رئیس سابق امنیت توییتر این پلتفرم را تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا خواند

۲ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
امنیت توییتر

جدیدترین تهدید فناوری برای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا از چین نمی‌آید. ظاهراً این تهدید از یک پلتفرم رسانه اجتماعی است که در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته و مقر آن در سانفرانسیسکو است. پایگاه خبری CNN در گزارشی اختصاصی که همزمان با The Washington Post منتشر کرد، گزارش می‌دهد که «پیتر ماج زاتکو»، رئیس سابق امنیت توییتر، سندی را در مورد ادعای استفاده از داده‌های شخصی کاربران توسط این شبکه اجتماعی فاش کرده است.

این افشاگری که برای آژانس‌های فدرال ایالات متحده آمریکا نیز ارسال شده، توییتر را به عنوان یک شرکتی توصیف می‌کند که با هرج و مرج زیاد اداره می‌شود. این گزارش می‌گوید که توییتر به بسیاری از کارمندانش اجازه می‌دهد بدون نظارت کافی به سیستم‌های کنترل مرکزی و حساس‌ترین اطلاعات پلتفرم دسترسی داشته باشند. زاتکو همچنین ادعا می‌کند که دولت ایالات متحده آمریکا شواهد خاصی را در توییتر ارائه کرده که نشان می‌دهد حداقل یک کارمند و شاید تعداد بیشتری از آن‌ها، برای سرویس اطلاعاتی دولت دیگری کار می‌کنند.

در این سند ادعا شده است که «پاراگ آگراوال»، مدیرعامل فعلی توییتر و مدیر ارشد فناوری سابق این شرکت که سال گذشته جانشین «جک دورسی» شد، به زاتکو گفته که توییتر باید در مقابل خواسته‌های روسیه تسلیم شود که این به معنای سانسور محتواها یا نظارت بر این شبکه اجتماعی بوده است. زاتکو در ادامه  توضیح می‌دهد: «این واقعیت که مدیر عامل فعلی توییتر حتی پیشنهاد داده بود که توییتر با رژیم پوتین همدست شود، باعث نگرانی در مورد تأثیرات توییتر بر امنیت ملی ایالات متحده آمریکا شده است.»

امنیت توییتر

جالب است بدانید که این گزارش تنها دو هفته پس از محکومیت «احمد ابوامو»، کارمند سابق توییتر به اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی منتشر شد. ابوامو که در توئیتر به عنوان مدیر مشارکت رسانه‌ای کار می‌کرد، از موقعیتش برای دسترسی به آدرس‌های ایمیل، شماره تلفن و تاریخ تولد کاربران توییتری منتقد دولت عربستان سوء استفاده کرده است. ابوامو این اطلاعات را بین نوامبر ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۵ به مقامات سعودی ارسال کرده و در ازای آن هدایایی نظیر پول نقد و یک ساعت گران قیمت گرفته است.

ادعای دیگری که توسط رئیس سابق امنیت توییتر مطرح شده این است که این شبکه اجتماعی هیچوقت خود را با خواسته‌های یک دهه اخیر FTC مطابقت نداده است. او همچنین می‌گوید که توییتر از نرخ غیرعادی و بالای حوادث امنیتی رنج می‌برد که تقریباً هر هفته با آن‌ها درگیر است و با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که سوء مدیریت، هرج و مرج‌های زیادی را وارد این شرکت کرده است. زاتکو که در فوریه سال گذشته از توییتر اخراج شد، اعلام کرده که این افشاگری عملی برای امتناع از سکوت دربرابر آسیب‌پذیری‌های شرکت بوده است.

این شبکه‌ی اجتماعی در سال ۲۰۱۰ در برابر اتهام‌های وارده‌ی FTC شکست خورد. در این زمینه زاتکو معتقد است که این شرکت بارها اظهارات نادرست و گمراه‌کننده‌ای به کاربران خود و FTC ارائه داده و همین نیز توافق با این نهاد امنیتی را نقض کرده است. او همچنین اعلام کرده که اطلاعاتی که این شبکه‌ی اجتماعی درباره‌ی تعداد بات‌ها منتشر می‌کند، گمراه‌کننده هستند و توییتر علاقه‌ای برای محاسبه‌ی تعداد دقیق بات‌ها ندارد.

امنیت توییتر

این طور که به نظر می‌رسد، این اظهارات جنجالی می‌تواند به ایلان ماسک برای پیروزی در دادگاه علیه توییتر کمک کند. توییتر با استخدام یک تیم حقوقی به نام Wachtell از ایلان ماسک به خاطر پشیمان شدن از خرید ۴۴ میلیاردی این شبکه‌ی اجتماعی به دیوان عالی ایالت دلاور آمریکا شکایت کرد. ماسک با ادعای اینکه توییتر با افشا نکردن اطلاعات دقیق در مورد تعداد بات‌ها و کاربران فیک، توافقنامه آن‌ها را نقض کرده است، تلاش می‌کند تا این مناقضه را به سوی خود تمام کند. ماسک می‌گوید که تعداد بالای بات در این شبکه‌ اجتماعی، می‌تواند حضور کاربران را در این پلتفرم تحت‌الشعاع قرار دهد و همچنین بر ارزش بلندمدت خرید وی تأثیر منفی بگذارد.

منبع: Phonearena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه