گزیده نقدهای سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت»؛ یک ماجراجویی خیره‌کننده در سرزمین میانه

۱۳ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

هشت سال از اکران فیلم آخر سه‌گانه «هابیت» می‌گذرد. این سری با واکنش‌های متفاوتی همراه بود اما به هر حال نگاهی ماجراجویانه به تاریخ سرزمین میانه قبل از فرودو داشت و دوستداران دنیای فانتزی «ارباب حلقه‌ها» را خشنود کرد. طرفداران هنگامی که استودیوی آمازون اعلام کرد سریالی بر اساس تاریخ عصر دوم سرزمین میانه خواهد ساخت، در پوست خود نمی‌گنجیدند.

ما عمدتا از اتفاقات عصر سوم و زمانی که فرودو و دوستانش در تلاش برای نابودی حلقه بودند آگاهیم اما تالکین تاریخ سرزمین میانه را به شکلی کامل ترسیم و آن را به اعصار مختلف تقسیم کرده است. «حلقه‌های قدرت» در عصر دوم روایت می‌شود که عمدتا به خاطر ایجاد حلقه‌های قدرت، از جمله حلقه واحد، معروف است.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

«حلقه‌های قدرت» که توسط جی‌دی پاین و پاتریک مک‌کی توسعه داده شده فضایی آشنا اما بازیگران و شخصیت‌هایی جدید دارد. بینندگان به لطف عمر طولانی الف‌ها، نام‌های آشنایی می‌شنوند اما به مکان‌های جدیدی می‌روند و دنیایی را می‌بینند که متعلق به هزاران سال گذشته است. در این سریال، فرهنگ کوتوله‌ها، انسان‌ها و الف‌ها متفاوت است و حتی هابیت‌های دوست‌داشتنی هنوز در شایر ساکن نشده‌اند.

از میان آشنایان، گالادریل و الروند را داریم که به ترتیب مورفید کلارک و رابرت آرامایو نقش آن‌ها را بازی می‌کنند. این دو نفر در فیلم «یاران حلقه»، ستون ثابت جامعه الف‌ها بودند اما در حلقه‌های قدرت، هنوز جوان هستند. گالادریل به عنوان یک جنگجو به دنبال یافتن منبع شیطانی پنهانی در سرزمین میانه است و الروند نیز به عنوان یک سیاستمدار به پادشاه گیل‌گالاد (بنجامین واکر) کمک می‌کند.

«حلقه‌های قدرت» برخلاف سری فیلم‌ها داستان یک گروه اصلی از ماجراجویان را دنبال نمی‌کند، بلکه روایت خود را به چندین شخصیت اصلی اختصاص می‌دهد. این سریال به سبک بیشتر فانتزی‌های معاصر، دامنه خود را گسترش و گوشه‌های مختلف این جهان را به ما نشان می‌دهد. ما به غیر از گالادریل و الروند، با شخصیت‌های اصلی دیگری مانند آروندیر (اسمیل کروز کوردوا)، یک الف سیلوان که عاشقانه‌ای ممنوعه با یک انسان زن دارد و نوری برندی‌فوت (مارکلا کاونا)، یک هارفوت جوان آشنا می‌شویم.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

این شخصیت‌های اصلی به علاقه‌مندان آثار تالکین که دوستدار داستان‌ها و قصه‌های ارباب حلقه‌ها هستند، چیز جدیدی ارائه می‌دهند. تالکین به عنوان نویسنده، تاریخچه کلی را بیان می‌کند اما سریال به جزئیات می‌پردازد تا داستان‌های مربوط به آن کلیات را بیان کند. به نظر می‌رسد که سائورون مغلوب شده اما ما می‌دانیم که همیشه در سرزمین میانه معما و رمز و راز و تعلیق خاصی وجود دارد و قطعا در ادامه سایه‌ای ظاهر می‌شود و شر و سیاهی بازمی‌گردد و این دنیا را تهدید می‌کند.

طرفداران تالکین مطمئنا از دیدن مکان‌هایی مانند لیندون و هم‌چنین الف‌های نولدورین (که در عصر سوم وجود نداشتند) و قلمرو پادشاهی جزیره‌ای نامنور و البته تالارهای خزاددوم در اوج زیبایی هیجان‌زده می‌شوند (هواداران فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها»، خزاددوم را با نام دیگرش، موریا می‌شناسند که مرگ جادوگر محبوب فیلم «یاران حلقه» در آن اتفاق می‌افتد).

این فقط بخشی از دامنه وسیع این سریال بی‌نظیر آمازون است. هر مکان، از دریاهای طوفانی ساندرینگ گرفته تا سالن‌های باشکوه پادشاهان کوتوله، به شکلی جذاب و غنی ساخته شده و واضحا بودجه زیادی صرف ساخت این مکان‌های جادویی شده است. علاوه بر این، موسیقی متن بیر مک‌کریری یادآور آهنگ‌های آشنای موسیقی متن نمادین هاوارد شور است و فورا مخاطبان آشنا با سرزمین میانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

ریشه‌یابی شخصیت‌هایی مانند گالادریل و الروند بسیار آسان است. البته آن‌ها در فاصله هزاران ساله بین اکنون و زمانی که فرودو با آن‌ها ملاقات می‌کند بسیار تغییر می‌کنند. آن‌ها جوان و پرشور هستند و به ویژه گالادریل با بازی کلارک، با انگیزه و شخصیتی الهام‌بخش است. نقطه ضعف همه این شخصیت‌ها از جایی ریشه می‌گیرد که اغلب احساس می‌شود در هر قسمت چیزهای زیادی در حال اجرا و روایت هستند. وجود یک گروه اصلی موجب می‌شود تا داستان کم‌تر به عناصر خارج از گروه بپردازد اما یک داستان چندگانه، مجموعه‌ای از خطوط داستانی را ایجاد و بینندگان را ملزم می‌کند که آن‌ها را از نزدیک دنبال کنند تا مبادا چیزی را در طول مسیر از دست بدهند.

با این حال، در نهایت، «حلقه‌های قدرت» به خوبی این ضعف کوچک را پوشش می‌دهد تا شما را از شر و سیاهی در حال ظهور آگاه کند و به نظر می‌رسد که داستان به سمت جمع‌آوری یک گروه بالقوه با رهبری گالادریل، حرکت می‌کند. خود «حلقه‌های قدرت» در اوایل سریال نقشی ندارند اما شاهد عناصر زیادی مانند شخصیت‌های مرموز، توطئه‌های سیاسی، موقعیت‌های وخیم و موارد دیگر برای سرگرم کردن مخاطبان هستیم.

این سریال با داشتن شخصیت‌های اصلی متعدد و عمق و جزئیات خاص خود، مشابه آثار محبوب ما در قالب فانتزی مانند «بازی تاج و تخت» است. هنوز فصل اول کامل نشده اما «حلقه‌های قدرت» در عمل کردن به وعده‌های خود در زمینه کیفیت سریال شروعی موفق دارد.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

از بازیگران این مجموعه می‌توان به رابرت آرمایو، اوین آرتور، نازنین بنیادی، مورفید کلارک و اسمیل کروز کوردوا اشاره کرد. دو قسمت اول «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» در تاریخ ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) به طور انحصاری در سرویس استریم پرایم‌ویدیو منتشر شده است. اما منتقدانی که این سریال را دیدند نظرات خود را در نشریات مختلف منتشر کردند که بد نیست با هم گزیده‌ای از آنان را بخوانیم.

گزیده نظرات منتقدان درباره‌ی سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت»

نیک شگر از دیلی بیست

امتیاز: ۱۰۰ از ۱۰۰

این حماسه فانتزی بسیار بزرگ است و در ابتدا، آن‌چه درباره این سریال به چشم می‌آید تعادل میان عظمت و سادگی و عاطفه و خشونت است و مخاطب با تماشای کلیت فضا احساس شادابی و سرزندگی پیدا می‌کند.

مت اسکیمکوویتز از ای‌وی کلاب

امتیاز: ۹۱ از ۱۰۰

دو قسمت اول «حلقه‌های قدرت» نه‌تنها خوب، بلکه فوق‌العاده هستند. سریال آرام پیش می‌رود و ما را با جهان و گروه‌های اولیه آشنا می‌کند اما به هیچ وجه کسل‌کننده نیست و داستان به خودی خود شما را جذب می‌کند.

دیو نمتز از تی‌وی لاین

امتیاز: ۹۱ از ۱۰۰

مجموعه «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» ارزش این انتظار را داشت: یک حماسه بزرگ جاه‌طلبانه با تصاویری خیره‌کننده.

لیسی باگر از پیست

امتیاز: ۸۶ از ۱۰۰

سرعت دو قسمت اول «حلقه‌های قدرت» کند به نظر می‌رسد و این مسئله عمدی است و سریال باید برای متعادل کردن زمان پخش خود، در میان بسیاری از خطوط داستانی به ظاهر جداگانه پیش برود. اما واضح است که ارباب حلقه‌ها به اندازه کافی در روایت داستان خود احساس اطمینان می‌کند و به مخاطبانش فرصت کافی می‌دهد تا قبل از این که وارد تنش‌های آینده شوند شخصیت‌ها و اهداف و علایق مختلف آن‌ها را بشناسند.

لیز شنون میلر از کانسکوئنس

امتیاز: ۸۳ از ۱۰۰

«حلقه‌های قدرت» با موفقیت یک لایه رنگ تازه روی آن‌چه از قبل وجود داشت می‌زند.

استیو اوبرایان از ردیو تایم

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

اگر از فیلم‌های «هابیت» جکسون لذت برده‌اید، این پیش‌درآمد سه‌گانه اصلی «ارباب حلقه‌ها» اثری سزاوار است که عاشق آن خواهید شد.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

کوین پری از ایندیپندنت

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

این سریال بازگشتی تماشایی به سرزمین میانه دارد که عاشقانه ساخته شده و نوید ارائه یک ماجراجویی بسیار بزرگ را می‌دهد.

آلن سپینوال از رولینگ استون

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

دو اپیزود اول «حلقه‌های قدرت» پر از جلوه‌های بصری خیره‌کننده، چندین کاراکتر خوب و ترس و وحشت است که این آخرین مورد یکی از اجزای مهم سه فیلم اول جکسون بود.

استر زاکرمن از ونیتی فیر

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

«حلقه‌های قدرت» که توسط پاتریک مک‌کی و جی‌دی‌ پاین ساخته شده بر اساس مضامین قصه‌های تالکین روایت می‌شود و با توصیفات اغراق‌شده‌ای همراه است اما مفاهیم عرفانی این جهان خاص را نیز به نمایش می‌گذارد. هنوز نمی‌دانیم که آیا سریال می‌تواند این جرقه اولیه را فراتر از دو قسمت اول خود حفظ کند یا این که در وسعت خود گرفتار خواهد شد اما در حال حاضر، به نظر می‌رسد که حلقه‌های قدرت کاری تقریبا غیرممکن را عملی کرده است.

کارولین فرمکه از ورایتی

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

در حال حاضر می‌توان با اطمینان گفت که آمازون پول خود را در جای خوبی سرمایه‌گذاری کرده و یک اقتباس کاملا زیبا را ساخته که ماجراهایی عجیب و غریب را با احترام و عشق آشکار به افسانه‌های تالکین روایت می‌کند.

کاترین ونارندونک از ولچر

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

داستان به اندازه‌ای گسترده است که تمامی نقشه عظیم روایت‌های تالکین را پوشش می‌دهد و مکان‌های فانتزی آن نویدبخش‌ فضاهایی تاثیرگذارتر در آینده هستند. هسته عاطفی سریال ساده و در عین حال بزرگ و لذت‌بخش است.

ربکا نیکولسن از گاردین

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

سرعت سریال کمی صفر و صد است و داستان یا در صحنه‌های اکشن سریع پیش می‌رود یا در یک مکالمه یا نگاه معنادار باقی می‌ماند اما این‌ها صرفا جزئیات هستند و در نهایت جذابیت‌ کار بر همه چیز غلبه می‌کند. این سریال یک اثر تلویزیونی بسیار لذت‌بخش است.

هلن اوهارا از امپایر

امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

شاید مدتی طول بکشد تا به این شخصیت‌های جدید عادت کنید اما نشانه‌ها حاکی از آن است که این کار اثری ارزشمند خواهد بود.

ارین کارسون از سی‌نت

امتیاز: ۷۸ از ۱۰۰

«حلقه‌های قدرت» داستانی آشنا را به سبکی تازه ارائه می‌کند و آن‌قدر ارزش دارد که طرفداران قدیمی تالکین و افراد دیگر را جذب خود کند.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

برایان تالریکو از پلی‌لیست

امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

«ارباب حلقه‌ها» پرهزینه‌‌ترین سریال تلویزیونی است اما آیا این سریال به ظاهر تماشایی بینندگان را به همان سبک شخصیت‌هایی مانند فرودو، گندالف و آراگورن، مجذوب خود می‌کند؟ تصمیم‌گیری درباره این موضوع خیلی زود است، زیرا دو قسمت اول صرفا این جهان را معرفی می‌کنند اما این پروژه بسیار امیدوارکننده است.

مایکل فیلیپس از شیکاگو تریبون

امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

شاید کمی طول بکشد تا «حلقه‌های قدرت» خودش را سر و سامان دهد ولی تا این‌جا خیلی خوب پیش رفته است.

کلی لاولر از یو‌اس‌ای تودی

امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

این سریال هنوز نمی‌تواند به سطح فیلم‌های بی‌عیب و نقص «ارباب حلقه‌ها» برسد اما اگر تمام جنبه‌های مثبت دیگر را نادیده بگیریم حداقل باید گفت که «حلقه‌های قدرت» با رندر و کارهای گرافیکی خود جذاب‌ترین سریال فعلی تلویزیون است.

بن تراورس از ایندی‌وایر

امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

این سریال با گذشت زمان و بهینه‌سازی نقاط قوت خود، می‌تواند تاثیر زیادی بر مخاطب بگذارد.

ریچارد روپر از شیکاگو سان‌ تایمز

امتیاز: ۷۵ از ۱۰۰

این مجموعه یکی از گسترده‌ترین، سرسبزترین و گرافیکی‌ترین پروژه‌هایی است که تا به حال دیده‌اید و حماسه‌ای زیبا، گسترده، جادویی و پر از شخصیت‌های شگفت‌انگیز محسوب می‌شود. بازیگران بااستعداد و خوش‌قیافه آن بازی‌هایی قوی و جدی ارائه می‌دهند. البته دیالوگ‌ها کمی مزخرف و یادآور کتاب‌‌داستان‌های کودکان هستند.

 

کلینت ورثینگتون از سایت راجر ایبرت

امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

دو قسمت اول کمی خشک به نظر می‌رسد اما نویدبخش چیزهای زیادی هستند و امیدواریم که سریال در ادامه جذاب‌تر شود.

دن فاینبرگ از هالیوود ریپورتر

امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

اپیزود اول عمدتا به جهان‌ سریال و اثبات این موضوع اختصاص دارد که داستانی در این مقیاس را می‌توان در تلویزیون نیز روایت کرد و به طور کلی به خوبی از عهده این کار برمی‌آید. سپس در اپیزود دوم، داستان تازه شروع به حرکت می‌کند و شخصیت‌ها و صحنه‌هایی کاملا جذاب را می‌بینیم.

مگان اوکیف از دیسایدر

امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

دو اپیزود اول «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» از نظر بصری فوق‌العاده هستند اما یک مشکل بزرگ وجود دارد. این سریال شاید شروعی قوی داشته باشد اما داستان آن پر از بخش‌های جدا و قهرمانانی مختلف است که به راحتی می‌توانند داستان را به هم بریزند. ما دوست داریم خوش‌بین باشیم اما نسبت به آن‌چه که در پیش رو است شک داریم.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

دیوید سیمز از آتلانتیک

امتیاز: ۶۵ از ۱۰۰

این سریال مطمئنا مجلل و پرشکوه به نظر می‌رسد و به سختی تلاش می‌کند تا فضای اساطیری افسانه تالکین را تداعی کند. این مجموعه، داستانی گسترده و عناصر جذاب روایی زیادی دارد اما من ماهیت آن را نمی‌فهمم.

متیو گیلبرت از بوستون گلاب

امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

قسمت اول این سریال (که طبق گزارشات رقم رکوردشکن ۵۸ میلیون دلار برای هر اپیزود هزینه داشته) چیزی بیشتر از مجموعه‌ای از صحنه‌های اکشن با زبانی تخیلی و لهجه‌های انگلیسی نیست. داستان در اپیزود دوم بهتر می‌شود و شخصیت‌هایی ظاهر می‌شوند که نویدبخش قسمت‌های بهتری در آینده هستند.

اد کامینگ از تلگراف

امتیاز: ۶۰ از ۱۰۰

فیلم‌های ارباب حلقه‌ها یک طرح ساده داشتند: حلقه را در آتش بیاندازید! چیزی که این سریال از داشتن آن محروم است و مدام شاهد سکانس‌هایی اکشن هستیم.

برایان لوری از سی‌ان‌ان

امتیاز: ۵۵ از ۱۰۰

داستان سریال پرهزینه آمازون نسبتا بدون هیچ‌گونه الهام و فاقد فوریت روایی است.

راجر مور از مووی نیشن

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

بیایید امیدوار باشیم که سریال با رسیدن داستان به قسمت‌های میانی و به سمت پایان، بهتر شود، چرا که «حلقه‌های قدرت» فعلا حرفی برای گفتن ندارد.

جودی برمن از تایم

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

آن‌ها به جای ارائه رویکردی جدید از داستان تالکین، صرفا آن را بازنویسی و قصه‌ای تکراری را نقل می‌کنند و اثر نهایی خسته‌کننده است.

رابرت لوید از لس‌آنجلس تایمز

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

«حلقه‌های قدرت» نه یک فاجعه و نه یک اثر فوق‌العاده است و صرفا یک سریال تلویزیونی گران‌قیمت و اقتباسی محسوب می‌شود. این مجموعه خوب به نظر می‌رسد، دارای چند نقش‌آفرینی کاریزماتیک و در مجموع قابل تماشا است. این سریال گاهی اوقات هیجان‌انگیز و گاهی اوقات به نوعی خسته‌کننده است.

ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

دارن فرانیچ از اینترتینمنت

امتیاز: ۴۲ از ۱۰۰

بینندگان تشنه‌ دنیای سرزمین میانه منتظر اثری فاخر بودند اما «حلقه‌های قدرت» یک فاجعه خاص با پتانسیلی هدررفته است که عناصر و امکانات بی‌حد و حصر یک جهان باشکوه را در جهت کسب درآمد بیشتر قربانی می‌کند.

اینکو کانگ از واشنگتن پست

امتیاز: ۴۰ از ۱۰۰

شخصیت‌ها از جمله الف‌های گالادریل و الروند، (با بازی کیت بلانشت و هوگو ویوینگ در فیلم‌ها) سطحی هستند و طرح‌ داستانی چندان قوی نیست. اجراها صرفا کارراه‌اندازه و غیرقابل توجه هستند و دیالوگ‌ها و مونولوگ‌ها نیز ماهیتی نامشخص و مبهم دارند.

شناسنامه‌ی سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت»

نویسنده و کارگردان:جی‌دی پاین، پاتریک مک‌کی
بازیگران: مورفید کلارک، رابرت آرامایو، بنجامین واکر
خلاصه‌ی داستان: در سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» گالادریل به عنوان یک جنگجو به دنبال یافتن منبع شیطانی پنهانی در سرزمین میانه است و الروند نیز به عنوان یک سیاستمدار به پادشاه گیل‌گالاد کمک می‌کند.
امتیاز IMDB به فیلم: ۶.۵ از ۱۰
امتیاز متاکریتیک به فیلم: ۸۴ از ۱۰۰
سال: ۲۰۲۲

منبع: collider

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar عماد

    بسیار سریال عالی هستش، من هم جزو افرادی هستم که بجز اینکه مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها و هابیت را صد مرتبه دیدم و حتی کتاب هایش را دارم، حالا از دیدن سریالش لذت بردم هنوز شخصیت ها در حال شکل‌گیری هست و نباید به خاطر برخی مسائل دیگه جذابیت های این فیلم را نادیده گرفت و امتیاز پایین داد که مشخصا این کار افرادیست که طرفدار سریال های دیگر می باشد.

  2. Avatar کوروش کبیر

    من که به عنوان یک فن ارباب حلقه ها، اصلا از این سریال خوشم نیومد و قسمت اولش رو نصفه ول کردم. بازیگرهای بانو گالادریل و لرد الروند خیلی نچسب هستند. خدایی الروند پیر یا بهتره بگیم میانسال کجا و جوانش کجا. الف سیاه پوست؟!! خیلی ستم هستش. خلاصه که آمازون ظلم بزرگی در حق تالکین و داستان بی نظیرش انجام داد. خدا ازت نگذره جف بزوس!!!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه