۵+۱ بازی اسپایدرمن برتر

۲ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۰ ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

تابستان سال گذشته به لطف همکاری سونی و مارول شاهد عرضه‌ی بهترین بازی ویدیویی با اقتباس از شخصیت اسپایدرمن بودیم. بدون اغراق می‌توانیم بگوییم که اسپایدرمن، محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین شخصیت کمیک‌های مارول است؛ طوری که از دهه‌ها پیش از روی این شخصیت انیمیشن‌ها و فیلم‌ها و مشخصا بازی‌های ویدیویی متعددی ساخته‌اند.

از همان ابتدای پیدایش بازی‌های ویدیویی و نسل ابتدایی کنسول‌ها بازی، اسپایدرمن به این سرگرمی هم وارد شده است. در طول نسل‌های مختلف بازی، تلاش‌های مختلفی برای ساخت بازی‌های مختلف با محوریت اسپایدرمن دیده‌ایم؛ برخی از این تلاش‌ها از بقیه بهتر بوده‌اند، در حالی که اکثر آن‌ها چنگی به دل نمی‌زند و بیشتر با هدف فروش به مخاطبی که اسپایدرمن را می‌شناسد ساخته شده‌اند.

تصمیم گرفتیم تا در این مقاله‌ی ۵+۱ سراغ بازی‌های اسپایدرمن برویم و آن‌ها را از دیدگاه خودمان رتبه‌بندی کنیم.

بازی‌های اسپایدرمن کم نیستند و بدون شک می‌توانستیم لیستی بلند و بالا از ‌آن‌ها تهیه کنیم، ولی مثل همیشه انتخاب‌های خودمان را به پنج عدد محدود کردیم.

از شما می‌خواهیم که اگر بازی اسپایدرمن خاصی را دوست دارید و در لیست ما نیامده است، از آن برای ما و دیگران در بخش نظرات بگویید.

 

بازی Spider-Man Shattered Dimensions۵. Spider-Man: Shattered Dimensions (عرضه سال ۲۰۱۰)

بازی Shattered Dimensions حتی قبل از اینکه بهترین فیلم سال ۲۰۱۸، منظورمان فیلم انیمیشنی Spider-Man: Into the Spider-Verse است، بخواهد اسپایدرمن‌های دنیاهای مختلف را کنار هم قرار دهد، این ایده را به خوبی عملی کرده بود. همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید بازی اسپایدرمن‌های مختلفی دارد.

اسپایدرمن معمولی یعنی «اسپایدرمن شگفت‌انگیز»، در کنار دیگر نسخه‌های این شخصیت مثل «اسپایدرمن نوآر» و «اسپایدرمن آلتیمیت» و یکی دو مرد عنکبوتی دیگر قرار می‌گیرد.هر اسپایدرمن مجموعه‌ای از قدرت‌ها و توانایی‌های خاص خودش را دارد؛ طوری که در واقع بازی کردن با هر کدام از اسپایدرمن‌ها، تجربه‌ای جالب و متفاوت به بازی می‌دهد.

طراحی خوب مراحل و قصه‌ی جالب Shattered Dimension کاری کرد که این بازی بتواند خودش را به عنوان یکی از قسمت‌های بهتر سری بازی‌های اسپایدرمن معرفی کند.

بازی Spider-Man Shattered Dimensions

 

بازی Spider-Man PS1۴. Spider-Man PS1 (عرضه سال ۲۰۰۰)

سبک و سیاقی که امروزه از یک بازی اسپایدرمن انتظار داریم، برای اولین بار در اسپایدرمن پلی‌استیشن وان معرفی شدند؛ طوری که یک نقشه که در آن حرکت می‌کنید، پشت بام‌های بلند و تار زدن در آسمان و مراحل مختلف و حمله‌های متفاوت اسپایدرمن، ریشه در اسپایدرمن پلی‌استیشن وان دارند.

به لطف سخت‌افزار پلی‌استیشن، گرافیک بازی از زمین تا آسمان با اسپایدرمن‌های کنسول‌های قبلی فرق داشت و با اینکه مثل بیشتر بازی‌های پلی‌استیشن وان نهایتا دو متر جلوی شما رندر می‌شدند، ولی حس و حال پریدن از ساختمان به ساختمان دیگری در نقش اسپایدرمن به خوبی منتقل می‌شد.

طراحی مرحله‌ی عالی بازی و غولآخرهای مختلف، که هر کدام را باید به یک شکل از بین می‌بردید، از نقاط قوت اسپایدرمن پلی‌استیشن وان بودند. یک سال پس از عرضه‌ی Spider-Man روی پلی‌استیشن وان، شاهد عرضه‌ی دنباله‌ای برای آن بودیم که همین روند بازی را ادامه داده بود، ولی غولآخرهای متفاوت و قصه‌ای تازه داشت.

بازی Spider-Man PS1

 

بازی Ultimate Spider-Man۳. Ultimate Spider-Man (سال عرضه ۲۰۰۵)

به عنوان یک شخصیت که ریشه در کتاب‌های مصور دارد، تعداد بازی‌های اسپایدرمن که استایل گرافیکی کمیک داشته باشند، نسبتا زیاد نیست. انتظار داشتیم تا به امروز بازی‌های بیشتری از روی کمیک‌ها با استایل سل‌شید ساخته شوند، ولی هر قدر هم فکر می‌کنیم، چیزی غیر از Ultimate Spider-Man به ذهن‌مان نمی‌آید. این بازی نه تنها یک استایل کمیک بسیار خوب دارد، بلکه یکی از سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌هایی است که از روی شخصیت اسپایدرمن ساخته شده.

بازی پر است از شخصیت‌های مختلف کمیک‌های مارول و فقط هم با اسپایدرمن و دوستان و دشمنان او سرکار نداریم. سازندگان Ultimate Spider-Man قصه‌ای هیجان‌انگیز را با اقتباس مستقیم از کمیک‌های اسپایدرمن و به کمک میان‌پرده‌های کمیک مانند در بازی تعریف می‌کنند.

محیط و شهر بازی به نسبت اسپایدرمن قبلش، یعنی اسپایدرمن ۲، بسیار زیباتر و زنده‌تر است؛ طوری که احساس می‌کنید در یک کمیک مشغول گشت و گذار هستید.

قبل از اینکه بازی اسپایدرمن سال گذشته عرضه شود، به جرات می‌توانستیم لقب بهترین بازی اسپایدرمن را به Ultimate Spider-Man اختصاص دهیم.

بازی Ultimate Spider-Man

 

بازی Spider-Man 2۲. Spider-Man 2 (عرضه در سال ۲۰۰۴)

در حالی که شروع درست و درمان بازی‌های اسپایدرمن را به بازی اسپایدرمن پلی‌استیشن وان ربط می‌دهیم، ولی یک نسل کنسولی طول کشید تا اسپایدرمن به لطف پلی‌استیشن ۲ (و البته ایکس‌باکس) سر و صدای زیادی راه بیاندازد.

بازی اسپایدرمن ۲ همزمان با فیلم آن عرضه شد، فیلمی که از نظر ما اصلا خوب نیست ولی عده‌ای آن را می‌پرستند. جریان ساخت بازی از روی فیلم‌ها حسابی در آن دوره مد بود و در حالی که تصور می‌کردیم اسپایدرمن ۲ هم یک بازی دیگر مثل تمام بازی‌های فیلمی باشد، با یک جهش بزرگ روبرو شدیم.

اسپایدرمن دیگر به هنگام حرکت، در آسمان تار نمی‌زد و واقعا تارهای او به سمت ساختمان‌ها حرکت می‌کردند. نقشه‌ی بازی پر است از ماموریت‌های اصلی و فرعی و در نقش اسپایدرمن تک تک سراغ آن‌ها می‌روید و به کمک قدرت‌ها و توانایی‌های خوبی که بازی در اختیارتان گذاشته، ذره‌ای خسته نمی‌شوید.

تمام بازی‌های اسپایدرمن، در واقع به اسپایدرمن ۲ نگاه می‌کنند و این بازی را پایه‌ی کار خود قرار می‌دهند.

بازی Spider-Man 2

 

بازی Marvel's Spider-Man۱. Marvel’s Spider-Man (عرضه در سال ۲۰۱۸)

دلیل نوشتن این مقاله در واقع عرضه‌ی همین بازی است. سابقه نداشته یک بازی اسپایدرمن را در پایان سال، به عنوان یکی از بهترین اتفاقات و بهترین بازی‌ها، در لیست بهترین‌ها جای دهیم، ولی بازی Marvel’s Spider-Man آن‌قدر خوب است و چپ و راست چیزی غیر از تمجید و تحسین به سمتش نمی‌آید.

شرکت مارول، که از وضعیت بازی‌های پلی‌استیشن و چگونگی ساخت بازی از سونی خبر داشته، مشخصا سراغ سونی می‌آید و از آن‌ها می‌خواهد که یک بازی اسپایدرمن برای‌شان بسازد؛ آن هم به شرطی که سونی شبیه بازی‌های خودش با این اسپایدرمن برخورد کند و مطمئن شود که سطح کیفیت معروف بازی‌های سونی در بازی اسپایدرمن هم پیدا می‌شود.

نتیجه‌ی نهایی بهترین بازی اسپایدرمن است. البته به هیچ وجه نمی‌گوییم بازی بی‌نقص است و جای بهبود ندارد، بلکه حسابی هم جای بهبود و پیشرفت دارد، ولی سابقه نداشته است یک بازی اسپایدرمن این‌قدر بزرگ و خوب باشد.

از گرافیک بازی گرفته تا نقشه و شهر آن و مکانیک‌های مبارزه و قصه و داستان، همه چیز در بازی اسپایدرمن پلی‌استیشن ۴ عالی است.

اگر قرار باشد بازی اسپایدرمن دیگری روی دست Marvel’s Spider-Man بلند شود، مطمئنا باید دوباره ترکیب سونی و اینسامنیاک گیمز را پیاده کرد.

بازی Marvel's Spider-Man

 

بازی آتاری اسپایدرمن Atari Spider-Manانتخاب اضافه: Spider-Man (عرضه در سال ۱۹۸۲)

اولین بازی اسپایدرمن تاریخ، انتخاب اضافه‌ی ماست. بازی اسپایدرمن در سال ۱۹۸۲ روی آتاری عرضه شد و به عنوان یک بازی اوایل دهه‌ی هشتاد میلادی، چندان هم بازی بدی نیست.

اسپایدرمن باید از یک ساختمان بالا برود و بمب‌هایی که گابلین سبز در ساختمان قرار داده را خنثی کند. نکته اینجاست که اسپایدرمن اساسا باید بتواند از روی ساختمان بالا برود و نیازی به تار ندارد، در حالی که در بازی آتاری اسپایدرمن فقط با تار زدن می‌توانید از ساختمان بالا بروید.

بازی آتاری اسپایدرمن Atari Spider-Man

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar OzHaN

    عالی بود اون اخری رو هم دیدم مجید بازی میکرد تو زمان خودش خوب بوده