۲۰ بازی شبیه به دیابلو که تا انتشار دیابلو ۴ سرگرمتان می‌کنند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۹ دقیقه

دیابلو ۴ احتمالاً تا چند سال دیگر منتشر نخواهد شد. این زمان انتظاری طولانی است و با این‌که دیابلو ۳ بازی خوبی است، ولی گاهی لازم است که یک بازی جدید تجربه کنید. اینجاست که ما به کمک شما می‌آییم، در ادامه بهترین بازی‌های مشابه با دیابلو معرفی شده‌اند تا اگر هوس کرده‌اید کلی جک و جانور بکشید، تراز بگیرید و زره‌های بزرگ و پرزرق‌وبرق بپوشید تا بتوانید با بازدهی بالاتری جک و جانور بکشید، همین حالا سراغشان بروید.

البته این‌که جک و جانور بکشید و تراز بگیرید کافی نیست. این سیستم آنقدر در بازی‌های زیادی پیاده شده که این روزها به خودی خود لذت‌بخش نیست. برای آوردن یک بازی در این فهرست، ویژگی‌هایی مثل زاویه‌ی دوربین، دنیاسازی، جذابیت ظاهری و… را نیز در نظر گرفته‌ایم. خلاصه هر عاملی که باعث شده باشد یک بازی به این فهرست راه پیدا کند، می‌توانید مطمئن باشید که تا انتشار دیابلو ۴ نیازتان را به گیم‌پلی پرآب‌وتاب بازی‌های اکشن نقش‌آفرینی برطرف خواهند کرد.

۲۰. ویکتور ورن (Victor Vran)

سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر، نینتندو سوییچ

Victor Vran

در این بازی نقش ویکتور ورن، شکارچی شیاطین را بازی می‌کنید که هدفش پاکسازی دنیا از اشرار است. از لحاظ داستانی بازی استاندارد است و جز زمینه‌ی ویکتوریایی‌اش بقیه‌ی عناصرش کلیشه‌ای هستند. ولی وقتی پای قابلیت‌ها، اسلحه‌ها و مهارت‌ها در میان می‌آید، گزینه‌هایی که بازی پیش رویتان قرار می‌دهد بسیار زیاد است و می‌توانید بیلدهای متفاوتی برای شکار شیاطین بسازید. زاویه‌ی دوربین بازی ایزومتریک است، بنابراین اگر طرفدار بازی‌های اکشن نقش‌آفرینی قدیمی هستید، خیلی زود به بازی عادت می‌کنید.

البته اشتباه نکنید. مقیاس این بازی در حد دیابلو یا مسیر تبعیدی نیست (تنوع بیلدها، طول بازی و دنیاسازی همه محدودتر هستند)، ولی اگر دنبال یک بازی سبک و قابل‌دسترس هستید که جو زیباشناسانه‌ی تاریکی دارد، این بازی مسلماً ارزش تجربه کردن دارد. همچنین چند دی‌ال‌سی برای بازی نیز عرضه شده‌اند که حملات، اسلحه‌ها و حتی نقشه‌های جدید به بازی اضافه کرده‌اند.

۱۹. وارهمر: کیاس‌بین (Warhammer: Chaosbane)

سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Chaosbane

اگر دنیای فانتزی وارهمر را به دنیای علمی‌تخیلی وارهمر ۴۰۰۰۰ ترجیح می‌دهید، کیاس‌بین برای شما ساخته شده است. گیم‌پلی بازی، مبارزه با باس‌های بازی، شخصیت‌سازی در بستر کلاس ها و طراحی مراحل بازی همه درجه‌یک هستند و با این‌که تنوع آیتم‌های بازی کم است، گیم‌پلی بازی روان و اعتیادآور است. عنصری که باعث شده تجربه‌ی بازی نسبت به همتایان خودش روان‌تر باشد این است که آیتم‌هایی که در بازی روی زمین می‌افتند، فقط مخصوص کلاسی هستند که برداشته‌اید. این یعنی آیتم به‌دردنخور و آیتمی که نتواند در ساختن بیلد شخصیت‌تان سهمی داشته باشد، در کار نیست.

کمپین بازی کوتاه‌تر از حدی است که باید باشد و در عرض ۱۵ ساعت می‌توان تمامش کرد، ولی بهانه‌ی خوبی برای سر زدن به بعضی از مکان‌های چشم‌نوازی است که اکتشاف می‌کنید. البته قسمت‌های مربوط به فاضلاب طولانی‌تر از حدی هستند که باید باشند.

۱۸. سایه‌ها: بیداری (Shadows: Awakening)

سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Shadows: Awakening

احتمالاً بین سایه‌ها: بیداری و دیابلو شباهت‌های بصری زیادی پیدا خواهید کرد. سایه‌ها: بیداری یک بازی سیاه‌چاله‌پیمایی فانتزی تاریک است که به شما اجازه می‌دهد بین چهار شخصیت قابل‌بازی سوییچ کنید و صرفاً به استفاده از یکی از آن‌ها محدود نباشید. این سیستم باعث شده گیم‌پلی بازی متنوع باشد و احتمالات زیادی فراهم کند که برای تجربه‌ی همه‌یشان نیازی نباشد بازی را از اول بازی کنید.

سایه‌ها: بیداری از یک لحاظ دیگر هم رویکردی نوآورانه به فرمول اکشن نقش‌آفرینی دارد و آن هم اضافه کردن پازل به گیم‌پلی است. اگر احیاناً پس از مدتی از مبارزات و گرایند کردن خسته می‌شوید، این پازل‌ها تنوع خوبی در گیم‌پلی فراهم می‌کنند. همچنین سایه‌ها: بیداری نسبت به بازی‌های هم‌سبک خود سخاوتمندتر است، چون در آن چک‌پوینت وجود ندارد و هروقت که بخواهید، می‌توانید بازی را ذخیره کنید.

۱۷. وارهمر: گوردسِل ۲ (Warhammer: Vermintide 2)

سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Warhammer: Vermintide 2

این بازی نیز مثل سری سرزمین‌های مرزی تجربه‌ی دیابلویی را در بستر گیم‌پلی اکشن‌اول‌شخص پیاده می‌کند، منتها گیم‌پلی اکشن‌اول‌شخصی که تمرکز آن به‌جای استفاده از اسلحه‌ی گرم، اسلحه‌ی سرد و جادو و تیروکمان است (هرچند اسلحه‌ی گرم نیز در بازی موجود است). قلع‌وقمع کردن یک خروار اسکیون (Skaven = موش‌های انسان‌نما در دنیای وارهمر) یادآور مبارزات پرآب‌وتاب و اندورفین‌آزادکن دیابلو ۲ است که سال‌ها پیش در بستر گیم‌پلی ایزومتریک پیاده شد. همچنین گوردسل ۲ یک بازی خشن و تاریک است که در آن پنج قهرمان با قابلیت‌های متفاوت، ولی آشنا (دورف جنگجو، الف تیرانداز، انسان جادوگر و…) به جنگ نیروهای تاریکی می‌روند. از این لحاظ نیز بازی یادآور جو و حال‌وهوای دیابلوهای کلاسیک است.

گوردسل ۲ عمدتاً با لفت فور دد (Left 4 Dead) مقایسه می‌شود، چون مثل آن یک هورد شوتر (Horde Shooter) با تمرکز روی گیم‌پلی کوآپ است، ولی این مقایسه حق مطلب را درباره‌ی آن ادا نمی‌کند، چون بازی اکشن خالص نیست و سیستم ترازگیری و غنیمت جمع کردن مفصلی دارد که به آن عمق نقش‌آفرینی می‌بخشد و آن را به دیابلو شبیه می‌کند. اگر در نظرتان دیابلو و بازی‌های مشابه در این سبک سقف مهارت پایینی دارند، گوردسل ۲ در عین فراهم کردن تجربه‌ای مشابه، با گیم‌پلی اکشن اول شخص تاکتیکی‌اش (خصوصاً در درجات سختی بالاتر)، نیاز شما به چالش را برطرف می‌کند.

۱۶. فرزندان مورتا (Children of Morta)

سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر، نینتندو سوییچ

Children of Morta

فرزندان مورتا ترکیبی از گیم‌پلی هک و اسلش و عناصر روگ‌لایک (Roguelike) است. این بازی که گرافیک پیکسل‌آرت زیبایی دارد، روایت‌گر داستان خانواده‌ای از جنگجویان بااستعداد است که هدف‌شان مبارزه با پلیدی‌ای است که به‌سرعت در حال گسترش است. اگر یک بعدازظهر این بازی را انجام دهید، تعداد دفعاتی که می‌میرید، از کل دفعات مردن‌تان در دیابلو ۳ روی درجه‌سختی معمولی بیشتر است، ولی با هر بار مردن جزئیات داستانی بیشتری کشف می‌کنید و منابع بیشتری به دست می‌آورید تا با آن‌ها تراز شخصیت‌هایتان را افزایش دهید.

در مورتا نیز مثل دیابلو تعداد قهرمان‌هایی که می‌توانید از بین‌شان انتخاب کنید ثابت است، ولی بازی شما را تشویق می‌کند در یک دست با همه‌یشان بازی کنید. این ایده‌ای است که بلیزارد می‌تواند در طراحی بازی‌های آتی خود از آن الهام بگیرد.

در کل فرزندان مورتا بازی عالی‌ای است که می‌توانید آن را به صورت دونفره نیز بازی کنید.

۱۵. کتاب شیاطین (Book of Demons)

سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر، نینتندو سوییچ

Book of Demons

از لحاظ زیباشناسانه، کتاب شیاطین احتمالاً قوی‌ترین بازی این فهرست است. این بازی طوری طراحی شده که شبیه کتابی با صفحات برجسته به نظر برسد، از همان کتاب‌هایی که وقتی بچه بودید، احتمالاً بهشان برخورد کرده‌اید. با این حال، بازی از یک لحاظ دیگر هم قابل‌ستایش است و آن هم اضافه کردن عنصر کارت‌بازی (Deck-building) به گیم‌پلی هک و اسلش استاندارد دیابلو است.

سیستم مبارزه‌ی بازی ساده است. فقط هر از گاهی به جای فشار دادن فلان دکمه‌ی کیبورد (که میان‌بری برای یکی از مهارت‌های شما است) باید یک کارت رو کنید، ولی به مرور زمان، همچنان که به قابلیت‌های ویژه دست پیدا می‌کنید و طی سیاه‌چاله‌پیمایی‌های زیاد شخصیت‌تان پیشرفت می‌کند، گیم‌پلی بازی بسیار مفرح می‌شود. اگر از بازی خوشتان آمد، دو بازی دیگر نیز در دنیای کتاب شیاطین در دست تولیدند.

۱۴. وارهمر ۴۰۰۰۰ مفتش شاهد (Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr)

سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Warhammer 40,000: Inquisitor - Martyr

اگر همیشه دنبال بازی‌ای بوده‌اید که در دنیای وارهمر ۴۰۰۰۰ واقع شده باشد، این بازی بهترین گزینه‌ی ممکن است. در مفتش می‌توانید بین کلاس قاتل، سایکیک (Psychic) یا جنگجوی زره‌پوشی که موجودات وحشتناک دنیای وارهمر ۴۰۰۰۰ را با زور بازویش شکست می‌دهد، یکی را به‌عنوان مامور ایمپریوم انتخاب کنید. صداپیشگی بازی هم همان‌قدر پرآب‌وتاب و اغراق‌شده است که از یک بازی با لیسانس وارهمر ۴۰۰۰۰ انتظار دارید. همچنین وقتی در حال جنگیدن با نیروهای فاسد هستید، معماری‌های گوتیک زیادی متعلق به امپراتوری وجود دارند که می‌توانید به آن‌ها زل بزنید و حظ‌شان را ببرید.

در این بازی باید با گلوله، تیغ شمشیر و انفجار راه‌تان را از میان تعدادی دشمن و باس که با نهایت هنرمندی طراحی شده‌اند باز کنید، دشمن‌هایی که پیش از زانو زدن در برابر قدرت‌تان قرار است کمی لرزه به تن‌تان بیندازند. در این بازی تعداد گزینه‌های شخصیت‌سازی کم است و این باعث شده اگر برای مدت طولانی آن را بازی کنید، کسل‌کننده بشود. خوشبختانه یک مکانیزم جالب در قالب سیستم کارتی‌ای به نام تاروت اوثر (Uther’s Tarot) وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد از طریق کارت‌ّها، نقشه‌ی کهکشان را از جنبه‌های مختلف تغییر دهید؛ از درجه‌سختی و اهداف ماموریت (Objectives) گرفته تا نوع غنیمتی که دوست دارید به دست آورید. تعداد کارت‌های بازی زیاد است و این کارت‌ها آزادی عمل بیشتری در کمپین اصلی برایتان فراهم می‌کنند.

۱۳. گیت‌واکرز (Gatewalkers)

سال انتشار: ۲۰۲۰ (نسخه‌ی آلفا)، ۲۰۲۱ (نسخه‌ی کامل)
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Gatewalkers

گیت‌واکرز یک بازی اکشن نقش‌آفرینی هک و اسلش معمولی نیست، با این‌که شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد. فرق اساسی آن با بازی‌های دیگر سبک این است که عناصر بقاجویانه‌ی (Survival) پررنگی دارد.

در این بازی می‌توانید با گروهی که تا چهار نفر بازیکن جا دارد، به دنیاهای مختلف سفر کنید تا دنیای خودتان را نجات دهید. در این بازی باید در تعدادی از محیط‌هایی که به صورت تصادفی و در لحظه تولید می‌شوند پیشروی کنید و سعی کنید در آن‌ها زنده بمانید.

زنده ماندن در این محیط‌ها کار راحتی نیست و برای این کار، باید طرز کار سیستم ساخت‌وساز (Crafting) بازی را یاد بگیرید. مثلاً باید آتش اردو درست کنید تا در کولاک گرم بمانید یا چادر بزنید تا با فرا رسیدن شب سرپناهی داشته باشید. همچنین اگر بازی را به صورت کوآپ بازی کنید، باید وظایف را با هم‌تیمی‌هایتان تقسیم کنید.

سیستم مبارزه‌ی بازی نیز به سختی آن می‌افزاید، چون در آن باید برای هر ضربه هدف‌گیری واقعی انجام دهید و خود بازی به طور خودکار ضربات شما را به دشمنان نمی‌چسباند. هرچند در بازی کلاس وجود ندارد و تخصص شخصیت‌تان را به‌مرور تعیین می‌کنید. بنابراین می‌توانید با اسلحه‌ها و طلسم‌های جادویی بازی آزمون‌وخطا انجام بدهید و ببینید با کدام‌شان راحت‌تر هستید.

نسخه‌ی آلفای بازی در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و نسخه‌ی کامل آن نیز به‌زودی منتشر خواهد شد. بنابراین اگر دوست دارید یک کلون دیابلو با عناصر بقاجویانه باز کنید، این بازی برای شما ساخته شده است.

۱۲. ماجراهای باورنکردنی ون‌هلسینگ (The Incredible Adventures of Van Helsing)

سال انتشار: ۲۰۱۳
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

The Incredible Adventures of Van Helsing

 

همان‌طور که از اسم بازی مشخص است، در این بازی در نقش ون‌هلسینگ، شخصیت معروف رمان دراکولا فرو می‌روید و با هیولاها می‌جنگید. ون‌هلسینگ یک بازی اکشن نقش‌آفرینی سرراست است و برای کسانی که دنبال یک دیابلو کلون خالص با زمینه‌ای منحصربفرد (ویکتوریایی) هستند ایده‌آل است.

با این‌که بازی از لحاظ ظاهری یک عنوان فانتزی تاریک به نظر می‌رسد، ولی دُز زیادی از طنز خشک و طعنه‌آمیز در آن گنجانده شده که بخش زیادی از آن به همراه‌تان بانو کاتارینا (Lady Katarina) برمی‌گردد که زنی زیبا، دلربا و همچنین یک شبح است!

۱۱. مقدس (Sacred)

سال انتشار: ۲۰۰۴ (نسخه‌ی Sacred Gold که شامل دو بسته الحاقی بازی است، در سال ۲۰۰۵ منتشر شد)
پلتفرم‌ها: کامپیوتر

sacred

در نگاه اول، مقدس شبیه یک کلون دیابلوی معمولی به نظر می‌رسد. ولی وقتی آن را بازی کنید، متوجه تفاوت‌ها می‌شوید. یکی از تفاوت‌ها این است که غلظت عناصر فانتزی در مقدس بیشتر است (دیابلو بیشتر فانتزی تاریک است تا فانتزی غلیظ (High Fantasy)). تفاوت دیگر این است که برخلاف دیابلو که یک بازی نسبتاً خطی است، مقدس یک بازی دنیاباز ایزومتریک است که در آن بازیکن تشویق به اکتشاف نقشه‌ی بزرگ بازی می‌شود. دلیل این موضوع این است که بازی از سیستم نقش‌آفرینی نسبتاً نوآورانه‌ای استفاده می‌کند که در آن به جای امتیازهای مهارت (Skill Points)، باید برای پیشرفت مهارت‌هایتان رون‌هایی (Rune) را پیدا کنید که مخصوص ارتقای آن مهارت خاص هستند. البته این رون‌ها در جاهای مشخصی مخفی نشده‌اند و به طور تصادفی در نقشه ظاهر می‌شوند، ولی در هر صورت برای پیدا کردنشان باید گشت‌وگذار کنید.

تنها مشکل مقدس برای بازیکن مدرن گرافیک آن است که به خاطر قدیمی بودنش، و با توجه به این‌که هنوز بازسازی نشده، ممکن است توی ذوق بزند. ولی اگر بتوانید با این مشکل کنار بیایید، یک تجربه‌ی اکشن نقش‌آفرینی لذت‌بخش انتظارتان را می‌کشد. همچنین بازی دو دنباله دارد که از بین‌شان، مقدس ۲ ارزش تجربه را دارد (هرچند به‌اندازه‌ی مقدس ۱ بلندپرواز نیست)، ولی متاسفانه مقدس ۳ بازی بدی از آب درآمده است.

۱۰. گریم‌داون (Grim Dawn)

سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: کامپیوتر

Grim Dawn

اگر دنبال یک بازی اکشن نقش‌آفرینی عمیق با گیم‌پلی آهسته‌تر هستید، گریم‌داون جزو بهترین گزینه‌هاست. بازی ویژگی‌های زیادی دارد که باعث شده‌اند پیشنهاد کردن آن به طرفداران سبک بسیار راحت باشد؛ از زمینه‌ی آخرالزمانی/فانتزی تاریک بازی گرفته تا دنیاسازی بازی که به طور غافلگیرکننده‌ای عمیق و غنی است، ولی عنصری که باعث شده گریم‌داون اینقدر لذت‌بخش باشد سیستم کلاس دوگانه‌ی بازی است.

در این بازی هم مثل هر نقش‌آفرینی استاندارد دیگری می‌توانید یک کلاس انتخاب کنید، ولی چیزی که باعث تفاوت بازی با بازی‌های هم‌سبک شده، قابلیت ترکیب کردن کلاس‌ها با یکدیگر و ساختن کلاس ترکیبی مخصوص به خودتان است، سیستمی که در تایتان کوئست، بازی قبلی استودیوی سازنده‌ی بازی، به کار گرفته شد و در این بازی نیز به شکلی موثر پیاده شده است، . اگر صدها مهارت آیتم‌محور را به این معادله اضافه کنید، می‌بینید که سیستم کلاس گریم‌داون چقدر انعطاف‌پذیر است. اگر از منظره‌های آخرالزمانی و فانتزی تاریک و ابداع کردن بیلدهای جدید لذت می‌برید، گریم‌داون برای شما ساخته شده است.

۹. دستینی ۲ (Destiny 2)

سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Destiny 2

اگر از آن دسته افرادی هستید که جذاب‌ترین بخش دیابلو و بازی‌های مشابه در نظرتان گرایند کردن است، دستینی ۲ یکی از بهترین گزینه‌ها در این زمینه است. در این بازی می‌توانید ماه‌ها یا شاید سال‌ها به گرایند کردن بپردازید و از این کار خسته نشوید. این بازی هم مثل سری سرزمین‌های مرزی علمی‌تخیلی و اکشن‌اول‌شخص است، ولی در مقایسه با آن جو رسمی‌تر و جدی‌تری دارد. با این حال، حس تیراندازی با اسلحه‌های بازی، مبارزات پرجنب‌وجوش آن و رید کردن (Raiding) با رفقایتان وصف‌نشدنی است.

با توجه به این‌که چند سالی از انتشار دستینی ۲ گذشته است و آپدیت‌های بسیار زیادی برای بازی عرضه شده، به هنگام شروع آن باید کمی وقت بگذارید تا با عناصر مختلف آن مثل واحدهای پولی، حالت‌های بازی و… آشنا شوید، ولی اگر کمی به آن زمان دهید، طوری در دنیای صنعی آینده‌نگرانه‌ی آن  غرق خواهید شد که شاید برای بیرون آمدن از آن نیاز به کمک داشته باشید!

۸. آخرین عصر (Last Epoch)

سال انتشار: ۲۰۱۹ (نسخه‌ی Early Access)
پلتفرم: کامپیوتر

Last Epoch

آخرین عصر یکی از عناوین جدیدتر فهرست است؛ این بازی مستقل، یک کلون دیابلوی استاندارد و در عین حال قابل‌احترام است که از سیستم کلاس انعطاف‌پذیری که در گریم‌داون و تایتان کوئست به کار رفته الهام گرفته و در آن می‌توانید مهارت‌های انعطاف‌پذیر بسازید؛ مثلاً تبدیل کردن اسکلت‌های احضارشده‌یتان به تیرانداز، اضافه کردن افکت آذرخش زنجیره‌ای (Chain Lighting) به طلسم آذرخش و… تعداد گزینه‌ّها آنقدر زیاد است که در عمل تعداد درخت‌های مهارت بازی به بیش از صد عدد می‌رسد.

عنصر منحصربفرد بازی سفر در زمان است. با سفر به نقاط مختلف زمانی می‌توانید سرنوشت گروه‌های مختلف در اترا (Eterra)، دنیای بازی را تغییر دهید و آن را وارد مسیر جدیدی کنید.

۷. آرک گمشده (Lost Ark)

سال انتشار: ۲۰۱۸ (فقط برای کره‌ی جنوبی؛ بازی در پاییز ۲۰۲۱ در غرب منتشر خواهد شد)
پلتفرم: کامپیوتر

Lost Ark

وقتی طرفداران دیابلو آرک گمشده، بازی کره‌ای را دیدند، یک دل نه صد دل عاشق آن شدند. وقتی صحبت بازی‌های اکشن نقش‌آفرینی در میان است، هیچ بازی‌ای شبیه به کشتی گمشده وجود ندارد. این بازی با این‌که هنوز به طور گسترده عرضه نشده،‌ کلی سر و صدا کرده و تعدادی جایزه هم برده، طوری که بعضی‌ها از طریق وی‌پی‌ان کره سعی می‌کنند آن را تجربه کنند.

آرک گمشده ترکیبی از اکشن نقش‌آفرینی و ممورپچ (MMORPG) است که در آن می‌توانید قاره‌های وسیع و زیبا و دریاهای بین‌شان را اکتشاف کنید و با فرهنگ‌های جذاب هرکدام آشنا شوید.  این بازی علاوه بر گیم‌پلی دیابلویی بسیار پرزرق‌وبرق و نفس‌گیر و تعداد کلاس‌های بسیار زیاد، سیستم‌های ممورپچ مثل نبردهای بازیکن علیه بازیکن (PVP)، گروه‌های اجتماعی و غارت‌های گروهی (Raid) نیز دارد. هرچند اگر علاقه به این عناصر ندارید، می‌توانید بازی را تک‌نفره بازی کنید.

۶. دانجن سیج (Dungeon Siege)

سال انتشار: ۲۰۰۲
پلتفرم: کامپیوتر

Dungeon Siege

دانجن سیج جزو اکشن نقش‌آفرینی‌هایی است که در نگاه اول شباهتی به دیابلو یا کلون‌های دیابلو ندارد. این عدم شباهت عمدی است، چون کریس تایلر (Christ Taylor) و گس پاورد گیمز (Gas Powered Games) قصد داشتند یک بازی نوآورانه بسازند و برای رسیدن به هدفشان بیش از ۴ سال را صرف ساختن دانجن سیج کردند، آن هم با ساعات کار طولانی.

شاید واضح‌ترین تفاوت دانجن سیج با دیابلو این باشد که در این بازی به جای یک شخصیت، یک گروه هشت‌نفره را کنترل می‌کنید. شما می‌توانید در آن واحد کنترل هرکدام از این شخصیت‌ها را بر عهده بگیرید و هفت شخصیت دیگر بر اساس تنظیماتی که تعیین کرده‌اید (مثلاً میزان خصمانگی، آرایش گروه)، بنا بر دستورات هوش مصنوعی در مبارزات شرکت می‌کنند.

تفاوت بزرگ دیگر بازی با دیابلو این است که در آن از انتخاب کلاس و درخت مهارت خبری نیست و به‌جایش، سیستم نقش‌آفرینی بازی بر پایه‌ی استفاده‌ی ممتد از قابلیت‌ها بنا شده است، بدین صورت که هرچقدر یکی از شخصیت‌هایتان از یک نوع اسلحه یا جادوی خاص بیشتر استفاده کند، مهارتش در استفاده از آن بیشتر می‌شود. با توجه به این‌که در بازی کنترل یک گروه را بر عهده دارید، می‌توانید با قرار دادن اسلحه‌ها و طلسم‌های مختلف در اختیار هرکدام، یک گروه بسیار انعطاف‌پذیر بسازید یا اگر احیاناً دیدید فلان مهارت (مثلاً استفاده از تیر و کمان) روی فلان شخصیت جواب نمی‌دهد، می‌توانید آن را با مهارتی دیگر (مثلاً شمشیر) جایگزین کنید.

بازی در زمان خود از لحاظ فنی بسیار پیشرفته بود و جزو معدود بازی‌هایی بود که کلاً مرحله‌بندی نداشت و کل دنیای بازی یک محیط واحد و ادامه‌دار بود که بدون صفحه‌ی بارگذاری می‌شد در آن رفت‌وآمد کرد، هرچند این محیط عمدتاً خطی بود.

۵. وولسن: اربابان آشوب (Wolcen: Lords of Mayhem)

سال انتشار: ۲۰۲۰
پلتفرم: کامپیوتر

Wolcen: Lords of Mayhem

یکی از بزرگ‌ترین ایراداتی که به دیابلو ۳ گرفته شد، گرافیک کارتونی آن و همچنین سیستم ارتقای مهارت ساده‌سازی‌شده‌ی آن بود، دو ویژگی‌ای که باعث شدند بازی در مقایسه با دیابلو ۱ و ۲ کژوال‌‌پسندتر و کم‌عمق‌تر به نظر برسد. اگر دنبال بازی‌ای هستید که جوی مشابه به دیابلو ۳ داشته باشد، ولی تصمیم‌های آن در حوزه‌ی گیم‌دیزاین با دیابلو ۳ فرق داشته باشند، وولسن رقیبی نزدیک است.

در وولسن از انتخاب کلاس خبری نیست. به‌جایش، در بازی تعداد زیادی اسلحه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید کمبوهای متنوع اجرا کنید. همچنین در بازی سه نوع منبع به نام خشم (Rage)، اراده (Willpower) و استقامت (Stamina) وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید کارهای مختلف انجام دهید. مثلاً با استفاده از استقامت می‌توانید روی زمین قل بخورید تا در برابر حملات جاخالی دهید یا سریع‌تر روی زمین جابجا شوید.

با توجه به این‌که بازی با موتور کرای‌انجین ساخته شده، گرافیک آن نیز بین بازی‌های هم‌سبک یک سر و گردن بالاتر است و خصوصاً در طراحی حزئیات اسلحه‌ها و زره‌ها دقت زیادی به کار رفته است.

تنها مشکل بازی باگ‌های آن است که امید می‌رود تیم سازنده‌ی پیگیر بازی به‌مرور رفع‌شان کنند.

۴. مجموعه‌ی سرزمین‌های مرزی (Borderlands Series)

سال انتشار: ۲۰۰۹ تاکنون
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن، ایکس‌باکس، کامپیوتر، نینتندو سوییچ

Borderlands Series

اگر دنبال یک بازی مثل دیابلو هستید که در آن هر دشمن را که می‌کشید، یک غنیمت از جسدش بیفتد زمین، بازی‌های سری سرزمین‌ّ‌های مرزی راست کار شما هستند. تعداد عناصر الهام‌گرفته‌ی مجموعه از دیابلو زیاد هستند، در حدی که شاید هیچ بازی‌ای نباشد که اینقدر در ظاهر با دیابلو تفاوت داشته باشد و در باطن از آن الهام گرفته باشد. از عناصر الهام‌گرفته می‌توان به این موارد اشاره کرد: دشمنانی که غنیمت زیاد از خود به جا می‌گذارند، دسته‌بندی رنگی غنیمت‌ها بر اساس میزان ارزشمند/قدرتمند بودنشان و کلاس‌هایی که چند درخت مهارت مجزا دارند که در یک دور بازی نمی‌توان همه‌ی مهارت‌هایش را به انتها رساند و هرکدام روی یک سری از عناصر نام‌آشنای بازی‌های نقش‌آفرینی تمرکز دارند، مثل مختل‌سازی (Crowd Control)، قابلیت‌های شفابخشی، قابلیت‌های دمج‌زنی و…

البته درست است که لحن بازی سبک‌سرانه، رنگارنگ و طنزآمیز است و در آن گیم‌پلی هک و اسلش به اکشن اول شخص تغییر پیدا کرده است و از این لحاظ شاید خیلی شبیه به کلون‌های دیابلوی معمولی نباشد، ولی اگر دوست دارید وقتی یک دشمن را می‌کشید، یک ستون نوری از جسدشان بیرون بزند (نشانه‌ی غنیمت ارزشمندی که ازشان بیرون افتاده)، حتماً سرزمین‌های مرزی را امتحان کنید.

۳. تایتان کوئست (Titan Quest)

سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر، نینتندو سوییچ، موبایل

Titan Quest

تایتان کوئست بازی‌ای بود که تا مدت زیادی قوی‌ترین رقیبی بود که برای دیابلو ۲ عرضه شد، هرچند که در نهایت موفق نشد دیابلو ۲ را از مسند قدرتش بین بازی‌های اکشن نقش‌آفرینی پایین بکشد. این بازی سیستم کلاس دوگانه را به سبک معرفی کرد که باعث شد در سیستم درخت مهارت و انتخاب مهارت‌هایی که قرار است امتیازهایتان را صرف ارتقایشان کنید، نوآوری ایجاد شود

اساطیر یونان باستان یکی از موضوع‌هایی است که در دنیای ویدئوگیم تا حد مناسبی به آن پرداخته شده است و تایتان کوئست نیز بازی‌ای است که از این زمینه به شکلی بسیار موثر استفاده کرده است و حتی اساطیر فرهنگ‌های دیگر (مصر، چین باستان و…) را نیز به معادله اضافه می‌کند. در این بازی به جای ارتش شیاطین دیابلو، لشکر هایدراها، سایکلاپس‌ها و ساتیرها را قلع‌وقمع می‌کنید. اگر به مبحث اساطیر علاقه دارید،‌ تایتان کوئست توجه‌تان را جلب خواهد کرد.

خوشبختانه در سال ۲۰۱۶ بازسازی بازی با عنوان Titan Quest: Anniversary Edition عرضه شد که علاوه بر بهبود گرافیک بازی، محتوای جدید هم به آن اضافه کرد و اکنون بهترین گزینه برای تجربه‌ی بازی است.

۲. تورچ‌لایت ۲ (Torchlight 2)

سال انتشار: ۲۰۱۲
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر، نینتندو سوییچ

Torchlight 2

تورچ‌لایت ۲ یک بازی رنگارنگ و شاد در سبک اکشن نقش‌آفرینی است، ولی اجازه ندهید جو باز شما را درباره‌ی گیم‌پلی آن به اشتباه بیندازد. این بازی مخصوص دیابلو بازهای کارکشته است. این بازی تمام ویژگی‌ها و مکانیزم‌های استاندارد ژانر را دارد، ولی مکانیزم‌هایی نیز از خودش به آن اضافه کرده، مثل قابلیت فرستادن حیوان خانگی‌تان به بازار تا آیتم‌هایتان را به جای خودتان بفروشد.

این بازی پر از ریزه‌کاری‌هایی مثل نمونه‌ی بالا است، ریزه‌کاری‌هایی که باعث شده قابل‌دسترس‌تر و روان‌تر باشد. تازه تعداد اسلحه‌ها و بیلدهای بازی نیز بسیار زیاد است و به گیم‌پلی تنوع می‌بخشد. تورچ‌لایت ۲ یکی از خالص‌ترین کلون‌های دیابلو است و اگر دنبال نگرشی جدید به این سبک هستید، شاید بهتر باشد بازی‌های دیگر فهرست را امتحان کنید.

البته تورچ‌لایت ۱ هم بازی خوبی است و می‌توانید آن را هم بازی کنید، ولی با توجه به این‌که تورچ‌لایت ۲ نسخه‌ی ارتقایافته و بزرگ‌تر آن است، به‌جای تورچ‌لایت ۱ در این فهرست آورده شده است.

۱. مسیر تبعیدی (Path of Exile)

سال انتشار: ۲۰۱۳
پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر

Path of Exile

مسیر تبعیدی احتمالاً شناخته‌شده‌ترین بازی این فهرست است. این بازی از سال ۲۰۱۳ در حال توسعه و گسترش بوده و اکنون به یک بازی بزرگ و پرمحتوا و جایگزینی شایسته برای دیابلو تبدیل شده است که تجربه‌ی نقش‌آفرینی عمیقی برای بازیکن فراهم می‌کند. از این بهتر، این بازی فرمول بازی‌هایی مثل دیابلو را وام گرفته و با الهام‌گیری از آن، یکی از بهترین بازی‌های آنلاین و MMO حاضر برای کامپیوترهای شخصی را عرضه کرده است. حتی از این بهتر، مجانی بودن بازی است؛ با مدل اقتصادی‌ای که منصفانه‌ترین مدل ممکن برای یک بازی رایگان است. تعداد بیلدها و استیل‌های بازی که می‌توانید تجربه کنید، بسیار زیاد است (در این لینک می‌توانید درخت مهارت عظیم بازی را ببینید) و گرایندینگ گیر گیمز (Grinding Gear Games)، سازنده‌ی بازی، طی فواصل زمانی چند ماهه در حال آپدیت کردن بازی با بسته‌های الحاقی‌های جدید است. خبر خوب این‌ که مسیر تبعیدی ۲ نیز در راه است.

منابع: pcgamesn و thegamer و techradar

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما