۱۰ شهر واقعی برتر در بازی‌های ویدیویی؛ کپی برابر اصل

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
شهر واقعی در بازی های ویدیویی

یکی از چیزهای دوست‌داشتنی درباره‌ی بازی‌های ویدیویی توانمندی سازندگان آن‌ها در خلق دنیاهایی مجازی است که در آن‌ها غرق می‌شویم. در این بازی‌ها می‌توان انواع مکان‌های فانتزی از سرزمین‌های خیالی و قلمروهای ناشناخته در داستان‌های علمی‌تخیلی را داشته باشیم. اکثر بازی‌های ویدیویی در مکان‌های ساختگی قرار دارند و با وجود این که حس و حال گردش در چنین دنیاهایی عالی است، نمی‌توانیم منکر زیبایی دنیای برخی بازی‌ها شویم که به طور مستقیم از روی مکان‌های واقعی در دنیای خودمان ساخته شده‌اند.

گشت‌و‌گذار در شهرهای واقعی که توسط همه شناخته‌شده هستند در یک بازی ویدیویی حس عجیبی دارد. افزوده شدن المان‌های بازی‌های ویدیویی به شهرهایی که از قبل دیده‌ایم، روح تازه‌ای به آن‌ها می‌بخشد. حتی اگر هیچ‌وقت به چنین شهر‌هایی هم نرفته باشیم توجه و دقتی که سازندگان بازی‌ها در بازسازی مجازی آن‌ها می‌کنند کاری می‌کند که با دیدن این شهرها هیجان‌زده شویم. حتی وقتی که توسعه‌دهندگان چنین بازی‌هایی مجبور می‌شوند تغییراتی در شهر‌های واقعی ایجاد کنند تا نیازهای یک بازی ویدیویی برطرف شود هم ارزش این بازسازی‌های مجازی سر جای خود می‌ماند.

در جمع‌آوری این لیست اصلا به این موضوع که این مکان‌ها در گذشته، حال یا آینده بازسازی شده‌اند توجهی نشده. همچنین ترتیب‌بندی این لیست بر اساس دقیق‌ترین بازسازی نیست و چه بسا بازی‌هایی وجود داشته باشند که با وفاداری بیشتری به مکان واقعی مربوط به خود ساخته شده باشند که در این لیست حاضر نشده‌اند. اصلی‌ترین عامل مؤثر در جای‌گیری بازی‌ها در این لیست حس و حال القا شده به هنگام گشت‌و‌گذار در شهر‌های آن‌هاست. البته برای این که مجبور نباشیم تمام این لیست را فقط از بازی‌های سری اساسینز کرید پر کنیم تصمیم گرفتیم تا از هر سری بازی فقط یک قسمت را راه بدهیم. در همان ابتدای مقاله هم به وضوح گفتیم که درباره‌ی بازی‌هایی صحبت می‌کنیم که مستقیما از روی شهر‌های واقعی ساخته شده‌اند؛ یعنی هر چقدر هم که سن آندریاس به کالیفرنیا شبیه باشد هم نمی‌توانیم بازی‌های سری جی‌تی‌ای را وارد این لیست کنیم.

۱۰- فورت اسمیت، ایالت آرکانزاس / Call of Juarez: Bound in Blood

فورت اسمیث، ایالت آرکانزاس / Juarez: Bound in Blood

دیدن مکان‌های کوچک و کمتر شناخته شده در رسانه‌ها چندان عادی نیست. برای مثال مکان‌هایی مانند ایالت آرکانزاس میزبان فیلم‌ها یا بازی‌های زیادی نشده. به همین دلیل است که وقتی شهر فورت اسمیت را در بازی Call of Juarez: Bound in Blood می‌بینیم حس تازگی به ما می‌دهد. درست است که این شهر در حد و اندازه‌ی دیگر نام‌های موجود در این لیست نیست اما همین حس تازگی ناشی از رفتن به شهری تازه باعث می‌شود تا بتوانیم از دیدن این شهر در این بازی لذت ببریم.

با وجود این که داستان این بازی در قسمت کوتاهی ما را به فورت اسمیت می‌برد اما این بخش از بازی واقعا به‌یادماندنی است. با توجه به این که از جنگ آمریکا زمان زیادی می‌گذرد، بازسازی یک شهر از آن دوره به شکل صد درصد دقیق اصلا شدنی نیست؛ اما بازی Call of Juarez: Bound in Blood کاری می‌کند که حدودا بدانیم بودن در چنین شهری چه حسی دارد. شهری که به دروازه‌ی جنگی تبدیل شده بود.

۹- سیاتل، ایالت واشنگتن / inFamous: Second Son

سیاتل، ایالت واشنگتن / inFamous: Second Son

مقر استودیوی ساکر پانچ در ایالت واشنگتن قرار دارد. اگر این استودیو قرار باشد شهر یکی از بازی‌های خود را طوری بسازد که حس و حال آن تا حد ممکن شبیه به مکان واقعی باشد مشخصا سراغ شهری می‌رود که هنرمندان این استودیو شناخت خوبی به آن دارند. این موضوع دقیقا درباره‌ی شهر سیاتل از بازی inFamous: Second Son صدق می‌کند. در این بازی به‌خوبی می‌توانید حس و حال بودن در پایتخت باران آمریکا را لمس کنید.

به دنبال بازار تره‌بار سیاتل هستید؟ اگرچه اسم آن در بازی کمی فرق می‌کند ولی می‌توانید به آنجا بروید. دوست دارید برج اسپیس نیدل را ببینید؟ مشخصا سیاتل بدون این برج بی‌معناست. در این بازی حتی می‌توانید دیوار آدامس معروف سیاتل را هم پیدا کنید. معلوم است که در شهر سیاتل بازی inFamous: Second Son اکثر اوقات باران می‌بارد تا اتمسفر این شهر بیش از پیش منتقل شود.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در سیاتل قرار می‌دهند؛

 • The Last of Us Part 2: قسمت بزرگی از بازی در سیاتل جریان دارد.
 • Shadowrun: سیاتلی آینده‌ای را در خود دارد.
 • Deadlight: سیاتل سال ۱۹۸۶ را به تصویر می‌کشد.

۸- پریپیات، اوکراین / S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

پریپیات، اوکراین / S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

شهر پریپیات محل رخ دادن معروف‌ترین فاجعه‌ی هسته‌ای تاریخ است. درباره‌ی حادثه‌ی چرنوبیل صبحت می‌کنیم که منجر به نابودی شهر پریپیات شد. این شهر مدت‌هاست که متروک شده و یکی از تلخ‌ترین تاریخ‌های دنیا را به دوش می‌کشد. البته مشخصا وقتی فاجعه‌ای تراژیک رخ بدهد رسانه‌هایی مانند بازی‌های ویدیویی سراغ به تصویر کشیدن آن می‌روند. پریپیات در سال ۱۹۷۰ برای سکونت دادن به کارکنان نیروگاه چرنوبیل و خانواده‌های آن‌ها تأسیس شد. این شهر در سال ۱۹۸۶ به دلیل انفجار نیروگاه چرنوبیل به‌شدت در خطر تشعشعات رادیو اکتیو قرار گرفت و ۵۰ هزار ساکن آن مجبور شدند در طول دو روز خانه‌ی خود را رها کنند. سال‌ها از این ماجرا می‌گذرد اما هنوز هم این شهر خالی از سکنه است.

بازی S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat به بازیکنان اجازه می‌دهد تا در خیابان‌های شهر پریپیات که در آن‌ها پشه پر نمی‌زند بگردیم. مکان‌های برجسته‌ی شهر پریپیات مانند چرخ‌و‌فلک معروف این شهر در بازی S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat دیده می‌شوند. حتی گیم‌پلی سخت و بی‌رحمانه‌ی این بازی هم به طور کامل در اختیار انتقال دادن اتمسفر سنگین و مرده‌ی این شهر است. در حالی که بسیاری از بازی‌های ویدیویی شهر‌هایی واقعی را نشان می‌دهند که در داستانی خیالی نابود شده‌اند، این که بازی استاکر به ما شهری را نشان می‌دهد که در دنیای خودمان هم به همین شکل است قلب انسان را به درد می‌آورد.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در پریپیات قرار می‌دهند؛

 • Call of Duty 4 Modern Warfare: یک از معروف‌ترین مراحل این بازی در شهر پریپیات جریان و با حادثه‌ی چرنوبیل ارتباط دارد.

۷- هنگ کنگ / Sleeping Dogs

هنگ کنگ / Sleeping Dogs

باور کردن این که استودیوهای سازنده‌ی بازی Sleeping Dogs از چین نیستند و یکی از آن‌ها در کانادا و دیگری در لندن استقرار دارد اصلا راحت نیست. این بازی به‌خصوص برای کسانی می‌تواند جذاب باشد که هیچ‌گاه به هنگ کنگ نرفته‌اند و همچنین از بازی‌های جهان بازی که در آمریکا یا اروپا جریان دارند خسته شده‌اند.

هنگ کنگی که در بازی Sleeping Dogs به نمایش در می‌آید خیره‌کننده است. خیابان‌های این بازی رنگارنگ و زیبا هستند و قدم زدن در بازارهای شلوغ این بازی به خودی خود حسابی سرگرم‌کننده است. البته که یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی شهر هنگ کنگ سطح بالای جنایت است. مافیای مخصوص چین که به‌عنوان «تثلیث چینی» شناخته می‌شود در هنگ کنگ حسابی فعال است و این شهر را به شکل نامحسوس کنترل می‌کند. این موضوع را می‌توانیم به‌خوبی شهر هنگ کنگ بازی Sleeping Dogs مشاهده کنیم. البته سازندگان این بازی برای این که بتوانند شهر هنگ کنگ را به گونه‌ای در بازی خود قرار دهند که بیش از حد بزرگ نشود و به گیم‌پلی بازی ضربه نخورد مجبور شده‌اند تا از افزودن بخش‌های زیادی از شهر هنگ کنگ چشم‌پوشی کنند.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در هنگ کنگ قرار می‌دهند؛

 • Fear Effect: با گروه تثلیث چینی ارتباط دارد.
 • Shenmue: ریو به هنگ کنگ سفر می‌کند تا به دنبال یک نفر بگردد.
 • Shadowrun: Hong Kong: وقایع بازی در یک منطقه‌ی آزاد تجاری از هنگ کنگ در آینده رخ می‌دهند.

۶- لندن، انگلستان / Assassin’s Creed Syndicate

لندن، انگلستان / Assassin's Creed Syndicate

داستان بازی Assassin’s Creed Syndicate در شهر لندن سال ۱۸۶۸ روایت می‌شود. اگرچه به دلایل هنری، بازسازی شهر لندن در این بازی از نظر تاریخی صد درصد دقیق نیست اما گشتن در لندن موجود در این بازی شگفت‌انگیز است. اصولا تمام بازی‌های سری اساسینز کرید از نظر بازسازی شهرهای تاریخی بی‌نظیر هستند و این بازی یکی از بهترین‌های این سری از نظر بازسازی شهرهای واقعی است.

با وجود این که شهر لندن در بازی بازی Assassin’s Creed Syndicate کمی با واقعیت فاصله دارد اما می‌توانیم مکان‌های معروف شهر لندن را در این بازی ببینیم. از بیگ بن، کاخ باکینگهام و رودخانه‌ی تیمز گرفته تا کلیسای وست‌مینیستر و برج لندن، همگی به زیباترین شکل ممکن در این بازی حاضر هستند. این بازی از نظر بازسازی معماری و مکان‌های شهر لندن در دوران انقلاب صنعتی واقعا حرف ندارد.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در لندن قرار می‌دهند؛

 • The Order 1886: ماجرای بازی در لندن ویکتوریایی واقع است.
 • ZombiU: شهر لندن را در دنیایی نابود شده توسط زامبی‌ها به تصویر می‌کشد.

۵- نیویورک، آمریکا / Marvel’s Spider-Man

نیویورک، آمریکا / Spider-Man (PS4)

جدیدترین بازی مرد عنکبوتی که برای پلی‌استیشن ۴ عرضه شد یک شهر نیویورک معمولی را به تصویر می‌کشد. در این بازی خبری از یک شهر خراب شده یا شهری که ماشین‌های پرنده در آن جابه‌جا می‌شوند نیست. با وجود کاملا معمولی بودن، حضور در شهر نیویورک این بازی یکی از بهترین تجربه‌های گشت‌و‌گذار در یک شهر مجازی را خلق می‌کند.

شهر این بازی زنده، زیبا و بزرگ است. اگر در خیابان‌های شهر قدم بزنید مردم نیویورک به شما واکنش نشان می‌دهند و حتی می‌توانید با آن‌ها تعامل داشته باشید. اگر بخواهید به سرعت در شهر جا‌به‌جا شوید می‌توانید از متروی شهر نیویورک استفاده کنید که یکی از بامزه‌ترین سواری‌های موجود در میان بازی‌های ویدیویی است. البته مشخصا اصلی‌ترین و بهترین روش حرکت در نیویورک به‌عنوان مرد عنکبوتی استفاده از تارهای اوست. کنترل مرد عنکبوتی در این بازی عالی است. کافی است که تار‌های او را به کار بگیرید و بعد از حرکت میان آسمان‌خراش‌های شهر نیویورک، چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ی این بازی را ببینید تا در شهر نیویورک این بازی غرق شوید.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در نیویورک قرار می‌دهند؛

 • The Warriors: بازیکنان را در میان مبارزه‌های شبانه‌ی در شهر نیویورک قرار می‌دهد.
 • Turning Point Fall of Liberty: شهر نیویورک را در دنیایی خیالی که در آن آلمانی‌ها به این شهر حمله کرده‌اند.
 • Assassin’s Creed III: ماجرای انقلاب آمریکا را نمایش می‌دهد.
 • Parasite Eve: شخصیت اصلی بازی یک پلیس تازه‌کار نیویورکی است.
 • The Godfather: The Game: همانند خود فیلم پدرخوانده، در دهه‌های چهل و پنجاه میلادی شهر نیویورک را به تصویر می‌کشد.

۴- لس آنجلس، کالیفرنیا / L.A. Noire

لس آنجلس، کالیفرنیا / L.A. Noire

کسانی که در شهر لس آنجلس زندگی کرده‌اند و L.A. Noire را تجربه می‌کنند حین گشتن در شهر این بازی بی‌وقفه به مکان‌های این شهر که دقیقا مشابه لس آنجلس واقعی هستند اشاره خواهند کرد. شهر لس آنجلس در این بازی یکی از بهترین پیاده‌سازی‌های یک شهر در یک بازی ویدیویی به شمار می‌رود. اصولا تمام بازی‌هایی که تحت نظر شرکت راک‌استار ساخته می‌شوند شهرهایی بی‌نظیر و پرجزئیات دارند. در آثار نوآر، «شهر» به خودی خود شخصیتی مهم دارد و سازندگان آثار این سبک باید شهرهایی باورپذیر و زنده را خلق کنند.

همان‌طور که گفتیم تعداد مکان‌های واقعی بازی L.A. Noire به شکل شگفت‌انگیزی بالا هستند. ایستگاه مرکزی، محله‌ی چینی‌ها، اداره‌ی قدیمی ثبت لس آنجلس، ساختمان قدیمی اداره‌ی پلیس لس آنجلس، کتاب‌خانه‌ی عمومی لس آنجلس، تماشاخانه‌ی مصری، تماشاخانه‌ی چینی و ساختمان شهرداری لس آنجلس فقط بخش کوچکی از مکان‌های واقعی حاضر در بازی L.A. Noire هستند.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در لس آنجلس قرار می‌دهند؛

 • Vampire: The Masquerade – Bloodlines: بخشی از این بازی در لس آنجلس مدرن جریان دارد.
 • True Crime: Streets of LA

۳- توکیو، ژاپن / Persona 5

توکیو، ژاپن / Persona 5

از آنجا که کشور ژاپن یکی از اصلی‌ترین و پیشروترین کشورهای عرصه‌ی تکنولوژی به شمار می‌رود، بازی‌های ویدیویی زیادی توسط این کشور ساخته می‌شود. به دنبال فعالیت بالای کشور ژاپن در ساخت بازی‌های ویدیویی، تعداد بازی‌هایی که در شهر ژاپن جریان دارند بسیار زیاد هستند و انتخاب کردن یک بازی از میان این بازی‌ها اصلا ساده نیست. در ابتدا قرار گذاشتیم که بازی‌های این لیست باید یک شهر را به شکل مستقیم بازسازی کنند؛ به همین دلیل هرچند که کاماروچو از روی منطقه‌ای واقعی از شهر توکیو ساخته شده، نمی‌توانیم بازی یاکوزا را در این جایگاه قرار دهیم.

در نتیجه‌ی غیبت بازی یاکوزا، بازی Persona 5 این جایگاه را تصاحب می‌کند. نسخه‌ی دیجیتالی شهر توکیو که در این بازی پیاده‌سازی شده با جزئیاتی خیره‌کننده خلق شده و از آن مهم‌تر، حس و حال نفس کشیدن در خیابان‌های شهر توکیو را به زیباترین شکل ممکن ایجاد القا می‌کند. مکان‌ها و فروشگاه‌های زیادی که واقعا در شهر توکیو وجود دارند در این بازی بازسازی شده‌اند که به واقع‌گرایانه بودن هر چه بیشتر این شهر کمک می‌کند.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در توکیو قرار می‌دهند؛

 • GhostWire Tokyo: شهر توکیو را در حالی که تمام ساکنان آن غیب‌شان زده و با فضایی سایبرپانکی به نمایش می‌گذارد.
 • Tokyo Mirage Sessions: گیم‌پلی بازی در توکیویی پر زرق و برق جریان دارد.

۲- پاریس، فرانسه / The Saboteur

پاریس، فرانسه / The Saboteur

وقتی The Saboteur را بازی می‌کنید از جای خود در دنیای واقعی جدا می‌شوید و مستقیما به فرانسه می‌روید. حتی اگر این بازی سیاه و سفید است و در دوران جنگ جهانی دوم قرار دارد، دنیای این بازی واقعی و زنده است. اگر مکان‌های این بازی را با هم‌رده‌های واقعی آن‌ها مقایسه کنید از کار سازنده‌های این بازی شگفت‌زده می‌شوید. کافی است در این بازی از برج ایفل بالا بروید و به چشم‌انداز پیش‌رو نگاه کنید تا متوجه شوید که معنای یک شهر زیبا چیست.

همه‌چیز از شهر پاریس در این بازی وجود دارد. کلیسای نوتره دام، طاق پیروزی، شانزلیزه، مولن روژ، موزه‌ی لوور، پانتئون پاریس و تالار شهر پاریس به همراه تعداد زیادی از مکان‌های معروف دیگری از پاریس در این بازی پیدا می‌شوند. گشت‌و‌گذار در شهر پاریس که توسط نیروهای آلمانی اشغال شده و آزادسازی آن از دست اشغال‌گران حسی کم‌نظیر دارد. علاوه بر تمام این‌ها اضافه می‌کنیم: چه چیزهایی خفن‌تر از بالا رفتن از برج ایفل هستند؟

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در پاریس قرار می‌دهند؛

 • Medal of Honor Underground: این بازی هم پاریسی که توسط نازی‌ها اشغال شده را در خود دارد.
 • Remember Me: وقایع بازی در آینده‌ی شهر پاریس به نام «نئو-پاریس» رخ می‌دهند.
 • Assassin’s Creed Unity: داستان بازی در دوران انقلاب فرانسه و شهر پاریس جریان دارد.

۱- واشنگتن دی سی / Fallout 3

واشنگتن دی سی / Fallout 3

کاری به این که فال‌آوت ۳ یک فال‌آوت واقعی است یا نیست نداریم؛ اصلا بحث ما در این مطلب ارزش‌گذاری و ریشه‌یابی بازی‌ها نیست. موضوع مهم‌تر درباره‌ی این بازی چیزی نیست بجز شهر واشنگتن که به جرات می‌توانیم بگوییم یکی از بهترین شهر‌هایی است که در تاریخ بازی‌های ویدیویی به تصویر کشیده شده‌اند. بعید می‌دانیم کسی مخالف باشد که لحظه‌ای که در این بازی برای اولین وارد شهر واشنگتن می‌شویم بدون شک یکی از فراموش نشدنی‌ترین لحظاتی است که در زندگی گیمری‌ا‌مان تجربه کرده‌ایم.

گشت‌وگذار در خرابه‌های پایتخت کشور آمریکا چیزی بی‌همتا است. وقتی که می‌بینیم تمام ساختمان‌های مهم این شهر به خرابه‌هایی بی‌ارزش تبدیل شده‌اند و بشریت سقوط کرده حسی را تجربه می‌کنیم که هیچ‌کجای دیگر مثل آن وجود ندارد. به همین دلیل است که شهر واشنگتن از بازی فال‌آوت ۳ در صدر این لیست جای گرفته. با وجود این که شهر نیو وگاس از قسمت بعدی فال‌آوت هم عالی است و بوستون از بازی فال‌آوت ۴ زیبایی‌های خود را دارد اما اگر بدون توجه به موضوعات دیگر، فقط شهر‌های این سه بازی را مقایسه کنیم، واشنگتن از قسمت سوم فال‌آوت از همه‌ی رقیبان خود زیباتر است.

دیگر بازی‌های قابل‌توجه که بازیکنان را در واشنگتن قرار می‌دهند؛

 • Turning Point Fall of Liberty: قسمتی از این بازی در شهر واشنگتن جریان دارد.
 • Saucer Attack: یک بازی قدیمی برای کامپیوترهای کمودور ۶۴ که در آن باید از واشنگتن در مقابل فضایی‌ها دفاع کنیم.
 • Syphon Filter: شهر واشنگتن در بیشتر بازی‌های این سری حاضر است.

مشخصا با توجه به محدود بودن این لیست، تمام بازی‌هایی که در شهر‌های واقعی جریان دارند را نمی‌توانیم بررسی کنیم. همچنین سلیقه نقش مهمی در نگارش این مطلب دارد و ممکن است که شهر محبوب شما در این لیست حاضر نشده باشد و به نظر شما شهر‌هایی وجود داشته باشند که می‌توانستند به این لیست راه پیدا کنند. اگر درباره‌ی چنین بازی‌ها نظری دارید حتما در بخش نظرات برای ما بگویید. البته در ادامه به‌جهت حسن ختام لیست کوتاهی از برخی دیگر از شهرهایی که در بازی‌های ویدیویی حاضر شده‌اند را خواهیم داشت.

 • رم: Assassin’s Creed و Assassin’s Creed II
 • شیکاگو: Watch Dogs و Nocturne
 • آتلانتیک سیتی، نیوجرسی: Omerta: City of Gangsters و Leisure Suit Larry 5: Passionate Patti Does a Little Undercover Work
 • دبی: Hitman 3 ،Deus Ex Mankind Divided و Spec Ops The Line
 • سان فرانسیسکو: Driver: San Francisco و Watch Dogs 2

این مطلب بر پایه‌ی نوشته‌ای از وب‌سایت GameSpot نگاشته شده.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *

۱۷ دیدگاه
 1. erfan

  پس جی تی ای v کو؟ اونم میتونست باشه!

 2. محمد

  شهر های بازی پابجی میزاشت خوب بود

 3. اشکان

  درسته که تو جی تی ای هس ولی از بقیه نخواه که قبول کنن انگلیس تو واچ داگز لجین شبیه انگلیس واقعی باشه.

 4. ممد

  پابجی هم هست عامو

  1. parham

   پابجی کجاش واقعیه? تو جزیره های خیالیه

 5. متی

  بازسازی شهر گناباد توی horizon zero down رو یادتون رفت
  با اینکه یکم نتوسنته بودن حس رو القا کنن ولی بازم تلاششون رو کرده بودن

 6. علیرضا

  من هنوز که هنوزه هر روز دارم درباره sleeping dogs حرف میزنم من عاشقش هستم خدا کنه امتیازش از طرف یک شرکت خریداری بشه نسخه دومش بیاد

  1. mahsa

   watsh dogs
   mafia
   the division

 7. Aguilar

  دیویژن ۱و۲ رو یادتون رفت :/

  1. Amy

   نیویورک دیویژن عالیه. بینظیره
   هرگز یادم نخواهد رفت که به خاطر دستکاری های این مملکت نتونستیم دیویژن ۲ بازی کنیم…

 8. مصطفی

  یادتون رفت:
  شهر rapture برگرفته از شهر واقعی آتلانتیس.

 9. امیرحسین

  توکیو تو بازیهای یاکوزا بهتر نیست؟

 10. Mazyar

  خیلی از شهر های بالا توی gta های مختلف بود و لندن هم توی watch dogs legion هست

  هنگ کنگ sleeping dogs هم خیلی خفن من خودم بشخصه عاشق این بازی و این شهرشم

  1. sevda

   ببخشید میشه «خیلی» رو بشمری؟
   کدوم خیلی از شهرهای بالا توی جی تی ای بوده؟
   کالیفرنیا همون سن آندریاسه و تمام.
   هیچکدوم دیگه از شهرهای نامبرده توی جی تی ای نبودن.

  2. Mtd

   جی تی ای سن آندرس شهرش لوس سانتوس بود که فکر کنم اون هم خیالی هستش.

  3. علیرضا

   دمت گرم داش تو هم مثل من کشته مرده sleeping dogs هستی این رفیق من هی میگه گاد آف وار آخ این صحنه های اکشنی که sleeping dogs داره کجاش گاد آف وار داره

   1. برادرزاده‌ی شهید

    منم عاشق sleeping dogs هستم و گاد اف وار بازی خوبی نیست

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما