نخستین پرتاب حمل مشترک اسپیس‌ایکس با ثبت یک رکورد انجام شد

۶ بهمن ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پرتاب مأموریت «ترنسپورتر-1»

در حالی که تنها سه هفته از آغاز سال ۲۰۲۱ گذشته است، اسپیس‌ایکس با انجام سومین مأموریت خود در این سال و نخستین مأموریت حمل مشترک ماهواره‌های کوچک خود یک رکورد ثبت کرد.

مأموریت حمل مشترک ماهواره‌های کوچک به اپراتورهای کوچکتر ماهواره اجازه می‌دهد تا دستگاه‌های خود را طی یک پرتاب مشترک با دیگر ماهواره‌ها، در مدار قرار دهند و بدین ترتیب هزینه‌ها را کاهش دهند. مأموریت امروز با نام «ترنسپورتر-۱» (Transporter-1) در ساعت ۱۰:۰۰ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۳۰ به وقت تهران) از مجتمع پرتاب فضایی در فلوریدا بلند شد تا یک رکورد را از آن خود کند.

در این پرواز ۱۴۳ ماهواره از چندین کشور قرار داشتند که طی حدود ۱ ساعت و نیم پس از پرتاب قرارگیری آن‌ها در مدار کامل شد. این تعداد بسیار بیشتر از رکورد قبلی آمریکا و جهان برای پرتاب چندین ماهواره در یک مأموریت بود. رکوردهای قبلی را نورثروپ گرامن در اختیار داشت که سال ۲۰۱۸ در مأموریت NG-10 Cygnus تعداد ۱۰۸ ماهواره را در مدار قرار داد. رکورد قبلی شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) هم در سال ۲۰۱۸ بود که با مأموریت SSO-A تعداد ۶۴ ماهواره را تحت برنامه‌ی «شرپا» (Sherpa) صنایع پرتاب‌های فضایی به مدار منتقل کرد.

موشک فالکون ۹ پس از پرتاب مجموعه‌ی ماهواره‌ها را به ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری و با شیب مداری ۹۷٫۵۹ درجه نسبت به استوا قرار داد تا به ترتیب وارد مدارهای قطبی شوند. اسپیس‌ایکس پیش از این مجوز پرتاب ۱۰ ماهواره‌ی استارلینک را هم به این مدار دریافت کرده بود.

با فرستادن مجموعه به فضا، بوستر مرحله‌ی اول موشک هم که پنجمین پرتاب خود را پشت سر گذاشت، با موفقیت بر ریو سکوی شناور بدون سرنشین «البته که هنوز دوستت دارم» اسپیس‌ایکس فرود آمد. این بوستر پیش از این با فرستادن فضانوردان ناسا، باب بنکن و داگ هارلی به ایستگاه فضایی بین‌المللی تاریخ‌ساز شده بود.

اسپیس‌ایکس برنامه‌ی پرتاب مشترک (Rideshare) را در آگوست سال ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) اعلام کرد تا با هزینه‌ای ۱ میلیون دلاری خدمات پرتاب با موشک فالکون ارائه دهد. این پرتاب‌ها از طریق وب‌سایت اسپیس‌ایکس در فواصل زمانی منظم، که تقریبا ۴ بار در سال است، ارائه می‌شوند.

اگرچه مأموریت‌های پرتاب چندین ماهواره توسط اسپیس‌ایکس کاملا جدید نیستند و پس از پرتاب مأموریت SSO-A در سال ۲۰۱۸ این شرکت در مأموریت‌های دیگری، همراه با ماهواره‌های اینترنت سراسری استارلینک (Starlink)، ماهواره‌های مکعبی کوچک (Cubesat) را برای شرکت‌های «پلنت» (Planet) و «بلک‌اسکای» (BlackSky) در مدار قرار داده است.

اما در مأموریت امروز، برای نخستین بار  چندین ماهواره از کشورها و توسعه‌دهندگان گوناگون به طور هم‌زمان پرتاب شدند. مأموریتی که با حمل ۱۴۳ ماهواره یک رکورد تازه‌ی جهانی را برای اسپیس‌ایکس به ثبت رساند. فهرست ماهواره‌های حمل شده به ترتیب زمان تزریق مداری به شرح زیر است؛

 • ۳۶ ماهواره‌ی SuperDoves
 • ۱۷ ماهواره‌ی Kepler port
 • ۳ ماهواره‌ی ناسا
 • ۹ محموله‌ی Eyries-1
 • ۲۸ ماهواره‌ی EXOport-2
 • ماهواره‌ی Capella-3
 • ۲ ماهواره‌ی EXOport-1
 • ماهواره‌ی iQPs-2
 • ماهواره‌ی Capella-4
 • ۱۳ ماهواره‌ی Sherpa-FX و ۲ محموله‌ی غیرفعال
 • ۲۰ ماهواره‌ی D-Orbit’s Pulse
 • ۱۰ ماهواره‌ی استارلینک

از جمله ماهواره‌های ارسال شده در این پرتاب، ماهواره‌ی PTD-1 ناسا است که توسط مرکز تحقیقات ایمز اداره می‌شود و قرار است یک میکرو-الکتروافشانه از شرکت «پیشرانش و سامانه‌های فضایی بوسک» (Busek) را به همراه چندین فناوری تاسواره‌ها (Cubesat) با هدف توسعه‌ی آن‌ها آزمایش کند. در این پرتاب همچنین چندین ماهواره‌ی ارتباطی و رصد زمین  و همچنین برخی محموله‌های غیرفعال در مدار قرار گرفتند.

عکس کاور: پرتاب مأموریت «ترنسپورتر-۱» (Transporter-1) که نخستین مأموریت رسمی حمل مشترک اسپیس‌ایکس محسوب می‌شود و یک رکورد را به ثبت رساند.

Credit: SpaceX

منابع: Space, NASA Space Flight

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه