گرافیک‌های سری RX 7000 شرکت AMD احتمالا ضعیف‌تر از سری RTX 40 انویدیا خواهند بود

۲۳ مهر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سری RX 7000

اینطور که به نظر می‌رسد، گرافیک‌های مورد انتظار شرکت AMD یعنی سری RX 7000 نمی‌توانند در بخش‌هایی نظیر رهیگری پرتو و رستریزشن (فرایندی که طی آن تصاویر از حالت گرافیک برداری به گرافیک شطرنجی و پیکسلی تبدیل می‌شوند) با گرافیک‌های سری RTX 40 انویدیا رقابت کنند.

کارت گرافیک‌های سری RTX 40 انویدیا که با معمارفی Ada Lovelace، چند روز قبل رونمایی شده‌اند، اگرچه از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند اما عملکرد آن‌ها با توجه به آمار منتشر شده از سوی انویدیا و همچنین خبرها و شایعات گوناگون بسیار خوب است. انویدیا با عرضه‌ی این کارت‌ها، سری RX 7000 شرکت AMD را هدف قرار داده که احتمالا باید در ماه دسامبر امسال به بازار عرضه شوند اما قیمت بالای سری RTX 40 باعث شده توجه کاربران بیشتر به سمت نماینده‌های AMD جلب شود.

متأسفانه در رابطه با عملکرد کارت‌های سری RX 7000 اطلاعات خیلی زیادی در اختیار نداریم و باید تا روز سوم نوامبر (۱۲ بهمن) منتظر بمانیم تا این کارت‌ها رسما رونمایی شوند. همچنین به نظر می‌رسد در این تاریخ فقط دو پرچم‌دار از این سری رونمایی می‌شوند که گفته می‌شود برای خرید آن‌ها باید حداقل یک ماه بعد از رونمایی منتظر بمانیم. هیچ یک از این دو پرچم‌دار هم قادر نیستند RTX 4090، قدرتمندترین کارت فعلی انویدیا را در رهیگری پرتو و رستریزشن شکست دهند.

سوا از دو مدل پرچم‌دار، سایر گرافیک‌های سری RX 7000 که مبتنی بر معماری RDNA 3 هستند، به احتمال زیاد در مدل‌های مختلفی در سال ۲۰۲۳ راهی بازار می‌شوند. اما مشکل اینجاست که عدم عرضه‌ی کارت‌های بیشتر از این سری علی‌رغم قیمت احتمالا مناسبی که خواهند داشت شاید باعث بشود که کاربران به سراغ کارت‌های موجود انویدیا یعنی RTX 4080 (دو مدل ۱۲ و ۱۶ گیگابایتی) بروند. کارت‌هایی که در ماه نوامبر در دسترس قرار می‌گیرند.

RX 7000

البته برای طرفداران AMD شاید یک روزنه‌ی امید وجود داشته باشد. یک افشاگر معروف با نام Greymon55 اخیرا مدعی شده که کارت‌های جدید AMD شاید در همان ماه نوامبر برای خرید در دسترس قرار بگیرند. البته منظور این افشاگر همان دو مدلی هستند که در روز سوم نوامبر (۱۲ بهمن) رونمایی می‌شوند. با این حال هنوز در این رابطه خبری قطعی در اختیار نداریم و باید منتظر باشیم ببینیم AMD چه اطلاعاتی را پیرامون این موضوع منتشر می‌کند.

در حال حاضر RTX 4090 به عنوان قدرتمندترین کارت گرافیک انویدیا توانسته لقب سریع‌ترین کارت گرافیک را به خود اختصاص دهد. قدرتمندترین کارت AMD که RX 7900 XT نام خواهد داشت به احتمال زیاد قادر نخواهد بود این گرافیک قدرتمند را در زمینه‌هایی که گفته شد شکست دهد این در حالی است که گفته می‌شود فرکانس بوست آن شاید به ۴٫۰ گیگاهرتز هم افزایش پیدا کند. البته این شاید خیلی مسأله‌ی بدی هم برای AMD نباشد چرا که این شرکت می‌تواند کارت‌های خود را به عنوان نمونه‌هایی با مصرف بهینه‌تر از نماینده‌های جدید انویدیا راهی بازار کند.

از آن‌جایی که AMD قیمت مناسب‌تری را هم برای کارت‌های خود در نظر می‌گیرد، شاید در نهایت بتواند به خاطر مصرف بهینه‌تر سری RX 7000، کاربران را از پرداخت بیش از ۱۰۰۰ دلار برای خرید کارت‌های جدید انویدیا منصرف کند. حال باید دید تفاوت قیمت کارت‌های این دو شرکت با هم چقدر خواهد بود و آیا می‌تواند عاملی برای ترغیب کاربران باشد یا خیر.

منبع: NotebookCheck

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه