۹ انیمه‌ی عاشقانه‌ی کلاسیک دهه‌ی ۱۹۹۰ که فراموش شده‌اند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
شاخص

وقتی به گونه‌ی انیمه‌های عاشقانه نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که تعداد زیادی انیمه‌ خوش‌ساخت در دهه‌ی ۱۹۹۰ تولید شده‌اند. انیمه‌های مشهوری چون «شرایط آن‌ها» (His and Her Circumstances)، «ال-هازارد» (El-Hazard) یا «چشم‌انداز اسکافلون» (The Vision of Escaflowne) روایت‌گر روابط عاشقانه پخته‌اند.

این انیمه‌های تماشایی به شکل ظریفی به ما یادآوری می‌کنند که در دنیای انیمه، چقدر چای چنین عاشقانه‌هایی خالی است. انیمه‌های دهه‌ی ۱۹۹۰، مملو از داستان‌های شگفت‌انگیزند. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی جواهرهایی بپردازیم که داستان و روایتی فراتر از زمان خودشان داشتند.

۹. دختر انقلابی یوتنا (Revolutionary Girl Utena)

یوتنا

 • کارگردان: کونیهیکو ایکوهارا
 • نویسنده: یوجی اینوکیدو
 • سال: ۱۹۹۹

«دختر انقلابی یوتنا»، داستان زندگی یوتنا تنجو است، دختری یتیم که به تنهایی بزرگ می‌شود. سال‌ها قبل، او که عزادار مرگ والدینش بود، با شاهزاده‌ی مسافری مواجه شد که یک حلقه با گل رز به او داد. سال‌ها بعد که یوتنا به آکادمی اوتوری پیوسته، این اتفاق تاثیرش را روی زندگی او گذاشته است.

«دختر انقلابی یوتنا» فراتر از انیمه‌های عاشقانه‌ی معمول است. نوعی پوچ‌گرایی هستی‌گرایانه هم در آن دیده می‌شود. اگر از چنین عناصری لذت می‌برید، این انیمه یک گزینه‌ی عالی برای شماست.

۸. هلو عروسی (Wedding Peach)

هلو عروسی

 • کارگردان: کونیهیکو یویاما
 • نویسنده: سوکه‌هیرو تومیتا
 • سال: ۱۹۹۵

در این سریال انیمه هرچیزی پیدا می‌شود! البته هرچیزی که از یک انیمه‌ی عاشقانه‌ی شوجو توقع دارید. عنوان «هلو عروسی» همه‌چیز را در مورد این انیمه نمی‌گوید، عروسی فقط یکی از مضامین آن است. در ابتدا با سه فرشته‌ی عشق به نام‌های موموکو، یوری و هیناگیکو آشنا می‌شویم، سه فرشته‌ای که از قضا مسحور پسری به نام یاناگیبا شده‌اند. با وجود خرده‌پیرنگ عاشقانه‌ی انیمه، این سه فرشته در اصل باید راهی برای غلبه بر رین‌دویلا، ملکه‌ی اهریمنی پیدا کنند و آرامش را به جهان‌شان بازگردانند.

«هلو عروسی» در ابتدا خیلی تحت تاثیر انیمه‌ی «سیلور مون» به نظر می‌رسد، ولی بعد از چند قسمت متوجه می‌شوید که با یک لذت عالی طرف هستید.

۷. پورکو روسو (Porco Rosso)

پورکو روسو

 • کارگردان: هایائو میازاکی
 • نویسنده: هایائو میازاکی
 • سال: ۱۹۹۲

«پورکو روسو» محصولی از استودیو جیبلی است و عناصر زیادی از درام و عاشقانه‌ی فانتزی در آن دیده می‌شود. به همین دلیل باید با حوصله به سراغش بروید. «پورکو روسو» در لیگ جدایی قرار دارد، چرا که قهرمان آن یک خوک است، یک کهنه‌سرباز جنگ که الان جایزه‌بگیر شده است. نامش پورکو روسو است و ترجمه‌ی تحت‌الفظی آن می‌شود اسکارلت خوک. ولی او همیشه یک خوک نبوده است. روسو زمانی یک خلبان درجه یک به نام مارکو پاگوت بوده است.

روسو در حد توانش با شرایط فعلی‌اش کنار آمده است، ولی او وقتی با جینا، معشوق سابقش دیدار می‌کند، همه‌چیز به هم می‌ریزد. جینا خودش تحت تعقیب یک خلبان آمریکایی به نام کرتیس است. پورکو برای پیدا کردن یک راه فرار، باید چالش‌های زیادی را از سر بگذراند.

۶. سنت تیل (Saint Tail)

سنت تیل

 • کارگرداان: اوسامو نابه‌شیما
 • نویسنده: شینزو فوجیتا
 • سال: ۱۹۹۵

«سنت تیل» یک انیمه‌ی عاشقانه است که واقعا هیچ‌ تاریخ انقضایی ندارد. «سنت تیل» متفاوت از انیمه‌های عاشقانه‌ی تحمیلی است که اغلب می‌بینیم. داستان درباره‌ی یک دزد و سنت تیل به نام میمی است، می‌توانید او را یک رابین هود در نظر بگیرید. میمی دزدی است که اموال دزدیده شده را از سارقان می‌دزدد و به صاحبانش باز می‌گرداند. کارآگاه آسوکا که همکلاسی‌ میمی بوده است، عزم خود را جزم کرده که او را بازداشت کند.

زیر پوست این بازی موش و گربه، یک رابطه‌ی عاشقانه جذاب بین این دو شکل می‌گیرد. «سنت تیل» یک سریال انیمه‌ی ۴۳ قسمتی است، ولی احتمالا بعد از تمام شدن این ۴۳ قسمت، آرزو می‌کنید دوباره قسمت‌های بیشتری از آن وجود داشته باشد.

۵. دزد فانتوم ژان (Phantom Thief Jeanne)

ژان فانتوم

 • کارگردان: آتسوتوشی اومه‌زاوا
 • نویسنده: سوکه‌هیرو تومیتا
 • سال: ۱۹۹۹

«دزد فانتوم ژان» داستانی دارد که تقریبا به دل هرکسی می‌نشیند. اگر به دنبال یک انیمه‌ ماجراجویانه یا یک کمدی/درام با مضامین ماوراءالطبیعه هستید، این انیمه باب میل‌تان خواهد بود. علاوه بر این، «دزد فانتوم ژان» یک قهرمان زن پرقدرت به نام کوساکابه مارون دارد، کسی که روزها دختر مدرسه‌ای است و شب‌ها شکارچی می‌شود. او شب‌ها به سراغ دزدیدن نقاشی‌های شیطانی می‌رود! میاکو، بهترین دوست کوسابه، اصلا از هویت مخفی او خبر ندارد.  نکته‌ی جالب این است که میاکو کارآگاهی است که به دنبال دزد نقاشی‌ها می‌گردد.

اگر به دنبال انیمه‌ای می‌گردید که داستانی فراتر از یک روایت عاشقانه‌ دارد، «دزد فانتوم‌ ژان» بهترین گزینه برای شماست.

۴. زمزمه‌ی قلب (Whisper of the Heart)

زمزمه‌ی قلب

 • کارگردان: یوشیفومی کوندو
 • نویسنده: هایائو میازاکی
 • سال: ۱۹۹۵

«زمزمه‌ی قلب» یک انیمه‌ی شوجی برشی از زندگی و سرحال‌آور است که داستان زندگی شیزوکو سوکیشیما را روایت می‌کند. اگر آدم کتاب‌بازی هستید،         این انیمه برای شما لذت‌بخش خواهد بود. شیزوکو عاشق این است که در کتابخانه‌ی مدرسه مطالعه کند. کمی بعد، او متوجه می‌شود پسری به نام سیجی هست که به سراغ همان کتاب‌هایی می‌رود که او می‌خواند. کم‌کم این دو با هم آشنا می‌شوند و داستان‌شان به شکل دلگرم کننده‌ای جلو می‌رود.

این انیمه داستان خود را حول مضمون عشق نوجوانانه پیچیده است. شیزوکو با همان مشکلات معمول نوجوان‌ها مثل سرکشی در خانه و دعوا با برادر خواهرها دست‌وپنجه نرم می‌کند. در این حین به کشف‌های باورنکردنی از شخصیت سیجی می‌رسد. اگر دنبال انیمه‌ای با یک قهرمان زن پرقدرت می‌گردید، «زمزمه‌ی قلب» گزینه‌ی خوبی برای شماست.

۳. کدومو نو اوموچا (Kodomo no Omocha)

کدومو نو اوموچا

 • کارگردان: آکیتارو دایچی، هیرواکی ساکورای، آکیرا سوزوکی
 • نویسنده: میهو ماروئو، ریوسوکه تاکاهاشی، توموکو کنپارو
 • سال: ۱۹۹۶

این سریال انیمه داستان دختر جوانی به نام سانا کورتا است. او در زندگی خود چیزی کم و کسر ندارد، یک مادر موفق دارد، سرپرست شخصی دارد و حتی یک برنامه‌ی تلویزیونی مخصوص به خود در اختیار دارد. تنها مشکل سانا در زندگی، همکلاسی‌اش آکیتو است. آکیتو یک پسر دردسرساز است که تمام همکلاسی‌هایش از جمله سانا را اذیت می‌کند. اوضاع وقتی تغییر می‌کند که این‌دو با هم صمیمی می‌شوند و رابطه‌شان به چیزی فراتر از دشمنی اولیه تبدیل می‌شود.

«کدومو نو اوموچا» یک انیمه‌ی کمدی است که جایزه‌های مختلفی هم دریافت کرده است. بد نیست به این جواهر قدرنادیده هم فرصتی برای تماشا بدهید.

۲. پسران برتر از گل (Boys Over Flowers)

پسران برتر از گل

 • کارگردان: شیگه‌یاسو یامائوچی
 • نویسنده: یومی کاگه‌یاما
 • سال: ۱۹۹۶

این انیمه که بر اساس مانگای «هانا یوری دانگو» ساخته شده، یک انیمه‌ی عاشقانه و سرخوشانه است. داستان درباره دختری از طبقه‌ی کارگر به نام سوکوشی است که به مدرسه‌ی دانش‌آموزان ممتاز می‌رود که عمدتا مخصوص پولدارها ساخته شده است. سوکوشی دختر باهوشی است و بر خلاف بقیه‌ی دخترها، اهمیتی به سوکاسا، دانش‌آموز خوش‌قیافه‌ی مدرسه نمی‌دهد. او قلبش برای یک نفر دیگر می‌تپد.

«پسران برتر از گل» از هر نظر، فراتر از زمانه‌ی خودش بود. حتی اگر با تمام عناصر این انیمه مشکل داشته باشید، بدون تردید عاشق نحوه‌ی ایستادگی سوکوشی در برابر قلدری‌های سوکاسا خواهید بود.

۱. چاچای شنل‌قرمزی (Akazukin Chacha)

چاچای شنل‌قرمزی

 • کارگردان: هاتسوکی سوجی
 • نویسنده: مین آیاهانا
 • سال: ۱۹۹۴

یک داستان گرمابخش، با سبک طراحی بامزه و همراه با اشاره‌هایی به داستان معروف «شنل‌قرمزی». مگر می‌شود انیمه‌ای با چنین ترکیبی را دوست نداشت؟

«چاچای شنل‌قرمزی» داستان یک دختر جوان جادویی به نام چاچا است که در کوهستان موچی-موچی همراه با سرپرست خود زندگی می‌کند. یک پسر گرگینه به نام ریا به او نزدیک می‌شود و کمکش می‌کند که قدرت‌های جادویی‌اش را در مسیر درستی هدایت کند. آن‌ها کم‌کم وارد رابطه‌ی عاشقانه می‌شوند. در این میان، یک دختر جادویی دیگر به نام دروتی و پسری به نام شینه در داستان وجود دارند. هم‌چنان که داستان پیش می‌رود، ماجراهای این چند شخصیت وارد یک داستان عاشقانه‌ و جادویی تمام و کمال می‌شود.

منبع: CBRبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
 1. H.A

  زمزمه قلب خیلی قشنگ بود

 2. نیلوفر

  ولی هیچ کدوم از اینا به پای قلعه متحرک هاول نمیرسه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما