سلطه فیلم «تاپ گان: ماوریک» بر باکس آفیس چه زمانی متوقف می‌شود؟

۲۰ تیر ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰ ۲۰ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
تاپ گان: ماوریک

با وجود اینکه فروش «تاپ گان: ماوریک» در باکس آفیس جهانی از مرز یک میلیارد دلار گذشت، این فیلم همچنان مردم را به سینماها می‌کشاند. در دنباله فیلم «تاپ گان»، تام کروز در نقش پیت ماوریک میچل برمی‌گردد تا گروهی از خلبانان جوان و نخبه را برای یک ماموریت غیرممکن آموزش دهد.

این فیلم از زمان اکران خود در ۲۷ می ۲۰۲۲ تاکنون ۱.۱ میلیارد در سراسر جهان فروش داشته و هر هفته در بین ۳ فیلم پرفروش باقی می‌ماند. در حالی که سایر فیلم‌هایی که دیرتر اکران شده‌اند مدت بسیار کوتاه‌تری در صدر لیست قرار گرفته‌اند.

عملکرد چشمگیر «تاپ گان: ماوریک» در باکس آفیس با توجه به اینکه یک فیلم ابرقهرمانی یا محصول دیزنی نیست غیرمعمول به نظر می‌رسد. در سال ۲۰۱۹، ۸ فیلم از ۹ فیلمی که یک میلیارد دلار فروش داشتند بخشی از فیلم‌های دیزنی بودند. از جمله «انتقام‌جویان: پایان بازی»، به همراه «جوکر» کمپانی دی‌سی که تنها فیلم دیگری بود که به این نقطه اوج رسید. پس از تعطیلی سینماها به علت کووید ۱۹، تنها «ماوریک» و «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» توانستند به فروشی ۱۰ رقمی دست پیدا کنند.

در حالی که «تاپ گان: ماوریک» توانست به راحتی از سد جهانی یک میلیارد دلار عبور کند، تعداد کمی از فیلم‌های دیگر توانستند به این جایگاه نزدیک شوند. «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» با فروش بیش از ۹۵۰ میلیون دلار توانست بازدهی خوبی داشته باشد. فروش فیلم «دنیای ژوراسیک: قلمرو» از ۸۲۰ میلیون دلار گذشت و فیلم «بتمن» درآمدی ۷۷۰ میلیون دلاری داشت. اما هیچ یک از آنها به موفقیت «تاپ گان: ماوریک»، اولین فیلم میلیارد دلاری تام کروز نرسیدند.

چرا فروش «تاپ گان: ماوریک» در باکس آفیس همچنان قوی پیش می‌رود؟

تاپ گان: ماوریک

دلایل زیادی برای پرفروش ماندن «تاپ گان: ماوریک» وجود دارد. اول از همه، نباید از این غافل شد که این فیلم بسیار پرخرج و عظیم است. «ماوریک» پیش از اکران چندین بار با تاخیر روبه‌رو شد. با توجه به سابقه فیلم‌هایی که در جهنم توسعه و گسترش گیر افتادند، این موضوع بسیاری را نگران کرد که مبادا فیلم با شکست مواجه شود. اما در عوض یک فیلم روان و ماهرانه با بدلکاری‌های بدیع و داستانی غافلگیرکننده از لحاظ احساسی از آب در آمد که تماشای چندین باره آن لذت‌بخش است. نکته بعدی این است که این فیلم از تبلیغات استفاده زیادی کرد.

«تاپ گان: ماوریک» در هفتاد و پنجمین جشنواره کن اکران شد و مخاطبان آن را ۵ دقیقه مداوم ایستاده تشویق کردند، همچنین موجی از نقدهای مثبت منتقدان را به همراه داشت. تمجیدهای اولیه از فیلم آن را به فیلمی تبدیل کرد که تماشای آن ضروری است، هم برای طرفداران فیلم اول «تاپ گان» و هم برای سایر تماشاگران کنجکاو. ظاهرا این تمجیدها قصد متوقف شدن ندارند، «ماوریک» در سایت راتن تومیتوز، امتیاز ۹۶ از ۱۰۰ را کسب کرده و روزانه صدها نظر مثبت از تماشاگران دریافت می‌کند تا با بیشتر از ۵۰ هزار حساب کاربری تایید شده به امتیاز ۹۹ از سوی مخاطبان دست پیدا کند.

موفقیت «تاپ گان: ماوریک» را می توان به نوستالژی نیز نسبت داد. فروش‌های اخیر باکس آفیس ثابت می‌کند نوستالژی شرطی مطمئن برای کسب سود است. «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست»، ششمین فیلم پرفروش تمام دوران‌هاست و بخش بزرگی از موفقیت آن را می‌توان به بازگشت توبی مگوایر و اندرو گارفیلد نسبت داد. فیلم «دنیای ژوراسیک: قلمرو» نقدهای متفاوتی دریافت کرده است، اما علی‌رغم این موضوع سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۲۲ است، که این اتفاق عمدتا به دلیل حضور شخصیت‌های جف گلدبلوم، سم نیل و لورا درن برای آخرین بار همراه یکدیگر روی صفحه نمایش افتاده است.

کاپیتان ماوریک تام کروز نیز به طرز مشابهی یک شخصیت فیلم نمادین به حساب می‌آید. دیدن دوباره او روی پرده سینما یک دلیل آشکار برای موفقیتش در باکس آفیس است. اما جدا از آن، ماوریک بهترین بخش های «تاپ گان» را از نظر ارزش تولید با عناصری از خط داستانی اصلی در طول مجموعه، مانند معرفی پسر گوس، روستر، به خوبی در خود جای داده است. نتیجه نهایی این است که «تاپ گان: ماوریک»، برای طرفداران قدیمی این مجموعه فیلم که اولین بخش آن در سال ۱۹۸۶ تولید شده بود جذاب است، اما علاوه بر این به مخاطبان جدید چیزی تازه و هیجان انگیز نشان می‌دهد.

«تاپ گان: ماوریک» در نهایت چقدر فروش خواهد داشت؟

تاپ گان: ماوریک

«تاپ گان: مارویک» هم اکنون سی‌امین فیلم پرفروش تمام دوران‌هاست. از میان فیلم‌هایی که بیشتر از «ماوریک» درآمد داشته‌اند، به طور متوسط ۳۵ درصد از این درآمد حاصل فروش داخلی بوده است. اما ۵۱ درصد از مبلغ فروش ۱.۱ میلیارد دلاری «ماوریک» از باکس آفیس داخلی به دست آمده که با اینکه مبلغ بالایی است، غافلگیر کننده نیست. زیرا فیلم «تاپ گان» و دنباله آن «ماوریک» هردو فیلم‌های میهن‌پرستانه آمریکایی هستند.

یکی از دلایل پایه سهم بالای «ماوریک» از فروش داخلی این است که این فیلم در چین توقیف شده است. این موضوع باعث می‌شود که موفقیت مالی «تاپ گان: ماوریک» از سایر فیلم‌های میلیارد دلاری متمایز شود. قرار بود کت ماوریک برای اینکه این فیلم در چین تایید شود تغییر کند، اما در نهایت این کار انجام نشد. کشور چین این فیلم را پخش نکرد  و بازار قابل توجهی برای «ماوریک» از دست رفت. «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» نیز ۱.۱ میلیارد دلار فروش داشت و تقریبا ۲۰۰ میلیون دلار از درآمد خود را از باکس آفیس چین به دست آورد. اگر قرار باشد مجموع فروش «ماوریک» در باکس آفیس به افزایش خود ادامه دهد، احتمالا بخش بزرگی از آن به دلیل فروش در بازار داخلی خواهد بود.

«تاپ گان: ماوریک» که ششمین هفته فروش خود در سینما را می‌گذراند همچنان موفق عمل می‌کند. «ماوریک» در پنجمین هفته اکران خود ۴۷ میلیون دلار از فروش داخلی به دست آورد و همچنان در صدر باکس آفیس بازارهای بین المللی کوچک‌تر اما پر سود، مانند باکس آفیس بریتانیا، ژاپن و استرالیا قرار دارد. فروش «ماوریک» از «تاپ گان» بهتر بوده است و دنباله درآمدزایی هفتگی آن روندی مشابه با فروش فیلم‌های «پلنگ سیاه» و «دنیای ژوراسیک» را دنبال می‌کند، که به ترتیب بیش از ۱.۳ میلیارد دلار و ۱.۶ میلیارد دلار در سراسر جهان درآمد داشتند. بنابراین ۱.۵ میلیارد دلار پیش‌بینی معقولی از درآمد نهایی این فیلم در باکس آفیس است.

تنها عاملی که می‌تواند مانع دستیابی «ماوریک» به این رقم شود، این است که کمپانی پارامونت تصمیم بگیرد این فیلم را در سرویس پخش خود قرار دهد. پاندمی کرونا، سرویس‌های تماشای فیلم را به گزینه‌ای جذاب برای استودیوهای فیلم‌سازی تبدیل کرد. کمپانی پارامونت پس از شیوع بیماری کرونا، معمولا به فیلم‌هایش یک فرصت ۴۵ روزه برای اکران در سینما می‌دهد و بعد فیلم‌ها را در سرویس پارامونت پلاس موجود می‌کند. با توجه به اینکه ‌«ماوریک» در حال شکستن رکوردهای باکس آفیس است و تام کروز احساسات شدیدی نسبت به اکران این فیلم در سینماها دارد، در حال حاضر مشخص نیست که این قانون روی جدیدترین فیلم «تاپ گان» اعمال خواهد شد یا نه؟ با این حال «تاپ گان: ماوریک» هم از دیدگاه انتقادی و هم در زمینه فروش فراتر از انتظار عمل کرده و به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۲ تبدیل شده است.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما