۶ پدید‌ه‌ی عجیب و مرموز طبیعی که توضیح دقیقی برای آن‌ها نیست!

۲۱ فروردین ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
6 پدید‌ه‌ی عجیب و مرموز طبیعی که هیچ توضیح دقیقی برای آن‌ها نیست

تماشای پدیده‌های طبیعی، مثل شفق قطبی یا بارش تگرگ روی درخت‌های گیلاس ژاپن، همیشه چشم‌نواز بوده و انسان را بر سر ذوق می‌آورد. اما گاهی در میان تمام پدیده‌های زیبا و حتی عاشقانه، اتفاقات مرموز و عجیبی رخ می‌دهد که می‌تواند باعث ترس و وحشت شود. عجیب‌ترین پدیده‌های طبیعی که فقط در افسانه‌ها و داستان‌های خیالی کهن از آن‌ها شنیده‌ایم و در همه‌ی آن‌ها پای یک جادوگر یا یک خدای قدرتمند کهن درمیان بوده است. اما راز پشت این همه پدیده‌ی عجیب و مرموز چیست؟

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم از ۶ پدیده‌ی عجیب و مرموز طبیعی که تا امروز رخ داده است صحبت کنیم. برای هیجان آماده هستید؟

۱. باران خون، از قرن ۸ پیش از میلاد تا سال ۲۰۲۲

باران خون، از قرن 8 پیش از میلاد تا سال 2022

در سال ۲۰۰۱ باران‌هایی به رنگ قرمز در یکی از شهرهای هند به نام کرالا می‌بارید که باعث وحشت افراد شده بود. در سال ۲۰۲۲ در صحرایی در شمال آفریقا باران قرمز رنگ بارید و سازمان هواشناسی انگلیس هشدار داد که ممکن است در ساوت‌همپتون هم چنین بارانی ببارد.

این پدیده در گذشته هم اتفاق افتاده و اولین بار در کتاب ایلیاد هومر، در قرن ۸ پیش از میلاد، شرح داده شده است. مردم تا قرن ۱۷ پس از میلاد تصور می‌کردند که واقعا از آسمان خون می‌بارد و آن را نشانه‌ی بدشانسی و بدشگونی می‌دانستند. آن‌ها معتقد بودند این پدیده‌ی عجیب خبر از اتفاقات شوم آینده می‌دهد.

اما دانشمندان در قرن ۱۹ میلادی با آزمایش قطرات باران خون متوجه شدند این رنگ قرمز به دلیل وجود غبار قرمز رنگ در هوا، میکروارگانیسم‌ها یا هاگ‌های معلق در هوا است. البته هنوز یک معمای حل نشده درباره‌ی این پدیده‌ی طبیعی وجود دارد.

در دو خط پایانی کتاب رویدادنامه‌ی آنگلوساکسون یادداشت شده است که «در زمان بارش باران خون، شیر و کره هم تغییر رنگ داده و به رنگ خون در آمده است.» این اتفاق از نظر زمانی با روز واقعه‌ی عاشورا هم‌زمان است و هنوز توضیحی برای آن پیدا نشده است.

۲. طوفان سبز مرموز در داکوتای شمالی

طوفان سبز مرموز در داکوتای شمالی

این پدیده‌ی عجیب محیط زیستی برای اولین بار در داکوتای شمالی، مینه‌سوتا و آیووا اتفاق افتاد. در پنحم جولای سال ۲۰۲۲ مردم آماده‌ی مواجهه با طوفان درچو (derecho) بودند اما اصلا انتظار دیدن آسمان سبز رنگ را نداشتند. بله آسمان واقعا سبز بود و شباهت زیادی به زمان ورود بیگانگان فضایی به زمین در فیلم‌های علمی تخیلی، یا آسمان شهرهای جادوگری کارتونی داشت.

جالب است بدانید که طوفان درچو در مسیر خود آسمان شهرها را به رنگ‌های سیاه، آبی تیره، خاکستری و سبز تیره تغییر داده است. بعضی از محققان دلیل سبز شدن آسمان را رعدوبرق زدن در زمان تابش نور قرمز، مثل نور غروب خورشید، اعلام کردند. آن‌ها معتقدند که ذرات آب معلق در هوا در این زمان نور را به شکلی منتشر می‌کند که آسمان سبز دیده می‌شود.

به هر حال این پدیده‌ی عجیب معمایی است که هنوز کسی آن را حل نکرده است.

۳. آبشار خون در قطب جنوب

آبشار خون در قطب جنوب

در سال ۱۹۱۱ در بخش شرقی قطب جنوب، در دره‌ی خشک McMurdo، آبشاری به رنگ خون کشف شد. افرادی که برای اولین بار این پدیده‌ی عجیب را دیده بودند آن را شبیه به صحنه‌ی فیلم‌های ترسناک توصیف کردند. ابتدا محققان عنوان کردند که وجود جلبک‌های خاصی باعث قرمز شدن آب دریاچه می‌شود اما در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ در دانشگاه آلاسکا فربنکس انجام شد مشخص شد دلیل قرمز بودن رنگ آب این دریاچه و آبشار، وجود آهن اکسید شده در آب شور است.

۴. سنگ‌های روان در آمریکا

سنگ‌های روان در آمریکا

سنگ‌های روان پدیده‌ی عجیب زمین‌شناسی است که در آن سنگ‌ها روی یک زمین صاف به صورت خودکار، بدون دخالت هیچ جانور یا انسانی، حرکت می‌کنند. جالب است بدانید این مسیرها بسیار طولانی هستند و نمی‌توان آن را حرکتی اتفاقی دانست. محققان علت این پدیده را یخ بستن رطوبت هوا و آب موجود در منطقه در روزهای سرد و آب شدن آن در روزهای آفتابی می‌دانند. لایه‌ی نازک یخ زیر سنگ‌ها لایه‌ای شناور ایجاد می‌کند و وقتی باد شدید می‌وزد، سنگ‌ها روی لایه‌ی یخ حرکت می‌کنند. مسیر حرکت این سنگ‌ها در پارک ملی دره‌ی مرگ در کالیفرنیا و در لیتل باتی کلر پلایا در نوادا کاملا قابل مشاهده است.

۵. ستون نور در آمریکا، کانادا و قطب شمال

ستون نور در آمریکا، کانادا و قطب شمال

این پدیده‌ی عجیب طبیعی در قطب شمال و بعضی از نقاط آمریکا و کانادا، در روزهای سرد سال قابل مشاهده است. در این روزها مسیرهای نور باریکی از آسمان به زمین می‌تابند که بسیار شبیه به نور خارج شده از UFOها در فیلم‌های علمی تخیلی هستند. دلیل ایجاد این ستون‌های نوری منجمد شدن رطوبت در هوا و تبدیل شدن قطرات ریز آب به کریستال است. این کریستال‌ها به آرامی روی زمین می‌ریزند و نور اطراف، مثل نور چراغ‌های خیابان، را منتشر کرده و چنین پدیده‌ی رویایی و زیبا را ایجاد می‌کنند.

۶. باران ماهی در تگزاس

باران ماهی در تگزاس

در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ در شهر تگزاس بارانی عجیب بارید. ابرها به جای اینکه قطرات آب را به زمین روانه کنند، روی سر مردم ماهی باریدند! اما این اولین دفعه‌ای نبود که بارانی از حیوانات مختلف بر سر انسان می‌بارید. در گذشته باران قورباغه، خرچنگ و ماهی‌های کوچک هم در نقاط مختلف باریده است.

مردم تگزاس این باران عجیب را به این شکل توصیف کرده‌اند: «صدای یک رعدوبرق بلند را شنیدیم و وقتی بیرون را نگاه کردیم، متوجه شدیم باران شدیدی می‌بارد. همراه با قطره‌های باران، ماهی‌های بزرگی هم روی زمین می‌افتاند.» جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۷ معلم‌ها و دانش‌آموزان مدرسه‌ی اوروویل در کالیفرنیا گزارش دادند که از آسمان ۱۰۰ ماهی روی زمین بازی و پشت‌بام مدرسه ریخته شده است.

هنوز توضیح دقیقی برای این پدیده‌ی عجیب وجود ندارد اما محتمل‌ترین فرضیه می‌گوید که گردباد شدید و فواره‌ای می‌تواند موجودات ریزی مثل قورباغه یا ماهی‌های کوچک را از زمین بلند کرده، چندین کیلومتر جابه‌جا کرده و در محلی دیگر روی زمین بریزد. اما جالب است بدانید که تا به حال چنین گردبادی مشاهده نشده است.

مرور کلی

عجیب‌ترین پدیده‌ها در جهان

طبیعت پر از اتفاقات عجیب است و هنوز بخش زیاد از آن برای ما ناشناخته مانده است. گاهی با تغییر ترکیبات شیمیایی جو، هم‌زمانی تغییرات فیزیکی طبیعت و یا مشاهده‌ی پدیده‌ای قدیمی برای اولین بار در عصر جدید شگفت‌زده می‌شویم. البته نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که هنوز راز و رمز بخش زیادی از این عجایب برایمان آشکار نشده است. در نتیجه ما هم مثل اجداد غارنشین خود که با دیدن ستاره‌ها در آسمان شگفت‌زده می‌شدند،

با مشاهده‌ی این پدیده‌ها غافلگیر شده و حتی درگیر ترس و اضطراب می‌شویم. در این مطلب ۶ پدیده‌ی عجیب طبیعی را معرفی کردیم، پدیده‌هایی که فقط در مجموعه فیلم‌های مارول یا دیگر فیلم‌های علمی تخیلی دیده شده بودند. اگر شما هم پدیده‌ی طبیعی خاصی مشاهده کرده‌اید که به نظرتان عجیب بوده، برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منابع: Thefortunenews, Usatoday1, People, Farmersalmanac, Holidify

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۹ دیدگاه
 1. Avatar هی

  نشستم ب در نگاه میکنم

  از اسمان ماهی می بارد

  ماهی ها اه میکشند

 2. Avatar علی

  سلام
  بنده یک بیمار تنفسی و آسم هستم،
  پدیده عجیبی که مشاهده کردم و حتی درد آن را احساس کردم این بود که اسپری تنفسی که ۸۰هزارتومان میخریدم بعد از یکهفته ۴۶۰هزار تومان شده بود، هنوز در هیچ کجای دنیا چنین پدیده ای رخ نداده است

  1. Avatar امین

   شد ۶۵۰ اون اسپری قرمز کوچک

 3. Avatar حسین

  اون ستون نو ساخته دست بشر هست اونم با تکنولوژی blue beam یا همون نور آبی.

 4. Avatar مرجان

  خیلی مسخرست یک رویداد علمی به عاشورا ربط میدین 😂

  1. Avatar مخلوق خدا

   خیلی عجیبه که خالق همه چیز، برای شخصی که تلاش کرد تا عممممق رضایت و عشق به خالقش رو بدست بیاره، یه آسمون کوچیک رو بارونی ببارونه که از جنس مشابه خون باشه؟؟ برای کسی که خون خودش و تمام عزیزانش که شیرین ترین چیز برای یک موجود هست رو برای خالقش فدا کرده؟؟
   و او خداییست بی نیاز از من و تو. بی نیاز از تبعیت از قوانین طبیعی که خودش درستشون کرده. عشق اختیاری شاید دلیل اشرف مخلوقات شدن انسان بوده. نه سر کردن عمر از روی اجبار
   حضرت امام حسین علیه السلام میگه خدایا تو را سپاس که منو خلق کردی در صورتیکه از من بی نیاز بودی. خدا اگه من و شما و بقیه رو هم خلق نمی‌کرد هیچ خللی توی کائنات بوجود نمی اومد. غیر از اینه؟
   التماس تفکر 🙏

 5. Avatar سعید

  کلا برای همشون دلیل علمی و منطقی پیدا کردن این نوشته هاتون مال ۵۰ سال پیش هستش فک کنم :/

 6. Avatar اردشیر

  اون سنگ های روان دلیل علمیش رو پیدا کردن در مورد مطالبی که میزارید بیشتر تحقیق کنید

 7. Avatar محمد

  الکی اون بارون خون رو به عاشورا ربطش ندین، که فرای تخیلیه!!

  1. Avatar دنیز

   راستش من توی کتاب انجیل خونده بودم که حضرت موسی برای اینکه فرعون بنی اسرائیل رو آزاد کنه کلی کار کرد که یکیشون هم همین بارون خون بود تا جایی که یادم میاد

 8. Avatar AkiAsi

  چطور کتاب وقایع اتفاقیه انگلوساکسون، در زمان حکومت شاه آلفرد بر انگلستان، در اواخر قرن نهم میلادی ،تونسته هم زمان بودن اتفاقی در بریتانیا در قرن نهم رو با اتفاق دیگه ای در قرن هفتم در خاورمیانه ثبت کنه؟!!!
  نویسنده محترم توجه داشته باشن، ذکر هر خزعبلاتی برای ماورایی و عظیم جلوه دادن حرکت حسین(ع)، جز خراب کردن و زبون نشون دادن عاشورا، فایده و خروجی دیگه نداره،
  در دو پاراگراف پایانی کتاب وقایع انگلوسلکسون، اتفاقات مرتبط با قرن نهم تا یازدهم در منطقه بریتانیا،و کلیسای بوربور ذکر شده که حداقل ۲قرن تا چهار قرن تز عاشورا جلوتر هستن و هنوز هم تاریخ مدون میلادی بر اساس حرکت خورشید یا شمسی یا سزاری، تدوین نشده بود(در قرن یازدهم، تدوین تاریخ میلادی بر اساس تقویم خورشیدی یا تقویم سزاری، در کلیسای رم انجام میشه و به همه کلیساها و صومعه ها دسنور داده میشه تا در تمامی اسنادشون، تاریخهای قبلی رو که نادقیق بود و هرسال ۶۰روز از سال قبل کمتر میشد رو پاک کنن و این تاریخ رو بزارن)

 9. Avatar مسی

  اون پدیده‌ی سنگ‌های حرکت کننده حل شده

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه