۸ روش استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT برای رشد کسب و کارها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
هوش مصنوعی ChatGPT

هوش مصنوعی ChatGPT برای کسب و کارهای کوچک، یک ابزار ارزشمند محسوب می‌شود. در این مقاله هشت روش که می‌توان از این ابزار برای بیزنس و کسب و کارها استفاده کرد را توضیح می‌دهیم.

امروزه بسیاری از کسب و کارها در حال تکامل هستند؛ به این معنا که شرکت‌ها تمایل دارند تا از ابزارهای دیجیتالی و پیشرفته بهره‌برداری کنند. این تمایل به دلیل کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و بهینه‌سازی پروسه‌‌های کاری ایجاد شده است. احتمالا پیش از این مقاله، اسم هوش مصنوعی ChatGPT را چند بار شنیده‌اید. در این مطلب تلاش می‌کنیم هشت روش که می‌توان از این هوش مصنوعی برای یک بیزنس استفاده کرد را مطرح می‌کنیم.

۱. تولید محتوا

ChatGPT می‌تواند برای تولید محتوا در وب‌سایت‌های کسب و کار یا درج توضیحات متنی برای ویدیوهای منحصر به فرد یک شرکت سودمند واقع شود. با استفاده از هوش مصنوعی ChatGPT می‌توان کسب و کارهای کوچک را آسان‌تر رو به جلو هدایت کرد؛ چرا که به این طریق، کسب و کارهای کوچک نیازی ندارند تا بودجه‌ای را برای استخدام کارشناس تولید محتوای متنی کنار بگذارند. هر چند، ترجمه‌ی ماشینی توسط هوش مصنوعی فعلا در ابتدای مسیر قرار داشته و نمی‌توان کل فرایند نگارش محتوای متنی را صد درصد به هوش‌های مصنوعی محول کرد.

کتاب هوش مصنوعی با پایتون ترجمه محمدحسین ارسطو انتشارات نسل روشن

اگر شما ایده‌ای ندارید برای بلاگ یا وب‌سایت خود چه محتوایی را خلق کنید، هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند به شما در جلسات برین استورم کمک کند. به این منظور، شما باید جزئیاتی مثل مخاطبین هدف، محصولات مد نظر و سایر مولفه‌ها را به این هوش مصنوعی توضیح دهید تا بهترین ایده‌ها توسط ChatGPT ارائه شود.

اگر در حال حاضر ایده‌ای در سر دارید اما در نگارش آن ناتوان هستید، مضمون و ایده را به ChatGPT توضیح داده تا این ربات، محتوای مد نظرتان را ارائه دهد. این هوش مصنوعی قادر است سرتیترهای مقاله، تیترهای پیشنهادی یا حتی کل مطلب را برای کسب و کار شما می‌نویسد. حتی می‌توان با ارائه‌ی سر تیترهای مقاله به ChatGPT محتوای مقاله‌ی مورد نظر را پر بارتر کرده و در نهایت، با یک مقاله چفت و بست‌دار روبه‌رو شوید. با تمام این تفاسیر، توصیه می‌شود محتواهای تولید شده توسط این هوش مصنوعی را خودتان یا یک فرد دیگر حتما بازبینی کند؛ چرا که احتمال دارد برخی از جملات یا اصطلاحات اشتباه یا ماشینی نوشته شده باشد.

۲. تولید پست‌های شبکه‌های اجتماعی

هوش مصنوعی ChatGPT

اگر شما یک بلاگ دارید اما استعداد کپی رایتر در وجودتان حس نمی‌شود، می‌توانید برای تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی به راحتی از ChatGPT بهره‌برداری کنید. اجازه دهید تا این هوش مصنوعی، پست رسانه‌های اجتماعی را با یک کیفیت مطلوب خلق کند.

۳. پُر کردن قالب‌ها

با وجود این موضوع که کسب و کارها می‌توانند از ابزارهای اتوماسیونی به منظور ارسال پیام بهره‌برداری کنند، کسب و کارهای کوچک شاید بودجه‌ی مورد نیاز برای این کار را نداشته باشند. بنابراین، جای هیچ نگرانی وجود ندارد؛ به این دلیل که ChatGPT قادر است جای خالیِ الگوهای پیام‌های شما را پُر کند. اگر شما هنوز قالب یا الگویی برای یک پیام در اختیار ندارید، می‌توانید از ChatGPT تقاضا کرده تا این الگوها را برای بیزنس‌تان بسازد.

کتاب کتابخانه های پایتون python برای هوش مصنوعی اثر ساسان کرمی‌زاده انتشارات دیباگران تهران

تنها کافی است تا قالب یا الگوی خود را در ChatGPT کپی و پیست کرده و مطمئن شوید تمام چفت و بست جمله‌ها رعایت شده است. سپس در قالب یک فرمان متنی به هوش مصنوعی توضیح دهید که پیام‌ها را مطابق با اهدافتان تولید کند. در نهایت امر، پس از تولید پیام مورد نظر، آن را برای مشتریان خود ارسال کنید.

۴. فایل‌های اکسل تولید کنید

در اکثر سیستم‌ها نیاز است تا داده‌ها در یک برگه اکسل وارد شوند. با این حساب، اگر تمامی اطلاعاتتان در یادداشت‌های یک دستگاه هوشمند یا حتی در قالب‌های قدیمی و سنتی نظیر سوابق دست‌نویس در یک دفترچه یادداشت ذخیره شده باشد، دردسرهای حادی را به دنبال خواهد داشت. انتقال این موارد از اطلاعات به صفحات اکسل، یک پروسه‌ی زمان‌بر و پر از زحمت محسوب می‌شود.

هوش مصنوعی ChatGPT به انتقال تمامی اطلاعات به اکسل کمک شایانی می‌کند. اگر اطلاعات شما در یک فایل متنی باشد، شما می‌توانید به طور مستقیم این اطلاعات را به داخل ChatGPT کپی و پیست کنید. اگر اطلاعات شما به طور دست‌نویس است، دست‌نوشته‌ی مورد نظر را اسکن کرده و سپس متن آن را از طریق OCR کپی کنید. در مرحله‌ی بعد، متن را در ChatGPT قرار داده و به هوش مصنوعی دستور دهید تا مطابق با داده‌های ورودی، برای آنها ستون‌های آماری ایجاد کند.

۵. ویرایش متن بر اساس یک فرمت خاص

شما همچنین می‌توانید یک متن بسیار بلند بالا را به ChatGPT بسپرید تا مطابق با یک فرمت مشخص آن را تغییر دهد. از جمله تغییراتی که ChatGPT می‌تواند آنها را در متن اعمال کند، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • بزرگ یا کوچک نوشتن حروف (برای مثال فرمت تمامی تیترهای انگلیسی به حروف بزرگ یا کوچک)
  • تغییر فرمت تاریخ (برای مثال روز-ماه-سال یا ماه-روز-سال)
  • تبدیل لیست‌های شروع شده با علامت کاما به بولت‌ها
  • جایگزینی برخی کلمات یا اصطلاحات خاص در یک متن
  • حذف فضاهای متعدد بین کلمات
  • تغییر حالت برخی از کلمات (برای مثال تمامی قیمت‌ها در یک لیست به صورت مورب باشد)
  • تغییر فرمت واحد پول‌ها
  • مخفی کردن ایمیل‌ها (برای مثال، تماس با @muo.com به تماس [at]muo[dot]com)
  • فرمت اعداد (برای مثال تبدیل ۶۰۰۰۰ به ۰۰۰/۶۰)

۶. ترجمه زبان‌ها

بسیاری از شرکت‌ها معمولا با مشتریانی در ارتباط هستند که به چند زبان زنده‌ی دنیا صحبت می‌کنند. خوشبختانه هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند کمک دستیار ترجمه‌ی زبان هم باشد. تنها کافی است تا شما متن مورد نظر را در داخل ChatGPT کپی و پیست کرده و سپس از ابزار هوش مصنوعی بخواهید تا جمله یا عبارت را به زبان خارجه‌ی مد نظر ترجمه کند. در نهایت امر، متن ترجمه شده را برای کارهای خود استفاده کنید.

کتاب هوش مصنوعی اثر نوید فرخی انتشارات سبزان

با این حال، توصیه می‌کنیم از ابزارهای کمکی دیگر هم برای اطمینان خاطر پیدا کردن از ترجمه‌ی دقیق و صحیح استفاده کنید.

۷. نگارش ایمیل‌های شخصی‌سازی شده

شبیه به تولید محتوای متنی، نگارش ایمیل‌های شخصی‌سازی شده هم می‌تواند امری چالش برانگیز تلقی شود. اگر ایمیل‌های شخصی‌سازی شده بخشی از استراتژی شما برای جذب مشتریان جدید و از طرفی حفظ مشتریان کنونی است، ChatGPT می‌تواند به شما کمک کند. شما همچنین قادر هستید انواع مختلفی از ایمیل‌های مختلف را ایجاد کرده تا در صورت تنوع سناریوها، ایمیل‌های بهتری به مشتری‌ها ارسال شود.

۸. تولید لیست‌های پرسش و پاسخ

شما می‌توانید از ChatGPT کمک بگیرید تا برای مخاطبین یا محصولات شرکت خود، یک لیست مناسب از پرسش و پاسخ‌های رایج را خلق کنید. این لیست‌ها که به FAQ معروف هستند، معمولا برای مشتری‌ها و مخاطبین کسب و کارها یک بخش بسیار کاربردی تلقی می‌شوند؛ چرا که امکان دارد سوالاتی در ذهن مخاطبین شکل گیرد و پاسخ این سوالات در این لیست‌ها وجود داشته باشد.

شما پس از دریافت لیست پرسش و پاسخ از ChatGPT، می‌توانید لیست را مطالعه و سپس ویرایش کنید تا در صورت وجود غلط‌های نگارشی، آنها را اصلاح کنید.

یک کمک دستیار هوش مصنوعی برای کسب و کارهای کوچک

هوش‌های مصنوعی قرار است کمک‌کننده‌ی کسب و کارها باشند، نه مجری کاملِ پروژه‌های مختلف یک شرکت!

اگر شما به تازگی یک کسب و کار جدید را راه‌اندازی کرده‌اید و نمی‌خواهید بودجه‌ای را برای استخدام کمک دستیار، منشی یا تولید کننده‌ی محتوا صرف کنید، هوش مصنوعی ChatGPT به داد شما خواهد رسید. همان‌طور که در این مقاله متوجه شده‌اید این هوش مصنوعی قادر است بدون هیچ نگرانی به تولید محتوای متنی بپردازد.

با این حال، بررسی و بازبینی محتواهای متنی تولید شده توسط ChatGPT و همچنین سایر هوش‌های مصنوعی مشابه را باید در دستور کار خود قرار دهید. در هر صورت، هوش‌های مصنوعی قرار است کمک‌کننده‌ی کسب و کارها باشند، نه مجری کاملِ پروژه‌های مختلف یک شرکت! بنابراین، برای برنامه‌ریزی‌های بلند مدت حتما به این مسئله‌ی بسیار مهم دقت کنید.

منبع: makeuseof

سوال و جواب‌های رایج
آیا ChatGPT می‌تواند فایل اکسل درست کند؟
بله. در صورتی که شما فرمان صحیح به این هوش مصنوعی بدهید.
آیا ChatGPT قابلیت ترجمه متون هم دارد؟
بله. می‌توان از قابلیت ترجمه‌ی متن در ChatGPT استفاده کرد.
آیا ChatGPT فرمت اعداد و حروف را می‌تواند تغییر دهد؟
بله. این هوش مصنوعی می‌تواند به راحتی از پس این کار بر بیاید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما