقریبا هر بیننده معمول فیلم‌های ماتریکس می‌توانست این موضوع را حدس بزند. زنی با ظاهری معقولانه در یک کافه نشسته است و کتاب آلیس در سرزمین عجایب: آنسوی آینه را می‌خواند. نئو وارد می‌شود و او کتاب را می‌بندد و با نگاهی عاقلانه، به نئو می‌نگرد. بازیگر زن این شخصیت، پریانکا چوپرا، یک مسیحی‌تبار هندی است که نشان می‌دهد این زن، نسخه بزرگسال ساتی (تنویر کی اتوال) است. او کودک خردسال هندی بود که در انقلاب‌های ماتریکس به صورت قاچاق وارد ماتریکس شد و توسط اوراکل (مری آلیس) نجات یافت تا شاید در آینده نزدیک به کار آید. در پایان انقلاب‌های ماتریکس، پس از شکست اسمیت توسط نئو و برقراری صلح بین انسان‌ها و ماشین‌ها، ساتی یک غروب زیبا و چند رنگ را به افتخار نئو ایجاد کرد. اوراکل به او گفت که آن‌ها نئو را مدتی دیگر دوباره خواهند دید. حدس دیگر این است که شاید این زن، خود اوراکل است و در پوسته‌ای جدید ظاهر شده است، زیرا قبلا در سه‌گانه اصلی دیدیم که او می‌تواند ظاهر خود را تغییر دهد.

۸. شاید این‌بار نئو کسی باشد که به مورفئوس و تیمش، اصول واقعیت را آموزش می‌دهد

ماتریکس

با ظهور دوباره و مشکوک مورفئوس و بدون دیدن حتی یک تصویر از شخصیت‌ها در دنیای واقعی (به غیر از چند صحنه که در آن‌ها، ماشین‌ها انسان‌های برهنه را از فاضلاب مزرعه باتری جمع می‌کردند)، حدس زدن نقش کاراکترهای جدید ماتریکس و میزان آگاهی آن‌ها از دنیای واقعی، دشوار است اما چند سرنخ وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها ممکن است اطلاعات زیادی نداشته باشند. به‌عنوان مثال، در یک صحنه از تریلر، مورفئوس به نئو می‌گوید: «در این لحظه، تو باید واقعیت را به ما نشان بدهی. امروز می‌تواند اولین روز از بقیه عمر تو باشد اما اگر آن را می‌خواهی، باید برایش بجنگی.» شواهد دیگری مبنی بر این وجود دارد که مورفئوس و تیمش، به کمک نئو نیاز دارند و مستقیما در صحنه‌ای می‌بینیم که آن‌ها تصاویری از بیدار شدن نئو از ماتریکس در اولین فیلم و نجات او از مزارع ماشین‌ها را روی یک دیوار مشاهده می‌کنند. چرا آن‌ها از قبل از این موضوع اطلاع ندارند؟ یا شاید مشاهده این تصاویر فقط برای بیدار کردن نئو از تصورات از پیش‌تعیین‌شده‌اش است؟ این صحنه با حمله نیروی ویژه پلیس به استودیو و شلیک آرپی‌جی به سمت نئو به پایان می‌رسد. این سکانس‌ دقیقا همان جایی است که بالاتر به آن اشاره شد و آن‌ها از داخل این دیوار مجازی فرار می‌کنند و ظاهرا سوار قطار در حال حرکتی می‌شوند. اگرچه این سکانس فقط می‌تواند یک حقه گول‌زننده در تریلر باشد.

۹. همه ساکنان ماتریکس در جایی از فیلم، علیه نئو مبارزه می‌کنند

در بالا اشاره شد که مورفئوس به نئو گفته بود: «باید برای آن بجنگی.». او شوخی نمی‌کرد. در صحنه‌های متعددی در طول تریلر و تبلیغات تلویزیونی، نئو را می‌بینیم که در حال مبارزه است و توسط جمعیت زیادی از مردم تعقیب می‌شود و آن‌ها پلیس یا مأمور نیستند، بلکه غیرنظامیانی هستند که ظاهری معمولی دارند. در دو صحنه ویژه می‌بینیم که نئو توسط توده مردم ماتریکس محاصره شده است. در صحنه‌ای از تریلر، ترینیتی با موتورسیکلت در حال فرار است و نئو، پشت او سوار است و با شات‌گان در حال تیراندازی‌ است و جمعیت عظیمی هم در خیابان، آن‌ها را تعقیب می‌کنند و سپس در تصویر بعدی، نئو را روی پشت بام یک ساختمان می‌بینیم. او از یک مانع سیمی عبور کرده تا خود را از گروه عظیم مردم که به دنبالش هستند جدا کند. این مانع به منظور جلوگیری از نزدیک شدن بیش از حد افراد به لبه پشت‌بام است اما به نظر می‌رسد که نئو خیلی با آن مشکلی ندارد.

منبع: colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. محمد

    مقاله عالی بود از نویسنده ممنونم.ی سوال داشتم که در کدوم قسمت گفته شد که در این دنیا خون آشان هست؟ممنون میشم جواب بدید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما