۱۰ اسلحه‌ی به‌یادماندنی انیمه‌ها که از صاحبانشان مشهورتر شدند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
شاخص

در انیمه‌ها چیزی که زیاد است، اسلحه سرد و گرم مختلف برای کشت و کشتار. ولی بعضی از آن‌ها آن‌قدر طراحی و قدرت‌های به یاد ماندنی دارند که حتی از صاحبان خودشان هم مشهورتر شده‌اند. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی ۱۰ مورد از مشهورترین آن‌ها بپردازیم.

تقریبا هر شخصیت انیمه‌ای مشهوری، چه قهرمان باشد یا شرور، یک اسلحه‌ی منحصر به فرد دارد. ولی تنها در چند مورد از آن‌ها، کارکردهای این اسلحه‌ها به قدری جذاب و تماشایی است که از خود آن شخصیت مشهورتر می‌شود. مسلما این‌جا هم چند استثناء داریم. اسلحه‌هایی داریم که از نظر شهرت و محبوبیت، حتی انیمه‌ای که در آن مطرح شده‌اند را هم پشت سر گذاشته‌اند.

حال چه به خاطر این باشد که در اولین قسمت یک انیمه با آن اسلحه آشنا شده‌ایم، و یا به خاطر این باشد که این اسلحه‌ها اهمیت نمادین مهم‌تری دارند، این تفنگ‌ها و شمشیرها و اسلحه‌های دیگر الان دیگر خودشان به تعریفی کامل و متمایز از انیمه‌های خود تبدیل شده‌اند. به همین دلیل در این مطلب بد ندیدیم که به سراغ ۱۰ مورد از مشهورترین اسلحه‌های دنیای انیمه برویم.

۱۰. تجهیزات مانور عمودی حمله به تایتان (Attack on Titan)

تجهیزات مانور عمودی

در مورد «حمله به تایتان» می‌توانیم بگوییم تقریبا همه‌چیزش، از مفاهیم نهفته در آن گرفته تا شخصیت پردازی‌اش، نمادین و به‌یاد ماندنی است. ولی هیچ‌یک از این عناصر به اندازه‌ی سلاح هنگ اکتشاف خاص و مشهور نیستند: تجهیزات مانور عمودی (تجهیزات مانور سه‌بعدی هم نامیده می‌شود). این ابزار به سربازان امکان می‌دهد که با سرعت بالا در میان ساختمان‌ها و درختان پرواز کنند، دو شمشیر تیز هم دارد که هر وقت لازم باشد، از غلاف خارج می‌شوند.

اگرچه بعدا معلوم شد این تجهیزات آن‌قدرها هم که به نظر می‌آید در برابر تایتان‌ها کارآمد نیستند (مگر مثل لیوای و میکاسا آکرمن مهارت فوق‌العاده‌ای داشته باشید)، ولی طراحی متمایز و هیجان زیادی که به لطف آن‌ها به صحنه‌های نبرد اضافه می‌شود، باعث شده است که به اسلحه‌هایی فراموش نشدنی تبدیل شوند. اگرچه همچنان بحث بر سر این مساله ادامه دارد که کدام شخصیت بهتر از همه از این اسلحه استفاده می‌کند، ولی میراثی که از این سلاح عجیب به جای مانده، دست نیافتنی است.

۹. اکس‌کالیبر فیت/استی نایت (Fate/Stay Night)

اکس‌کالیبر

فیت همیشه با گروهی از ملازمان ابرقدرتش می‌تازد که همه قدرت‌ها و اسلحه‌های خاص خود را دارند. ولی کمتر سلاحی را می‌توان پیدا کرد که از نظر شهرت و ماندگاری به پای اکس‌کالیبر و صاحبش سیبر یا آرتوریا پندراگون، برسد. اکس‌کالیبر فیت شاید یک کپی دیگر از شمشیر افسانه‌ای شاه آرتور باشد، ولی بدون تردید یکی از قدرتمندترین کپی‌ها است.

اکس‌کالیبر قدرت‌های مختلف زیاد دارد. ولی یکی از مهم‌ترین توانایی‌های آن این است که انرژی‌های جادویی آرتوریا را به یک اشعه‌ی مرگبار تبدیل می‌کند که هرچیزی که سر راهش هست را از میان برمی‌دارد. همچون استادش، اکس‌کالیبر هم اشکال مختلفی به خود می‌گیرد، اشکالی که یا قدرت کشتارش را بیشتر می‌کنند و یا توانایی‌هایش را افزایش می‌دهند.

۸. دامینیتر سایکو-پاس (Psycho-Pass)

دامینیتر

اسلحه تخصصی دامینیتر مستقیم به سامانه سیبل متصل است، همین باعث می‌شود که این اسلحه به صورت خودکار خودش تصمیم بگیرد که هدف مورد نظر باید کشته شود یا خیر. دامینیتر در اختیار هرکدام از ماموران با هر باور مختلفی قرار بگیرد، باز هم شخصیت متمایز خودش را دارد و خودش تصمیم می‌گیرد باید ماشه کشیده شود یا خیر.

این اسلحه تنها کسانی را می‌کشد که ضریب جرم‌شان از حد مجاز عبور کرده باشد. دامینیتر به خاطر ماهیت کنترل ناپذیر و دورویی پنهانی که در ذات خود دارد، خیلی خوب موفق می‌شود به نمادی از یک ژاپن پادآرمان شهر تبدیل شود که در آن، دانش و پیشرفت به خطرناک‌ترین سلاح موجود تبدیل شده است. دامینیتر این کار را حتی بهتر از شخصیت‌هایی چون آکانه سونموری انجام می‌دهد.

۷. کونای ناروتو (Naruto)

کونای

نینجاها معمولا سلاح‌های پرتابی دارند که شبیه ستاره هستند (شوریکن). ولی ناروتو با کونای، اسلحه فوق‌العاده خود، ماهیت این سلاح‌های پرتابی را برای همیشه تغییر داد. دقیق بخواهیم بگوییم، کونای شبیه یک ابزار حفاری است که می‌تواند به یک چاقوی همه‌کاره هم تبدیل شود. نمی‌توان گفت کونای اولین بار در ناروتو خلق شده است، قبلا هم نینجاهای دیگر ابزار مشابهی داشته‌اند. ولی ناروتو ازوماکی و نینجاهای همراهش، چنان استفاده‌هایی از این کونای می‌کنند که باعث شده‌اند محبوبیت آن از شوریکن و دیگر سلاح‌های مشابه بیشتر باشد.

ناروتو و دنباله‌های فراوان دیگرش مملو از فنون و طلسم‌های حمله‌ای مختلف هستند، ولی تمام آن‌ها در برابر سادگی محض کونای رنگ می‌بازند. کونای وقتی با یک سربند فلزی همراه می‌شود، به یکی از مشهورترین نمادهای ظاهر ناروتو تبدیل می‌شود، بیشتر از هر عنصر دیگری.

۶. تیغه‌ی قیچی کیل لا کیل (Kill La Kill)

تیغه‌ی قیچی

تیغه‌ی قیچی ریوکو ماتوی الان از خودش هم مشهورتر شده است. یک راه ساده برای به‌یاد ماندنی کردن یک شخصیت انیمه‌ای این است که یک اسلحه عجیب و غریب در اختیار او بگذارید. این چیزی است که در انیمه‌ی «کیل لا کیل» به لطف تیغه‌ی قیچی صورت گرفته است. این اسلحه همان‌طور که از اسمش مشخص است، یک تیغ یک قیچی بزرگ است. ریوکو ماتوی صاحب این اسلحه است، و او و اسلحه‌ای که برای خودش انتخاب کرده است به حدی مشهور شده‌اند که خیلی از انیمه‌بازها اصلا به خاطر ماتوی و سلاحش به سراغ این انیمه رفتند.

سال‌ها از پخش این انیمه گذشته و این اسلحه همچنان یکی از ماندگارترین اسلحه‌های تاریخ انیمه است. نه تنها خیلی از مردم «کیل لا کیل» را بیشتر با این سلاح به خاطر می‌آورند، بلکه تیغه‌ی قیچی الان به نوعی به نماد تریگر، استودیوی سازنده‌ی انیمه‌ی «کیل لا کیل» هم تبدیل شده است.

۵. دفتر مرگ دفتر مرگ (Death Note)

دفتر مرگ

یک دفتر شوم که هرکسی را که نامش در آن نوشته شود را می‌کشد. سادگی و قدرت کشتار بالای این دفتر باعث شد که خیلی زود به یکی از فراموش ناشدنی‌ترین اسلحه‌های کل تاریخ انیمه تبدیل شود. خوبی این دفتر این است که چند قانون دقیق و مشخص دارد، همین باعث می‌شود صاحب آن نتواند خیلی سوءاستفاده کند و باید برای هر حرکت خود، کلی تفکر کند.

وجود چنین دفتر مرگباری باعث می‌شود که در سریال «دفتر مرگ»، شاهد کلی بازی ذهنی پیچیده مخصوصا از سوی لایت یاگامی، صاحب دفتر باشیم. سال‌ها از پایان پخش این سریال گذشته و دفتر مرگ هنوز در یادها مانده و یک سلاح ماندگار باقی مانده است.

۴. دیسک دوئل یو-گی-اوه! هیولاهای دوئل (Yu-Gi-Oh! Duel Monsters)

دیسک دوئل

در انیمه‌ی «یو-گی-اوه! هیولاهای دوئل»، ایده‌های احمقانه زیاد می‌بینیم. شخصیت‌های داستان کارت بازی کودکانه را خیلی جدی می‌گیرند، در دوئل‌ها کلی قانون شکنی صورت می‌گیرد. ولی از نظر میزان عجیب و احمقانه بودن، هیچ‌یک از این موارد به گرد پای دیسک دوئل نمی‌رسند. این دیسک یک دستگاه کارت‌بازی است که به دوئل بازها اجازه می‌دهد هروقت و هر زمان که می‌خواهند، با یک دستگاه واقعیت مجازی کارت بازی کنند.

اگرچه در ظاهر به نظر می‌رسد با یک سلاح ساده‌ی مخصوص مسابقه‌های ورزشی طرف هستیم، ولی دیسک دوئل و متعلقاتش به جایگاهی دست نیافتنی در دنیای داستانی «یو-گی-اوه!» رسیدند. شاید خود سریال آن‌چنان که باید دوام و محبوبیت چندانی به دست نیاورد، ولی این اسلحه همچنان جایگاه ماندگار خود را حفظ کرده است. دوئل دیسک هنوز اندازه‌ی زمان پخش سریال محبوب و پرطرفدار است.

۳. زانپاکوتو بلیچ (Bleach)

زانپاکوتو

«بلیچ» زمانی که پخش خود را شروع کرد. در خیلی از چیزها پیشگام بود. اسلحه‌ی زانپاکوتو بیشتر از هر عنصر دیگری در این سریال، این پیشگام بودن را نشان می‌دهد. زانپاکوتو شمشیر اسرار آمیزی است که یک شینیگامی، یعنی صاحب آن، برای درست کردنش روح خود را هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همین باعث می‌شود زانپاکوتوها قدرت‌ها و توانایی‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشند و بین هواداران کلی محبوب باشند. یک زانپاکوتو با صاحب خود به دنیا می‌آید و با مرگ او می‌میرد.

زانپاکوتو هم منبع الهام کلی انیمه دیگر شد و باعث شد آن‌ها هم از این سلاح‌های متصل به روح استفاده کنند، و هم باعث کلی بحث و گفت‌وگو میان هواداران «بلیچ» شد، بحث بر سر این‌که زانپاکوتوی آن ها چه شکل و حالتی خواهد داشت. زانپاکوتو نه تنها از نظر محبوبیت صاحب خود را پشت سر گذاشت، بلکه اصلا یک داستان فرعی هم بر اساس آن‌ها ساخته شد که ما را به درک بیشتری از این شمشیر می‌رساند.

۲. استندها- ماجراجویی عجیب‌وغریب جوجو (JoJo’s Bizarre Adventure)

استند

وقتی صحبت درباره‌ی «ماجراجویی عیبج‌وغریب جوجو» است، همیشه بحث به استندها، توانایی‌های دیوانه‌وار آن‌ها و نحوه استفاده صاحبان آن‌ها می‌کشد. این واقعیت که نام این استندها برگرفته از آثار موزیکال مشهور هستند، یکی از دوست‌داشتنی‌ترین جنبه‌های این مانگا/انیمه است.

استندها تازه در فصل سوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. تا پیش از ظهور آن‌ها، جواستارها بر دیگر روش‌های مبارزه تکیه می‌کردند. از آن‌جا که این استندها خیلی خاص و فراموش نشدنی هستند، خیلی زود به امضاء «جوجو» تبدیل شدند و به جایگاهی افسانه‌ای رسیدند.

۱. موبایل سوت موبایل سوت گاندام (Mobile Suit Gundam)

موبایل سوت

در هر انیمه‌ی گاندامی، موبایل‌ سوت‌ها قدرتی در حد یک تانک دارند، صرف نظر از این‌که چه کسی دارد از آن‌ها استفاده می‌کند. به همین دلیل، می‌توان ادعا کرد به جای هدایت‌گرهایی چون آمورو ری و کیرا یاماتو، این روبات‌های این انیمه هستند که به معرف خوبی برای این جهان داستانی تبدیل شده‌اند.

این سریال اصلا با هدف تبلیغات و فروش اسباب‌بازی‌ها و موبایل‌ سوت‌هایش ساخته شد، شاید همین باعث شده که موبایل سوت‌ها همیشه از هدایت‌گرهایشان مشهورتر و پرطرفدارتر باشند. سازندگان انیمه تلاش زیادی کردند که به شخصیت‌ها هم هویتی متمایز بدهند و آن‌ها را به محبوبیتی اندازه‌ی موبایل سوت‌ها برسانند، ولی همچنان هواداران این ربات‌های جذاب را بیشتر ترجیح می‌دهند.

منبع: CBR

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۹ دیدگاه
 1. Konkoori

  اینکروسیو و موراسامه از آکامه گا کیل رو فراموش نکنید

 2. مستر گودرت

  فک نمی کنم دیسک دوئل یوگی اوه سلاح محسوب بشه(گرچه تو فصل جدیدش تبدیل به تفنگ میشه) ولی عکس شما مال سری اولشه

 3. مینام

  کی گفته بدرد نمیخورن. چهارتا انیمه دیدی فک میکنی همون چهارتا فقط قشنگه؟؟؟

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما