انباری پر از PS4 در اوکراین کشف شد؛ استخراج رمزارز یا مزرعه‌ی فیفا آلتیمیت؟

۲۰ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
انبار کشف شده از PS4

چندی پیش خبری منتشر شد که از کشف یک مزرعه‌ی عجیب استخراج رمز ارز در اوکراین خبر می‌داد که در آنجا با چند هزار دستگاه پلی‌استیشن ۴ به این عملیات مشغول بوده‌اند؛ اما در واقع، ماجرا چیز دیگری است و اصل کار به بخش «آلتیمیت تیم» (Ultimate Team) بازی ویدیویی FIFA مربوط است.

هفته‌ی گذشته، سرویس امنیتی اوکراین (SBU) اعلام کرد که مزرعه‌ی استخراج رمزارزی را کشف و کار آن را متوقف کرده است که در آن ۳۸۰۰ دستگاه کنسول پلی‌استیشن ۴ اسلیم (هرچند برخی ادعا می‌کنند که بعضی از کنسول‌ها پلی‌استیشن ۴ پرو بوده‌اند) مشغول به کار بوده است. با این حال، پس از تحقیقات بیشتر متوجه شده‌ایم که حداقل هدف اصلی این انبار ارتباطی به استخراج ارزهای دیجیتال نداشته و قضیه اصلی درباره‌ی چیزی است که بسیار از تصور اولیه‌ی ما عجیب‌تر است. در گزارش‌های جدید، مشخص شده که از این ۳۸۰۰ دستگاه پلی‌استیشن ۴ برای فارم کردن در بخش فیفا آلتیمیت تیم بازی فیفا استفاده شده است.

بر اساس تحقیقات روزنامه اکراینی Delo، در حالی که گزارش‌های ابتدایی خبر از یک مزرعه استخراج رمز ارز می‌داد، چیزی که آن‌‌ها با توجه به تصاویر و تحقیقات به آن رسیده‌اند، این است که این انبار در واقعیت محلی بوده که از طریق یک روات به فارم کردن در بخش آلتیمیت تیم بازی فیفا مشغول بوده است. هدف آن‌ها این بوده که با استفاده از این ربات مقدار زیادی از پول درون بخش آلتیمیت تیم را کسب کنند و اکانت‌های قدرتمندی بسازند تا در نهایت بتوانند آن‌ها را در بازار سیاه به فروش رسانند و پول زیادی از این طریق به دست آورند.

Delo می‌گوید که سرویس امنیتی اوکراین به خاطر رازداری تحقیقات هنوز از فاش کردن جزئیات بیشتر خودداری کرده است اما تحقیقات بیان می‌کنند که این دستگاه‌های پلی‌استیشن ۴ اسلیم همگی توسط کامپیوترهایی که از طریق ربات کنترل می‌شده‌اند، مشغول به فارم کردن در بازی FIFA بوده‌اند تا به این سوددهی عظیم دست یابند.

انبار کشف‌شده از PS4

متأسفانه با توجه به سازوکار بخش آلتیمیت تیم زمینه‌ برای چنین کاری فراهم شده است. شما در این بخش می‌توانید پول واقعی را خرج لوت‌باکس‌های درون بازی کنید اما برای اینکه کارت بهترین بازیکنان را دریافت کرده و آن‌ها را به تیم خود اضافه کنید، شانس بسیار کمی خواهید داشت. راه دیگر این است که برای ماه‌های زیادی به تجربه‌ی بازی بپردازید تا بتوانید پول درون بازی را ذخیره کرده و با آن به سراغ خرید بازیکن بروید که البته این هم بسیار زمان‌بر است. راه دیگر این است که سکه‌های مخصوص فیفا آلتیمیت تیم (به‌صورت مخفف FUT) را با پول واقعی از بازار سیاه بخرید که این هم هزینه‌ی زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

EA Sports در گذشته و در سال ۲۰۱۷ در مقابل این دسته از فروشندگان و بازار سیاه ایستاد و مخالفت خود را اعلام کرد و حتی جلوی بسیاری از آن‌ها را گرفت. با این حال، بازار سیاه این بازی به‌قدری زیاد است که الکترونیک آرتس نتوانست به‌صورت کامل با آن مقابله کند و جلوی فروش بسته‌های مخصوص بازیکن‌ها یا سکه‌های درون بازی را در فیفا آلتیمیت تیم بگیرد. EA حتی به بازیکنان هشدار داده‌ که خرید یا فروش این سکه‌ها می‌تواند به بسته شدن حساب آن‌ها در بازی ختم شود.

سرویس امنیتی اوکراین اعلام کرده است که همچنین بیش از ۵۰۰ کارت گرافیک، ۵۰ پردازنده، پیش‌نویس اسناد مربوط به مصرف برق و همچنین یادداشت‌ها مختلفی را در این انبار پیدا کرده است. با این اوصاف، ممکن است همچنین استخراج رمز ارز هم در کار باشد اما با شواهد جدید آشکار است که هدف اصلی این انبار همان چیزی بوده که در بالا توضیح داده شده است.

هرچند برای مدت زیادی است که طرفداران از بعضی از سازوکارهای این بخش محبوب گلایه دارند و بحث درباره‌ی لوت‌باکس‌های آن هم بارها مطرح شده است اما فکر نمی‌کنم این را تصور می‌کردیم که روزی گروهی چنین ایده‌ی عجیبی به ذهنشان خطور کند و تصمیم به عملی کردن آن بگیرند. استخراج رمز ارز با این تعداد پلی‌استیشن ۴ خود ایده‌ای مضحک به نظر می‌رسید اما واقعیت ماجرا حتی مضحک‌تر از آن است.

منبع: Eurogamer

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه