مانیتور اولترا واید در برابر مانیتور دوگانه؛ کدام انتخاب بهتری است؟

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
مانیتور اولترا واید

برای بهره‌گیری از فضای بیشتر برای محیط سیستم‌عامل کامپیوتر، باید بین مانیتور اولترا واید و مانیتور دوگانه دست به انتخاب بزنید. هر دو گزینه فضای سیستم‌عامل را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهند اما از طرف دیگر مزایا و معایبی به همراه دارند. اگر بین این دو گزینه مردد مانده‌اید، در ادامه به همین موضوع می‌پردازیم تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

در هر دو صورت فضای دریافتی چقدر بیشتر می‌شود؟

هرکسی که به دنبال خرید مانیتور اولترا واید یا مانیتور دوگانه است، می‌تواند به فضای بسیار بیشتری دسترسی داشته باشد. اما در هر دو سناریو چه مقدار فضای بیشتری دریافت می‌کنید؟ اندازه‌ی بیشتر مانیتورهای اولترا واید ۳۴ اینچ است که از نظر ارتفاع تقریبا هم‌اندازه‌ی مانیتورهای ۲۷ اینچی محسوب می‌شوند ولی حدود ۸ اینچ عرض بیشتری دارند.

مانیتور اولترا واید

این در حالی است که در صورت خرید ۲ مانیتور ۲۷ اینچی، مانیتور دوم ۲۳.۵ اینچ عرض بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد که حدود ۱۵.۵ اینچ بیشتر از عرض مانیتور اولترا واید ۳۴ اینچی است. به عبارت دیگر اگر می‌خواهید با مانیتور اولنرا واید به فضای مشابه با دو مانیتور ۲۷ اینچی دسترسی داشته باشید، باید یک مانیتور اولترا واید ۴۹ اینچی با نسبت ابعاد ۳۲:۹ خریداری کنید. از طرف دیگر، مهم‌ترین مزیت مانیتور دوگانه بحث انعطاف‌پذیری است.

به عنوان مثال می‌توانید یکی از این دو مانیتور را در به صورت افقی و دیگری را به صورت عمودی استفاده کنید. به عنوان مثال بسیاری از برنامه‌نویس‌ها به این شکل از مانیتور دوگانه استفاده می‌کنند.

مولتی‌تسکینگ

مانیتور اولترا واید

کاربرانی که به دنبال بهبود بهره‌وری مربوط به مولتی‌تسکینگ هستند، به استفاده از مانیتور اولترا واید یا مانیتور دوگانه روی می‌آورند. قابلیت Windows Snap با مانیتور دوگانه سازگاری بیشتری دارد. حتی اگر از این قابلیت استفاده نکنید، نسبت ابعاد مانیتور اولترا واید مشکلاتی را ایجاد می‌کند. بیشتر برنامه‌ها برای نمایش در مانیتورهای ۱۶:۹ طراحی شده‌اند و به همین خاطر تغییر نسبت ابعاد آن‌ها به ۲۱:۹ طراحی آن‌ها را از حالت ایده‌آل دور می‌کند. بنابراین برای کنار هم قرار دادن برنامه‌ها در مانیتور اولترا واید، اکثر اوقات باید به صورت دستی عمل کنید.

تراکم پیکسلی

مانیتور اولترا واید

مانیتور‌های دوگانه در زمینه‌ی تراکم پیکسلی هم حرف بیشتری برای گفتن دارند. این یعنی در صورت استفاده از دو مانیتور ۴K در مجموع از رزولوشن ۷۶۸۰ در ۲۱۶۰ بهره ببرید. این در حالی است که بهترین مانیتور اولترا واید از نظر تراکم پیکسلی، رزولوشن ۵۱۲۰ در ۲۱۶۰ را ارائه می‌دهد. اگرچه این مانیتور در کل کیفیت بسیار بالایی دارد، اما نسبت به مانیتور ۲۷ اینچی Dell S2721QS بسیار گران‌تر است و با پرداخت ۳۰ درصد مبلغ کمتر می‌توانید دو مانیتور Dell S2721QS با رزولوشن ۴K بخرید.

استفاده از دو مانیتور ۴K برای ادیت فیلم‌ها و ویدیو‌ها کاملا ایدئال هستند و همچنین برای دیگر کارهای این‌چنینی مثمر ثمر واقع می‌شوند.

گیمینگ پی‌سی

مانیتور اولترا واید

برای گیمرهای PC، مانیتور دوگانه اصلا مناسب نیست و این دسته از کاربران به بهره‌گیری از مانیتور اولترا واید علاقه‌ی زیادی دارند. مهم‌ترین مشکل مانیتور دوگانه، حاشیه‌ی بین این دو است که تجربه‌ی گیمینگ را تا حدی مختل می‌کند. حتی اگر مانیتور موردنظر حاشیه‌های بسیار باریکی داشته باشد، زمانی که دو مانیتور در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، این حاشیه تا حد زیادی توجه را جلب می‌کند.

مانیتورهای اولترا واید نه تنها فضای قابل استفاده‌ی بیشتری را برای بازی ارائه می‌دهند، بلکه نسبت تصویر فراگیرتری نیز به ارمغان می‌آورند. نسبت تصویر گسترده‌تر به این معنی است که در بیشتر بازی‌ها، می‌توانید چیزهای بیشتری را به طور همزمان مشاهده کنید. مناظر و اشیایی که خارج از میدان دید شما در یک مانیتور ۱۶:۹ هستند، در صفحه نمایش فوق عریض ۲۱:۹ قابل مشاهده می‌شوند.

به‌خصوص در برخی بازی‌ها، مانیتور اولترا واید جذابیت گیمینگ را دوچندان می‌کند. به عنوان مثال فرود آوردن یک هواپیما در بازی Microsoft Flight Simulator با سیستم مبتنی بر مانیتور اولترا واید بسیار راحت‌تر است. از سوی دیگر برخی گیمرها که از مانیتور دوگانه برای گیمینگ استفاده می‌کنند، از مانیتور دوم برای کارهایی مانند چت در دیسکورد، راهنمای پشت سر گذاشتن مراحل بازی و دیگر کارهای این‌چنینی بهره برند.

گیمینگ کنسول

مانیتور اولترا واید

برای افرادی که از کنسول برای گیمینگ استفاده می‌کنند باید بگوییم که کنسول‌ها از مانیتور اولترا واید پشتیبانی نمی‌کنند. این یعنی حتی اگر کنسول را به چنین مانیتوری وصل کنید، بازی موردنظر در نسبت ۱۶:۹ نمایش داده می‌شود و سمت راست و چپ آن حاشیه‌ی سیاه بزرگی قرار می‌گیرد. بیشتر مانیتورهای اولترا واید دارای رزولوشن ۳۴۴۰ در ۱۴۴۰ هستند و در صورت وصل کردن کنسول به آن، با رزولوشن ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ روبرو می‌شوید. در ضمن پلی‌استیشن ۵ و نینتندو سوییچ از این رزولوشن پشتیبانی نمی‌کنند و باید به ۱۰۸۰p بسنده کنید.

سادگی

یکی از مزایای مانیتورهای اولترا واید، سادگی و راحتی استفاده از آن‌ها است. بهره‌گیری از یک مانیتور به معنای استفاده از فقط یک کابل است. به همین خاطر دیگر لازم نیست نگران تفاوت کیفیت دو مانیتور یا کالیبره کردن آن‌ها برای هماهنگی بیشتر باشید.

با وجود اینکه در حال حاضر تقریبا تمام سخت‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها از مانیتور دوگانه پشتیبانی می‌کنند، اما در نهایت ممکن است با برخی مشکلات غیر منتظره روبرو شوید. اما استفاده از فقط یک مانیتور اولترا واید چنین مشکلاتی ندارد و بدون هیچگونه تنظیماتی می‌توانید از آن بهره ببرید.

اما در نهایت خرید مانیتور دوگانه منطقی‌تر است

به طور کلی، مانیتور دوگانه مزایای بیشتر نسبت به مدل‌های اولترا واید دارد. با استفاده از دو مانیتور، به فضای بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید و اگر هم دو مانیتور ۴K بخرید، می‌توانید از رزولوشن فوق‌العاده بهره‌مند شوید. البته این توصیه به معنای این نیست که تمام کاربران باید دو مانیتور بخرند. به عنوان مثال گیمرها با استفاده از مدل اولترا واید تجربه‌ی بسیار جذاب‌تری خواهند داشت. همچنین باید به اندازه‌ی میز کامپیوتر هم توجه کنید. زیرا ممکن است فضای کافی برای استفاده از دو مانیتور ۲۷ اینچی نداشته باشید.

بنابراین با توجه به نیازهای خود، باید انتخاب کنید. اما روی هم رفته برای بیشتر کاربران و برای بیشتر کارها، استفاده از مانیتور دوگانه منطقی‌تر است.

منبع: PCWorld

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه