با این ۷ ترفند تابستان امسال عکس‌هایی عالی بگیرید

۱ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

در بین ۴ فصل سال، شاید در تابستان بیشترین نیاز را به عکاسی پیدا کنید. برنامه کاری و درسی خیلی از افراد در این فصل خلوت‌تر بوده و زمان بیشتری برای تفریح و مسافرت پیدا می‌کنند؛ بنابراین موقعیت‌های عکاسی هم احتمالاً در این فصل بیشتر باشد. در این مقاله به شما توضیح می‌دهیم که چطور بدون نیاز به هیچ تجربه و یا تجهیزات خاصی، به‌راحتی بتوانید عکس‌های تابستانی خیره‌کننده و خیلی زیبایی بگیرید. به صورت خلاصه، در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

  • نوع نور مورد نیاز برای گرفتن عکس‌های زیبا در تابستان
  • ایجاد تغییری آسان در طرز فکر شما در مورد عکاسی که باعث می‌شود عکس‌های بهتری بگیرید
  • بهترین روش برای پیدا کردن مکان‌های مناسب عکاسی در تابستان
  • تعداد زیادی ایده برای عکس‌های تابستانی که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید

بنابراین،‌ اگر برای گرفتن عکس‌های خاص و خیره‌کننده در تابستان امسال آماده هستید، مسیر پیشرفت خودتان را با اولین نکته از لیست زیر شروع کنید.

به آفتاب تابستان توجه کنید

عکاس‌های تابستانی

در عکاسی تقریباً همه چیز به نور بازمی‌گردد. اگر می‌خواهید همیشه عکس‌های تابستانی زیبایی بگیرید، باید یاد بگیرید که به نورپردازی تسلط پیدا کنید – و با توجه دقیق به خورشید آغاز می‌شود. برای این کار، ‌ قبل از بیرون رفتن از خود بپرسید:

  • آیا هوا ابری است؟
  • خورشید در کجای آسمان قرار دارد؟

ابرها نور را پخش‌ کرده و نوری ملایم و یکنواخت ایجاد می‌کنند که برای گرفتن عکس‌های پرتره، عکس‌های گل و مناظر جنگلی عالی است. از سمت دیگر، آسمان صاف و بدون ابر نور خیلی قوی، سخت و با کنتراست بالا تولید می‌کند که برای عکاسی خیابانی مناسب است. اما این نور سخت تقریباً برای همه‌ی مقاصد عکاسی دیگر نامناسب و بد است.

با این حال، صاف بودن آسمان در طول تابستان چیز عجیبی نیست. اگر آسمان صاف باشد،‌ باز هم می‌توانید با عکاسی در اوایل صبح و یا بعد از ظهر، نور بسیار خوبی دریافت کنید. این زمان‌ها که آن‌ها را به‌عنوان ساعت طلایی می‌شناسیم، دارای نور ملایم و طلایی هستند، سایه‌های طولانی ایجاد می‌کنند و جزئیات زیادی را از سوژه‌ها نمایش می‌دهند. به صورت کلی، فارغ از اینکه آسمان صاف باشد و یا ابری،‌ ساعات طلایی را سعی کنید از دست ندهید. دقیقاً به همین خاطر است که عکاسان حیات‌وحش، عکاسان پرندگان، عکاسان پرتره و عکاسان منظره همگی دوست دارند در طی ساعات طلایی کار کنند.

به شما قول می‌دهیم که شما هم از نتیجه عکاسی در طی این ساعات شگفت‌زده شوید! حتماً این موضوع را امتحان کنید.

از کرم‌های شب‌تاب عکسی کنید

عکاسی در تابستان

اگر به دنبال این هستید که در طول سفر و یا طبیعت‌گردی‌های خود در تابستان عکس‌های خیلی خاصی بگیرید، یکی از بهترین ایده‌ها شاید عکاسی از کرم‌های شب‌تاب باشد. کرم شب‌تاب یکی از حشرات کلاسیک تابستانی است، اما عکاسی از آن‌ها نسبتاً دشوار است. البته مگر اینکه به تکنیک‌های کوچک و مفیدی احاطه داشته باشید.

به عنوان قاعده کلی،‌ همیشه یادتان باشد که برای عکاسی از کرم شب‌تاب نباید سعی کنید از یکی از آن‌ها عکس بگیرید. در عوض، باید از تکنیک‌های نوردهی طولانی استفاده کرده و سعی کنید از چندین کرم شب‌تاب در طی چند دقیقه و یا حتی چند ساعت عکاسی کنید.

برای انجام این کار، دوربین را روی ۳پایه تنظیم کنید و آن را در محلی که کرم‌ها قرار دارند ببرید. اگر دوربین شما این ویژگی را دارد، آن را روی حالت Bulb قرار دهید. سپس حالت شاتر طولانی را انتخاب کنید. با استفاده از این کار، حرکت کرم شب‌تاب در کل کادر عکاسی شما برای چند دقیقه و یا چند ساعت ثبت می‌شود. البته توصیه می‌کنیم برای شروع از مدت زمان‌های کمتری مثل ۵ دقیقه شروع کنید، ولی بسته به نتایج و سلیقه خودتان، این زمان را می‌توانید کمتر و بیشتر کنید.

از یک سوژه یکسان به مدت یک هفته عکاسی کنید

برای سومین گزینه، قصد داریم یک مورد خیلی خاص و جالب به شما معرفی کنیم. البته انجام آن هم بسیار ساده است. موضوعی خاص را انتخاب کنید، مثلاً یک نوع گل، ‌ یک درخت، یک ماشین، ‌ یک منظره، ‌یک شخص و یا اگر در گردش با دوستانتان هستید، یک نوع ژست خاص عکس گروهی …

سپس به مدت یک هفته، ‌ هر روز چند مرتبه از همان سوژه عکس بگیرید! ولی سعی کنید در شرایط زمانی و نوری مختلفی این کار را انجام دهید تا عکس‌ها خیلی به هم شبیه نبوده و منحصر به فرد باشند. بنابراین، هر روز از یک ترکیب، نور و تنظیمات یکسان استفاده نکنید. اگر از سوژه انسانی عکاسی می‌کنید، ‌ مدل مو و لباس را می‌توانید تغییر دهید. یا اینکه محلی که در آن عکس می‌گیرید را تغییر دهید.

به عنوان مثال، اگر روز اول در نزدیکی ظهر عکاسی کردید، روز دوم در نزدیکی غروب عکس بگیرید. اگر در روز سوم عکاسی با عمق کم را آزمایش کردید، برای روز چهارم عکاسی با عمق پس‌زمینه زیاد را امتحان کنید … به همین منوال برای یک هفته عکاسی کنید.

پس از پایان یک هفته، ‌احتمالاً از این چالش لذت خواهید برد و شاید حتی تصمیم بگیرید که آن را ادامه دهید. البته این چالش نه‌تنها نتیجه جالبی می‌تواند به همراه داشته باشد، بلکه تمرینی عالی برای تقویت مهارت‌های عکاسی شما نیز خواهد بود.

بی‌هدف عکاسی کنید

عکاسی در تابستان

سال‌ها پیش، هر عکس هزینه تمام شده بسیار بیشتری داشت. علاوه بر تهیه دوربین، شما باید نگاتیو هم تهیه می‌کردید که ظرفیت محدودی در عکاسی داشت. ولی امروزه و با توجه به هزینه خیلی ارزان ذخیره‌سازی تصاویر و امکان پاک کردن مجدد آن‌ها در دوربین‌های مدرن، شاید برای خیلی‌ها وسوسه‌انگیز باشد که بی‌هدف و به تکرار عکاسی کنند.

شاید باورتان نشود، ولی این رویکرد می‌تواند عکس‌های خیلی جذاب و جالبی را برای شما به همراه داشته باشد. ولی نقطه ضعف اصلی این است که دوربین عکاسی شما در انتها پر از صدها عکس خواهد بود که باید تمام آن‌ها را تماشا کنید،‌ عکس‌های بی‌کیفیت (که احتمالاً اکثریت هستند)‌ را حذف کرده و تنها عکس‌های مناسب را نگاه دارید. این فرایند برای خیلی‌ها ممکن است طاقت‌فرسا باشد.

عکس‌های تابستانی

بنابراین، اگر به این رویکرد علاقه پیدا کردید، شاید بهتر باشد کمی هنگام عکس گرفتن مکث کرده و چند سؤال را در ذهن خودتان مرور کنید. آیا این سوژه واقعاً ارزش عکاسی دارد؟ آیا من واقعاً به این موضوع علاقه‌ دارم؟ آیا شرایط نور و ترکیب رنگ برای عکاسی مناسب است؟

مرور کردن همین چند سؤال ساده می‌تواند باعث شود خیلی از آن عکس‌های بی‌کیفیت را هیچ‌وقت ثبت نکنید و در نتیجه، آن فرایند طاقت‌فرسا مرور عکس‌ها و انتخاب بهترین‌ها برای شما به‌مراتب ساده و لذت‌بخش‌تر شود.

با فواصل کانونی مختلف بازی کنید

عکس‌های تابستانی

برای گرفتن عکس‌های تابستانی جذاب، حتماً عکاسی با فواصل کانونی مختلف را نیز امتحان کنید. تابستان زمان خوبی برای لذت بردن از طبیعت و فضای باز است. به همین منوال، زمان خوبی نیز باری کشف و تجربه لنزهای مختلف شمرده می‌شود.

اگر چند لنز مختلف در خانه دارید، شاید بهتر باشد برای تابستان امسال آن‌هایی که در گذشته بیشترین کاربرد برای شما داشته‌اند را رها کرده و گزینه‌های جدیدتری را امتحان کنید. برای تابستان امسال سعی کنید از لنزهایی استفاده کنید که در گذشته آن‌ها را بیشتر نادیده می‌گرفتید.

البته این کار شاید در ابتدا کمی برای شما چالش‌ برانگیز باشد. چراکه هنوز عادت به عکاسی با این لنزها ندارید. ولی این کار ۲ مزیت خیلی بزرگ به همراه دارد. اول اینکه عکاسی با آنها را نیز تجربه کرده و به توانایی‌های عکاسی شما افزوده می‌شود. مزیت دوم این است که با تغییر لنز، طبعاً سبک عکس‌های شما نیز تغییر خواهد کرد و عکس‌های شما نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود.

کار کردن با فواصل کانونی مختلف در حین عکاسی یک راهکار عالی برای خارج شدن از عادات عکاسی همیشگی است. این کار می‌تواند به شما در زمینه گرفتن عکس‌هایی خلاقانه خیلی کمک کند.

در انتها،‌این نکته را فراموش نکنید: در هر بازه زمانی خودتان را فعلاً محدود به ۲-۳ لنز بیشتر نکنید. تنوع بیش از حد لنزها باعث می‌شود فواصل کانوی مختلف را به‌خوبی یاد نگیرید و تجربه کافی را به دست نیاورید. متمرکز شدن روی تنها چند لنز به شما کمک می‌کند احاطه بیشتری روی موضوع فواصل کانونی و نقش آن‌ها در عکاسی پیدا کنید.

مناطق و طبیعت اطراف خودتان را فراموش نکنید

عکاس تابستان

تعطیلی و آب‌وهوای تابستان فرصتی مناسب برای پیاده‌روی، ‌ دوچرخه‌سواری، کوه‌نوردی، قایق‌سواری و انواع تفریحات دیگر شمرده می‌شود. به عبارت دیگر، تابستان را می‌توان بهترین زمان برای بیرون رفتن، تفریح زیر نور خورشید و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعی دانست.

به همین خاطر، سعی کنید چند روز در هفته را به کاوش و گردش در اطراف محل زندگی خودتان بپردازید. برای تفریح لازم نیست تا همیشه بکرترین و خاص‌ترین جاذبه‌ها را انتخاب کنید. چراکه احتمالاً آن‌ها فاصله بیشتری با شما دارند و این موضوع باعث دشوار شدن برنامه‌ریزی شما می‌شود؛ بنابراین، خودتان را محدود به جاذبه‌های خاص نکنید و سعی کنید از نزدیک‌ترین‌ها لذت ببرید.

ولی نکته اصلی این است که دوربین خودتان را حین این بازدیدها فراموش نکنید. سعی کنید جاذبه‌ها را به تصویر بکشید. رویکردهای مختلفی را هنگام عکاسی امتحان کنید. این تفریحات می‌تواند بهانه خوبی برای تمرین عکاسی شما باشد. علاوه بر این، بدون شک عکس‌های خاص و به‌یادماندنی نیز می‌توانید ثبت کنید.  این روش می‌تواند تأثیر زیادی در گرفتن عکس‌های زیبا در تابستان امسال شما داشته باشد.

در انتها، این نکته هم می‌تواند برای شما جالب باشد. اگر به دنبال مکان‌هایی خاص برای عکاسی در نزدیکی محل زندگی خودتان هستید، شاید بهتر باشد وب‌سایت‌هایی مانند Flickr، ۵۰۰PX و یا اینستاگرام را بررسی کنید. در این وب‌سایت‌ها شما به‌سادگی می‌توانید مکان را جستجو کرده و عکس‌هایی که در آن نزدیکی به ثبت رسیده‌اند را مشاهده کنید. این روشی عالی برای پیدا کردن سوژه‌ها و مکان‌های مناسب عکاسی شناخته می‌شود.

در هوای نامساعد عکاسی کنید

شرایط جوی نامساعد همیشه مخصوص پاییز و زمستان نیست. اگر برای یک تفریح تابستانه برنامه‌ریزی کرده باشید،‌ حتماً خیلی بهتر درک می‌کنید که هوای بد چقدر می‌تواند ناامیدکننده باشد. ولی اگر قصد شما عکاسی باشد، آب‌وهوای بد می‌تواند گزینه جالب و هیجان‌انگیزی برای شما باشد!

آب‌وهوای بد چندین مزیت برای عکاسی دارد. اول اینکه باعث پراکنده شدن جمعیت می‌شود. یعنی اگر قصد بازدید از مکان‌هایی را دارید که در حالت عادی خیلی شلوغ هستند، در روزهای بارانی فرصت بهتری پیدا می‌کنید. چراکه در این شرایط جوی معمولاً گردشگران کمتری برای بازدید از خانه خارج می‌شوند.

یکی دیگر از جذابیت‌های این نوع آب و هوا در طول تابستان،‌بحث نور، به تصویر کشیدن دانه‌های باران، ابرهای تاریک است. تمام این‌ها می‌توانند به عکس‌های تابستانی شما تنوع ببخشند و همه چیز را خاص‌تر و جذاب‌تر کنند.

با این حال، این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که آب و هوای بد آسمان را تاریک‌تر می‌کند. بنابراین باید در انتخاب اندازه دیافراگم، تعیین ISO و انتخاب سرعت شاتر دقت بیشتری داشته باشید تا تصاویر شما از لحاظ نوردهی دچار مشکل نباشند. علاوه بر این، توصیه می‌‌کنیم که تا جای ممکن از ۳پایه هم استفاده کنید.

اگر به ساحل دسترسی دارید،‌ خوب است بدانید که سواحل دریا معمولاً مکان جالبی برای عکاسی در هوای طوفانی شمرده می‌شود. ولی حتماً باید وسایل لازم را برای خشک نگه‌داشتن تجهیزات خود به همراه داشته باشید. با این حال، این نکته را فراموش نکنید که اگرچه آب و هوای نامساعد می‌تواند گزینه مناسبی برای عکاسی باشد، ولی هرگز خطر نکرده و همیشه سلامتی خودتان را در اولویت قرار دهید.

منبع: Digital Photography School

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه