روتین پوستی شب چیست و چه مراحلی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
روتین پوستی شب چه اهمیتی دارد؟

شاید شخصیت افسانه‌ای زیبای خفته تخیلی باشد اما ایده‌ی زیبا خوابیدن این‌طور نیست. کارشناسان معتقدند که کم‌خوابی بر ظاهر پوست تأثیر منفی می‌گذارد. علت آن هم هورمون استرس کورتیزول است که کلاژن را تجزیه می‌کند. با کمتر خوابیدن استرس بدن افزایش می‌یابد. با افزایش ترشح کورتیزول هم توانایی پوست برای بازسازی کلاژن و الاستین کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، شب زمانی است که پوست خود را ترمیم می‌کند. شب‌ها موقع خواب خون بیشتری به پوست می‌رسد، کلاژن افزایش می‌یابد و ترمیم DNA به ترمیم سلول‌هایی که در روز تحت تأثیر عوامل استرس‌زا قرار گرفته‌اند، کمک می‌کند. داشتن یک روتین پوستی شب به ترمیم سلول‌های پوستی کمک می‌کند. برای اینکه این روتین را انجام بدهید، باید روش صحیح آن و ترتیب روتین پوستی شبانه را بدانید. در این مقاله، هرآنچه باید درباره‌ی روتین پوستی شبانه بدانید را می‌خوانید.

روتین پوستی شبانه چیست؟

پوست شما در طول روز در معرض عوامل محیطی و آلاینده‌هایی مانند خاک، روغن، آلودگی، آفتاب و باد قرار می‌گیرد. این مواد محرک و آلاینده روی پوست شما تجمع می‌کنند و منافذ شما را می‌بندند. برای کسانی که آرایش می‌کنند، یک مورد دیگر را باید به لیست آلاینده‌هایی که تمام روز روی صورت باقی می‌مانند، اضافه کرد. بنابراین، روتین پوستی شبانه برای آن‌ها بیشتر اهمیت دارد. وقتی شب‌ها به رختخواب می‌روید، پوست شما در نهایت این فرصت را پیدا می‌کند تا تمام آسیب‌های روز را ترمیم کند و باعث جوان‌سازی خود شود. پوست شما به طور فعال سلول‌های پوستی جدید تولید می‌کند و بافت خود را بهبود می‌بخشد.

در چنین شرایطی و موقع خواب اگر منافذ پوست شما مسدود شده باشند، پوست فرصت نفس کشیدن و انجام فرایند ترمیم شبانه‌ی خود را پیدا نمی‌کند. به همین دلیل، داشتن صورت تمیز و عاری از آلودگی، گرد و غبار و ناخالصی‌ها موقع خواب حیاتی است و برای تقویت روند ترمیم پوست در شب، باید از محصولات مراقبت از پوست شبانه‌ی مناسب استفاده کنید. با انجام روتین پوستی شب، به پوست خود در روند ترمیم کمک می‌کنید. روتین مراقبت از پوست شما در شب باید بر پاک‌سازی و آب‌رسانی پوست، خلاص شدن از شر تمام ناخالصی‌ها و ایجاد یک بوم تازه برای سلول‌های پوستی‌تان تمرکز کند.

یک روتین پوستی شبانه ضایعات پوستی باقی‌مانده از روز را از بین می‌برد و به پوست رطوبت می‌بخشد. همچنین، می‌تواند به درمان خشکی پوست، آکنه، هایپرپیگمانتاسیون یا ایجاد چین و چروک و خطوط ریز روی صورت هنگام خواب کمک کند. رفتن به رختخواب با چهره‌ای شاداب به پوست شما این امکان را هم می‌دهد تا خود را بهتر ترمیم کند چون سلول‌های جدید پوست برای ترمیم آسیب‌های پوستی سخت کار می کنند و بهترین موقع برای بازسازی بهتر پوست شب‌ها موقع خواب است. بنابراین، داشتن روتین پوستی شبانه به اندازه‌ی روتین پوستی روزانه اهمیت دارد.

روتین پوستی شب و اهمیت آن

مراحل روتین پوستی شبانه

پوست شما شب‌ها هنگام خواب وارد مرحله‌ی ترمیمی می‌شود. بنابراین، داشتن یک روتین پوستی شبانه برای مراقبت از پوست بسیار مهم است. علاوه‌براین، هنگام خواب عوامل استرس‌زای محیطی مانند آلودگی محیطی و آسیب نور خورشید وجود ندارد. در نتیجه، وقتی در خواب پوست می‌تواند نفس بکشد، محصولات مراقبتی بهتر در آن نفوذ می‌کنند. به همین علت، رعایت دقیق مراحل روتین پوستی شبانه اهمیت دارد اما چطور باید از محصولات مراقبتی در روتین پوستی استفاده کنیم؟ در ادامه، نحوه‌ی استفاده از این محصولات و ترتیب روتین پوستی شبانه را می‌خوانید.

مرحله‌ی اول: پاک‌سازی پوست

تمیز کردن صورت در شب، هرگونه آلودگی و چربی را که در طول روز روی صورت‌تان جمع شده، از بین می‌برد. می‌توانید از همان پاک‌کننده‌ی ملایم، روغنی یا محصول مراقبتی ضد آکنه که در روز به کار برده‌اید برای شب هم استفاده کنید. تفاوت اصلی روتین پاک‌سازی شبانه با روتین روزانه این است که احتمالا نیاز به پاک کردن آرایش با پاک‌کننده‌های بدون روغن یا پاک‌سازی مضاعف پوست داشته باشید.

اگر پوست چرب و مستعد آکنه دارید، آرایش را با پاک‌کننده‌ی آرایشی بدون روغن یا میسلار واتر پاک کنید تا منافذ پوست شما مسدود نشوند. انواع پوست‌های حساس و خشک هم ممکن است به پاک‌سازی بیشتر با پاک کننده‌های مبتنی بر روغن یا محصولی که آرایش را پاک می‌کند و پوست را آب‌رسانی می‌کند نیاز داشته باشند.

پاک‌سازی

مرحله‌ی دوم: استفاده از تونر شبانه

استفاده از تونر شبانه با پد پنبه‌ای یا اسپری کردن آن روی صورت ضروری نیست. اما تونر شبانه می‌تواند به هیدراته کردن پوست خشک یا از بین بردن کثیفی باقی‌مانده پس از پاک‌سازی پوست کمک کند. می‌توانید به جای تونر صبحگاهی معمول خود از یک تونر لایه‌بردار شبانه استفاده کنید. بهتر است یک یا دو بار در هفته از یک تونر لایه‌بردار استفاده کنید تا سلول‌های مرده پوست را از بین ببرید و منافذ پوستی باز شوند.

می‌توانید از تونرهای حاوی هیالورونیک اسید یا گلاب برای آب‌رسانی به پوست خشک در شب استفاده کنید. سالیسیلیک اسید یا تونرهای جاذب روغن نیز به کنترل تولید چربی پوست در شب کمک می‌کنند. افراد با پوست‌های مختلط، معمولی و چرب هم می‌توانند از تونرهای لایه‌بردار دارای اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) مانند اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک استفاده کنند.

مرحله‌ی سوم: از بین بردن لکه‌های پوستی

برای از بین بردن جوش‌ها یا محو کردن لکه‌های تیره در شب از محصولات مراقبتی ضد لک و جوش استفاده کنید. محصولاتی که حاوی بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک و ترکیباتی نظیر آن هستند، برای درمان جوش و از بین بردن لکه‌ها مفید هستند.

از استفاده از سرم‌های اضافی یا رتینول‌ها در مناطقی که در آن‌ها از محصولات ضد لک و جوش استفاده کرده‌اید خودداری کنید. حتی بهتر است که شب‌هایی را که از این محصولات استفاده می‌کنید، سرم و رتینول به کار نبرید تا پوست‌تان دچار سوزش نشود. استفاده از پانسمان هیدروکلوئیدی در شب هم به درمان جوش‌های باز در هنگام خواب کمک می‌کند.

مرحله‌ی چهارم: استفاده از سرم یا محصولات درمان آکنه

استفاده از سرم یا محصولات درمان آکنه اختیاری است و روتین پوستی شبانه ساده به این محصولات نیازی ندارد. بااین‌حال، افزودن این محصولات به روتین پوستی شب می‌تواند به درمان آکنه و خطوط ریز ایجاد شده روی صورت کمک کند. فقط باید مطمئن شوید که محصولی را انتخاب می‌کنید که مواد بیش از حد فعال ندارد تا از تحریک پوست با این محصولات جلوگیری شود. برخی از سرم‌ها به عنوان یک لایه‌بردار شیمیایی هم عمل می‌کنند. این محصولات سلول‌های مرده پوست را که باعث کدر شدن پوست می‌شوند و منافذ را می بندند از بین می‌برند.

اگر پوست خشکی دارید، از یک سرم آبرسان دارای اسید هیالورونیک، ویتامین E، پپتیدها یا سرامیدها استفاده کنید. افراد با انواع پوست‌های خشک و چرب می‌توانند از محصولات حاوی AHA‌ها مانند گلیکولیک و اسید لاکتیک برای آب‌رسانی، لایه‌برداری و صاف کردن خطوط ریز استفاده کنند. این سرم‌های حاوی AHA می‌توانند به درمان جوش‌های سرسیاه و جوش‌ها هم کمک کنند. اگر آکنه دارید، یک سرم دارای اسید سالیسیلیک یا آزلائیک اسید هم می‌تواند به باز کردن منافذ و کاهش التهاب پوست کمک کند.

استفاده از سرم

مرحله‌ی پنجم: استفاده از رتینول

رتینوئیدها و رتینول (نوعی رتینوئید) مشتقات ویتامین A هستند که به درمان آکنه و خطوط ریز ایجاد شده روی صورت کمک می‌کنند. این مواد باعث تحریک گردش سلولی و ترویج تولید کلاژن برای کمک به بهبود بافت کلی پوست و جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند. رتینول و سایر محصولات رتینوئیدی پوست شما را به نور خورشید حساس می‌کنند و باید همیشه در شب استفاده شوند. اگر به‌تازگی از رتینول استفاده می‌کنید، ممکن است مصرف آن باعث تحریک پوست‌تان شود. بنابراین، یک شب در میان به اندازه‌ی یک نخود از آن استفاده کنید.

اگر پوست حساسی دارید یا فقط می‌خواهید آکنه‌ی خفیف، چین و چروک یا هایپرپیگمانتاسیون را درمان کنید، به دنبال رتینول، رتینیل پالمیتات و رتینالدئید بدون نسخه (OTC) باشید. برای درمان آکنه‌ی شدیدتر هم به تجویز پزشک و استفاده از محصولات رتینوئیدی مانند دیفرین (آداپالن)، رتین-آ (ترتینوئین)، آکلیف (تریفاروتن) و تازوراک (تازاروتن) نیاز دارید.

مرحله‌ی ششم: استفاده از کرم دور چشم

استفاده از کرم دور چشم در روتین شبانه پوست صورت هم اهمیت بسیاری دارد. مصرف این محصول مراقبتی روی نواحی ظریف زیر چشم می‌تواند به افزایش رطوبت برای ترمیم پوست و کاهش خطوط ریز و چین و چروک‌ها در این نواحی کمک کند. این یک مرحله از روتین پوستی شب اختیاری است اما برای اجرای یک روتین مراقبت از پوست ضد پیری برای انواع پوست ایده‌آل است.

هنگام انتخاب کرم دور چشم، به دنبال مواد ترمیم‌کننده یا آب‌رسانی مانند رتینول، نیاسینامید یا اسید هیالورونیک باشید. این مواد برای هر نوع پوستی مناسب هستند اما اگر پوست حساسی دارید، رتینول ممکن است بیش از حد تحریک کننده باشد و بهتر است از محصولاتی که حاوی این ماده هستند استفاده نکنید.

مرحله‌ی هفتم: استفاده از مرطوب‌کننده یا کرم شب

برای آب‌رسانی پوست می‌توانید پوست خود را در شب با مرطوب‌کننده‌ی معمولی خود مرطوب کنید یا کرم شب سنگین‌تری به کار ببرید. کرم‌های شب به ترمیم پوست در شب کمک می‌کنند و قوام بیشتری نسبت به مرطوب‌کننده‌های روزمره دارند. در هر صورت، مرطوب کردن پوست در شب برای کمک به بازگشت رطوبت و تأمین رطوبت از دست رفته در طول روز ضروری است.

استفاده از کرم‌های شب دارای اسید هیالورونیک و گلیسیرین در شب رطوبت بیشتری را برای پوست فراهم می‌کند. اگر پوست چرب یا مختلط دارید، به دنبال کرم‌های شب غیر‌چرب و فاقد کومدون زا باشید تا پوست‌تان جوش نزند. کرم‌های شب ممکن است دارای AHA و رتینول هم باشند تا به تحریک گردش سلولی، کاهش خطوط ریز و چین و چروک‌ها و یکنواخت کردن رنگ پوست در هنگام خواب کمک کنند.

زن جوانی در حال انجام روتین پوستی شب

مرحله‌ی هشتم: استفاده از روغن صورت

استفاده از روغن‌های صورت یک مرحله‌ی اختیاری از روتین پوستی شب است. مصرف این محصولات مراقبتی می‌تواند رطوبت بیشتری به پوست اضافه کنند و آن را بهتر آب‌رسانی کند. پس از استفاده از کرم شب یا کرم مرطوب‌کننده، چند قطره از روغن صورت خود را به آرامی روی صورت و گردن ماساژ دهید.

روغن‌های صورت دارای اسیدهای چرب مانند روغن آرگان یا روغن نارگیل برای افرادی با پوست خشک که به رطوبت بیشتری نیاز دارند، ایده‌آل هستند. روغن بابونه و گل سرخ هم می‌تواند به تسکین پوست حساس کمک کند. می‌توانید از روغن‌های صورت برای پوست‌های چرب هم استفاده کنید اما روغن‌های گیاهی سبک‌تر مانند جوجوبا یا روغن هسته‌ی انگور برای چنین پوست‌هایی مناسب هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این روغن‌های صورت می‌توانند به تنظیم تولید چربی پوست شما بدون مسدود کردن منافذ آن کمک کنند.

نکات مهم درباره‌ی روتین پوستی شب

هنگام ایجاد یک روتین مراقبت از پوست، ممکن است لازم باشد نحوه‌ی جایگزینی محصولات را هم برای جلوگیری از تحریک پوست خود بیابید. برخی از نکات مهم هنگام لایه‌برداری یا تعویض مراحل مراقبت از پوست عبارت‌اند از:

  • محصولات حاویAHA ها یاBHA ها را با رتینول ترکیب نکنید: اگر می‌خواهید علاوه بر رتینول از سرم هم استفاده کنید، آن را هر یک تا دو روز یکبار تعویض کنید تا از تحریک پوست‌تان جلوگیری شود. ترکیب رتینول با محصولات حاوی‌AHA ها مانند اسید گلیکولیک یا لاکتیک و اسیدهای بتا هیدروکسی یا محصولات حاوی BHAها مانند اسید سالیسیلیک ممکن است باعث خشکی و تحریک پوست شود.
  • چند بار در هفته لایه‌برداری کنید: لایه‌بردارهای شیمیایی ملایم ممکن است به شکل پاک‌کننده، سرم، لایه‌بردار یا تونر باشند. استفاده از سرم‌هایی با مواد لایه‌بردار در شب معمولا مشکلی ندارد اما بهتر است از مخلوط کردن سرم‌ها و محصولات معمول مراقبت از پوست خود با محصولات لایه‌بردار قوی‌تر مانند لایه‌بردارها، تونرها یا پاک‌کننده‌ها اجتناب کنید. ترکیب این محصولات ممکن است تحریک‌کننده باشد و پوست شما را از بین ببرد.
  • تعویض ماسک صورت: بعد از پاک‌سازی و تقویت پوست در شب، می‌توانید چند بار در هفته از ماسک صورت برای کمک به کاهش تولید چربی یا مرطوب کردن پوست خشک خود استفاده کنید. از آنجایی که این محصولات اغلب شامل مواد فعال هستند، از استفاده از سرم‌ها یا رتینول دیگر پس از ماسک صورت خودداری کنید. در عوض، پس از شستشو، صورت را با یک مرطوب‌کننده کاملا بپوشانید.

روتین پوستی شب

کلام آخر درباره روتین پوستی شب

روتین پوستی شب به تمیز کردن، آب‌رسانی و محافظت از پوست شما در برابر عناصر مختلف کمک می‌کند. در ساده‌ترین حالت، در شب می‌توانید پوست را تمیز و مرطوب کنید. می‌توانید در این روتین از تونرها، سرم‌ها، رتینول و روغن‌هایی استفاده کنید که مناسب نوع پوست شما هستند. اگر نمی‌دانید کدام محصول مراقبت از پوست برای شما مناسب است، باید با پزشک یا کارشناس مراقبت از پوست مشورت کنید.

منبع: health

سؤالات رایج درباره روتین پوستی شبانه
آیا روتین پوستی شب با روز تفاوت دارد؟
بله. روتین مراقبت از پوست روازنه باید بر محافظت از پوست در برابر عوامل محیطی مختلف (با استفاده از کرم ضد آفتاب) تمرکز کند، در حالی که هدف اصلی روتین مراقبتی در شب باید این باشد که به پوست خود استراحت دهید و آن را ترمیم کنید.
کدام محصولات مراقبت از پوست در روتین پوستی شبانه به کار می‌روند؟
پاک‌کننده‌های بدون روغن، تونر شبانه، محصولات مراقبتی ضد لک و جوش، سرم یا محصولات درمان آکنه، رتینول، کرم دور چشم، کرم مرطوب‌کننده یا کرم شب و روغن‌های صورت محصولاتی هستند که در این روتین به کار می‌روند. بااین‌حال، برای حذف یا اضافه کردن هر یک از این محصولات مراقبتی باید با کارشناس یا پزشک متخصص پوست مشورت کنید. 
آیا باید ترتیب روتین پوستی شبانه را حتما رعایت کنیم؟
بله. رعایت ترتیب مراحل روتین پوستی شبانه به تأثیرگذاری بیشتر آن کمک می‌کند. 
روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما