۴ ایده برای استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ی مدرن

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰ ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه

استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه یکی از مدل‌هایی است که در دکوراسیون داخلی خانه دوباره مورد توجه بسیار قرار گرفته است. ممکن است به کار بردن کاشی مشکی در طراحی آشپزخانه ساده یا خسته‌کننده به نظر برسد اما اینگونه نیست و کاشی‌های مشکی با شکل‌ها، جنس‌ها و رویه‌های متفاوت منحصربه‌فرد هستند.

امروزه کاشی‌های مشکی مانند قدیم نیستند و می‌توانند مدرن و به سبک رستیک باشند. استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه باعث شیک‌تر شدن خانه می‌شود. در صورتی که با استایل‌های مختلف آشنا باشید راحت‌تر می‌توانید در مورد انتخاب نوع کاشی مشکی مناسب آشپزخانه‌ی خود تصمیم بگیرید. در ادامه استایل‌های مختلف کاشی مشکی آشپزخانه معرفی شده‌اند.

جنس، رویه و شکل‌های مختلف

بسته به مدل خانه و نوع سلیقه‌، افراد ممکن است کاشی‌های مشکی دارای رویه‌های بسیار براق یا مات را انتخاب کنند.  برخی جنس‌ها با یک سری پرداخت‌های خاص ظاهر بهتری دارند. به عنوان مثال کاشی مات با سطح طرح‌دار و کاشی براق با سطح ساده به خوبی ست می‌شوند.

استفاده از کاشی مشکی براق در آشپزخانه

در صورتی که نور طبیعی زیادی در آشپزخانه وجود ندارد به احتمال زیاد دوست نداشته باشید از رنگ‌های تیره‌ای که نور را جذب کرده و حتی باعث تاریکی بیشتر می‌شوند استفاده کنید. بنابراین ممکن است فکر کنید که همیشه باید از کاشی‌های دارای رویه‌ی رنگ روشن برای تنظیم نور آشپزخانه‌ی خود استفاده کنید. اما این موضوع صحیح نیست.

یکی از روش‌های استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ی کم‌ نورتر استفاده از کاشی‌هایی است که دارای رویه‌ی براق هستند. سطح براق هر نوری که به سمتش تابیده شود را بازتاب کرده و باعث روش‌تر شدن فضا می‌شود حتی اگر رنگ آن مشکی باشد. کاشی می‌تواند از جنس سرامیک براق یا موزاییک شیشه‌ای باشد. کاشی براق با وسایل فلزی از جنس برنز یا طلا ترکیب زیبایی را ایجاد می‌کند.

استفاده از کاشی مشکی مات در آشپزخانه

کاشی مات مشکی

کاشی‌های مشکی مات آشپزخانه ظاهر ساده‌تری را نسبت به کاشی‌های براق ایجاد می‌کنند. یکی از فواید اصلی کاشی مات این است که آلودگی را به سادگی می‌تواند پنهان کند به ویزه اگر دوغاب بین کاشی‌ها هم مشکی باشد و مانند رنگ سفید با کاشی‌ها تضاد نداشته باشد. کاشی مشکی مات آشپزخانه بسته به چیدمان و طراحی باعث ساده‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شود.

در صورتی که نمی‌خواهید از مات‌ترین نوع کاشی استفاده کنید، توصیه می‌شود کاشی‌های مرمر مشکی را انتخاب کنید. این مدل کاشی‌ها بافت دیداری و گرما را بدون ایجاد حس بدی که مات بودن به فضا می‌دهد به وجود می‌آورند. با وجود اینکه کاشی‌های مرمر اغلب جلا داده می‌شوند اما درخشش آن‌ها به اندازه‌ی سرامیک‌های براق یا شیشه‌ای نیست.

سنگ یکی دیگر از جنس‌هایی است که اغلب برای ساخت کاشی‌های مشکی یا تیره به کار می‌رود. سنگ می‌تواند در برابر لکه و آتش مقاوم باشد و این دو ویژگی‌های عالی برای انتخاب این جنس کاشی برای آشپزخانه هستند. کاشی‌های از جنس سنگ اغلب برای کف استفاده می‌شوند و نسبت به سایر جنس‌هایی که پیش‌تر معرفی شدند ظاهر ساده‌تری را به وجود می‌آورند.

شکل‌های مختلف کاشی‌های مشکی

علاوه بر در نظر گرفتن رویه‌ی کاشی باید به شکل آن هم توجه کنید. کاشی‌های مشکی آشپزخانه در شکل‌های مربعی، مستطیلی، شش ضلعی و دایره‌ای وجود دارند. همچنین با استفاده از کاشی‌های عربی مشکی می‌توانید ظاهر خانه‌ی خود را به سبک مدرن مراکشی تغییر دهید. این کاشی‌های تزیینی یک روش عالی برای برجسته‌سازی یک قسمت خاص در آشپزخانه هستند.

کاشی‌های مشکی را در کدام قسمت آشپزخانه استفاده کنیم؟

حال که اطلاعات زیادی را درباره‌ی رویه‌های مختلف و برخی شکل‌های کاشی مشکی‌ آشپزخانه متوجه شدیم، زمان یادگیری مکان و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها فرا رسیده است.

۱. بک اسپلش (کاشی دیوار پشت سینک و پشت گاز آشپزخانه)

کاشی مشکی برای بک اسپلش

هنگامی که به کاشی آشپزخانه فکر می‌کنید اولین جایی که به ذهنتان می‌رسد به احتمال زیاد بک اسپلش است. فقط به دلیل اینکه بک اسپلش رایج‌ترین جا برای استفاده از کاشی در آشپزخانه است نباید ان را به شیوه‌ی مرسوم کاشی‌کاری کنید. کاشی‌های مشکی را در ترکیب کاشی بک اسپلش به کار بگیرید.

طراحی هفت و هشتی یا شاه ماهی یکی از روش‌های ایجاد ظاهر مدرن و جدید در بک اسپلش آشپزخانه است. برای دوغاب بین کاشی‌ها در این طرح از رنگ روشن استفاده کنید. رنگ سفید ممکن است کمی قدیمی به نظر برسد اما خاکستری مایل به بژ روشن انتخاب خوبی است. این رنگ دوغاب با هر الگو و مدلی که انتخاب کنید ترکیب خوبی را به وجود می‌آورد.

یکی از روش‌های جالب برای استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه به کارگیری کاشی‌های مشکی با درخشندگی و انعکاس بسیار زیاد به روش عمودی است. اغلب کاشی‌ها به روش کلاسیک افقی قرار می‌گیرند. چیدمان عمودی را به جای چیدمان افقی انتخاب کنید. الگوها و روش‌های مختلف بسیاری مانند آجرکاری عمودی و چیدمان عمودی پشت سرهم وجود دارند که می‌توانید بر اساس آن‌ها حس فضا را تغییر دهید. در هر صورت چیدمان عمودی باعث می‌شوند فضا بزرگ‌تر به نظر برسد و ظاهر جدیدی داشته باشد.

۲. کاشی مشکی برای میزهای پیشخوان آشپزخانه

یکی دیگر از روش‌های استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه، موزاییک مرمرنما است زیرا از آنجایی که این موزاییک‌ها به صورت دستی ساخته می‌شوند تمیز کردن و نگهداری از آن‌ها بسیار راحت است. موزاییک مرمرنما در همه‌ی شکل‌ها و رنگ‌ها وجود دارد بنابراین می‌توانید با استفاده از آن ظاهری تک رنگ یا دارای چند رنگ را به میز پیشخوان آشپزخانه‌ی خود اضافه کنید. به هر حال در نهایت ظاهر منحصر به فردی برای خانه و آشپزخانه‌ی خود خواهید داشت.

۳. استفاده از کاشی‌های مشکی برای دیوار آشپزخانه

کاشی مشکی برای دیوار آشپزخانه

در صورتی که می‌خواهید کل دیوارهای آشپزخانه را کاشی کنید بهتر است کاشی ساده‌تری را انتخاب کنید که پس زمینه‌ی زیباتری را برای قفسه‌های آشپزخانه ایجاد کند. نکته‌ی کلیدی این است که سعی کنید همه‌ی موارد را هماهنگ با هم انتخاب کنید.

یک روش قابل توجه دیگر برای استفاده از کاشی‌های مشکی روی دیوار آشپزخانه این است که کابینت‌های روبروی کاشی‌های مشکی به صورت یکدست سفید باشند. آشپزخانه‌ی سیاه و سفید جلوه‌ی زیبایی دارد و می‌توانید با افزودن عناصر سیاه و سفید دیگر و همچنین اجزایی با رنگ چوبی به کف زمین، توازن را در باقی فضای منزل هم ایجاد کنید.

۴. استفاده از کاشی مشکی برای کف آشپزخانه

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم کاشی‌های مشکی مات که دوغاب به کار رفته بین آن‌ها مشابه خاکستری باشد به راحتی می‌توانند آلودگی را پنهان کنند بنابراین برای فضایی پر رفت و آمدی مانند آشپزخانه بسیار کاربردی هستند. بسته به استایل آشپزخانه می‌توانید اندازه‌های مختلفی را برای کاشی کف آشپزخانه انتخاب کنید. کاشی‌های تزیینی مشکی مانند طرح‌های هندسی هم برای استفاده در کف آشپزخانه مناسب هستند.

در صورتی که به دنبال ایجاد استایل مدرن و جدید هستید، کاشی‌های مشکی براق بزرگ را با یک الگوی غیر معمول مانند الماس، زیگزاگ افقی و هفت و هشتی یا کاشی‌های مات تخته سنگ مربع شکل با الگوی لوزی را استفاده کنید. اگر به استایل کلاسیک و سنتی علاقه‌مند هستید، کاشی‌های مشکی کوچک‌تر که رویه‌ی براق و درخشان دارند را به کار بگیرید.

فرقی نمی‌کند که به دنبال استفاده از کاشی‌های تخته سنگ و چوب برای ایجاد سبک رستیک باشید، بخواهید یک ظاهر مدرن را با کاشی‌های ساب‌وی براق ایجاد کنید یا حتی دوست داشته باشید ترکیبی از این دو را ایجاد کنید، به هر حال استفاده از رنگ مشکی برای آشپزخانه انتخاب اشتباهی نیست و استایل زیبایی که هیچگاه از مد نمی‌افتد را به وجود می‌آورد.

منبع: Hadley Court

برچسب‌ها :
دیدگاه شما