مشکل در لباس فضانوردان راهپیمایی فضایی روسیه را ناتمام گذاشت

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
راهپیمایی فضایی 252 توسط فضانوردان روسی

راهپیمایی فضایی شب گذشته که توسط فضانوردان آژانس فضایی روسیه انجام شد، به دلیل نقص در سیستم انرژی لباس فضانوردان زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده پایان یافت.

فعالیت برون‌ایستگاهی جدید روسیه در ساعت ۰۹:۵۳ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۸:۲۳ به وقت تهران) آغاز شده بود اما پس از گزارش نوسان در ولتاژ باتری لباس فضایی «اولگ آرتیمف» (Oleg Artemyev)، تیم کنترل مأموریت در مسکو دستور توقف فوری این عملیات را صادر کرد.

هرچند آرتمیف، فرمانده مأموریت «اعزام ۶۷» (Expedition 67)، در معرض خطر فوری نبود اما اگر برق لباس فضایی او قطع می‌شد، توانایی برقراری ارتباط با فضانورد همکار خود «دنیس ماتویف» (Denis Matveev) و تیم کنترل زمینی مأموریت را تا زمان رسیدن مجدد به ایستگاه فضایی از دست می‌داد.

بدین ترتیب فضانوردان ۲.۵ ساعت زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده به ایستگاه بازگشتند و وارد قفل هوایی شدند. آرتیمف پس از بازگشت گفت: «فکر می‌کنم به تعدادی پنل خورشیدی روی لباس فضایی نیاز داریم تا بتوانیم باتری‌ها را در طول مأموریت شارژ کنیم.»

راهپیمایی فضایی 252 توسط فضانوردان روسی

آرتمیف و ماتویف، هر دو از آژانس فضایی روسیه، روس‌کاسموس، در این پیاده‌روی فضایی به تجهیز بازوی رباتیک ساخت اروپا که در جولای ۲۰۲۱ به ایستگاه رسیده بود، ادامه دادند و پیش از توقف عملیات توانستند یک دوربین را نصب و یک بست و عایق حرارتی مربوط به زمان پرتاب را از انتهای بازوی رباتیک جدا کنند. اما برخی از دیگر وظایف برنامه‌ریزی شده به راهپیمایی فضایی بعدی موکول شد.

پس از پیکربندی کامل، این بازوی رباتیک اروپایی برای انتقال محموله‌ها و تجهیزات به بیرون بخش روسی ایستگاه فضایی استفاده خواهد شد. این بازو با نام «ایرا» (ERA) به بازوی رباتیک «کانادآرم۲» (Canadarm2) ساخت کانادا و بازوی ژاپنی «کیبو» (Kibo) می‌پیوندد که هم‌اکنون برای تعمیر و نگهداری و مأموریت‌های گوناگون خارج از ایستگاه فضایی استفاده می‌شوند.

این راهپیمایی فضایی روسی که در ساعت ۱۳:۵۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۲:۲۴ به وقت تهران) پایان یافت، هفتمین راهپیمایی فضایی سال ۲۰۲۲ و دویست و پنجاه و دومین راهپیمایی فضایی کلی از زمان آغاز تعمیر و نگهداری ایستگاه فضایی در سال ۱۹۹۸ محسوب می‌شود. بدین ترتیب مدت عملیات برون‌ایستگاهی برای آرتیمف به ۴۵ ساعت و ۴۵ دقیقه و برای ماتویف به ۱۸ ساعت و ۲۰ دقیقه رسید.

عکس‌ها: راهپیمایی فضایی ۲۵۲ توسط فضانوردان روسی
Credit: NASA

منبع: Space

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه