نظریه‌ای درباره‌ی ماتریکس ۴؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

آیا در «ماتریکس: رستاخیزها»، ترینیتی فرد برگزیده است؟ تقریبا دو دهه پس از پایان یافتن سه‌گانه اصلی، «ماتریکس رستاخیزها» در ۲۲ دسامبر روی پرده سینماها می‌رود و در HBO مکس (بر اساس استراتژی انتشار برادران وارنر در دوران همه‌گیری کرونا) هم به نمایش درمی‌آید.

پس از انتشار اولین تریلر جدید چهارمین فیلم این مجموعه، انتظارات از این فیلم بالاتر رفت و نظریات پیرامون آن، روز به روز افزایش می‌یابد که البته تا زمان انتشار ماتریکس ۴، پاسخگویی به هیچ کدام از این سؤالات ممکن نیست.

امروزه کلیشه‌ای به نظر می‌رسد که بگوییم ماتریکس، سینما را تغییر داد اما این یک واقعیت غیرقابل انکار است. جلوه‌های زمان تیراندازی و پرتاب گلوله و سکانس‌های هنرهای رزمی، سطح فیلم‌های علمی‌تخیلی و اکشن را بالا برد تا جایی که احتمالا برای خود دنباله‌ی ماتریکس رستاخیزها هم چالش‌برانگیز باشد. طرح داستانی اصلی ماتریکس درباره‌ی تسلط ماشین‌ها بر بشریت در دنیای رویایی و شبیه‌سازی‌شده و ظهور یک فرد برگزیده برای پایان دادن به جنگ، برداشتی کاملا جدید از تمثیل غار افلاطونی بود. این طرح همچنان امروزه، کنکاش و بررسی می‌شود و درباره آن نظریه‌پردازی می‌شود. حتی با در نظر گرفتن همه این‌ها، مخاطبان حالا در مواجهه با ماتریکس رستاخیزها سؤالات بیشتری دارند و این نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که ماتریکس کارش را درست انجام داده است.

با وجود مرگ نئو (کیانو ریوز) و ترینیتی (کری آن ماس) در فیلم انقلاب‌های ماتریکس، هر دو در قسمت چهارم برمی‌گردند و احتمالا به همین دلیل است که نام فیلم چهارم، رستاخیزهاست. با این حال، همان‌طور که در تریلر مشاهده می‌شود، نئو و ترینیتی، یک‌دیگر و تجربیات قبلی خود را به یاد نمی‌آورند اما ترینیتی به طور خاص، کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد. توضیحات احتمالی زیادی برای این تفاوت وجود دارد اما یک توضیح بسیار جذاب این است که او، نه نئو، به احتمال زیاد در حال حاضر، هفتمین فرد برگزیده در ماتریکس رستاخیزها است.

ترینیتی چگونه به ماتریکس رستاخیزها برمی‌گردد؟

ماتریکس

در وهله‌ی اول، یکی از سؤالات بزرگ درباره‌ی رستاخیزها این است که ترینیتی دقیقا چگونه به ماتریکس بازگشته است. مرگ نئو در حالی رخ داد که او در شهر ماشینی به ماتریکس وصل شده بود اما ترینیتی در دنیای واقعی بدون اتصال به هیچ رابطی درگذشت و گویا ماشین‌ها از مرگ او بی‌اطلاع بودند. با این حال، لحظات مختلفی در تریلر وجود دارند که نشان می‌دهند حضور او در فیلم چهارم فراتر از یک بازگشت ساده به نظر می‌رسد.

در صحنه‌ای با حضور نئو، کد ماتریکس روی گونه ترینیتی دیده می‌شود. جدا از احتمال این‌که ترینیتی شاید مانند نئو تهدیدی برای ماشین‌های ماتریکس باشد، این کدها می‌توانند به این معنی باشند که ماشین‌ها پس از برخورد او و نئو در نزدیکی شهر ماشینی، توانستند بدن ترینیتی را پیدا کنند و با پاک کردن حافظه‌اش، او را دوباره وارد ماتریکس نمایند. همچنین شاید وقتی نئو دوباره وارد ماتریکس شده است، ترینیتی به‌سادگی و با استفاده از حافظه‌ی او، خودش را بازسازی کرده باشد اما با توجه به برگزیده بودن نئو، چنین اقدامی به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. بنابراین احتمالا پای چیز دیگری، فراتر از بازگشت او توسط ماشین‌ها یا بازسازی او از طریق حافظه نئو، در میان باشد.

ترینیتی قدرت‌های خاصی در «ماتریکس رستاخیزها» دارد

در طول تریلر، نئو بسیاری از توانایی‌های خود در زمینه‌ی ‌تغییر شکل واقعیت که برای اولین بار در سه‌گانه‌ی اصلی نمایش داده بود را نشان می‌دهد و به نظر می‌رسد که فیلم بار دیگر تأکید زیادی بر سرپیچی نئو با بازی کیانو ریوز (که حالا ریش گذاشته است) از محدودیت‌ها و قوانین ماتریکس دارد. اما آن‌چه برجسته است قدرت قابل توجه ترینیتی در نادیده گرفتن برنامه‌های ماتریکس است و به میزان حیرت‌انگیزی، بیشتر از گذشته به نظر می‌رسد. همچنین در یک صحنه، ترینیتی در برابر یکی از انفجارهای تله کینتیک ایستادگی می‌کند و یک تیم از نیروهای مخفی پلیس که آن‌ها را محاصره کرده‌اند به عقب پرتاب می‌شوند.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه، چگونگی رابطه‌ی نئو و ترینیتی در ماتریکس رستاخیزها است. ترینیتی به اندازه‌ی مربی نئو، مورفئوس در سه‌گانه اصلی، در جدا کردن او از ماتریکس نقش مهمی داشت و به نظر می‌رسد او این بار هم به میزان قابل‌توجهی و بیش از همیشه، به بیدار شدن مجدد او و بازگشتش به زندگی کمک می‌کند. در صحنه‌ی تعقیب و گریز موتور سیکلت، او جلوی موتور نشسته است و آن را می‌راند و همچنین نئو را هنگام پرش از یک ساختمان، یاری می‌کند. علاوه بر این، لحظه‌ای در تریلر وجود دارد که در آن، ترینیتی به طور غیرقابل توضیحی، به یک هولوگرام با چند بازتاب هولوگرافیک تبدیل می‌شود و شخصیت ناشناس جسیکا هنویک را نشان می‌دهد. چیزهای زیادی در تریلر ماتریکس رستاخیز‌ها وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را نادیده بگیرید اما یک موضوع غیرقابل انکار است؛ اینکه ترینیتی واقعا تغییر کرده است.

نظریه؛ ترینیتی فرد برگزیده است نه نئو

ماتریکس

مهم‌ترین نکته‌ای که باید درباره‌ی فرد برگزیده در نظر داشت این است که او هر کسی و در هر زمانی که باشد، در برنامه ماتریکس خلل ایجاد می‌کند یا به قول معمار در ماتریکس: بارگذاری مجدد، او یک ناهنجاری است. نئو ششمین فرد برگزیده در سیستم بود. بنابراین منطقی است که پس از مرگ نئو در ماتریکس، برگزیده دیگری به آن باز‌گردد. شاید به جای بازگشت دوباره و وارد شدن مجدد نئو به شبیه‌سازی در قالب برگزیده، این بار ترینیتی به‌عنوان هفتمین فرد برگزیده ایفای نقش کند.

همان‌طور که قبلا گفته شد، ترینیتی سطح قدرتی را به نمایش می‌گذارد که به مراتب فراتر از آنچه قبلا داشته است، به نظر می‌رسد و او راهنمای اصلی نئو در تریلر است. ترینیتی با ابراز عشق خود به نئو باعث شد که او دوباره زنده شود و این صحنه از سال ۱۹۹۹ در ذهن مخاطبان نقش بسته است و فیلم جدید از این نظر، پیچیدگی‌های خاصی در معادله‌ی کلی ماتریکس دارد. پس از وقفه‌ی طولانی در فرانچایز ماتریکس، از فیلم آخر تا‌کنون، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که نئو با توانایی و مهارت بیشتری نسبت به افراد معمولی برای مقابله با برنامه‌های ماتریکس، به ماتریکس رستاخیز‌ها بازمی‌گردد اما نه به‌عنوان فرد برگزیده و فرد مسیحایی و برگزیده فیلم جدید، ترینیتی است.

هنوز مدت زمان زیادی باقی است تا ماتریکس رستاخیزها اکران شود. تریلر نشان داد که فیلم جدید تا حدودی برخلاف فرمول‌های قبلی و انتظارات مخاطبان است و به طرق مختلف تغییر کرده است، از حذف رنگ سبز معروف پیرامون شخصیت‌ها در داخل ماتریکس گرفته تا بازی یحیی عبدالمتین دوم در نقش مورفئوس. نئو در بازگشت به توهم ماتریکس، در شرایط سخت‌تری قرار دارد اما بازگشت ترینیتی شاید بزرگ‌ترین راز کل داستان باشد. چگونگی و دلایل این اتفاق، معمای پیچیده‌ای است اما ترینیتی می‌تواند نه تنها به‌عنوان یک انسان معمولی، (دوباره) از شبیه‌سازی بیدار شود، بلکه شاید به‌عنوان فرد ناهنجار بعدی که هفتمین نسخه از فرد برگزیده است، به ماتریکس رستاخیز‌ها بازگردد.

منبع: Screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar امیرحسین

  ماتریکس ی نظریه جدید راجع ب زندگی بعد از مرگه خیدی دوس دارم ببینم چهار داستانش چجوری میشه

 2. Avatar Ali

  پس ماتریکس هم به یک فیلم کلیشه ای فمینیستی تبدیل میشه….
  (همینطور که کارگردان هم گفت این یک فیلم فمنیستیه)

 3. Avatar محمود

  نظریه ی جذابیه و داستان فیلم رو مرموزتر از قبل میکنه، باید سه ماه صبر کنیم و از کرونا جون سالم به در ببریم

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه