دولت کره‌ی جنوبی می‌خواهد نسخه‌ی آزمایشی فناوری ۶G در سال ۲۰۲۶ آماده باشد

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
کره‌ی جنوبی 6G

کره‌ی جنوبی که در حال حاضر یکی از پیشرفته‌ترین کشورها از لحاظ فراهم‌سازی زیرساخت‌های اینترنت ۵G به حساب می‌آید می‌خواهد در زمینه‌ی اینترنت ۶G هم پیشتاز باشد، چرا که دولت این کشور از شرکت‌های مربوطه خواسته تا نسخه‌ی ابتدایی این فناوری را در سال ۲۰۲۶ آماده کنند.

اینترنت ۵G همچنان در بسیاری از کشورهای جهان حضور پیدا نکرده و همه‌گیر نشده است. در بسیاری از کشورها، حتی زیرساخت لازم برای بهره‌مندی از این فناوری در شهرهای بزرگ هم فراهم نشده، چه برسد به اینکه بخواهیم شاهد همه‌گیر شدن آن باشیم. اما با این حال اینترنت ۵G به بلوغ کافی رسیده و نوبت آن رسیده که شرکت‌ها، روی فناوری جدیدتری کار کنند؛ فناوری جذاب ۶G که به نظر می‌رسد کره‌ی جنوبی، نخستین شرکتی است که روی آن کار می‌کند. اما ۶G چقدر سریع خواهد بود؟

در حال حاضر یک سری از عملیات‌ها هستند که برای انتقال اطلاعات، نیازمند سرعتی معادل ۱ ترابیت بر ثانیه هستند؛ این میزان، چیزی در حدود ۱۰۰۰ برابر بیشتر از پهنای باند پورت‌های اترنت معمولی کنونی است. همچنین زمان تأخیر یا همان پینگ هم در جریان این انتقال اطلاعات باید به کمتر از یک ده هزارم ۱/۱۰٫۰۰۰ ثانیه برسد. رقم‌های عجیب و غریبی که از حد تصور هم خارج هستند اما چه باور کنیم چه نه، به آن‌ها دست پیدا کرده‌ایم. حال به نظر می‌رسد فناوری ۶G آمده تا ذهن‌مان را منفجر کند. از لحاظ تئوری، این فناوری قادر است تا ۵۰ برابر اینترنت ۵G سرعت داشته باشد، در حالی که زمان تأخیر آن، ۱۰ برابر کمتر است. در زیر می‌توانید چارتی را که سامسونگ از مقایسه‌ی اینترنت ۵G (آبی روشن) با اینترنت ۶G (آبی) ترسیم کرده مشاهده کنید.

The South Korean government wants 6G prototypes to be ready in 2026

توجه داشته باشید که لزوما این سامسونگ نیست که می‌خواهد به فناوری ۶G دست پیدا کند. البته شاید اینطور باشد، اما این درخواست اخیر از سوی دولت کره‌ی جنوبی مطرح شده و تمام شرکت‌های فعال در این زمینه را مخاطب قرار داده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، از تمامی لحاظ، اینترنت ۶G برتری فاحشی در مقایسه با ۵G دارد که باعث می‌شود با خود فکر کنیم سرعت پیشرفت فناوری چقدر این روزها بیشتر از چند سال قبل است. واقعاً تصور نمی‌کردیم با این سرعت، شاهد چنین پیشرفتی باشیم.

بیانیه‌ی دولت کره‌ی جنوبی در رابطه با دستیابی به فناوری ۶G به شرح زیر است:

وقتی در رابطه با صاحبان رشد اقتصادی آینده صحبت می‌کنیم، دولت کنونی روی ساخت تراشه‌های بدون حافظه، خودروهای آینده و بایوتک تمرکز دارد. اما دولت جدید می‌خواهد به این فناوری‌ها، ارتباط ۶G، باتری و نمایشگر ثانویه، پیشرفت در زمینه‌ی دفاعی و هوا و فضا، نیروگاه‌های هسته‌ای پیشرفته و محتوای دیجیتال را اضافه کند.

هدف کره‌ی جنوبی این است که بتواند نهایتا در سال ۲۰۲۶، نمونه‌ی آزمایشی فناوری ۶G را در اختیار داشته باشد. این یعنی فناوری یادشده باید اواخر دهه‌ی ۲۰۲۰ یا اوایل ۲۰۳۰، آماده‌ی بهره‌وری باشد.

The South Korean government wants 6G prototypes to be ready in 2026

البته هنوز کار زیادی برای دستیابی به چنین فناوری باید صورت بگیرد. اما به نظر می‌رسد شرکت‌ها خیلی سریع‌تر از انتظار در حال پیشرفت هستند. سال گذشته سامسونگ موفق شده بود داده‌های ۶G تتراهرتز (۶G THz) را تا ۱۵ متر انتقال دهد. اما طولی نکشید تا LG این میزان را به ۱۰۰ متر افزایش دهد. این پیشرفت بزرگی در راستای دستیابی به فناوری ۶G بوده که روز به روز به سرعت آن هم افزوده می‌شود. حال باید دید طی ماه‌های آتی، چه خبرهای بیشتری در رابطه با این موضوع منتشر می‌شود.

نظر شما در رابطه با فناوری ۶G و پتانسیل بالای آن چیست؟

منبع: GSMArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه